Słowacja - przewodnik turystyczny

Słowacja - panorama Bratysławy

Słowacja - panorama Bratysławy. Foto: Yellow.Cat, flickr.com


Słowacja jest niewielkim państwem znajdującym się w środkowowschodniej Europie, które istnieje dopiero od 1993 roku. Wcześniej było połączone z Czechami i nosiło nazwę Czechosłowacja (Czechosłowacja była jednym z państw satelickich ZSRR). Słowacja graniczy z 5 państwami, w tym z Polską. Język słowacki jest bardzo podobny do polskiego, zresztą Słowacja już parę lat temu została umiłowana przez polskich narciarzy i snowboardzistów. Oprócz sportów zimowych, na Słowacji panują bardzo dobre warunki do uprawiania trekkingu, rowerowych wycieczek górskich czy latania paralotnią. Jadąc w odwiedziny do naszych południowowschodnich sąsiadów warto odwiedzić stolicę Słowacji, Bratysławę.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Bratysława

Słowacja - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 5,5 miliona
Stolica Bratysława
Strefa czasowa UTC/GMT +2 - lato
UTC/GMT +1 - zima
(12:00 w Polsce = 12:00 w Słowacji)
Waluta euro (EUR)
1 EUR = 4,46 PLN

(17.09.2020)
Język słowacki
Główne miasta Bratysława, Koszyce, Preszów (Prešov), Zilina, Nitra, Banska Bystryca, Trnava, Martin

Słowacja powstała 1 stycznia 1993 roku w wyniku pokojowego podziału Czechosłowacji na dwa państwa - Czechy i Słowację. Jako samodzielne państwo Słowacja radzi sobie bardzo dobrze. W podobnym czasie co Polska dołączyła do europejskich oraz ogólnoświatowych organizacji, w 2009 roku weszła do strefy euro, a w ciągu ostatnich 15 lat prześcignęła Polskę pod względem PKB per capita.

Słowacja - informacje praktyczne

Warunki wjazdu do Słowacji

Słowacja jest członkiem Unii Europejskiej i układu Schengen, co oznacza, że do kraju możemy wjechać z ważnym paszportem lub dowodem osobistym i przebywać na terenie Słowacji bez rejestracji do 90 dni od dnia wjazdu.

Znajomość języka angielskiego

Według danych Komisji Europejskiej, język angielski zna 57,3% Słowaków. Dla porównania, w Polsce jest to 61,5%. W popularnych turystycznie miejscowościach nie powinno być problemu, żeby spotkać osoby posługujące się językiem angielskim, znajdziemy ich zarówno w barach i restauracjach, jak i muzeach i innych atrakcjach. Gorzej w mniej popularnych dla turystów miejscach. Tam możemy nie znaleźć nikogo mówiącego po angielsku. Język słowacki ma wiele słów podobnych do słów polskich. W krytycznych sytuacjach próbuj porozumieć się po polsku i wsłuchaj się w słowacką odpowiedź. A zresztą... zrób to nawet w niekryzysowej sytuacji, dostarczy to Tobie i Twojemu rozmówcy sporo śmiechu!

Jak dotrzeć do Słowacji

Jak najtaniej dolecieć do Słowacji?


Do Bratysławy najtaniej jest dojechać autobusem. Z Warszawy (czas jazdy: 10h), Katowic (3:30h), Częstochowy (7h), Łodzi i Krakowa jeździ do Bratysławy PolskiBus, a dokładniej to Flixbus, który przejął niedawno markę (www.flixbus.pl). Nie ma problemów ze znalezieniem biletów za 15-30 PLN w jedną stronę, choć oczywiście może być taniej, jak i drożej.

Osoby mieszkające w zachodniej Polsce mogą pomyśleć o locie z Berlina (Ryanair). Bez problemów znajdziemy loty za 20 EUR.

Transport wewnątrz Słowacji

Po Słowacji najlepiej poruszać się własnym samochodem, pociągiem albo autobusami.  Zważając na niewielką odległość Polski od tego małego państwa wiele osób zdecyduje się na własny środek transportu. Słowacja jest też również często krajem tranzytowym dla Polaków, którzy zmierzają na południe Europy.

Loty wewnątrz Słowacji

W Słowacji nie ma lotów wewnątrz kraju. Do niedawna loty wewnątrz Słowacji oferowało przedsiębiorstwo Danube Wings, jednak firma upadła pod koniec 2013 roku.

Drogi w Słowacji i przepisy drogowe

Słowacja posiada podobną jakościowo sieć połączeń drogowych do naszych rodzimych, polskich dróg. Polskie prawo jazdy jest uznawane, a zielona karta nie jest wymagana. Obowiązek jazdy z zapiętymi pasami dla każdego w pojeździe. Całoroczny obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania. Dodatkowo, jeżeli podróżujemy własnym samochodem, mamy obowiązek naklejenia znaczka PL na klapie bagażnika. Brak naklejki może spowodować, że policja wystawi nam mandat. Dodatkowym obowiązkiem w Słowacji jest posiadanie zapasowych żarówek do samochodu (po jednej z każdego rodzaju).

Najważniejsze przepisy drogowe w Słowacji

- za poruszanie się po płatnych autostradach bez wykupionej winiety zapłacimy mandat minimum 80 EUR

Ograniczenia prędkości

50 km/h w terenie zabudowanym
90-130 km/h poza terenem zabudowanym
130 km/h na autostradach.

Winiety na Słowacji

W Słowacji przejazd praktycznie każdą autostradą wymaga opłacenia winiety. Jeszcze do niedawna winieta była pod postacią naklejki przyklejanej do szyby, jednak od 2016 roku winieta jest wyłącznie w postaci elektronicznej. Kupując winietę podajemy numer rejestracyjny naszego pojazdu i zostajemy wpisani do bazy danych. Nie musimy naklejać żadnych nalepek ani informacji na samochód.

Czy jadąc na Słowację powinniśmy kupić winietę? To zależy. Do wielu miejsc na Słowacji dojedziesz zwykłymi drogami, możesz również przejachać kraj z północy na południe bez przejazdów płatnymi autostradami. Bez przejazdu płatnymi odcinkami na Słowacji uda Ci się również pojechać do górskich terenów. Gorzej, jeżeli chcesz jechać do Bratysławy oraz zwiedzać większe miasta - wtedy zakup winiety jest sensowny, płatne odcinki ułatwią Ci podróż i skrócą czas spędzony w samochodzie.

Więcej informacji o winietach na Słowacji znajdziesz na oficjalnej stronie: www.eznamka.sk Strona jest bardzo przejrzysta i dostępna również w polskiej wersji językowej.

Cena winiety na Słowacji (2021 rok)

Winietę na Słowacji możemy kupić na stacjach benzynowych położonych przy autostradach oraz (najlepszy sposób) możemy zakupić ją online na oficjalnej stronie - eznamka.sk. Koszt winiety to: 10 EUR (winieta na 10 dni), 14 EUR (30 dni) i 50 EUR (365 dni). Winieta dostępna jest dla pojazdów dwuśladowych do 3,5 tony. Jeżeli mamy przyczepę, to ceny winiet są takie same, jeżeli całość pojazdu z przyczepą nie przekracza 3,5 tony. Z winiety zwolnione są jednoślady.

Cena paliw i stacje benzynowe w Słowacji

W chwili pisania tego artykułu, cena benzyny w Słowacji wynosiła: 1,22 EUR (5,22 PLN, E95) i 1,04 EUR (4,45 PLN, diesel).

Kolej w Słowacji

Sieć kolejowa na Słowacji jest dość gęsta, a sama kolej bardzo popularna. Tamtejsze koleje obsługiwane są przez państwową spółkę ZSR (https://www.zssk.sk/en/). Stan składów oraz komfort podróży porównywalny jest z rodzimym PKP. Ceny biletów nie są zbyt wysokie i mimo, że podróż trwa czasem bardzo długo zachęcają do korzystania właśnie z tej formy transportu. Przykładowo, pociąg z Koszyc do Bratysławy jedzie około 7 godzin, a koszt takiej podróży wyniesie nas od 16 do 32 EUR, w zależności od klasy pociągu. Uwaga, aby sprawdzić cenę biletu kolejowego, oprócz rodzaju biletu i klasy pociągu jakim mamy zamiar jechać, musimy znać również odległość na trasie którą będzie podróżować. Na Słowacji cenę liczy się w zależności od odległości, obojętnie czy jedziemy w stronę Popradu czy Bratysławy.

Autokary i autobusy w Słowacji

Słowacja należy do krajów o najlepiej rozwiniętej sieci krajowych połączeń autobusowych i autokarowych. Ten środek transportu dowiezie nas praktycznie do wszystkich słowackich miast i miasteczek. Głównym przewoźnikiem jest Slovak Lines (https://www.slovaklines.sk/sk). Oprócz niej istnieje cały szereg lokalnych przedsiębiorstw, które oferują swe usługi po konkurencyjnych cenach. Bilety na połączenia autobusami Slovak Lines kupić albo u kierowcy, albo z miejscówką w większych miastach. Przykładowe połączenie Koszyce – Bratysława trwa 7 – 8 godzin i kosztuje 21 EUR. Przewoźnik oferuje wiele zniżek, i tak dzieci do 15. roku życia zapłacą 10,50 EUR, a studenci 13,70 EUR.

Słowacja - ciekawostki

ciekawostki o Słowacji

Polacy nagminnie mylą Słowację ze Słowenią.


- ponad połowa naszego społeczeństwa myli Słowację ze Słowenią
- słowackie kobiety średnio w wieku 24 lat wychodzą za mąż
- Andy Warhol ma słowackie pochodzenie
- Słowacy uwielbiają pić słodkie wino
- co warto zaznaczyć Słowacy to chyba najbardziej podobny nam naród w Europie
- Słowacja, razem z Niemcami, napadła na Polskę (w sile około 50 000 żołnierzy) 1 września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021


Tagi: Słowacja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ