Tajwan - przewodnik turystyczny

Tajwan

Nowy chiński rok w Tainan City. Foto: Wenchieh Yang, flickr.com


Tajwan jest krajem uważającym się za prawdziwe Chiny. Gdy w 1949 roku Mao Zedong wygrał wojnę domową w Chinach, ówczesny rząd, wraz z główny konkurentem Mao, Czang Kaj-szekiem uciekł wraz ze świtą na nieodległą wyspę Formoza. Po kilkudziesięciu latach autorytarnych rządów, Tajwan otworzył się na świat. Rozwijając nowe technologie, szybko stał się bogatym, azjatyckim tygrysem, który z czasem stał się ciekawym miejscem dla turystów.

INFORMACJE OGÓLNE

TAJWAN (Republika Chińska)

Populacja

około 23,5 mln

Stolica

Tajpej

Strefa czasowa

UTC/GMT +8
(12:00 w Polsce = 18:00 w Tajwanie)

Waluta

Nowy dolar tajwański (TWD)
10 TWD = 1,21 PLN
1 EUR = 35,81 TWD
1 USD = 30,78 TWD
(06.09.2018)

Język

chiński

Główne miasta

New Taipei, Taichung, Taipei, Taoyuan, Tainan, Kaohsiung, Hsinchu, Keelung

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Na Tajwanie pieniądze wymienimy w bankach.


- Tajwan jest terenem aktywnym sejsmicznie, trzęsienia ziemi zdarzają się często. Do tego w okresie kwiecień - październik możliwe wystąpienie tajfunów - zalecane jest śledzenie sytuacji pogodowej na portalu Central Weather Bureau (www.cwb.gov.tw) lub poprzez aplikację telefoniczną TaiwanWeather
- aby wymienić gotówkę, nie musimy szukać kantora - na Tajwanie walutę wymienia większość banków
- Tajwan jest bezpiecznym krajem, przestępczość pospolita jest rzadko spotykana

JAK DOLECIEĆ DO TAJWANU

loty

Loty do Tajwanu.


Tajwan jest ważnym punktem na biznesowej mapie świata, dzięki czemu dość często można trafić na tanie loty do Tajwanu. Od dawna nie ma miesiąca, w którym nie pojawiłyby się tanie loty do Tajwanu. Polecam śledzić tag "Tajwan" na fly4free, aby złapać promocję: www.fly4free.pl/tag/tajwan.

WIZA DO TAJWANU

Wiza

Wiza do Tajwanu nie jest wymagana.


Obywatele RP zwolnieni są z posiadania wizy do Tajwanu, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 90 dni. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy po dacie wjazdu. Przy przylocie służby graniczne mogą od nas zażądać okazania biletu powrotnego.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Tajwan jest dobrze skomunikowanym krajem.


Tajwan jest bardzo dobrze skomunikowanym krajem. Odległości nie są duże, kraj jest dość mały. Bez problemów możemy podróżować autokarami, dużo droższą koleją (w tym koleją dużych prędkości), a na wyspy polecimy samolotem lub popłyniemy promem. Rozwiń poniższe zakładki, aby dowiedzieć się więcej:

          Loty wewnątrz Tajwanu

Nie ma zbyt wielu lotów wewnątrz Tajwanu.


Rozbudowany system połączeń autokarowych oraz pojawienie się kolei dużych prędkości spowodowały spadek popularności lotów wewnątrz Tajwanu. Większość z nich anulowano. W chwili obecnej samolot wydaje się najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chcemy lecieć na którąś z wysp. Loty oferuje UNI AIR (www.uniair.com.tw). Przykładowe ceny:
Taipei - Kinmen - 1488 TWD (około 179 PLN)
Taipei - Hualien - 888 TWD (około 107 PLN)
Taipei - Penghu - 1288 TWD (około 155 PLN)
Kinmen - Taichung - 1388 TWD (około 167 PLN)

          Drogi

Drogi na Tajwanie.


Stan dróg w Tajwanie jest bardzo dobry, odpowiada standardom zachodniej Europy. Trochę gorzej jest pod względem sposobu jazdy mieszkańców wyspy, jednak jest ona i tak dużo lepsza od reszty Azji. Aby poruszać się po Tajwanie samodzielnie samochodem wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Niektóre autostrady płatne, więcej informacji: www.freeway.gov.tw/english/Publish.aspx?cnid=1170.

          Kolej na Tajwanie

Tajwan posiada rozbudowaną i świetnej jakości kolej.


Kolej w Tajwanie dzieli się na dwie linie, które biegną obok siebie wzdłuż zachodniego wybrzeża - tradycyjną (TRA), zarządzaną przez Taiwan Rail Administration (www.railway.gov.tw) oraz kolej dużej prędkości (THSR), zarządzaną przez Taiwan High-Speed Rail Corporation (www.thsrc.com.tw). Obie linie mają okolo 350 km długości + TRA ma kilka odgałęzień ku wschodniemu wybrzeżu. Przejazd koleją, nawet tradycyjną, jest droższy od przejazdu autokarem.

TRA  - Taiwan Railway Administation

Stacje znajdują się zazwyczaj w centrach miast. Biletów nie kupimy online, możemy jednak dokonać przez sieć rezerwacji biletów (www.railway.hinet.net) - odbierzemy je na stacji. W ten sposób, dokonując rezerwacji odpowiednio wcześnie, trafimy na bilety early bird, które sprzedawane są z rabatem 30%. Dodatkowy, mały rabat uzyskamy, kiedy kupimy od razu bilet tam+powrót. Kupno biletu w kasie na miejscu może być problematyczne ze względu na barierę językową. Warto mieć zapisane w telefonie miasto, do którego chcemy jechać i taki zapis pokazać kasjerce.

THSR - Taiwan High Speed Rail

Tajwańska kolej dużej prędkości posiada linię między Tajpej a Zuoyingo, liczącą niecałe 350 km. Trasa pokonywana jest w mniej niż 2 godziny. Stacje kolei THSR położone są zazwyczaj poza centrum miast, a czasem na ich obrzeżach. Kupując bilety z minimum tygodniowym wyprzedzeniem kwalifikujemy się do zniżki, która, w zależności od ilości sprzedanych biletów, może wynieść nawet 35%. Cena za przejazd w jedną stronę z Tajpej do Zuoyingo kosztuje 1490 TWD (około 179 PLN) w klasie ekonomicznej.

          Autokary na Tajwanie

autokar

Autokary na Tajwanie.


Tajwan posiada rozległą siatkę połączeń autokarowych, zarządzaną w większości przez prywatne firmy, z których największe to: Kuo-Kuang Motor Transport, Ubus, Southeast Bus, Aloha Bus i Ho-hsin Bus. Są 2 typy autokarów - międzymiastowe oraz lokalne. Miasta posiadają dworce autobusowe, z tego większe aglomeracja, m.in. Tajpej posiada ich kilka. Jakość przewoźników naprawdę wysoka, klimatyzacja, telewizja i sieć wifi to standard. Autokary na Tajwanie są dużo tańsze niż przejazd koleją.

Przejrzystą ofertę posiada państwowe Taiwan Tourist Shuttle (https://www.taiwantrip.com.tw).

CIEKAWOSTKI

Chiny i Tajwan wspólnie uważają, że oba organizmy są Chinami. To tak zwana "polityka jednych Chin"


- początkowo Tajwan był wspierany przez USA. Z pomocą Stanów oraz ich sojuszników Tajwan do 1971 roku był w ONZ reprezentantem całych Chin. Jednak po tym czasie USA rozpoczęła politykę poprawy stosunków z Chinami, przez co przestała wspierać Tajwan. Niedługo później Tajwan został usunięty z ONZ, a na jego miejsce przyjęto Chiny
- Tajwan jest mały - jego powierzchnia wynosi 36 tys. m2, czyli tyle, ile wynosi powierzchnia województwa mazowieckiego. Wiedząc o tym, liczba mieszkańców, ponad 23 miliony osób, wydaje się ogromna 

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Tajwanie.


www.taiwan.net.tw - oficjalna, turystyczna strona Tajwanu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Tajwan  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ