Tajwan - przewodnik turystyczny
Nowy chiński rok w Tainan City. Foto: Wenchieh Yang, flickr.com
Tajwan jest krajem uważającym się za prawdziwe Chiny. Gdy w 1949 roku Mao Zedong wygrał wojnę domową w Chinach, ówczesny rząd, wraz z główny konkurentem Mao, Czang Kaj-szekiem uciekł wraz ze świtą na nieodległą wyspę Formoza. Po kilkudziesięciu latach autorytarnych rządów, Tajwan otworzył się na świat. Rozwijając nowe technologie, szybko stał się bogatym, azjatyckim tygrysem, który z czasem stał się ciekawym miejscem dla turystów.
TAJWAN - SPIS TREŚCI
Tajwan - informacje ogólne i rąbek historii
Populacja | około 24 miliony |
---|---|
Stolica | Tajpej |
Strefa czasowa | UTC/GMT +8 (12:00 w Polsce = 18:00 w Tajwanie) |
Waluta | Nowy dolar tajwański (TWD) 10 TWD = 1,32 PLN 1 EUR = 34 TWD 1 USD = 29 TWD (12.10.2020) |
Język | chiński |
Główne miasta | New Taipei, Taichung, Taipei, Taoyuan, Tainan, Kaohsiung, Hsinchu, Keelung |
Tajwan został odkryty przez Portugalczyków w 1517 roku. Już po kilku latach kolonizacji, Sajgon był rozwijającą się kolonią, na której produkowano ryż i trzcinę cukrową. Do prowadzenia upraw Holendrzy sprowadzili kilkadziesiąt tysięcy Chińczyków. W 1661 Chiny podbiły Tajwan i włączyły do swoich granic. W 1895 po wojnie japońsko-chińskiej Tajwan trafił do Japonii. Po zakończeniu II wojny światowej powróciła do Chin, w których od 1927 roku trwała wojna domowa, zawieszona na czas działań wojennych.
Gdy w trwającej wojnie domowej przewagę uzyskali komuniści, a 1 października 1949 roku Mao Zedong proklamował utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej, pokonany rząd Republiki Chińskiej, wraz ze swoimi zwolennikami, uciekł na Tajwan, gdzie dalej rządził i ogłosił się przedstawicielem władzy w całych Chinach. Opinia światowa, z wyłączeniem bloku komunistycznego, uznawała Tajwan za reprezentanta całych Chin. Zmieniło się to dopiero po zbliżeniu USA z Pekinem. Tajwan został zastąpiony komunistami z Pekinu.
Dzisiaj Tajwan, razem z Koreą Południową, Singapurem i Hongkongiem, należy do azjatyckich tygrysów - najsilniejszych gospodarek na kontynencie. Przyjęty jest do wielu światowych organizacji, a władze do dzisiaj zastanawiają się, jak pogodzić wspólną z Chinami historię.
Informacje praktyczne
- Tajwan jest terenem aktywnym sejsmicznie, trzęsienia ziemi zdarzają się często. Do tego w okresie kwiecień - październik możliwe wystąpienie tajfunów - zalecane jest śledzenie sytuacji pogodowej na portalu Central Weather Bureau (www.cwb.gov.tw) lub poprzez aplikację telefoniczną TaiwanWeather
- aby wymienić gotówkę, nie musimy szukać kantora - na Tajwanie walutę wymienia większość banków
- Tajwan jest bezpiecznym krajem, przestępczość pospolita jest rzadko spotykana
Wiza do Tajwanu
Wiza do Tajwanu nie jest wymagana.
Obywatele RP zwolnieni są z posiadania wizy do Tajwanu, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 90 dni. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy po dacie wjazdu. Przy przylocie służby graniczne mogą od nas zażądać okazania biletu powrotnego.
Znajomość języka angielskiego
W wielu szkołach w Tajwanie dzieci uczą się języka angielskiego dzięki czemu sporo młodych ludzi mówi po angielsku. Turyście znaleźć ich jest jednak ciężko. Głównym językiem obcym, którego uczą się miejscowi jest język japoński. Nastaw się na to, że nie będziesz mógł porozumieć się w języku angielskim na Tajwanie. Problemem mogą być również nazwy miejscowości i dzielnic, które występują w różnych wersjach. Wszystko przez to, że romanizacja języka chińskiego używana na Tajwanie nie była znormalizowana i jest to proces, który przeprowadza się dopiero w dzisiejszych czasach. Z tego powodu, dla przykładu, dzielica Taipei, Zhongshan, może być zapisana jako Chungshan, Jungshan lub Jhongshan. Łatwo można się przez to zgubić.
Gotówka i bankomaty
Walutą Tajwanu jest nowy dolar tajwański (TWD), który na ulicach może być również zapisywany jako NT$ i NTD. Gotówkę można wymieniać w kantorach i bankach. Najlepiej mieć ze sobą amerykańskie dolary. Banki i kantory nie przyjmą uszkodzonych, zużytych i popisanych banknotów, dodatkowo większość banków nie przyjmie starych dolarów, czyli starych wzorów z "małymi głowami".
Duża ilość bankomatów, w większości miejsc można płacić kartą. Przeważnie nie ma problemów z kartami bankowymi. Revolut w Tajwanie działa bez problemów.
Bezpieczeństwo w Tajwanie
Tajwan należy do jednych z najbezpieczniejszych państw w Azji. Wskaźniki kradzieży i napadów są bardzo niskie. Turyście nie powinno zdarzyć się nic przykrego, aczkolwiek podobnie jak we wszystkich innych, dużych miastach i skupiskach ludzi powinien uważać na kieszonkowców.
Na Tajwanie występują trzęsienia ziemi. Dodatkowo, zwłaszcza latem i na początku jesieni możliwe monsunowe deszcze. Na wyspie występuje wiele gatunków jadowitych węży.
Telefon w Tajwanie i dostęp do internetu
Na Tajwanie nie ma problemów ze znalezieniem sieci wifi. Oferuje je większość kawiarni i restauracji. W Taipei darmowe wifi znajdziemy w komunikacji miejskiej oraz turystycznych lokalizacjach. Dostępne karty prapaid, które może zakupić turysta. W przeliczeniu za około 30 PLN można kupić kartę z dostępem do internetu na 7 dni. Przy kupnie karty trzeba okazać paszport.
Jak dolecieć do Tajwanu
Loty do Tajwanu.
Tajwan jest ważnym punktem na biznesowej mapie świata, dzięki czemu dość często można trafić na tanie loty do Tajwanu. Od dawna nie ma miesiąca, w którym nie pojawiłyby się tanie loty do Tajwanu. Polecam śledzić tag "Tajwan" na fly4free, aby złapać promocję: www.fly4free.pl/tag/tajwan.
Transport wewnątrz Tajwanu
Tajwan jest dobrze skomunikowanym krajem.
Tajwan jest bardzo dobrze skomunikowanym krajem. Odległości nie są duże, kraj jest dość mały. Bez problemów możemy podróżować autokarami, dużo droższą koleją (w tym koleją dużych prędkości), a na wyspy polecimy samolotem lub popłyniemy promem. Rozwiń poniższe zakładki, aby dowiedzieć się więcej:
Loty w Tajwanie
Nie ma zbyt wielu lotów wewnątrz Tajwanu.
Rozbudowany system połączeń autokarowych oraz pojawienie się kolei dużych prędkości spowodowały spadek popularności lotów wewnątrz Tajwanu. Większość z nich anulowano. W chwili obecnej samolot wydaje się najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chcemy lecieć na którąś z wysp. Loty oferuje UNI AIR (www.uniair.com.tw). Przykładowe ceny:
Taipei - Kinmen - 1488 TWD (około 179 PLN)
Taipei - Hualien - 888 TWD (około 107 PLN)
Taipei - Penghu - 1288 TWD (około 155 PLN)
Kinmen - Taichung - 1388 TWD (około 167 PLN)
Drogi w Tajwanie i przepisy drogowe
Stan dróg w Tajwanie jest bardzo dobry, odpowiada standardom zachodniej Europy. Trochę gorzej jest pod względem sposobu jazdy mieszkańców wyspy, jednak jest ona i tak dużo lepsza od reszty Azji. Aby poruszać się po Tajwanie samodzielnie samochodem wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Niektóre autostrady płatne, więcej informacji: www.freeway.gov.tw/english/Publish.aspx?cnid=1170.
Kolej w Tajwanie
Kolej w Tajwanie dzieli się na dwie linie, które biegną obok siebie wzdłuż zachodniego wybrzeża - tradycyjną (TRA), zarządzaną przez Taiwan Rail Administration (www.railway.gov.tw) oraz kolej dużej prędkości (THSR), zarządzaną przez Taiwan High-Speed Rail Corporation (www.thsrc.com.tw). Obie linie mają okolo 350 km długości + TRA ma kilka odgałęzień ku wschodniemu wybrzeżu. Przejazd koleją, nawet tradycyjną, jest droższy od przejazdu autokarem.
TRA - Taiwan Railway Administation
Stacje znajdują się zazwyczaj w centrach miast. Biletów nie kupimy online, możemy jednak dokonać przez sieć rezerwacji biletów (www.railway.hinet.net) - odbierzemy je na stacji. W ten sposób, dokonując rezerwacji odpowiednio wcześnie, trafimy na bilety early bird, które sprzedawane są z rabatem 30%. Dodatkowy, mały rabat uzyskamy, kiedy kupimy od razu bilet tam+powrót. Kupno biletu w kasie na miejscu może być problematyczne ze względu na barierę językową. Warto mieć zapisane w telefonie miasto, do którego chcemy jechać i taki zapis pokazać kasjerce.
THSR - Taiwan High Speed Rail
Tajwańska kolej dużej prędkości posiada linię między Tajpej a Zuoyingo, liczącą niecałe 350 km. Trasa pokonywana jest w mniej niż 2 godziny. Stacje kolei THSR położone są zazwyczaj poza centrum miast, a czasem na ich obrzeżach. Kupując bilety z minimum tygodniowym wyprzedzeniem kwalifikujemy się do zniżki, która, w zależności od ilości sprzedanych biletów, może wynieść nawet 35%. Cena za przejazd w jedną stronę z Tajpej do Zuoyingo kosztuje 1490 TWD (około 179 PLN) w klasie ekonomicznej.
Autokary i autobusy w Tajwanie
Tajwan posiada rozległą siatkę połączeń autokarowych, zarządzaną w większości przez prywatne firmy, z których największe to: Kuo-Kuang Motor Transport, Ubus, Southeast Bus, Aloha Bus i Ho-hsin Bus. Są 2 typy autokarów - międzymiastowe oraz lokalne. Miasta posiadają dworce autobusowe, z tego większe aglomeracja, m.in. Tajpej posiada ich kilka. Jakość przewoźników naprawdę wysoka, klimatyzacja, telewizja i sieć wifi to standard. Autokary na Tajwanie są dużo tańsze niż przejazd koleją.
Przejrzystą ofertę posiada państwowe Taiwan Tourist Shuttle (https://www.taiwantrip.com.tw).
Tajwan - ciekawostki
Chiny i Tajwan wspólnie uważają, że oba organizmy są Chinami. To tak zwana "polityka jednych Chin"
- początkowo Tajwan był wspierany przez USA. Z pomocą Stanów oraz ich sojuszników Tajwan do 1971 roku był w ONZ reprezentantem całych Chin. Jednak po tym czasie USA rozpoczęła politykę poprawy stosunków z Chinami, przez co przestała wspierać Tajwan. Niedługo później Tajwan został usunięty z ONZ, a na jego miejsce przyjęto Chiny
- Tajwan jest mały - jego powierzchnia wynosi 36 tys. m2, czyli tyle, ile wynosi powierzchnia województwa mazowieckiego. Wiedząc o tym, liczba mieszkańców, ponad 23 miliony osób, wydaje się ogromna
Tajwan - przydatne linki
Przydatne strony o Tajwanie.
www.taiwan.net.tw - oficjalna, turystyczna strona Tajwanu
Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020