Austria - loty, noclegi, atrakcje - przewodnik turystyczny

Austria

W Austrii znajduje się bardzo wiele pałaców i zamków. Foto: Dennis Jarvis, flickr.com


Sezon turystyczny w Austrii trwa cały rok. To niepozorne państwo odwiedzają rokrocznie miliony turystów - chcących szaleć na zimowych stokach wysokich Alp, lub zobaczyć Wiedeń - jedno z najpiękniejszych miast europejskich. Co jeszcze ma do zaoferowania Austria?

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
GrazSalzburgWiedeń

Austria - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 9 milionów
Stolica Wiedeń
Strefa czasowa UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
(12:00 w Warszawie = 12:00 w Austrii)
Waluta euro (EUR)
1 EUR = 4,45 PLN
(14.08.2023)
Język austriacki, niemiecki, dość dobra znajomość angielskiego
Główne miasta Wiedeń, Graz, Linz, Salzburg, Innsbruck, Klagenfurt, Villach, Wels, Sankt Pölten

Austria była częścią Cesarstwa Rzymskiego, które w I wieku n.e. odbiło te tereny z rąk Celtów. Po upadku Rzymu Austria przez następne wieki uchodziła za mało znaczący kraj, o który walczyło wiele dynastii. Rozkwit Austrii nastąpił w 1278 roku, kiedy po zwycięstwie w bitwie pod Suchymi Krutami, Austrią zaczęli rządzić Habsburgowie. Austria wchodziła w skład I Rzeszy Niemieckiej, w której funkcjonowało wiele księstw i dynastii, które walczyły ze sobą o prymat w Cesarstwie. Z walki tej zrezygnowali Habsburgowie, którzy wpadli na pomysł, aby swoje wpływy zwiększać nie poprzez wojny, ale przez małżeństwa. Prowadząc rozmyślną politykę zaślubin wkrótce Habsburgowie spokrewnieni byli z większością wpływowych rodów w Europie. W kolejnych latach umożliwiło to Habsburgom zasiąść na tronach wielu państw, m.in. Czech i Węgier. Austria stała się jednym z najważniejszych punktów na mapie Europy. Po utworzeniu w 1867 roku Austro-Węgier było to największe państwo ówczesnej Europy. Dążenie Austrii do zajęcia Bałkanów było jedną z przyczyn wybuchu pierwszej wojny światowej. Po zakończeniu wojny w 1918 roku, na podstawie traktatu wersalskiego Austria objęła jedynie ziemie dawnego królestwa, stając się ponownie małym krajem. Nie zmieniły tego nawet wydarzenia II wojny światowej i próby przyłączenia się do Niemiec. Austria pozostała krajem, który znamy dzisiaj. Wciśniętym w Alpy (ponad połowa Austrii znajduje się w Alpach), z piękną zabudową i niesamowitym Wiedniem, będącym jedną z najpiękniejszych stolic świata.

Austria - informacje praktyczne

Warunki wjazdu do Austrii

Austria jako kraj UE ma otwarte granice dla Polaków. Do kraju wjedziemy z ważnym paszportem lub dowodem osobistym, bez rejestracji możemy przebywać w Austri do 90 dni od daty wjazdu do kraju.

Język austriacki a język niemiecki

Język austriacki jest bardzo podobny do języka niemieckiego. Jeżeli znasz język naszych zachodnich sąsiadów, w Austrii dogadasz się bez problemów. Co więcej, język niemiecki jest językiem ojczystym dla 75 procent Austriaków i jest również językiem urzędowym Austrii.

Gniazdka elektryczne w Austrii

Gniazdka elektryczne w Austrii to typ C, dokładnie taki sam jak w Polsce. Oznacza to, że nie potrzebujemy żadnych przejściówek.

Jak dotrzeć do Austrii

loty do Austrii

Jak najtaniej dotrzeć do Austrii?


Dla większości Polaków najtaniej do Austrii będzie dojechać drogą lądową. Do Austrii nie dolecimy tanimi liniami lotniczymi z Polski. W promocji "Szalone Środy" LOTu często można złapać loty do Wiednia za 399zł. Osoby mieszkające na zachodzie kraju powinny pomyśleć o locie z Berlina liniami EasyJet (www.easyjet.com). Bez problemu znajdziemy loty za 50 EUR.

Z Częstochowy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Torunia i Warszawy jeździ do Wiednia PolskiBus (www.polskibus.com). Bez problemu można znaleźć przejazd tam+powrót za 90 PLN.

Transport wewnątrz Austrii

Austria jest małym krajem, przez co loty wewnątrz miastami są rzadkie i drogie. Z tego powodu zaleca się korzystanie z lotów wewnątrz Austrii tylko w ramach konieczności. Dużo lepiej poruszać się pociągami i autokarami, które w większości należą do jednej firmy.

Loty wewnątrz Austrii

Mimo, że Austria nie jest dużym krajem, posiada aż 6 międzynarodowych lotnisk, co daje możliwość szybkiego dotarcia do każdego zakątka kraju. Niestety, ale nie jest to tanie. Do Austrii nie latają tanie linie lotnicze (z wyłączeniem Easyjeta i Ryanair z Londynu). Narodowym przewoźnikiem, latającym wewnątrz Austrii jest Austrian Airlines (www.austrian.com). Loty są drogie, najniższe ceny za przelot w jedną stronę oscylują wokół 100 EUR. Loty wewnątrz Austrii polecam wyłącznie w ramach konieczności.

Drogi w Austrii i przepisy drogowe

Drogi w Austrii

Austriackie autostrady są jak z bajki!


Austria posiada rozbudowaną sieć dobrej jakości dróg. Często, zwłaszcza w wyższych partiach Alp, samochód to jedyna możliwość dotarcia do niektórych miejsc. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane.

Jeżeli chcemy poruszać się autostradami i drogami szybkiego ruchu, musimy wykupić winietę. System winiet opisany jest dokładnie na stronie instytucji zarządzającej autostradami w Austrii: www.asfinag.at. Dostępne są winiety 10-cio dniowe (5,10 EUR dla motocykli i 8,80 EUR dla samochodów poniżej 3,5 tony), dwumiesięczne (12,90 EUR jednoślady, 25,70 EUR samochody) i roczne (34,10 EUR jednoślady, 85,70 EUR samochody). Winietę kupimy w ponad 6000 punktów w Austrii, m.in. na stacjach benzynowych (lista na stronie). Jest to naklejka, którą musimy nakleić na przednią szybę (górny lewy róg lub przy wstecznym lusterku). Brak przyklejonej naklejki jest równoznaczny z brakiem winiety. W przypadku kontroli policja ma prawo zażądać kupna winiety jednodniowej (120 EUR).

W sezonie zimowym, kręte austriackie drogi potrafią być bardzo wymagające. Na ulicach dochodzi wtedy do wielu wypadków. Policja skrupulatnie karze za szybką jazdę. Ograniczenia prędkości: w miastach 50km/h, poza terenem zabudowanym 100km/h, na autostradach 130km/h. Dozwolona ilość alkoholu we krwi kierowcy to 0,1 promila. Wyższy wynik (do 0,49 promila) to wykroczenie podlegające karze mandatu i osobistej ocenie policjanta, który stwierdzi, czy jesteśmy w stanie prowadzić pojazd. Wynik wyższy niż 0,5 promila karany jest mandatem w kwocie minimalnej 219 EUR, a policjant indywidualnie decyduje, czy kierowca jest w stanie prowadzić pojazd. W takim przypadku, na wniosek policjanta może zostać zabrane prawo jazdy, a kierowca może trafić do aresztu.

W chwili pisania tego artykułu (14.08.2023), cena paliwa w Austrii wynosiła: 1,64 EUR (E95) i 1,65 EUR (diesel).

Ciekawostka: od II kwartału 2023 roku trzecią siłą na austriackim rynku paliw stał się Orlen. Polska spółka zakupiła 266 stacji benzynowych sieci Turmöl. W chwili obecnej trwa procedura uzyskiwania zgód na przecięcie, rebranding stacji planowany jest na 2024 rok.

Winiety w Austrii (2023)

Jeżeli chcemy poruszać się autostradami i drogami szybkiego ruchu, musimy wykupić winietę. Dostępne są winiety 10-cio dniowe (5,80 EUR dla motocykli i 9,90 EUR dla samochodów poniżej 3,5 tony), dwumiesięczne (14,50 EUR jednoślady, 29,90 EUR samochody) i roczne (38,20 EUR jednoślady, 96,40 EUR samochody). Winietę możemy kupić w ponad 6000 punktów w Austrii, m.in. na stacjach benzynowych. Dużo lepszym rozwiązaniem jest jednak kupno winiety online na oficjalnej stronie: www.asfinag.at. Kupując winietę podajemy dane pojazdu i numery rejestracyjne. Nasze auto trafia do systemu, nie musimy przyklejać żadnych naklejek.

Płatne autostrady w Austrii mapa

Płatne autostrady w Austrii - z opłatą bramkową (zielone), trasami winietowymi (pomarańczowy) i bezpłatnymi (niebieski)


System winiet opisany jest dokładnie na stronie instytucji zarządzającej autostradami w Austrii: www.asfinag.at. Pamiętajmy, aby nawet nie próbować jechać przez Austrię drogami płatnymi, nie posiadając winiety. Wpadniemy. A gdy już zatrzyma nas policja, to prócz mandatu policja ma prawo zażądać od nas kupna winiety jednodniowej (120 EUR).

Kolej w Austrii

Kolej w Austrii należy do najlepszego sposobu na poruszanie się po kraju. Krajowy przewoźnik, firma ÖBB (www.oebb.at) oferuje rozbudowaną sieć połączeń z większością austriackich miast. Cena przejazdu jest zależna od pokonywanej odległości. Mimo, że cena za przejazdy wydaje się duża, wcale taka nie jest. Wystarczy kupować bilety z wyprzedzeniem i robić to online. Sieć oferuje wiele atrakcyjnych zniżek, z czego najważniejsza jest SparSchiene, promocyjna taryfa dla biletów kupowanych z wyprzedzeniem. Dodatkową obniżkę powoduje zakup takich biletów online. Dzięki SparSchiene można znacząco obniżyć cenę przejazdu, dla przykładu, zamiast 37 EUR za przejazd z Wiednia do Graz zapłacimy 9 EUR.

Pozostałe, interesujące z punktu widzenia zniżki na kolej w Austrii:

VORTEILScard – Karta VORTEILScard gwarantuje zniżkę 45-50% (50% zniżki, jeżeli bilet kupimy online, 45% jeżeli bilet kupimy na miejscu) na każdy przejazd wewnątrz Austrii oraz zniżkę 25% na bilety międzynarodowe. Kartę można kupić online (https://www.oebb.at/en/tickets-kundenkarten/kundenkarten/vorteilscard), jej koszt to 100 EUR, zniżka przysługuje osobom do 26-go roku życia (19 EUR) i seniorom (powyżej 62 lat, 29 EUR).

Einfach-Raus-Ticket – Skierowany do małych, maksymalnie 5-osobowych grup turystów. Pozwala na nieograniczone podróżowanie wszystkimi pociągami w ciągu jednego dnia (od 9:00 do 3:00 następnego dnia). Bilety można kupić online. Ich koszt to: 33 EUR (2 osoby), 37 EUR (3 osoby), 41 EUR (4 osoby) i 45 EUR (5 osób).

Autobusy i autokary w Austrii

Firma ÖBB obsługuje nie tylko połączenia kolejowe, ale również autobusowe. Sieć jest największym przewoźnikiem autokarowym w kraju. Na przejazd autokarem obowiązują te same bilety, co na przejazd koleją. Na oficjalnej stronie internetowej (www.oebb.at) wyszukamy i kupimy bilety na kolej oraz przejazdy autokarowe w Austrii.

KOLEJ I AUTOKARY W AUSTRII - TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy SparSchiene Normalna cena
Wiedeń - Graz 2:35h 9,90 EUR
(44 PLN)
24,90 EUR
(111PLN)
Wiedeń - Linz 1:30h 9,90 EUR
(44 PLN)
24,90 EUR
(150 PLN)
Wiedeń - Salzburg 2:45h 29 EUR
(129 PLN)
59,60 EUR
(265 PLN)
Wiedeń - Innsbruck 5h 24 EUR
(106 PLN)
59 EUR
(260 PLN)
Graz - Linz 3:20h 14,90 EUR
(67 PLN)
24,80 EUR
(111 PLN)
Graz - Salzburg 4h 19,90 EUR
(89 PLN)
24,90 EUR
(111 PLN)
Graz - Innsbruck 6h 24,90 EUR
(111 PLN)
59 EUR
(260 PLN)
Linz - Graz 4h 19,90 EUR
(89 PLN)
37 EUR
(163 PLN)
Linz - Salzburg 1:40h - 26 EUR
(114 PLN)
Linz - Innsbruck 4h 19,90 EUR
(89 PLN)
59 EUR
(260 PLN)

Jak widać, przy kupieniu biletów z wyprzedzeniem, cena nie jest kosmicznie wysoka.

Austria - ciekawostki

ciekawostki o Austrii

Ponad 50% Austriaków ma nadwagę.


- w Austrii pierwsze ślady państwowości pojawiły się jeszcze przed narodzinami Jezusa Chrystusa. Mowa o Recja i Noricum, Celtyckich państwach podbitych w 16 roku przed naszą erą przez Rzymian
- Alpy pokrywają aż 62% powierzchni kraju
- ponad 60% energii elektrycznej wykorzystywanej w Austrii pochodzi ze źródeł odnawialnych
- Austriacy są ogromnymi fanami sportów zimowych. Najpopularniejszy z nich to skoki narciarskie
- Austriakami byli m.in. Ferdinand Porsche (założyciel marki Porsche i Volkswagen) i Arnold Schwarzenegger

Austria - przydatne linki

przydatne strony o Austrii

Bilety kolejowe i lotnicze warto kupować przez internet - jest taniej.


www.austria.info - oficjalna, polskojęzyczna, strona turystyczna Austrii

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023


Tagi: Austria   Wiedeń  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ