Jak przygotować się do wyjazdu?

Im lepiej przygotujesz się do podróży, tym przyjemniej spędzisz wakacje. foto: www.flickr.com


Coraz częściej i coraz chętniej planujemy zagraniczne podróże. Czasem jest to weekendowy wypad do Barcelony, Mediolanu czy Londynu, czasem tygodniowe wakacje w Turcji, Grecji lub Hiszpanii, czasem kilkumiesięczna wyprawa na inny kontynent. Jeżeli nie mamy dużego doświadczenia na początku możemy czuć się trochę przestraszeni. Jak wyszukać tanie loty? Jak zabukować dobry i niedrogi hostel? Czy uda mi się wszystko załatwić? Czy nie pomylę dat, godzin, adresów? Ten prosty poradnik powstał po to, aby udowodnić Wam, że nie taki diabeł straszny…

W moim poradniku znajdziecie bardzo szczegółowe wskazówki jak postępować w kolejnych etapach przygotowań i samego wyjazdu. Tu prezentuję jedynie ogólne zasady.

1. Wybierz destynację – czy to swoją wymarzoną, czy taką do której przekona Was promocyjna cena biletów lotniczy, darmowy nocleg itd.

2. Szukaj najtańszego połączenia – niekoniecznie musi to być samolot (oczywiście w większości przypadków tak będzie). Zachowajcie zdrowy rozsądek przy kupowaniu biletu. Wyszukajcie najlepszą opcję i nie czekaj do ostatniej chwili. Swoją wiedzę w tym temacie zgłębicie po przeczytaniu mojego poradnika dotyczącego wyszukiwania tanich biletów lotniczych

3. Rozejrzyj się za noclegiem– najlepiej w takiej kolejności. Najpierw lot, potem nocleg. Dużo większe są szanse, że traficie na promocyjną okazję noclegu na dzień przed przylotem niż, że 24 godziny przed upolujecie tani bilet lotniczy. Jeżeli nie macie możliwości przenocowania u znajomych lub rodziny, nie przekonuje Was CouchSurfing to nie zostaje nic innego jak wyszukanie ciekawej oferty noclegu w hostelu lub hotelu. Jak to zrobić? Sprawdźcie w moim poradniku o Hostelach i Hotelach

4. Dowiedz się jak tanio dojechać z lotniska do centrum – jeżeli korzystacie z usług Tanich Linii Lotniczych to przygotujcie się na to, że lotnisko może być znacznie oddalone od miasta docelowego. Sprawdźcie więc różne rodzaje połączeń (busy, autobusy, pociągi) i wybierz najlepszą opcję.

5. Postaraj się dokonać szacunkowego obliczenia kosztów – sprawdźcie poradniki dotyczące państw i miast zorientujcie się ile pieniędzy powinniście ze sobą zabrać. Pamiętajcie o rezerwie, bo nigdy nie wiadomo co może się przydarzyć. Koszty życia w różnych miastach możecie porównać na stronie: www.numbeo.com.

6. Miej miejscową walutę – zabierzcie ze sobą choć trochę miejscowej waluty na początek lub skorzystajcie z bankomatów na lotnisku lub kantorów (nie na lotnisku, czy dworcu.  Wyjaśniłem to w poradniku o pieniądzach w podróży). Zaoszczędzicie wtedy dużo czasu i nerwów, jeżeli nie będziecie mogli za coś zapłacić kartą. Chodzi tu zwłaszcza o bardziej egzotyczne kierunki.

7. Wydrukuj wszystkie niezbędne potwierdzenia i mapki – zaoszczędźcie sobie nerwów i czasu. Miejcie pod ręką wszystkie potwierdzenia dokonanych rezerwacji oraz mapki (zwłaszcza przystanków i miejsca noclegu)

8. Sprawdź co ciekawego dzieje się w danych dniach w mieście, które odwiedzisz – często nawet nie wiecie, że akurat w dany weekend rozegrany zostanie interesujący mecz piłki nożnej, odbędzie się koncert, festiwal lub ciekawa premiera. Sprawdźcie to zawczasu, aby potem nie pluć sobie w brodę

9. Nie bój się pytać i rozmawiać z ludźmi – jeżeli czegoś nie wiecie lub nie jesteś pewni – pytajcie! Ludzie za granicą są generalnie przyjaźni i z chęcią Ci pomogą. Nie wstydźcie się także pytać o najtańszą opcję (np. transportu). Uważajmy jednak na naciągaczy!

10. Przeczytaj nasz poradnik „Pierwsze chwile w nowym mieście”

Zobacz także:

Podróżowanie autostopem

Wynajem samochodu

Karty zniżkowe

Jedzenie w podróży

Pieniądze w podróży

Jak tanio podróżować z biurem podróży


comments powered by Disqus
Tagi: poradnik  

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

REKLAMA
Booking.com

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2017 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Odbierz darmowego e-booka

Zapisz się na newsletter i otrzymaj darmowego e-booka "Ile to kosztuje?" - w którym liczymy, ile powinny kosztować wyjazdy do różnych miast w Europie. Dodatkowo czasem otrzymasz informację o promocyjnych lotach czy nowościach na stronie.