Azerbejdżan - przewodnik

Baku w Azerbejdżanie

Panorama Baku. Foto: David Davidson, flickr.com


Azerbejdżan to niezwykle ciekawe państwo leżące w rejonie gór Kaukaskich. Ciężko do niego trafić ze względu na skomplikowany proces wizowy, jednak, jeśli już nam się uda, poznamy wspaniały, nie odwiedzany masowo przez turystów kraj z niesamowitą naturą.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Baku

Azerbejdżan - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 10 milionów
Stolica Baku
Strefa czasowa UTC +4 - zima
UTC +5 - lato
(12:00 w Warszawie = 14:00 w Baku)
Waluta manat azerski (AZN)
1 PLN = 0,44 AZN
1 AZN= 2,29 PLN
1 USD = 1,70 AZN
1 EUR = 1,99 AZN

(15.10.2020)
Język azerski
Główne miasta Baku, Gəncə (Ganja), Sumqayit, Mingachevir, Şirvan (Shirvan), Şəki (Shaki), Yevlax (Yevlakh), Lənkəran (Lenkoran)

W XI wieku tereny dzisiejszego Azerbejdżanu zostały podbite przez Turków Seldżuckich, którzy stali się przodkami dzisiejszych Azerów. W XIII wieku Azerbejdżan podbili Mongołowie, a od XV wieku kraj został częścią Persji. Po przegranej wojnie z Rosją Persja musiała oddać jej w 1828 Azerbejdżan. Państwo uzyskało niepodległość pod koniec 1991 roku.

Informacje praktyczne

- w Azerbejdżanie nie jest tanio - ceny są wyższe niż w Polsce

- niejasna i ciężka sytuacja panuje w Górskim Karabachu, oficjalnie należącym do Azerbejdżanu, a będącym praktycznie niepodległym państwem (którego nie uznaje żaden kraj na świecie). Prawda jest jednak taka, że od ponad dwóch tysięcy lat Karabach należał do Armenii. Nawet w czasach, gdy terenami rządzili Persowie lub Turcy, niedostępny, wysokogórski teren Karabachu posiadał względną autonomię, swobodę i był w zdecydowanej większości zamieszkany przez Ormian. Skąd więc wziął się ten konflikt? Trzeba cofnąć się do czasów I wojny światowej. Teren Karabachu zaatakował Azerbejdżan sprzymierzony z Turcją (która dokonywała właśnie tzw. "Rzezi na Ormianach"). Zajęto w ten sposób większość Karabachu. Wojna się zakończyła. I pojawił się problem, Karabach zajęty był przez Azerbejdżan, jednak należał do Armenii. Alianci, licząc na przychylność Azerbejdżanu i dostęp w przyszłości do ropy w Baku, przekazali Karabach Azerbejdżanowi, mimo ogromnych protestów Armenii. W 1920 roku Zakaukazie trafiło w ręce bolszewików, którzy przekazali cały Górski Karabach Azerbejdżanowi, stosując taktykę "dziel i rządź". Ze względu na powyższe, Azerbejdżan ma bardzo mocno napięte stosunki z Armenią, granice między tymi państwami są zamknięte

- w Azerbejdżanie należy uważać na kupowany alkohol, zwłaszcza niewiadomego pochodzenia - w kraju sprzedawany jest fałszywy, szkodliwy alkohol. Warto również uważać na daty ważności kupowanych produktów

- w większych miastach nie ma problemu z dostępem do internetu oraz bankomatami

- jedną z największych atrakcji Azerbejdżanu jest, oddalony kilkadziesiąt kilometrów od Baku, Kobustan, w którym zobaczymy jedne z najstarszych malowideł w jaskiniach oraz błotne wulkany

Wiza do Azerbejdżanu

Wiza do Azerbejdżanu

Wiza do Azerbejdżanu jest wymagana.


Wiza do Azerbejdżanu jest wymagana. Od stycznia 2017 roku ułatwiono bardzo skomplikowany proces uzyskania wizy do Azerbejdżanu. Wniosek o wizę możemy złożyć przez internet (www.evisa.gov.az). Podczas składania wniosku musimy określić daty planowanego pobytu w Azerbejdżanie, adres zamieszkania na miejscu oraz podać dane karty, z której zostanie pobrana opłata za wizę. Są dwa rodzaje wizy do Azerbejdżanu, różniące się wyłącznie trybem jej wydania. Wizę wydaną w standardowym trybie otrzymamy na podany przez nas adres e-mail po maksymalnie trzech dniach od czasu złożenia wniosku (jej cena to 23 USD), natomiast wizę w trybie przyśpieszonym otrzymamy do 3 godzin od czasu złożenia niosku (jej cena to 53 USD). Wiza jest wizą jednokrotnego wjazdu, jest ważna 90 dni i upoważnia do pobytu w Azerbejdżanie przez okres do 30 dni.

Ważne:
- częstą praktyką jest wystawianie wizy na tyle dni, ile mamy wykupionych noclegów
- jeżeli przed wizytą w Azerbejdżanie odwiedziliśmy Górski Karabach, nie zostaniemy wpuszczeni na terytorium Azerbejdżanu
- W Azerbejdżanie istnieje obowiązek meldunkowy. Po przekroczeniu granicy kraju mamy 3 dni na dokonanie meldunku (meldunek wykonują za nas hotele i hostele). Przekroczenie okresu 3 dni bez zameldowania grozi otrzymaniem mandatu w wysokości około 400 EUR, a w skrajnych przypadkach, nawet deportacją

Dawne, częściowo nieaktualne informacje (2016 rok):

Aby wyrobić wizę, należy wypełnić formularz wizowy na stronie "e-wiza" azerskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.evisa.mfa.gov.az. Po wypełnieniu wniosku otrzymamy gotowy druk w formie pdf na podaną przez nas skrzynkę pocztową. I tutaj zaczynają się schody. Z wydrukowanym pismem oraz dwoma zdjęciami paszportowymi i kserem biletu potwierdzającego nasz wyjazd z kraju, należy zgłosić się do agencji turystycznych, które posiadają licencję azerskiego MSZ - to u nich będziemy aplikować o wizę. Do całości powyższych dokumentów musimy jeszcze posiadać potwierdzenie wykupienia i opłacenia noclegu. Rezerwacje z booking.com i podobnych systemów jeszcze do niedawna nie były akceptowane. "Pomogą" nam z tym papierem biura, do których zgłaszamy się po wizę - często wymagają one, aby rezerwacji dokonać w ich zaprzyjaźnionych miejscach, które od razu wystawią nam papier potwierdzający wykupienie noclegów. Oczywiście za odpowiednią (wysoką) cenę. W powyższym przypadku, pomijając opłatę za noclegi, wyrobienie wizy wyniesie około 300 - 400 zł.

Na szczęście, przepisy się zmieniają, a w kuluarach mówi się o nadchodzącym systemie wydawania wiz przez internet bezpośrednio przez ambasadę Azerbejdżanu. Już na chwilę obecną widoczne są zmiany - akceptowane są rezerwacje noclegów przez booking itp. Dzięki temu możemy zarezerwować nocleg w miejscu, które zezwala na anulację i... Anulować rezerwację po otrzymaniu wizy.

Wizę do Azerbejdżanu najłatwiej uzyskać w ambasadzie w Tbilisi (www.tbilisi.mfa.gov.az). Wiąże się to z kilkudniową wizytą w Gruzji (wiza przeważnie wydawana jest po dwóch dniach, zdarza się jednak, że zajmuje to trochę więcej czasu). Wystarczy udać się w Tbilisi do ambasady i wystąpić o wizę - wypełnić wniosek, dołączyć zdjęcie i potwierdzenie rezerwacji (zdarza się często, że nie pytają o nie), następnie dostaniemy kwit, z którym idziemy do banku dokonać płatności. I to wszystko. Więcej o Gruzji w moim artykule: przewodnik po Gruzji.

Znajomość języka angielskiego

W Azerbejdżanie mówi się po azersku - jest to język turecki z naleciałościami arabskimi, perskimi i rosyjskimi. W Baku oraz turystycznych miejscach znalezienie osoby mówiącej po angielsku nie będzie problemem. Większość społeczeństwa zna również język rosyjski

Gotówka i bankomaty

Walutą Azerbejdżanu jest manat. 1 manat dzieli się na 100 gapików. Bankomaty dostępne w całym kraju. Nie powinno być problemów z polskimi kartami płatniczymi.

Bezpieczeństwo

W Azerbejdżanie występuje ryzyko zarażenia malarią.

Jak dolecieć do Azerbejdżanu

Jak dojechać do Azerbejdżanu

Do Azerbejdżanu dolecimy samolotem.


Loty do Azerbejdżanu to nie problem - wszystko dzięki sieci Wizzair i lotach Budapeszt - Baku, które można kupić za około 400 PLN. Do Budapesztu dolecimy z Polski tymi samymi liniami za około 100 PLN.

Jeżeli mamy trochę więcej czasu, warto połączyć wizytę w Azerbejdżanie z Gruzją. Do Gruzji dolecimy jeszcze taniej niż do Baku (sprawdź przewodnik po Gruzji), bez problemu dojedziemy z lotniska w Kutaisi do Tbilisi, a z Tbilisi do Baku kursują codziennie 2 nocne pociągi (nr 37 i 38) z kuszetkami. Pierwszy odjeżdża z dworca w Tbilisi o 17:30 (8:10 dojeżdża do Baku), drugi o 20:30 (10:45 dojeżdża do Baku). Pociągi posiadają 2 klasy - 1 klasę ("spalny vagon", dwa łóżka w przedziale) i 2 klasę ("kupe", 4 łóżka w przedziale). Odległość między miastami wynosi 551km, czas podróży to około 15h. Cena zaczyna się od 115 GEL (ok. 190 PLN) za 1 klasę i 60 GEL (ok. 100 PLN) za drugą klasę. Na granicy między państwami pociąg zatrzymuje się, wchodzą do niego pracownicy służb granicznych, sprawdzają wizę i paszporty. Bilety kupujemy na dworcu.

Transport w Azerbejdżanie

W Azerbejdżanie możemy poruszać się drogami, koleją oraz w małym stopniu, lotami.

Loty wewnątrz Azerbejdżanu

Loty w Azerbejdżanie

Loty wewnątrz Azerbejdżanu.


Loty wewnątrz kraju zapewnia narodowy przewoźnik, Azerbaijan Airlines (nazywany Azan, www.azal.az). Siatka połączeń jest bardzo mała, na chwilę obecną obejmuje jedynie 4 miejsca - Baku, Gyandzha (Ganja), Nakhchivan i Gabala, z czego w chwili obecnej dostępne są jedynie loty między Baku i Ganja.

Przykładowe ceny za lot w jedną stronę (gdy loty są dostępne):
Baku - Gyandzha (Ganja): 30 AZN (72 PLN)
Baku - Gabala: 110 PLN
Baku - Gyandzha: 110 PLN

Autokary w Azerbejdżanie

Po Azerbejdżanie bez problemu możemy poruszać się marszrutkami, czyli specjalnymi busami na kilka/kilkanaście osób. Trasa pojazdu zapisana jest za przednią szybą. Marszrutkę można złapać "w trasie" (zatrzyma się, jeżeli jej machniemy), lub na dworcu.

Drogi i przepisy drogowe

Stan dróg jest przeciętny. O ile miasta łączą znośne drogi, o tyle na prowincji panują słabe warunki. Należy szczególnie uważać na azerskich kierowców, którzy dość swobodnie podchodzą do zasad ruchu drogowego. Ciekawą cechą azerskich kierowców jest parkowanie na jezdni.

Do Azerbejdżanu jest możliwość wjechania własnym samochodem - trzeba wypełnić na granicy odpowiednie dokumenty, a samochód zostanie wyceniony - na tej podstawie będziemy musieli zapłacić zaliczkę (zwracaną przy wyjeździe z kraju) w wysokości zależnej od stanu i wyceny auta. Polskie prawo jazdy jest uznawane.

Kolej w Azerbejdżanie

Kolej w Azerbejdżanie liczy na chwilę obecną prawie 3000 km. Krajowym przewoźnikiem jest ADY - Azərbaycan Dəmir Yolları. Oficjalna strona internetowa - www.addy.gov.az/index/en. Na tej stronie można kupić bilety online (płatność kartą) oraz przejrzeć rozkład jazdy.

Na ukończeniu jest międzynarodowa, licząca 826 km trasa Baku - Tbilisi (Gruzja) - Kars (Turcja), która miała zostać oddana do użytku w 2015 roku. W chwili obecnej władze tych trzech państw ogłosiły, że trasa zostanie otwarta w 2017 roku.

Obecnie istnieje międzynarodowe połączenie Baku z Tbilisi oraz Baku z Rosją (Polacy nie mogą z niego korzystać).

Kuchnia azerska

kuchnia azerska

Dowiedz się więcej o kuchni azerskiej.


Kuchnia azerska jest ciekawą mieszanką kuchni kaukaskiej z wyraźnie widocznymi wpływami tureckimi. W kuchni szeroko stosowanym mięsem jest baranina. Dania kuchni azerskiej są mocno przyprawiane, dzięki czemu jest to kuchnia mocno aromatyczna.

Azerbejdżan - ciekawostki

ciekawostki o Azerbejdżanu

Ciekawostki o Azerbejdżanie.


- Azerbejdżan oznacza "krainę wiecznego ognia"
- Rozległe i obfite złoża ropy spowodowały, że Azerbejdżan jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na świecie
- Mimo gigantycznego rozwoju, nie widać tego na co dzień w kraju - wszystko z powodu ogromnej korupcji i faktu, że w dużej mierze na biznesie z ropą zarabiają elity

Azerbejdżan - przydatne linki

Przydatne strony o Azerbejdżanie

Dowiedz się więcej o Azerbejdżanie.


www.azerbaijan.travel - oficjalna strona Azerbejdżanu (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020


Tagi: Azerbejdżan  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ