Słowacja - przewodnik turystyczny

Słowacja - panorama Bratysławy

Słowacja - panorama Bratysławy. Foto: Yellow.Cat, flickr.com


Słowacja jest niewielkim państwem znajdującym się w środkowowschodniej Europie, które istnieje dopiero od 1993 roku. Wcześniej było połączone z Czechami i nosiło nazwę Czechosłowacja (Czechosłowacja była jednym z państw satelickich ZSRR). Słowacja graniczy z 5 państwami, w tym z Polską. Język słowacki jest bardzo podobny do polskiego, zresztą Słowacja już parę lat temu została umiłowana przez polskich narciarzy i snowboardzistów. Oprócz sportów zimowych, na Słowacji panują bardzo dobre warunki do uprawiania trekkingu, rowerowych wycieczek górskich czy latania paralotnią. Jadąc w odwiedziny do naszych południowowschodnich sąsiadów warto odwiedzić stolicę Słowacji, Bratysławę.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Bratysława

INFORMACJE OGÓLNE

SŁOWACJA

Populacja

ok. 5,4 mln

Stolica

Bratysława

Strefa czasowa

UTC/GMT +2 - lato
UTC/GMT +1 - zima
(12:00 w Polsce = 12:00 w Słowacji)

Waluta

euro (EUR)
1 EUR = 4,31 PLN

(26.05.2018)

Język

słowacki

Główne miasta

Bratysława, Koszyce, Preszów (Prešov), Zilina, Nitra, Banska Bystryca, Trnava, Martin,

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne dotyczące Słowacji

Będąc w Tatrach warto rozważyć wycieczkę na Słowację.


- Słowacja jest członkiem Unii Europejskiej i układu Schengen, co oznacza, że do kraju możemy wjechać z ważnym paszportem lub dowodem osobistym i przebywać na terenie Słowacji bez rejestracji do 90 dni od dnia wjazdu
- Polacy bez problemu powinni dogadać się ze Słowakami - nasze języki są bardzo podobne do siebie

JAK DOTRZEĆ DO SŁOWACJI

Jak najtaniej dolecieć do Słowacji?


Do Bratysławy najtaniej jest dojechać autobusem. Z Warszawy (czas jazdy: 10h), Katowic (3:30h), Częstochowy (7h), Łodzi i Krakowa jeździ do Bratysławy PolskiBus, a dokładniej to Flixbus, który przejął niedawno markę (www.flixbus.pl). Nie ma problemów ze znalezieniem biletów za 15-30 PLN w jedną stronę, choć oczywiście może być taniej, jak i drożej.

Osoby mieszkające w zachodniej Polsce mogą pomyśleć o locie z Berlina (Ryanair). Bez problemów znajdziemy loty za 20 EUR.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

transport publiczny na Słowacji

Po Słowacji można wygodnie podróżować pociągiem lub autokarem.


Po Słowacji najlepiej poruszać się własnym samochodem, pociągiem albo autobusami.  Zważając na niewielką odległość Polski od tego małego państwa wiele osób zdecyduje się na własny środek transportu. Słowacja jest też również często krajem tranzytowym dla Polaków, którzy zmierzają na południe Europy.

                    Loty

loty wewnątrz Słowacji

Po Słowacji latają linie Danube Wings.


W Słowacji nie ma lotów wewnątrz kraju. Do niedawna loty wewnątrz Słowacji oferowało przedsiębiorstwo Danube Wings, jednak firma upadła pod koniec 2013 roku.

                    Drogi

stan dróg na Słowacji

Wbrew pozorom drogi na Słowacji są bardzo dobre.


Słowacja posiada podobną jakościowo sieć połączeń drogowych do naszych rodzimych, polskich dróg. Polskie prawo jazdy jest uznawane, a zielona karta nie jest wymagana. Obowiązek jazdy z zapiętymi pasami dla każdego w pojeździe. Całoroczny obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania. Dodatkowo, jeżeli podróżujemy własnym samochodem, mamy obowiązek naklejenia znaczka PL na klapie bagażnika. Brak naklejki może spowodować, że policja wystawi nam mandat. Dodatkowym obowiązkiem w Słowacji jest posiadanie zapasowych żarówek do samochodu (po jednej z każdego rodzaju).

W Słowacji przejazd praktycznie każdą autostradą wymaga opłacenia winiety (więcej informacji na oficjalnej stronie Słowackiej: www.eznamka.sk, dostępna również polska wersja językowa). Do niedawna winieta była pod postacią naklejki przyklejanej do szyby, jednak od dnia 1 stycznia 2016 roku winieta . Winietę może być ważna 10 dni (10 EUR), 30 dni (14 EUR) lub rok czasu (50 EUR). Winietę kupimy online, na stacjach benzynowych i w automatach dostępnych na przejściach granicznych.

Ograniczenia prędkości: 50km/h w miastach, 90-130km/h poza terenem zabudowanym, 130km/h na autostradach.

W chwili pisania tego artykułu, cena benzyny w Słowacji wynosiła: 1,22 EUR (5,22 PLN, E95) i 1,04 EUR (4,45 PLN, diesel).

                    Kolej w Słowacji

kolej na Słowacji

ZSR to słowacki odpowiednik polskiego PKP.


Sieć kolejowa na Słowacji jest dość gęsta, a sama kolej bardzo popularna. Tamtejsze koleje obsługiwane są przez państwową spółkę ZSR. Stan składów oraz komfort podróży porównywalny jest z rodzimym PKP. Ceny biletów nie są zbyt wysokie i mimo, że podróż trwa czasem bardzo długo zachęcają do korzystania właśnie z tej formy transportu. Przykładowo, pociąg z Koszyc do Bratysławy jedzie około 7 godzin, a koszt takiej podróży wyniesie nas od 16 do 32 EUR, w zależności od klasy pociągu. Uwaga, aby sprawdzić cenę biletu kolejowego, oprócz rodzaju biletu i klasy pociągu jakim mamy zamiar jechać, musimy znać również odległość na trasie którą będzie podróżować. Na Słowacji cenę liczy się w zależności od odległości, obojętnie czy jedziemy w stronę Popradu czy Bratysławy.

                    Autokary / Autobusy

podróżowanie busem po Słowacji

Po Słowacji wygodnie możemy także podróżować autokarami. Foto: flickr.com


Słowacja należy do krajów o najlepiej rozwiniętej sieci krajowych połączeń autobusowych i autokarowych. Ten środek transportu dowiezie nas praktycznie do wszystkich słowackich miast i miasteczek. Głównym przewoźnikiem jest Slovak Lines. Oprócz niej istnieje cały szereg lokalnych przedsiębiorstw, które oferują swe usługi po konkurencyjnych cenach. Bilety na połączenia autobusami Slovak Lines kupić albo u kierowcy, albo z miejscówką w większych miastach. Przykładowe połączenie Koszyce – Bratysława trwa 7 – 8 godzin i kosztuje 21 EUR. Przewoźnik oferuje wiele zniżek, i tak dzieci do 15. roku życia zapłacą 10,50 EUR, a studenci 13,70 EUR.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Słowacji

Polacy nagminnie mylą Słowację ze Słowenią.


- ponad połowa naszego społeczeństwa myli Słowację ze Słowenią
- słowackie kobiety średnio w wieku 24 lat wychodzą za mąż
- Andy Warhol ma słowackie pochodzenie
- Słowacy uwielbiają pić słodkie wino
- co warto zaznaczyć Słowacy to chyba najbardziej podobny nam naród w Europie
- Słowacja, razem z Niemcami, napadła na Polskę (w sile około 50 000 żołnierzy) 1 września 1939 roku

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony o Słowacji

Sprawdź najważniejsze strony, które pomogą Ci zaplanować pobyt na Słowacji.


www.zsr.sk/ – strona słowackich kolei państwowych ZSR

https://online.slovaklines.sk – strona największej na Słowacji firmy trudniącej się przewozem osób autokarami

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Słowacja  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ