Cypr - loty, noclegi, atrakcje - przewodnik turystyczny

Cypr

Jak tanio zwiedzać Cypr? Foto: Krzysztof Belczyński, flickr.com


Cypr jest miejscem, w którym słońce świeci średnio około 340 dni w roku. Z tego powodu nazywane jest „wyspą słońca”. Jest miejscem, gdzie sezon trwa praktycznie cały rok. Z powodu wysokich cen rzadko odwiedzany przez Polaków, którzy zamiast do Cypru wolą polecieć na wylegiwanie się na plaży do Bułgarii. Warto jednak dać Cyprowi szansę - to piękny kraj wypełniony historią i zabytkami.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
LarnakaLimassolNikozja

Cypr - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 1,2 miliona
Stolica Nikozja
Strefa czasowa UTC/GMT +2
(12:00 w Warszawie = 13:00 na Cyprze)
Waluta euro (EUR)
1 EUR = 4,39 PLN
(30.08.2020)
Język grecki, turecki, dość dobra znajomość języka angielskiego
Główne miasta Nikozja, Limassol, Strowolos, Larnaka, Famagusta, Lakatamia, Kyrenia, Paphos

Przez ponad dwa tysiące lat Cypr zamieszkiwany był przez Greków. Następnie, w 1191 roku wyspę podbili katoliccy krzyżowcy, izolując ją od prawosławnego świata. W 1571 roku wyspę (oraz całą Grecję) podbiła Turcja. Pod ich panowaniem poziom życia na Cyprze bardzo się obniżył - Turcja zaniedbała swoje nowe terytoria, przez co Grecy wzniecili w 1821 roku bunt, chcąc odzyskać niepodległość. Turcja krwawo tłumiła ich powstania. Gdy Imperium Osmańskie prowadziło wojnę z Rosją (1876–1878), Wielka Brytania, nie chcąc umacniania się Turków w basenie Morza Śródziemnego, postanowiła zająć i okupować Cypr. Wojna z Rosją zakończyła się traktatem, z którym nie zgadzała się Turcja, która potajemnie podpisała z Anglią umowę w 1878, że Anglicy zakwestionują pokój w zamian za otrzymanie we władanie Cypru. W ten sposób Cypr trafił we władanie Wielkiej Brytanii, która podczas I wojny światowej zaoferowała go Grecji w zamian za zgodę na wybudowanie baz wojskowych na jej terenach. Po wojnie jednak trzeba było najpierw zalegalizować przynależność Cypru do Wielkiej Brytanii. Trwało to aż do 1 maja 1925 roku, kiedy Cypr stał się oficjalnie kolonią brytyjską.

Mając nową kolonię Brytyjczycy nie byli już tacy skorzy do oddania jej Grecji. Cypr był jedną z jej głównych baz morskich. Aby uniknąć konieczności oddania Cypru, Brytyjczycy zaogniali relację między chrześcijanami, a muzułmanami zamieszkującymi wyspę. Chcieli być "dobrym wujkiem" i udowodnić mieszkańcom, że lepiej być pod wpływem silnego państwa, które im pomaga, niż biednej Grecji. Sytuacja stale zaogniała się, w latach 50. zarówno Turcy jak i Grecy mieli na Cyprze podziemne armie, a na ulicach dochodziło do wzajemnych ataków. Atakowano również brytyjskie bazy i cele strategiczne. Brytyjczycy zareagowali w 1955 roku wprowadzeniem stanu wojennego i godziny policyjnej. W tym momencie rozpoczęła się wojna domowa między Brytyjczykami, Turkami, a Grekami. Wojna zakończyła się w 1959 roku. Wielka Brytania dostała gwarancję zachowania swoich baz, a Cypr miał uzyskać niepodległość jako państwo będące członkiem Wspólnoty Narodów. W konstytucję wpisano zakaz dołączania Cypru do jakiegokolwiek państwa oraz szereg innych nakazów mających na celu skuteczny podział władzy między Greków i Turcję (np. wspólny parlament, Grek prezydentem, a Turek wiceprezydentem).

Mimo realizacji postanowień i uzyskaniu niepodległości od Wielkiej Brytanii 16 sierpnia 1960, większą władzę na wyspie mieli Grecy. Dzięki temu próbowali wielokrotnie odepchnąć Turków od rządzenia, próbując zmienić konstytucję czy powołując armię. W lipcu 1974 Grecy przeprowadzili zamach stanu, planując dołączyć do Grecji. W odpowiedzi Turcja dokonała inwazji na Cypr. W chwili obecnej państwo podzielone jest na dwie części - Grecką oraz Turecką. Turcja zajmuje 30% Cypru, ogłosiła na tym terenie niepodległość Tureckiej Republiki Północnego Cypru. Pat trwa do dzisiaj i mimo pojawiających się czasem różnych propozycji, nikt nie ma pojęcia, jak go rozwiązać.

Cypr - informacje praktyczne

- Cypr ma duże problemy z wodą pitną. W kraju praktycznie nie pada i brakuje wody. Z tego powodu, w sezonie letnim woda sprowadzana jest m.in. z Grecji. Spodziewajmy się, że woda pitna na Cyprze jest droga

Warunki wjazdu do Cypru

- Cypr jest członkiem Unii Europejskiej, co oznacza, że polscy obywatele mogą korzystać z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach UE - do Cypru wjedziemy z ważnym paszportem lub dowodem osobistym. Na terenie kraju możemy przebywać legalnie i bez rejestracji do 90 dni od daty wjazdu

Znajomość języka angielskiego

W południowej części kraju mówi się po grecku, natomiast w północnej, zarządzanej przez Turków mówi się po turecku. Język angielski jest na Cyprze dość dobrze znany przez mieszkańców wyspy, nie powinniśmy mieć problemów z komunikacją.

Turecka Republika Cypru Północnego

Na północy Cypru znajduje się samozwańcze, uznane jedynie przez Turcję (i przez nią sponsorowane) państwo: Turecka Republika Cypru Północnego. W 1571 roku Imperium Osmańskie podbiło Cypr i przez ponad 300 lat rządziło nim, do czasu, kiedy przekazało go potajemnie Wielkiej Brytanii. Na Cyprze mieszka sporo tzw. Turków cypryjskich, czyli mieszkańców Cypru pochodzenia tureckiego. Turkowie cypryjscy chcieli utworzenia autonomii na Cyprze. Poparła ich Turcja, która w 1974 roku dokonała inwazji na Cypr. Od tej pory kraj podzielony jest na dwie części - północną i południową. Cypryjscy Turkowie zamieszkali na północy, a resztę Cypryjczyków przesiedlono na południe kraju. Kraj został przedzielony linią, która w dniu dzisiejszym jest pasem strefy zdemilitaryzowanej strzeżonej przez wojska ONZ. W stolicy Cypru, Nikozji, strefa przechodzi przez sam środek miasta, dzieląc je na dwie części. Mimo że podział istnieje do dzisiaj, nie ma problemów z odwiedzeniem tureckiej strefy Cypru. Jeżeli chcemy przedostać się przez strefę zdemilitaryzowaną (nazywaną oficjalnie zieloną linią)  i dostać się na północną część wyspy, potrzebujemy wizy. Jednodniowa wiza wydawana jest od ręki na przejściach przez strefę.

Sjesta

Na Cyprze, podobnie jak w krajach śródziemnomorskich obowiązuje sjesta. Sklepy i urzędy otwarte są przeważnie od 9:00 do 13:00, a potem od 15:00 do 17:00 (urzędy). Sklepy czynne do wieczora. Urzędy i np. banki są zamykane już o 13:00

Gniazdka elektryczne

Na Cyprze znajdziemy gniazdka elektryczne typu G (trzy płaskie bolce) - te same co w Wielkiej Brytanii; podobnie jak w Wielkiej Brytanii, ruch drogowy na Cyprze jest lewostronny.

Jedzenie

Jedzenie w cypryjskich restauracjach jest bardzo drogie. Nie jedzmy na głównych ulicach, idźmy trochę bardziej na ubocze - będzie taniej. Budżetowi podróżnicy powinni kupować jedzenie w supermarketach.

Jak dolecieć na Cypr

Najtańsze loty na Cypr.


Tanie loty bezpośrednio z Polski na Cypr to lot Ryanair z Krakowa do Pafos i Wizzair z Warszawy i Katowic do Larnaki. Cena za lot Wizzair będzie standardowo kosztować około 350-600 PLN (ale oczywiście może się zdarzyć taniej), lot Ryanair z Krakowa do Pafos to z kolei koszt około 400-600 PLN.

Do Larnaki dolecimy również tanimi liniami Ryanair z Brukseli, a do Pafos dolecimy m.in. z Brukseli, Londynu i Rzymu. Osoby mieszkające we wschodniej Polsce mogą pomyśleć nad lotami z Litewskiego Kowna (Ryanair do Pafos, cena od 90 EUR).

Cypr - transport publiczny

Cypr to niewielka wyspa (jej powierzchnia jest praktycznie równa powierzchni województwa podlaskiego, najmniejszego województwa w kraju - 9 251 km². Między miastami można poruszać się tylko drogami: autobusami, autem albo zbiorowymi taksówkami. Na Cyprze nie ma kolei oraz lotów wewnątrz kraju.

Drogi na Cyprze i przepisy drogowe

Na Cyprze, podobnie jak w Anglii, obowiązuje lewostronny ruch jazdy. Sieć dróg jest bardzo rozwinięta, na terenie Cypru znajdziemy około 12 tysięcy kilometrów dróg.

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Ograniczenia prędkości: autostrady - 100km/h (i nie mniej niż 65km/h), poza terenem zabudowanym 80km/h, teren zabudowany - 50km/h.

W chwili pisania tego tekstu, cena benzyny wynosiła 1,18 EUR (5,14 PLN, E95) i 1,16 EUR (5,05 PLN, diesel).

Autobusy i autokary na Cyprze

Sieć autobusowa nie jest szczególnie rozbudowana. Po kraju porusza się wielu przewoźników. Polecana jest strona www.cyprusbybus.com, dającą pogląd na wszystkie podróże wewnątrz kraju. Wystarczy wpisać miejsce wyjazdu i miejsce docelowe, a ukaże się nam lista i sposób przejazdów, a także dokładne trasy.

Ceny za podróże między miastami są stałe:
Nikozja - Larnaka: 4 EUR (bilet w jedną stronę), 7 EUR (bilet całodniowy)
Nikozja - Limassol: 5 EUR / 9 EUR
Nikozja - Famagusta: 5EUR / 9 EUR
Nikozja - Pafos: 7 EUR / 13 EUR
Limassol - Pafos: 4 EUR / 7EUR
Limassol - Larnaka: 4 EUR / 7 EUR
Larnaka - Famagusta: 4 EUR / 7 EUR
Limassol - Famagusta: 5 EUR / 9 EUR
Larnaka - Pafos: 7 EUR / 13 EUR
Pafos - Paralimni: 7 EUR / 13 EUR

Service taxi

Na Cyprze dużą popularnością cieszą się taksówki zbiorowe (service taxi). Są droższe od autobusów, ale nie należą do wybitnie drogich, są szybkie i wygodne. W pojazdach mieści się od 4 do 7 osób. Jednym z głównych przewoźników jest Travel Express (www.travelexpress.com.cy)

które są stosunkowo tanie i szybkie. Najpopularniejszą korporacją jest Travel Express. Pojazdy jeżdżą co pół godziny i mieści się w nich od 4 do 7 osób. Przykładowy cennik: http://www.travelexpress.com.cy/Portals/0/Pricelist.pdf?ver=2016-05-30-120416-010

Cypr - ciekawostki

- aż 49 cypryjskich plaż otrzymało w 2016 roku „błękitną flagę” (blue flag, znane w Polsce jako błękitne flagi)  - odznaczenie przyznawane najczystszym plażom w Europie
- duża część Cypryjczyków jest bardzo bogata - i lubi się z tym obnosić. Dodatkowo w kraju mieszka wielu mafiosów, którzy traktują kraj jako pralnię brudnych pieniędzy.
- na Cyprze jest więcej zarejestrowanych samochodów niż mieszkańców
- według legendy, Cypr jest miejscem narodzin Afrodyty, greckiej bogini miłości

Cypr - przydatne linki

przydatne strony o Cyprze

Dowiedz się więcej na temat Cypru.


www.nikozja.msz.gov.pl – Ambasada RP w Nikozji

www.cyprusbybus.com - strona na której znajdziecie wszystkie ważne informacje na temat autobusów na Cyprze

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021


comments powered by Disqus
Tagi: Cypr  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ