Mołdawia - przewodnik turystyczny

Mołdawia

Mołdawia to nieodkryta perełka. Mimo że nie jest najpiękniejszym krajem, jest tutaj co robić!


Mołdawia - razem z Albanią walczy o tytuł najbiedniejszego kraju Europy. Państwowość tego kraju od dawien dawna była zagrożona i niepewna. W przeszłości toczyła wielkie bitwy z Polską, opierała się Turcji i Węgrom. Dzisiaj stawia czoła Rosji chcącej zaanektować Naddniestrze, a ludność kraju coraz głośniej mówi o chęci przyłączenia Mołdawii do Rumunii.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Kiszyniów przewodnik zwiedzaniaTyraspol przewodnik zwiedzania

Mołdawia - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 3,5 miliona
Stolica Kiszyniów (Chişinău)
Strefa czasowa UTC +2 - zima
UTC +3 - lato
(12:00 w Polsce = 13:00 w Mołdawii)
Waluta lej mołdawski (MDL)
1 PLN = 4,36 MLD
1 MDL = 0,23 PLN
1 EUR =  19,28 MDL
1 USD = 17,77 MDL

(03.08.2023)
Język rumuński, rosyjski, ukraiński, gagauski
Główne miasta Kiszyniów, Tyraspol, Bielce (Bălți), Bendery, Rybnica (Rîbnița), Kaguł (Cahul), Buzau

Jeżeli spojrzy się na mapę to zauważy się, jak ważnym geograficznie miejscem jest Mołdawia. To miejsce, w którym rozpoczynają się Karpaty, które ciągną się przez całą Europę, aż do Polski. Tereny Mołdawii są bramą, łącznikiem między Europą, a Azją. Z tego powodu od samych początków ludzkości było to miejsce najazdów. Tędy przyszli Awarowie, Pieczyngowie oraz Mongołowie. W XIV wieku powstało na jego terenach Hospodarstwo Mołdawskie, które początkowo podlegało Węgrom i Polsce, a od końca XV wieku stało się lennikiem Imperium Osmańskiego.

W związku z osłabieniem Turcji w następnych wiekach, w w 1774 roku część Mołdawii anektowało Państwo Habsburgów, a w 1812 reszta kraju trafiła do Rosji. W XIX wieku zjednoczyły się dawne księstwa tych terenów, dając podwaliny pod utworzenie Rumunii. Rosjanie jednak nie wypuścili z rąk Mołdawii. Dopiero rewolucja rosyjska umożliwiła powstanie Mołdawii.w 1917 roku. W 1991 roku Mołdawia ogłosiła niepodległość. Do dzisiaj uchodzi za najbiedniejsze państwo Europy. Krajem, oficjalnie demokratycznym, rządzi oligarchia. W 2019 roku przez Mołdawie przeszedł kryzys w wyniku którego zdymisjonowano prezydenta oraz sędziów sądu najwyższego. W chwili obecnej Mołdawia szykuje się do nowych wyborów i będzie próbowała stworzyć prawdziwie demokratyczny system.

Informacje praktyczne

- Mołdawia to mały kraj - jego powierzchnia jest niewiele mniejsza od województwa mazowieckiego

- przy granicy Mołdawii z Ukrainą funkcjonuje Naddniestrze - jest to autonomiczny region Mołdawii, który ogłosił w 1990 roku niepodległość (nieuznaną przez świat). W Naddniestrzu około 30% społeczeństwa to Rosjanie. To stanowiło podstawę dla Rosji do rozpoczęcia działań (sfinansowanie buntu i wysłanie na ten teren rosyjskich wojsk) mających na celu przyłączenie tych terenów do Rosji. Bez paszportu nie wjedziemy na teren Naddniestrza

- Ambasada RP w Kiszyniowie ostrzega przed podróżami na teren Naddniestrza, motywując to wymuszaniem pieniędzy od przyjezdnych przez aparat państwowy Naddniestrza; w rzeczywistości Naddniestrze jest bardzo często odwiedzanym przez turystów kierunkiem, nie mieliśmy w nim żadnych problemów.

Warunki wjazdu

Od czerwca 2015 roku do Mołdawii wjedziemy za okazaniem dowodu osobistego. Na terytorium kraju możemy przebywać do 90 dni (w ciągu 180 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu).

Język i znajomość języka angielskiego

W Mołdawii mówi się po rumuńsku. Pozostałe języki urzędowe to rosyjski, ukraiński i gagauski (język należący do Gagauzów, ludu pochodzenia tureckiego, który zamieszkuje Mołdawię w ilości około 150 tysięcy mieszkańców).

Turyście ciężko znaleźć kogokolwiek mówiącego po angielsku. Normą jest, że po angielsku nie mówi się w hotelach, restauracjach i na atrakcjach turystycznych. Z małymi wyjątkami. W winnicach są osoby anglojęzyczne i same wycieczki są organizowane z przewodnikiem mówiącym po angielsku.

Gotówka i bankomaty

Walutą Mołdawii jest lej. 1 lej równa się 100 banów. Bankomaty i kantory powszechnie dostępne. Nie ma problemów z polskimi kartami płatniczymi. Płatność kartą przeważnie dostępna w dużych sklepach i restauracjach oraz hotelach. Revolut w Mołdawii działał nam bez problemu.

Bezpieczeństwo

Pod wieloma względami Mołdawia przypomina Polskę przed kilkoma laty. Należy uważać na kieszonkowców oraz osoby pod wpływem alkoholu. Taksówkarze często próbują oszukiwać turystów, do tego zdarza się również, że kierowcy marszrutek próbują naciągnąć nas i policzyć za przejazd dużo wyższą stawkę.

Gniazdka elektryczne w Mołdawii

Gniazdka elektryczne w Mołdawii są takie same, jak w Polsce - typu C i F. Oznacza to, że nie będziemy potrzebowali przejściówek.

Jak dotrzeć do Mołdawii

loty do Mołdawii

Jak najtaniej dolecieć do Mołdawii?


Do Mołdawii nie dolecimy niestety z Polski tanimi liniami. Do stolicy kraju, Kiszyniowa, dolecimy Wizzair z Mediolanu, Londynu, Rzymu, Bolonii, Wenecji. Do tych miast dolecimy tanio z Polski liniami Ryanair lub Wizzair. Najbardziej dostępny z Polski wydaje się jednak lot z Berlina - dostępny w sezonie letnim (Wizzair).

Najtańsze są w chwili obecnej loty z Bolonii - bez problemu znajdziemy loty za 70 EUR. Z pozostałych miast natomiast cena waha się w widełkach 100-140 EUR.

Innym sposobem na dojechanie do Mołdawii są busy i pociągi. Z Polski najlepiej dostać się do Lwowa (o tym, jak to zrobić za kilkadziesiąt złotych, przeczytasz w poradniku zwiedzania Lwowa). Z Lwowa możemy pojechać do Odessy pociągiem (12h jazdy, od 110 UAH, ok. 19 PLN, strona na której możemy sprawdzić rozkład jazdy i kupić bilety: www.booking.uz.gov.ua). Odessa położona jest przeszło 150km od Kiszyniowa. Za około 30 PLN dojedziemy do niego pociągiem lub marszrutką (odjeżdżają sprzed dworca) - czas przejazdu to około 4h.

Transport wewnątrz Mołdawii

Podstawą transportu po Mołdawii są marszrutki. Pozostałe środki transportu są w rozsypce. Na szczęście nie jest to jednak problem. Mołdawia jest bardzo małym krajem, przez co odległości między miastami i atrakcjami nie są duże. Spokojnie damy radę zobaczyć wszystkie zaplanowane przez siebie miejsca, korzystając wyłącznie z marszrutek.

Marszrutki i autobusy w Mołdawii

autokarem po Mołdawii

Autokarem po Mołdawii.


Podstawową formą transportu po Mołdawii są marszrutki. To prywatne, kilkuosobowe busy podróżujące po miastach i po kraju. Bus porusza się na ustalonych z góry trasach, kierowca wypuści nas z pojazdu nie tylko na przystankach, wystarczy, że go o to poprosimy. Jeżeli chcemy wsiąść do jadącej marszrutki, wystarczy, że do niej zamachamy - kierowca zatrzyma się i pozwoli nam wsiąść. Z powodu małych rozmiarów kraju, podróże są dość krótkie. I tanie.

Bazą wypadową na praktycznie całą Mołdawie będzie stolica państwa, Kiszyniów. Znajdują się w niej trzy dworce autobusowe. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze trasy przejazdu marszrutkami w Mołdawii. Więcej informacji oraz trasy przejazdu znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej: autogara.md.

Mołdawia marszrutką - przykładowe trasy i ceny:

Autogara Nord SRL (mapa)

  • Kiszyniów - Soroki (154km, 3h jazdy): 115 MDL
  • Kiszyniów - Bielce (Bălți, 133km, 2:30h): 100 MDL
  • Kiszyniów - Orgiejów (Orhei, marszrutki bezpośrednie lub na trasie do Soroki, 48km, 1h): 36 MDL
  • Kiszyniów - Saharna (112km, 2h jazdy): 84 MDL
  • Kiszyniów - Tipova (Marszrutka do Nistreni, 100km, 1:30h): 75 MDL
  • Kiszyniów - Bukareszt (Rumunia, 478km, 6:30h jazdy): 400 MDL

Gara Centrala Chisinau (mapa):

  • Kiszyniów - Tyraspol (76km, 2h jazdy): 57 MDL
  • Kiszyniów - Bendery (marszrutki na trasie do Tyraspolu, 64km, 1:45h): 48 MDL

Autogara de Sud (mapa):

  • Kiszyniów - Jassy (Rumunia, 159km, 3h jazdy): 300 MDL

Kolej w Mołdawii

Kolej w Mołdawii

Kolej w Mołdawii.


Kolej w Mołdawii jest w fatalnym stanie. Narodowym przewoźnikiem jest Calea Ferata Din Moldova (CFM, www.railway.md). Główną stacja przesiadkowa znajduje się w stolicy, Kiszyniowie. Kolej jest w opłakanym stanie. Łączy ze sobą największe miasta Mołdawii.

Drogi i przepisy drogowe w Mołdawii

W Mołdawii uznawane jest polskie prawo jazdy, międzynarodowe prawo jazdy nie jest potrzebne. Jeżeli do Mołdawii wjeżdżamy nie swoim samochodem, musimy mieć notarialnie poświadczone i przetłumaczone pełnomocnictwo od właściciela pojazdu.

Stan dróg bardzo słaby. Drogi są oświetlone wyłącznie w miastach. Istnieje obowiązek jazdy z zapiętymi pasami. Obowiązujące ograniczenia prędkości: 60 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h w terenie niezabudowanym.

Tankować należy na dużych, firmowych stacjach (Lukoil, Petrom, Tirex).

Kuchnia mołdawska

kuchnia mołdawska

Dowiedz się więcej o kuchni mołdawskiej.


Kuchnia mołdawska jest rozbudowaną kuchnią w której znalazła się mieszanka smaków z kultur otaczających kraj na przestrzeni wieków. Znajdziemy tu mocne akcenty kuchni typowo bałkańskiej, jak mamałyga z mąki kukurydzianej czy sarma, danie podobne do naszych gołąbków. Smaki Turcji widać w pysznych, kwaśnych zupach ciorba, a o tym, że część dzisiejszej Mołdawii należała kiedyś do polski przypomina uwielbienie Mołdawian do rosołu.

Mołdawia to również wino. Mołdawskie trunki z każdym rokiem zyskują coraz większą rzeszę klientów.

Mołdawia - ciekawostki

ciekawostki o Mołdawii

Mołdawia - ciekawostki


- Mołdawia na przestrzeni wieków miała intensywne kontakty z Polską. W XIV wieku należała nawet do Polski, a jej wojska walczyły obok nas pod Grunwaldem w 1410 roku. Mołdawia okazała się jednak bardzo problematycznym lennikiem, lawirującym pomiędzy pozostałymi w jej otoczeniu potęgami - Węgrami i Turcją. Najbardziej znanym wydarzeniem łączącym historie naszych krajów jest zerwanie przez Mołdawian stosunku lennego pod koniec XV wieku, co spowodowało ruszenie polskiej, czterdziestotysięcznej armii w kierunku Mołdawii. Dowodzone przez króla Jana Olbrachta wojska polskie zostały zmiecione przez Mołdawian sprzymierzonych z Węgrami i Turkami. To właśnie stąd pochodzi powiedzenie "za króla Olbrachta wyginęła szlachta"
- coraz częściej mówi się o tym, że Mołdawia chce przyłączyć się do Rumunii. Jest to realna możliwość, która może się odbyć na naszych oczach. Jaka będzie wtedy przyszłość Naddniestrza? Prawdopodobnie nic tam się nie zmieni, Rosjanie nie zrezygnują z tych terenów.

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023


Tagi: Mołdawia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ