Czarnogóra - przewodnik turystyczny

Czarnogóra

Czarnogóra urzeka. Foto: Clay Gilliland, flickr.com


Czarnogóra to świeże, powstałe w 2006 roku państwo na Bałkanach. Uroki tego kraju to przede wszystkim piękne plaże nad Adriatykiem, nienaruszona przez człowieka natura i... Sveti Stefan, półwysep będący nowym hitem turystycznym wśród najbogatszych tego świata.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Podgorica

Czarnogóra - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 622 tysiące
Stolica Podgorica
Strefa czasowa UTC/GMT +1
(12:00 w Warszawie = 12:00 w Czarnogórze)
Waluta euro (EUR)
1 EUR = 4,39 PLN
(30.08.2020)
Język czarnogórski
Główne miasta Podgorica, Nikšić, Pljevlja, Bijelo Polje, Cetinje, Bar, Herceg Novi, Berane, Budva, Ulcinj

Czarnogóra to bardzo młode państwo, które powstało w 2006 roku w wyniku rozpadu Związku Państw Serbii i Czarnogóry. Po ogłoszeniu niepodległości rząd podjął decyzję, aby jedną z najważniejszych gałęzi czarnogórskiej gospodarki stała się turystyka. Dzięki temu państwo (oraz prywatne firmy) przeprowadzili dziesiątki inwestycji związanych z dostępem do atrakcji oraz ich przystosowaniem do nowoczesnych standardów. Dzięki temu Czarnogóra stała się jednym z częściej odwiedzanych krajów na Bałkanach, co roku odwiedza ją około 2 miliony turystów, którzy są odpowiedzialni za znaczną część dochodów państwa.

Czarnogóra - informacje praktyczne

- ceny podstawowych produktów są lekko wyższe niż w Polsce
- Czarnogóra posiada 293 kilometry linii brzegowej na Morzu Adriatyckim, uznawanym za jeden z najczystszych zbiorników wodnych na świecie
- symbolem Czarnogóry jest Sveti Stefan, niewielki półwysep na Adriatyku (położony ok. 6 km od miasta Budva), który kiedyś był osadą rybacką, a teraz jest luksusowym obiektem hotelowym odwiedzanym przez gwiazdy z całego świata

Warunki wjazdu do Czarnogóry

Do Czarnogóry obywatele RP mogą wjechać z ważnym paszportem lub dowodem osobistym. Przy wjeździe na dowód może przebywać w kraju do 30 dni, natomiast wjeżdżając do Czarnogóry z paszportem, maksymalna długość pobytu wydłuża się do 90 dni. Zaleca się, aby osoby niepełnoletnie wjeżdżały do Czarnogóry na podstawie ważnego paszportu - służby potrafią robić problem z nieletnimi nieposiadającymi paszportu

Znajomość języka angielskiego

Czarnogórcy posługują się językiem czarnogórskim, który w rzeczywistości... jest prawie identyczny, jak język serbski. Różnic leksykalnych jest niewiele, jednak władze Czarnogóry chciały podkreślić odbrębność Czarnogóry od Serbii uznając, że Czarnogóra ma swój własny język. Mimo to, w oficjalnych badaniach aż 64% Czarnogórców powiedziało, że posługuje się językiem serbskim. Tylko 22% respondentów stwierdziło, że mówi po czarnogórsku. Język czarnogórski/serbski jest podobny do języka polskiego, w przypadku problemów z komunikacją w innych językach warto spróbować użyć języka polskiego i usłyszeć odpowiedź w czarnogórskim języku. Znajomość języka angielskiego jest duża, zna go znaczna część młodzieży i część dorosłych.

Jak dotrzeć do Czarnogóry?

Jak najtaniej dolecieć do Czarnogóry?


Do Czarnogóry dolecimy tanimi liniami z Wrocławia (Ryanair). Trasa jest wyłącznie w sezonie wakacyjnym. W innych terminach możemy do Podgoricy polecieć z przesiadkami. Najlepiej będzie polecieć do Podgoricy tanimi liniami z Berlina, Brukseli i Londynu (Ryanair). Koszt wszystkich biletów nie powinien przekroczyć 300-400 PLN.

Inne możliwości to m.in. loty do Splitu w Chorwacji, Tuzla w Bośni i Hercegowinie i macedońskiego Skopje z Berlina i transport autokarem do Czarnogóry.

Transport wewnątrz Czarnogóry

Czarnogóra to mały kraj, jego powierzchnia (13 812 km2) odpowiada mniej więcej powierzchni województwa lubuskiego. Małe wymiary państwa powodują, że nie ma lotów wewnątrz kraju, a kolej w Czarnogórze to zaledwie dwie trasy. Najwygodniejszym i najbardziej rozwiniętym środkiem transportu w Czarnogórze są autokary.

Drogi w Czarnogórze i przepisy drogowe

Drogi w Czarnogórze pozostawiają wiele do życzenia. W kraju nie ma autostrad, większość dróg to wąskie dwupasmówki. Ograniczenia prędkości: 100km/h na drogach ekspresowych, 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 50 km/h w obszarze zabudowanym. Czarnogóra jest w dużej mierze krajem górzystym, drogi są kręte i momentami niebezpieczne. Całości dopełniają lokalni kierowcy, którzy nie zawsze trzymają się przepisów.

W Czarnogórze istnieje obowiązek całorocznego poruszania się na światłach mijania. Maksymalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,3 promila. Na miejscu pasażera z przodu samochodu zakazane jest przewożenie dzieci poniżej 12 roku życia i osób pod wpływem alkoholu. Nie ma płatnych dróg, płatny jest jedynie przejazd tunelem Sozina (2,5 EUR w jedną stronę, tunelem będziemy jechali, jeżeli z Podgoricy będziemy jechać nad morze).

W chwili pisania tego tekstu, cena benzyny w Czarnogórze wynosiła 1,07 EUR (4,66 PLN, E95) i 0,92 EUR (4,01 PLN, diesel).

Kolej w Czarnogórze

Kolej w Czarnogórze obsługuje firma Željeznički prevoz Crne Gore (www.zcg-prevoz.me). Jakość usług jest przeciętna, pociągi są stare i poruszają się powoli. Do tego w ciągu doby jeździ ich naprawdę niewiele. Największym atutem jest jednak to, że podróżowanie pociągiem jest tanie, a kolej to jednak najlepszy sposób na przedostanie się z południa na północ kraju.

Kolej w Czarnogórze to zaledwie 2 linie - Bar - Bijelo Polje (pociąg przejeżdża przez Podgoricę) i Podgorica - Nikšić. Dodatkowo tory kolejowe w Czarnogórze połączone są z torami w Serbii, dzięki czemu możemy z Baru, Bijelo Polje, Nikšić i Podgoricy pojechać do stolicy Serbii, Belgradu oraz do Subotica w Serbii, pod granicą z Węgrami.

KOLEJ W CZARNOGÓRZE - TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy 2 klasa 1 klasa
Podgorica - Bar 1h 2,40 EUR
(10 PLN)
3,6 EUR
(16 PLN)
Podgorica - Bijelo Polje 2:24h 5,20 EUR
(23 PLN)
7,60 EUR
(33 PLN)
Podgorica - Nikšić 1:10h 2,80 EUR
(12 PLN)
4,20 EUR
(18 PLN)
Podgorica - Belgrad 9:53h 19,20 EUR
(84 PLN)
28,80 EUR
(126 PLN)
Podgorica - Subotica 15:09h 25,20 EUR
(110 PLN)
37,80 EUR
(165 PLN)
Bijelo Polje - Bar 3:18h 7,20 EUR
(31 PLN)
10,80 EUR
(47 PLN)
Bijelo Polje - Belgrad 7:22h 14,60 EUR
(64 PLN)
22,20 EUR
(97 PLN)
Bijelo Polje - Subotica 11:29h 20,60 EUR
(90 PLN)
30,20 EUR
(132 PLN)
Bar - Belgrad 10:53h 21,00 EUR
(92 PLN)
31,80 EUR
(139 PLN)
Bar - Subotica 16:09h 27,00 EUR
(118 PLN)
40,80 EUR
(178 PLN)

Biletów nie można kupić online, trzeba to zrobić na dworcu, albo w zaprzyjaźnionych punktach, np. na kilku dworcach autobusowych w Czarnogórze. W nocnych pociągach do Serbii można dokupić kuszetkę albo przedział dwuosobowy, w cenach od 6 do 20 EUR.

Autokary i autobusy w Czarnogórze

Podróżowanie autokarem po Czarnogórze to zazwyczaj konieczność dla podróżnych w tym kraju. Autobusy poruszają się dużo częściej od pociągów, są szybsze, wygodniejsze i, niestety, droższe.

Świetnym pomocnikiem przy ustalaniu tras i kupowaniu biletów jest serwis www.busticket4.me. Za drobną opłatą prowizyjną możemy kupić bilety czarnogórskich przewoźników na tej stronie. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, będąc już na miejscu przejdźmy się na dworzec i kupmy bilety osobiście.

AUTOKARY W CZARNOGÓRZE - TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy cena biletu
Podgorica - Bar 1:14h 4 EUR
(17 PLN)
Podgorica - Bijelo Polje 2:45h 6,50 EUR
(28 PLN)
Podgorica - Nikšić 1:13h 2,50 EUR
(11 PLN)
Podgorica - Belgrad 10:00h 19,50 EUR
(85 PLN)
Podgorica - Subotica 13:55h 29,50 EUR
(129 PLN)
Bijelo Polje - Bar - -
Bijelo Polje - Belgrad 7:20h 12 EUR
(52 PLN)
Bijelo Polje - Subotica 11:05h 25 EUR
(109 PLN)
Bar - Belgrad - -
Bar - Subotica - -

Mimo, że z powyższej tabeli długość przejazdu wydaje się bardzo podobna do długości przejazdu pociągów, należy uznać, że busem będzie szybciej ze względu na opóźnienia kolei czarnogórskiej, które są praktycznie regułą.

Czarnogóra - ciekawostki

ciekawostki o Czarnogórze

W Czarnogórze każdy znajdzie coś dla siebie.


- decyzja o uzyskaniu przez Czarnogórę niepodległości została podjęta przez społeczeństwo w referendum przeprowadzonym 21 maja 2006 roku. Mieszkańcy Czarnogóry zadecydowali o odłączeniu się od federacji Serbii i Czarnogóry
- Czarnogóra ceniona jest za to, że nie jest jeszcze tak skomercjalizowanym turystycznie krajem

- w ostatnich latach w Czarnogórze odpoczywali m.in.: Elizabeth Taylor, Sophia Loren, Sylvester Stallone, Claudia Schiffer, Kirk Douglas czy Roman Abramowicz
- kraj znany jest na świecie jako Czarnogóra lub Montenegro. Nazwa Czarnogóra pochodzi ze średniowiecza, Crna Gora (Czarna Góra) mówiono na część terytorium obecnego kraju. W dalszych czasach średniowiecza Wenecja przetłumaczyła Crna Góra na język włoski: Montenegro, które przyjęło się w wielu krajach do dzisiaj

Czarnogóra - przydatne linki

przydatne strony o Czarnogórze

Przed wyjazdem do Czarnogóry warto poczytać na temat tamtejszej kultury.www.visit-montenegro.com - oficjalna strona turystyczna Czarnogóry, sporo przydatnych informacji

www.zcg-prevoz.me - strona kolei czarnogórskiej

www.blueline-mne.com - strona firmy przewozowej Blue line
 

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021


Tagi: Czarnogóra  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ