7 największych atrakcji... których już nie ma

Wodospad Guairá na granicy Paragwaju i Brazylii - znikł w 1982 roku.

Wodospad Guairá na granicy Paragwaju i Brazylii - znikł w 1982 roku.


O ile większość z nas potrafi wymienić dziesiątki największych atrakcji na świecie, o tyle niejeden czytelnik będzie miał problem ze wskazaniem jakiejś atrakcji, której nie ma już na tym świecie. Przygotowaliśmy dla Was listę 7 wielkich atrakcji, których już nie ma. Wszystkiemu winna natura oraz ręka człowieka.

Wodospad Guairá na granicy Paragwaju i Brazylii

Najpotężniejszy wodospad na świecie. Położony był na rzece Parana, na granicy Paragwaju i Brazylii, niedaleko wodospadu Iguazu. Pod względem przepływu przez wody był ośmiokrotnie potężniejszy od sąsiada w Iguazu. Jego całkowita wysokość wynosiła 114 metrów. Szum wodospadów słyszalny był z odległości 32 kilometrów. Dzisiaj nie ma po nim śladu.

Wodospad Guairá na granicy Paragwaju i Brazylii

Wodospad Guairá na granicy Paragwaju i Brazylii - znikł w 1982 roku.


Jak to możliwe? Wszystkiemu winna ręka człowieka. Brazylia i Paragwaj postanowiły wykorzystać przepływ wody do produkcji energii. W tym celu wybudowały ogromną hydroelektrownie – Itapu. Uruchomiono ją 13 października 1982 roku. Wtedy też wodospad został zalany tworzącym się sztucznym zbiornikiem. Do chwili uruchomienia w 26 października 2010 roku chińskiej Zapory Trzech Przełomów, Itapu było największą hydroelektrownią na świecie. W chwili obecnej kompleks zapewnia 95% zapotrzebowania na prąd Paragwaju i około 20% zapotrzebowania Brazylii.

Porcelanowa Wieża w Nankinie

Porcelanowa Pagoda w Nankinie

Porcelanowa Wieża w Nankinie.


Porcelanowa Wieża w Nankinie (Porcelanowa Pagoda) wybudowana została w Nankinie (dawna stolica Chin) około 1412 roku. Uznawana była za jeden z siedmiu cudów średniowiecznego świata. Miała wysokość 79 metrów, pokryta była porcelanowymi kaflami. Wieża była bogato zdobionym tarasem widokowym. Na przestrzeni wojen i rewolucji budynek popadał w ruinę. W 1856 roku, w czasie powstania tajpingów wieża została zniszczona i na wiele dziesięcioleci pozostała jedynie we wspomnieniach i rysunkach.

Porcelanowa Wieża w Nankinie

Porcelanowa Wieża w Nankinie - świeżo po odbudowie. Foto: Whisper of the heart, CC BY-SA 4.0


W 2010 roku chiński miliarder, Wang Jianlin przekazał władzy miliard juanów (grubo ponad 500 milionów złotych) na odbudowę wieży. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło w 2015 roku. Bardzo jej jednak daleko do oryginału.

Lodowiec Chacaltaya

Chacaltaya to liczący 5421 m n.p.m. szczyt w boliwijskich Andach, położony 30 kilometrów od La Paz. Jeszcze do niedawna był to popularny kierunek dla miłośników narciarstwa z całego świata. Był zarazem jedną z największych atrakcji turystycznych Boliwii. Jeszcze do niedawna szczyt pokrywał ogromny lodowiec, jeden z najwyżej położonych na świecie.

lodowiec Chacaltaya

Lodowiec Chacaltaya w Boliwii. Foto: researchgate.net, CC BY-SA 4.0


Dziś nie ma po nim śladu. W wyniku zmian klimatycznych w 2009 roku nastąpiło całkowite roztopienie lodowca.

Opera Królewska w Valletcie

Jeden z najbardziej okazałych budynków opery na świecie. Wybudowany w 1866 roku. Był najbardziej znanym budynkiem w Valletcie i uchodził za jeden z symboli Malty. Runął trafiony bombami rzuconymi przez Luftwaffe w trakcie drugiej wojny światowej - 7 kwietnia 1942.

Opera Królewska na Malcie

Opera Królewska na Malcie.


Do czasów współczesnych pomysł odbudowy opery był kilkukrotnie poruszany. Mimo że kilka razy zdecydowano się na jego odbudowę, pomysł zawsze upadał, zazwyczaj poprzez konflikty dotyczące tego, jak budowla miałaby wyglądać. Po wyborach w 2008 roku nowy rząd zapowiedział, że odbuduje budynek. Temat elektryzował całą Maltę i był głośno komentowany w kraju i poza jego granicami.  Wybrano projektanta, który ogłosił… że odbudowa nie ma sensu. I zaproponował zrobienie teatru pod gołym niebem. Mimo różnych nastrojów i dość dużej krytyki pomysłu przez mieszkańców, rząd zgodził się na niecodzienny pomysł. W ten sposób 8 sierpnia 2013 w miejscu opery nastąpiło uroczyste otwarcie teatru Pjazza Teatru Rjal – teatru na gruzach Opery Królewskiej.

Opera Królewska na MalcieOpera Królewska na Malcie

Opera Królewska na Malcie. Źródło zdjęć: Pjazza Teatru Rjal


Pałac Saski w Warszawie

Jego budowę rozpoczęto w 1666 roku. Prace nabrały prawdziwego rozmachu, gdy wybudowany pałac odkupił król August II Mocny. Rozbudowę ukończono w 1724 roku. Nie był to wyłącznie Pałac Królewski – w 1810 roku zamieszkał tu Fryderyk Chopin.

Pałac Saski w Warszawie

Pałac Saski w Warszawie.


Budynek przybrał widoczny na zdjęciu kształt w latach 1839-1842, kiedy rozebrano środkową część pałacu i dodano w tym miejscu kolumnadę w stylu korynckim, która łączyła oba skrzydła.

Pałac Saski przetrwałby II Wojnę Światową, gdyby nie wybuch Powstania Warszawskiego. Po jego upadku budynek został przez Niemców wysadzony, podobnie jak wiele innych, historycznych budynków w Warszawie. Jedyne co pozostało po Pałacu, to fragment kolumnady i Grób Nieznanego Żołnierza.

Pałac Saski w Warszawie

Pałac Saski w Warszawie. źródło: internet


Na zdjęciu widoczny jest Sobór św. Aleksandra Newskiego w Warszawie wybudowany w latach 1894-1912 przez Rosjan. Po odzyskaniu niepodległości rząd podjął decyzję o rozbiorach kościołów prawosławnych na terenie kraju. Prym miała wieść religia katolicka. Świątynia została rozebrana w latach 1924–1926, podobnie jak większość świątyń prawosławnych w Polsce, co spotykało się z protestami Ukraińców i powoli jest przez historyków uważane za jeden z powodów ogromnej nienawiści do Polaków, która przerodziła się, podjudzana przez Niemców, w pogromy Polaków na Kresach.

Posągi Buddy w Bamianie, Afganistan

Posągi znajdowały się w środkowym Afganistanie, niecałe 200 kilometrów od stolicy, Kabulu. Figur było 5, z czego największa, będąca zarazem jednym z największych posągów buddy na świecie, miała 53 metry wysokości. Posągi wyrzeźbili w VI wieku naszej ery indyjscy rzeźbiarze.

Gdy w 1996 roku Talibowie zaczęli przejmować władzę w całym Afganistanie, niszczyli zabytki kraju. 8 marca 2001 roku uznali, że posągi buddy są sprzeczne z Koranem i zapowiedzieli ich wysadzenie. Mimo protestów na świecie (również państw arabskich) rzeźby zostały wysadzone.

Posągi Buddy w Bamianie, Afganistan

Posągi Buddy w Bamianie, Afganistan. Foto: Zaccarias, CC BY-SA 3.0


Jedyne, co po nich pozostało, to puste i przygnębiające nisze. Co jakiś czas pojawiają się pomysły odbudowy rzeźb, pomoc w tym celu zadeklarowała Japonia, jednak nie widać póki co szans na realizacje pomysłu.

Posągi Buddy w Bamianie, Afganistan

Nisza po największym posągu Buddy w Bamianie, Afganistan. Foto: Tracy Hunter, flickr.com


W 2015 roku para Chińczyków przywróciła na chwilę rzeźby w to miejsce, odtwarzając je w projekcji 3D. Było to ostatnia chwila, kiedy temat posągów pojawił się na całym świecie.

Łuk w Legzira, Maroko

Legzira to marokańska dzika plaża położona około 150 kilometrów od Agadiru. Jednym z symboli Maroko był łuk klifowy, który pojawiał się w większości artykułów i prezentacji na temat Maroko. Ciężko nie kojarzyć tego miejsca.

Legzira, Maroko

Łuk w Legzira. Foto: Krzysztof Belczyński, flickr.com


Niestety, ze względu na naturalną erozję, łuk zapadł się 23 września 2016 roku.


Tagi:
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ