Tunezja - przewodnik turystyczny

Tunezja

Tunezja to fantastyczne, historyczne miejsce.


Tunezja to całkiem małe (powierzchnia równa połowie Polski) państwo położone w północnej Afryce. Mimo niewielkich rozmiarów potrafi zaimponować - pięknymi widokami, zabytkami, naturą. To jedno z ulubionych zagranicznych miejsc Polaków, podróżujących tam z biurem podróży.

Tunezja - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 12 milionów
Stolica Tunis
Strefa czasowa UTC +1
(12:00 w Polsce = 12:00 w Tunezji)
Waluta dinar tunezyjski (TND)
1 TND = 1,43 PLN
1 EUR = 3,24 TND
1 USD = 2,78 TND

(29.10.2020)
Język arabski, duża znajomość j. francuskiego
Główne miasta Tunis, Sfax, Sousse, Kairouan, Ettadhamen, Gabes, Bizerte

Pierwsze społeczności powstały na terenach Tunezji na przełomie III i II tysiąclecia p.n.e. Przełom nastąpił w czasach kolonizacji fenickiej. Fenicjanie założyli w IX wieku p.n.e. miasto-państwo, Kartaginę, która położona była nieopodal dzisiejszej stolicy, Tunisu. Z czasem miasto rozrosło się, tworząc potężne Imperium Kartagińskie, które sięgało aż do Europy. W wyniku wojen punickich w 146 miasto zostało zniszczone, a Kartagina stała się rzymską kolonią. W VII wieku kraj opanowali Arabowie, lokalni mieszkańcy przeszli na Islam. W XIX wieku kontynentem interesowali się Europejczycy. Tunezja stała się w 1881 roku kolonią francuską. W wyniku walk z francuzami Tunezja odzyskała niepodległość w 1956 roku. Kraj ogłoszono republiką, rozpoczęto integrację z Europą i światem arabskim.

Informacje praktyczne

- pamiętajmy o targowaniu się i uważajmy, żeby nie przepłacić

- zalecane szczepienia do Tunezji: tężec + polio; brak obowiązkowych szczepień

Wiza do Tunezji

Wiza do Tunezji

Wiza do Tunezji nie jest wymagana.


Obywatele RP chcący udać się do Tunezji, nie potrzebują wizy, jeżeli ich pobyt będzie trwał krócej niż 90 dni.

Od 1 października 2014 Tunezja wprowadziła opłatę wylotową dla turystów - każda osoba opuszczająca Tunezje ma obowiązek wykupienia znaczku skarbowego kosztującego 30 dinarów (około 43 PLN). Znaczki są dostępne na lotniskach i w wielu hotelach - jeżeli chcemy uniknąć stania w kolejce na lotnisku, polecamy kupić znaczek w hotelu.

Język i znajomość języka angielskiego

W Tunezji mówi się po arabsku i francusku. Język francuski do dzisiaj używany jest na uczelniach, w urzędach i w wielu firmach oraz nauczany jest w szkołach, dzięki czemu mówiący po francusku nie powinni mieć problemu z kominukacją. Język angielski używany w zasadzie jedynie w kurortach i miejscach turystycznych, zazwyczaj w bardzo podstawowej formie.

Gotówka i bankomaty

Walutą Tunezji jest dinar. W ostatnich latach dinar tunezyjski bardzo mocno wzmocnił się, przez co odwiedzenie Tunezji stało się dużo droższe. 1 dinar dzieli się na 1000 milimów.

Bezpieczeństwo

Po Jaśminowej Rewolucji, która odbyła się w 2011 roku, sytuacja polityczna w Tunezji zaczyna się stabilizować. Wciąż jednak należy zachować ostrożność i unikać demonstracji. Po serii zamachów terrorystycznych wymierzonych w turystów, w kraju panował stan wyjątkowy, który zakończył się 11 października 2018 roku. Mimo jego zakończenia władze cały czas ostrzegają, przed zagrożeniem zamachami terrorystycznymi W większych miastach spodziewajmy się dużej ilości patroli wojskowych i policyjnych. Przed wyjazdem prześledźmy ostrzeżenia dla podróżnych polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Mimo stabilizującej sytuacji MSZ do tej pory odradza samodzielne podróżowanie do Tunezji.

W Tunezji należy uważać na kieszonkowców, kradzieże (jedna z popularniejszych metod to złodzieje na skuterach, wyrywający torby i torebki). Zdarzają się włamania i kradzieże z pokojów hotelowych - zaleca się korzystanie z sejfu.

Gniazdka elektryczne w Tunezji

W Tunezji występują wtyczki elektryczne typu C i E. Oznacza to, że jadąc do Tunezji nie musimy kupować przejściówek.

Jak dolecieć do Tunezji

Jak dojechać do Tunezji

Jest kilka możliwości na tanie loty do Tunezji.


Do Tunezji możemy dostać się na kilka sposobów. Poniżej przedstawiam najtańsze możliwości:

1. Biura podróży

Tak! To jeden z najtańszych sposobów. Chcąc lecieć do Tunezji przejrzyj oferty biur podróży. W chwili obecnej, pisząc ten artykuł, w serwisie lastminuter.pl dostępne są oferty na 7 dni za 800 PLN. W cenę wchodzą loty z Warszawy oraz nocleg. Pamiętaj, że tak tanich ofert nie znajdziesz w naszym sezonie wakacyjnym.

2. Loty z Warszawy lub Krakowa do Trapani (Sycylia) i stamtąd prom do Tunisu.

Do Trapani dolecimy liniami Ryanair z Krakowa i Warszawy już od 250 PLN. Stamtąd do Tunisu popłyniemy promem (Grimaldi Lines - www.grimaldi-ferries.com/en - kursuje co 3 dni lub Grandi Navi Veloci - www.gnv.it - kursuje raz w tygodniu - w sobotę). Rejs trwa 10-12 godzin. Cena za kurs zaczyna się od 69 EUR. W ten sposób, jeżeli uda się nam trafić na niską cenę promu oraz lotów, zapłacimy 500-700 PLN.

3. Loty bezpośrednie z Europy

Możliwości jest kilka, z czego najtańszy wydaje się być lot do Tunisu liniami Tunisair z Wiednia, Paryża, Rzymu, Mediolanu, Londynu, Brukseli i Amsterdamu - koszt lotów to standardowo około 200 EUR, chociaż udało mi się znaleźć lot z Londynu za 160 EUR. Do powyższych, europejskich miast dolecimy tanimi liniami. Osoby mieszkające na zachodzie polski, mający możliwość taniego dotarcia do Berlina powinni sprawdzić ofertę linii Germania (www.flygermania.de), która od maja 2015 rozpoczyna latanie z Berlina do Djerby już od 250 EUR.

Transport wewnątrz Tunezji

Poruszanie się wewnątrz Tunezji nie należy do najtrudniejszych i najdroższych.

Loty wewnątrz Tunezji

Loty wewnątrz Tunezji

Loty wewnątrz Tunezji.


Narodowym przewoźnikiem tunezyjskim są linie Tunisair (www.tunisair.com). Dzięki nim możemy poruszać się po największych miastach Tunezji. Siatkę połączeń wewnątrz państwa powiększa przedłużenie lunii - Tunisair Express (www.tunisairexpress.com.tn).

Przykładowe ceny:
Tunis - Sfax 76 TND
Tunis - Djerba 107 TND

Drogi w Tunezji

Jest możliwość udania się do Tunezji własnym samochodem (dopłyniemy do niej promem z: Palermo, Rzymu, Genui lub Marsylii). Polskie prawo jazdy jest uznawane. Posiadanie Zielonej Karty jest obowiązkowe.

Poruszanie się samochodem jest ciężkie ze względu na brak poszanowania przepisów drogowych przez lokalnych kierowców. W miastach kolejnym problemem są piesi - w Tunezji nie ma kultury przechodzenia na pasach (zresztą zazwyczaj przejść dla pieszych nie ma w ogóle) przez co piesi przebiegają między samochodami.

Koszt paliwa to około 0,7-0,8 USD za litr. Stan dróg dobry (3 autostrady i drogi szybkiego ruchu), mniejsze, boczne drogi w stanie fatalnym.

Dopuszczalne prędkości:
autostrada: 110 km
drogi szybkiego ruchu: 90 km
miasta: 50 km

Busy i autokary w Tunezji

Dobrym i tanim rozwiązaniem kwestii podróżowania po Tunezji są autokary. Największe firmy to rządowe SNTRI (www.sntri.com.tn) oraz STCI. Z powodu znikomej ilości informacji o przewoźnikach, jaką możemy znaleźć w internecie (nawet strona głównego przewoźnika jest tylko w języku francuskim i arabskim), najlepszym sposobem będzie udanie się na miejscu na dworzec autokarowy, gdzie dowiemy się wszystkiego.

Przykładowe ceny:
Tunis - Sousse (144 km, 2,5h jazdy) - 9 TND
Tunis - Sfax (274 km, 4,5h jazdy) - 14 TND
Tunis - Bizerte (65 km, 1,5h jazdy) - 4 TND
Sfax - Sousse (130 km, 2h jazdy) - 8 TND
Sousse - El Jem (66 km, 1h jazdy) - 4 TND

Louage (Luaż)

Louage (Luaż) to jeden z tańszych sposobów na transport po Tunezji. Słowo wzięte jest z języka francuskiego i oznacza "najem". Jest to podróż kilkuosobowym vanem. Coś takiego, jak kilkuosobowa taksówka, mieszcząca w swoim wnętrzu do 9-ciu osób.

Louage poznamy po tym, że van oklejony jest paskiem. Są dwa rodzaje Louage w Tunezji - vany z czerwonym paskiem (kursują między miastami) i vany z niebieskim paskiem (kursujące lokalnie). Aby wyruszyć w trasę, należy poczekać, aż zapełni się cały van. Ceny nie są wysokie - koszt transportu z miasta do miasta zamyka się w kwotach 3-10 TND. W większości miast znajdziemy Louage Station - dworzec, z którego ruszają luaże.

Kolej w Tunezji

Tunezja posiada dość dobrze rozbudowaną i zarządzaną kolej. Obsługuje ją państwowy przewoźnik - SNCFT (www.sncft.com.tn). Kolej funkcjonuje na północy i w centrum kraju. Co ciekawe, kolej tunezyjska osiąga prędkości podobne do tych spotykanych w Polsce.

Kursy odbywają się między miastami: Tunis, Bizerte, Ghardimaou, El Kef, Nabeul, Sousse, Kalaa Khasba, Mahdia, Sfax, Gabes, Gafsa, Tazeur.

W wagonach znajdziemy 3 klasy - "2nd", "1st" oraz "Classe Confort". Wagony nie posiadają kuszetek - nie ma nawet takiej potrzeby, ze względu na mały rozmiar państwa, najdłuższe kursy kolei trwają 6 godzin. 

Cena za podróż koleją w Tunezji jest znośna - przy najdłuższych trasach nie powinna przekroczyć 10 EUR za kurs w jedną stronę. Pamiętajmy jednak, żeby bilety kupić wcześniej, a nie w pociągu - zakup biletów u konduktora jest dwukrotnie droższy. Jeżeli mamy w planach podróżowanie po Tunezji koleją, powinniśmy zastanowić się nad sieciówką, której kupno naprawdę się opłaca.

Carte Bleue

Carte bleue to sieciowa karta pozwalająca na podróżowanie kolejami przez dany okres czasu bez żadnych ograniczeń. Jeżeli chcemy podróżować pociągiem po Tunezji, warto ją zakupić.

Cennik (ceny podane w TND, 1 TND = 1,93 PLN (11.02.2015):

klasa 7 dni 15 dni 21 dni
2nd 45 90 135
1st 42 84 126
Grand Confort 30 60 90

Kuchnia tunezyjska

Kuchnia tunezyjska łączy w sobie dużą mieszankę - to pikantna kuchnia arabska z widocznymi, dużymi wpływami kuchni maghrebu, śródziemnomorskiej i francuskiej. Podstawą kuchni jest kuskus, ryż, baranina, warzywa (zwłaszcza papryka) i owoce (daktyle, figi) oraz pieczywo (tabouna), spożywane przez Tunezyjczyków w dużych ilościach.

Powszechna jest pasta harissa - pikantna, tworzona z papryczek chilli, czosnku i papryki z dodatkiem ziół - kolendry, kminu i innych. Kuskus uznawany jest z kolei za narodowy specjał kraju. Zjemy ją w bardzo wielu postaciach - z rybą, mięsem, warzywami.

Lokalnym fast-foodem jest brik - trójkątny, smażony lub wypiekany, pieróg (z nadzieniem warzywnym, mięsnym lub rybnym) z dodanym jajkiem.

Tunezja to również ciekawe miejsce, jeżeli chodzi o napoje. Tradycją jest picie mocno słodzonej, miętowej herbaty, a tunezyjskie wino znane jest na całym świecie.

Tunezja - ciekawostki

ciekawostki o Tunezji

W Tunezji nakręcono wiele scen filmu Star Wars.


- w Tunezji znajduje się najstarszy na świecie minaret - znajdziemy go w Wielkim Meczecie w Al-Kajrawanie (Kairuan). Znajdziemy tu również rzymski amfiteatr (w Al-Dżamm, fr. El Jem), trzeci największy na świecie, który zachowany jest w lepszym stanie niż amfiteatr w Rzymie
- w Tunezji nakręcono wiele scen kultowego "Star Wars". Tunezja udaje rodzinną planetę Luke'a Skywalkera - Tatooine. Więcej o tym przeczytasz w artykule "niezwykłe miejsca na świecie" (kliknij).

Tunezja - przydatne linki

Przydatne strony o Tunezji

Dowiedz się więcej o Tunezji.


www.cometotunisia.co.uk - oficjalna strona promocyjna w UK (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020


Tagi: Tunezja  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ