Baku - przewodnik turystyczny

Baku w Azerbejdżanie

Panorama Baku. Foto: David Davidson, flickr.com


Azjatyckie miasto z prawdziwie europejskim klimatem. Baku. Największe i najnowocześniejsze miasto Kaukazu. Największy port Morza Kaspijskiego. Stolica Azerbejdżanu, w której mieszka aż 1/4 mieszkańców państwa - ponad 2,2 miliony osób.

Baku - notka historyczna

Pierwsze wzmianki o osadzie na terenie Baku pochodzą z II wieku. Około 799 roku na terenie Azerbejdżanu powstało islamskie państwo Szyrwan. Baku było jednym z ważniejszych miast tego państwa. W 1509 Szyrwan został przyłączony do Persji, a w 1828 do Rosji. Wtedy nastąpił intensywny rozwój Baku, które stało się ważnym portem.

Dzisiaj Baku jest stolicą niepodległego Azerbejdżanu i najważniejszym jego miastem. W stolicy mieszka 2,2 miliona mieszkańców, co stanowi aż jedną czwartą mieszkańców Azerbejdżanu.

Jak dotrzeć do Baku

Jak tanio dolecieć do Baku?

Jak tanio dolecieć do Baku?


Do Baku dolecimy z Budapesztu liniami Wizzair. Cena zaczyna się od 39 EUR za lot w jedną stronę. Do Budapesztu dolecimy z Polski za 100-200 PLN liniami Wizzair (loty z Warszawy).

Drugim, bardzo ciekawym sposobem na dotarcie do Baku, jest lot do Gruzji i stamtąd (z Tbilisi) podróż nocnym pociągiem do Baku. Cena za przejazd to około 33 USD za kurs w jedną stronę. Często może się okazać, że dużo bardziej opłacalnym sposobem na Azerbejdżan będą loty do Gruzji. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł Gruzja - przewodnik turystyczny.

Baku - dojazd do centrum z lotniska

Baku posiada jedno lotnisko - Heydar Aliyev International Airport (GYD)


Baku posiada jedno lotnisko - Heydar Aliyev International Airport (GYD). Lotnisko położone jest około 25 kilometrów od Baku. Z lotniska do centrum Baku dojedziemy autobusem. Linia 116 kursuje między lotniskiem a położonym w mieście parkiem Samed Vurgun, położonym niedaleko stacji metra "28 May". Kurs trwa około godziny, kosztuje 0,4 AZN.

Niecałe 2km od lotniska, zaraz obok węzła drogowego, znajduje się przystanek autobusowy, z którego do centrum jedzie bus 135, kursujący pod stację metra "28 may".

Kurs taksówką do centrum to wydatek około 20 AZN. Cenę należy ustalić przed rozpoczęciem kursu.

Baku - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Baku

Baku - komunikacja miejska.


Baku posiada rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Po mieście możemy kursować rozbudowaną siecią autobusów (interaktywna mapa z zaczaczonymi trasami wszystkich numerów: www.niim.az. Przejazd autobusem kosztuje 0,2 AZN.

Metro w Baku

W Baku funkcjonują dwie linie metra - czerwoną (line 1) i zieloną (line 2). Obie linie mają łącznie 34,6 km długości i 23 stacje. Mapa metra:

Metro w Baku- mapa

Metro kursuje (w zależności od stacji) zazwyczaj od 6:00 do 24:00. Cena za przejazd wynosi 0,2 AZN. Aby poruszać się metrem należy wyrobić kartę "Metrocard". Kartę wyrabia się w kasach na stacjach metra. Kartę zasila się gotówką, którą wykorzystuje się poprzez przykładanie karty do czytnika na stacjach metra. Wyrobienie karty kosztuje 2 AZN, które zwracane jest po oddaniu karty. Oficjalna strona przewoźnika: www.metro.gov.az

Noclegi w Baku

noclegi w Baku

Tanie noclegi w Baku.


Baza noclegowa w Baku powiększa się z każdym miesiącem. Jeszcze do niedawna ilość miejsc noclegowych w Baku była niewielka, a jej ceny wysokie (brakowało hosteli), co znacznie podwyższało koszt pobytu w tym mieście. W chwili obecnej sytuacja wygląda dużo lepiej, szukając noclegu z pewnym wyprzedzeniem, chociaż jednomiesięcznym, nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem noclegu w cenie 100 PLN za dwuosobowy pokój lub łóżka w wieloosobowym dormie za 40 PLN.

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki i wykupując przez nią nocleg, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com

Atrakcje Baku

Najpiękniejszym miejscem w Baku jest stare miasto, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Old City znajdziemy najsłynniejsze symbole miasta, Pałac Szachów Szyrwanu oraz Basztę Dziewiczą. Nieopodal znajdziemy XI-wieczny meczet Muhammada i Meczet piątkowy. Największym meczetem Baku jest jednak oddalony trochę od starego miasta Meczet Taza Pir.

Będąc w mieście warto odnaleźć Muzeum Historii Azerbejdżanu, które znajduje się w willi zaprojektowanej przez Polaka, Józefa Gosławskiego.Warto również udać się na Aleję Szahidów, mauzoleum poległych w wojnie z Armienią i zamordowanych przez Związek Radziecki.

Fantastyczne atrakcje czekają na nas poza miastem:

Świątynia ognia Atashgah - dojedziemy do niej busem 184 spod stacji metra Azizbeyov lub marszrutką spod stacji metra 191 Qara Qarayev.

Yanar Dagh - płonące wzgórze położone 20 km za miastem. Dojedziemy do niego busem 217 ze stacji metra Koroglu.

Baku - wskazówki praktyczne

praktyczne informacje o Baku

Baku - wskazówki praktyczne.


- 50 kilometrów od Baku znajduje się Park Narodowy Qobustan, prawdopodobnie najsłynniejsze miejsce Azerbejdżanu. W Parku znajdziemy prehistoryczne petroglify oraz wulkany błotne

Baku - przydatne linki

Przydatne strony o Baku

Baku - przydatne strony.www.azerbaijan.travel - oficjalna strona Azerbejdżanu, posiada dużo informacji o Baku (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023


Tagi: Baku   Azerbejdżan  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ