Bratysława - przewodnik turystyczny

Panorama bratysławy

Panorama Bratysławy. Foto: Yellow.Cat, flickr.com


Bratysława - stolica i największe miasto Słowacji (432 tysiące obywateli). Położona w niesamowitym, nielogicznym położeniu - na granicy kraju. Bratysława graniczy zarówno z Austrią jak i Węgrami. Mimo, że nie jest najpopularniejszym kierunkiem w Europie, powinna spodobać się miłośnikom miast z klimatem.

Bratysława - informacje ogólne i notka historyczna

Tereny dzisiejszej Bratysławy są zamieszkane już od tysięcy lat. Wszystko przez to, że Bratysława położona jest na przebiegu dwóch dawnych szlaków handlowych - szlaku bursztynowym i szlaku dunajskim. Na początku XVI wieku Bratysława stała się miastem koronacyjnym królów węgierskich i intensywnie się rozwijała. Po powstaniu w 1918 roku Czechosłowacji Bratysława stała się stolicą Słowacji.

Dzisiaj Bratysława jest największym miastem Słowacji. Mieszka w nim 440 tysięcy mieszkańców. To zarazem jedyna na świecie stolica, która graniczy z dwoma państwami - na zachodzie z Austrią, a na południu z Węgrami.

Jak dotrzeć do Bratysławy

Jak najtaniej dolecieć do Bratysławy?


Do Bratysławy najtaniej jest dojechać autobusem. Z Warszawy (czas jazdy: 10h), Katowic (3:30h) i Częstochowy (7h) jeździ do Bratysławy PolskiBus/Flixbus (www.polskibus.com). Nie ma problemów ze znalezieniem biletów za 15-30zł w jedną stronę, choć oczywiście może być taniej, jak i drożej.

Osoby mieszkające w zachodniej Polsce mogą pomyśleć o locie z Berlina (Ryanair). Bez problemów znajdziemy loty za 20 EUR.

Bratysława - dojazd do centrum z lotniska

Lotnisko Bratysława

Lotnisko Bratysława. Jak dojechać do centrum?


Głównym lotniskiem Bratysławy jak i całej Słowacji jest Bratislava Milan Rastislav Štefánik Airport (BTS), który znajduje się na obrzeżach miasta. Nie ma problemu z dotarciem do centrum, jednak, ze względu na bliskie położenie lotniska, nie ma rozbudowanych połączeń lotnisko-centrum.

Do centrum Bratysławy dojedziemy dzięki komunikacji miejskiej. Autobus nr 61 (rozkład jazdy) kursuje na trasie lotnisko - dworzec główny (Hlavná železničná stanica), a autobus nr 96 (rozkład jazdy) na trasie lotnisko - Petržalka (dzielica na drugim brzegu Dunaju). W nocy kursuje autobus N61 (rozkład jazdy) na wydłużonej trasie między lotniskiem a dworcem głównym.

Oficjalna strona lotniska: www.bts.aero

Bratysława - komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Bratysławie to system autobusów, tramwajów i trolejbusów. Sieć obsługiwana jest przez firmę Dopravný podnik Bratislava (DPB, www.dpb.sk). Linie nocne jeżdżą w godzinach 23:30-3:30 co 30-60 minut, cena i bilety takie same jak na linie dzienne). Miasto podzielone jest na strefy. Miasto jest strefą 100, która traktowana jest jako dwie strefy. Obrzeża miasta (w tym lotnisko) to strefa 101, natomiast tereny podmiejskie podzielone są na kolejne strefy, tak jak na zamieszczonej mapie.

mapa stref w Bratysławie
Strefy. Kliknij aby powiększyć

Podsumowując, chcąc poruszać się po strefie 100 potrzebujemy biletu na dwie strefy. Chcąc jechać ze strefy 100 do strefy 101, np. na lotnisko, potrzebujemy biletu na 3 strefy. Kierowcy pojazdów nie sprzedają biletów, możne za to kupić je w automatach dostępnych praktycznie na każdym przystanku.

Wygodny i intuicyjny spis wszystkich tramwajów, autobusów i trolejbusów wraz z rozkładami jazdy i trasami znajduje się na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika, pod tym linkiem: www.dpb.sk/en/passengers/schedules/

Ceny biletów:
2 strefy (15 minut) - 0,70 EUR
2 strefy (30 minut) - 0,90 EUR
3 strefy (60 minut) - 1,20 EUR
4 strefy (60 minut) - 1,50 EUR
5 stref (90 minut) - 1,80 EUR
6 stref (90 minut) - 2,10 EUR
7 stref  (120 minut) - 2,30 EUR
8 stref (120 minut) - 2,50 EUR
9 stref (150 minut) - 2,80 EUR
10 stref (150 minut) - 3,10 EUR

Bilet 180 minut na wszystkie strefy - 3,6 EUR

Tańsze są bilety czasowe:
24h na strefę 100 i 101 - 3,5 EUR
24h na wszystkie strefy - 6,90 EUR
72h na strefę 100 i 101 - 8,00 EUR
168h na strefę 100 i 101 - 11,40 EUR

Można również zakupić za 6,60 EUR karnet 24 odrywanych bilecików, każdy jeden bilecik odpowiada jednej strefie z wyłączeniem strefy 100, która kosztuje 3 bileciki. Poruszanie się z takim karnetem jest nieznacznie tańsze od kupowania pojedynczych biletów. 

Świetna i wyczerpująca strona dotycząca komunikacji miejskiej w Bratysławie (jak i innych miastach na Słowacji) to www.imhd.sk.

Bardzo dobry planer podróży znajdziemy na stronie www.imhd.sk/ba/journey-planner.

Bratysława - karta miejska

karta miejska w Bratysławie

Karta miejska w Bratysławie to dobry zakup.


W Bratysławie dostępna jest karta miejska (Bratislava City Card), dzięki której możemy bez opłat poruszać się komunikacją miejską (w strefach 100 i 101) oraz uzyskujemy zniżki na wstęp do większości atrakcji, muzeów i innych ciekawych miejsc w mieście. Prócz tego, do karty otrzymujemy przewodnik i możliwość bezpłatnego skorzystania z pieszej wycieczki z przewodnikiem.

Są trzy rodzaje kart: 24h (12 EUR), 48h (14 EUR) i 72h (16 EUR). Karty można kupić m.in. w informacji turystycznej w Bratysławie. Pełna lista miejsc sprzedaży oraz zniżek, jakie daje nam karta, dostępna jest na oficjalnej stronie karty: www.visitbratislava.com/bratislava-city-card.

Noclegi w Bratysławie

Noclegi w Bratysławie.


Baza noclegowa w Bratysławie nie należy do najdroższych. Jest rozbudowana i tania. Za noc w dwuosobowym pokoju przyjdzie nam zapłacić około 80 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt od około 40 PLN.

Booking.com

Aby dowiedzieć się więcej na temat znalezienia dobrego noclegu, przeczytaj nasz poradnik "Noclegi".

Atrakcje Bratysławy

Bratysława - atrakcje.


Symbolem miasta jest położony na wzgórzu Zamek Bratysławski. Obok niego znajduje się Katedra św. Marcina (Dóm sv. Martina), najważniejszy kościół w Bratysławie, miejsce, które przez trzy wieki było miejscem koronacyjnym władców węgierskich. Przy moście znajduje się nowy most (Most SNP), prowadzący na drugi brzeg Dunaju, słynący z tego, że na swoim szczycie ma restauracje. Przy Katedrze św. Marcina zaczyna się stare miasto. Głównym placem, rynkiem Bratysławy jest Hlavné námestie, na którym znajduje się stary ratusz oraz wiele pałaców i zabytkowych budynków. Przy Hlavné námestie leży drugi plac, Primaciálne námestie, a 300 metrów na północ znajduje się plac Hodžovo námestie przy którym położony jest Pałac Prezydencki (Grasalkovičov palác). Za pałacem znajduje się duży park z Letnim Arcybiskupim Pałacem (Letný arcibiskupský palác).

Trochę dalej od centrum znajdują się ruiny zamku Devin. Najwyższym pomnikiem w mieście jest Slavia.

Jeżeli mamy trochę więcej czasu, możemy wybrać się do zamku Czerwony Kamień (Červený Kameň Castle) - jest to najlepiej zachowany zamek na Słowacji, jeden z najciekawszych zabytków w kraju. Położony jest niecałe 40km od miasta.

Bratysława - wskazówki praktyczne

Bratysławę można zwiedzać pieszo.


- Bratysława to świetne miasto do zwiedzania pieszo
- z Bratysławy tanio i szybko dojedziemy do Wiednia (godzina czasu, około 5 EUR za bilet, chociaż w Slovak Lines można trafić na bilety za 1 EUR): www.blaguss.sk, slovaklines.sk

Bratysława - przydatne linki

Dowiedz się więcej o Bratysławie.


- www.slovakia.travel - oficjalna, turystyczna strona Słowacji

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023


Tagi: Bratysława   Słowacja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ