Anglia - loty, noclegi, atrakcje - przewodnik

Londyn

Londyn to bez wątpienia jedno z najciekawszych miast w Europie.


Jedno z największych światowych mocarstw. W przeszłości globalne imperium. Anglia. Nie ma osoby, która by o niej nie słyszała. Turyście kojarzy się przede wszystkim z Londynem, angielskim śniadaniem, herbatą, piętrowymi autobusami i pogodą. To kraj do którego dolecimy tanio praktycznie z każdego zakątka Polski i bez problemu zwiedzimy go tanio dzięki tanimi przewoźnikom autokarowym.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
LiverpoolBirminghamSheffield

Anglia - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 56 milionów
Stolica Londyn
Strefa czasowa UTC +0 - zima
UTC +1 - lato
(12:00 w Warszawie = 11:00 w Anglii)
Waluta funt szterling
1 GBP = 4,94 PLN
(07.09.2020)
Język angielski
Główne miasta Londyn, Birmingham, Liverpool, Bristol, Sheffield, Manchester, Leeds, Leicester

Historia Anglii rozpoczyna się w V wieku naszej ery, kiedy Rzymianie przywieźli na tereny Brytanii germańskie plemiona Anglosasów, którzy mieli chronić granic cesarstwa Rzymskiego przed mieszkającymi tutaj celtami. Niedługo później, będące u kresu istnienia cesarstwo opuszcza Brytanię, a zasiedleni na jej terenach germanie i zromanizowani celtowie, żyjąc na wzór rzymski, zaczynają podbijać coraz większe terytoria Brytanii, tworząc kolejne miasta i poszerzając swój zasięg. Na terenach Brytanii powstały anglosaskie królestwa, które najpierw walczyły między sobą o władzę nad wszystkimi królestwami, a później, z powodu ataków normanów, utworzyły federację, rozpoczynając proces upaństwawiania się. W 1066 roku Anglię podbili Normanowie, a ich przywódca, Wilhelm I Zdobywca ogłosił się królem Anglii. Na przestrzeni kolejny wieków Anglicy próbowali podbić Francję, Walię, Irlandię i Szkocję. O ile z Francją się nie udało, o tyle z pozostałymi krajami, po wielu wiekach walk, udało się utworzyć Zjednoczone Królestwo. Wraz z postępami na wyspie, Anglicy skupili się na kolonizowaniu świata. Po wielu wojnach z innymi państwami o dominację w Nowym Świecie, Anglia obejmowała kontrolą Kanadę, dzisiejsze Stany Zjednoczone Ameryki, Australię, Indie, Malezję, Egipt oraz dziesiątki innych, współczesnych państw, dzięki czemu Imperium Brytyjskie, z powierzchnią ponad 33 milionów kilometrów kwadratowych stało się największym Imperium w historii świata.

Informacje praktyczne

- Anglia jako kraj UE ma otwarte granice dla Polaków, do kraju wjedziemy posiadając przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Bez rejestracji możemy przebywać na wyspach do 90-ciu dni od daty wjazdu
- standardowe napięcie w gniazdkach w Anglii to 240 V AC, 50 Hz. Kontakt jest trzybolcowy - jeżeli chcemy podłączyć urządzenia ze znanym nam, dwugniazdkowym bolcem, musimy kupić przejściówkę
- teoretycznie w Anglii można spożywać alkohol w miejscach publicznych. W praktyce jednak, od kilku lat lokalne władze miast i miasteczek walczą z tym zwyczajem, wprowadzając lokalne prawo zabraniające spożywania alkoholu w miejscach publicznych, lub tworząc strefy, w których nie można pić
- w 2016 roku przeprowadzono referendum w którym Wielka Brytania postanowiła wystąpić z Unii Europejskiej. W chwili obecnej nie przekłada się to w żaden sposób na podróżowanie do tego kraju przez Polaków, a samo wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mimo że miało oficjalnie miejsce 1 lutego 2020 roku, jest do końca 2020 roku w tzw. "okresie przejściowym". Obecnie ustalane są szczegóły i konsekwencje wyjścia Anglii z Unii Europejskiej

Jak dotrzeć do Anglii

loty do Anglii

Jak najtaniej dotrzeć do Anglii?


Anglia to zdecydowanie najpopularniejszy kierunek tanich linii lotniczych w Polsce. Z powodu ogromnej ilości Polaków mieszkających na wyspach, loty do Anglii dostępne są praktycznie z każdego większego lotniska w Polsce (www.ryanair.com, www.wizairr.com, www.easyjet.com) do takich miast jak Londyn, Sheffield, Liverpool, Birmingham, Bristol, Newcastle, Manchester czy East Midlands. Loty możemy znaleźć za cenę już od 100 PLN.

Transport wewnątrz Anglii

Podróżowanie wewnątrz Anglii jest w większości przypadków bezproblemowe. Anglia jest bardzo rozwiniętym krajem z równie rozbudowaną komunikacją publiczną. Dodatkowo kraj nie jest wcale taki wielki (Anglia jest o ponad połowę mniejsza od Polski), dzięki czemu czas przejazdu nie należy do najwyższych.

Loty wewnątrz Anglii

loty wewnątrz Anglii

Podróż samolotem w Anglii to drogi pomysł.


Co może wydawać się dość zaskakujące, wewnątrz Anglii nie latają znane nam tanie linie lotnicze. Latają, ale po całej Wielkiej Brytanii. Daje nam to możliwość latania po Anglii, ale np. z przesiadką w Dublinie. Mimo, że cena takich przelotów nie jest wysoka, stracimy na nich dużo czasu. Dodając do tego spore odległości lotnisk od miast i wcale nie takie niskie koszty dojazdu do nich, wiele osób może stwierdzić, że szkoda na to czasu i pieniędzy.

Główna linia, która obsługuje loty wewnątrz Anglii to British Airways (www.ba.com), krajowy przewoźnik, jedna z największych linii lotniczych na świecie. Na chwilę obecną jest to w zasadzie jedyna możliwość na podróżowanie wewnątrz Anglii. Jeszcze do niedawna mieliśmy wybór, jednak ciężka sytuacja na świecie spowodowała duże zmiany na rynku brytyjskim. Wewnątrz Anglii latała linia Flybe, która była najlepszym środkiem transportu na wyspy Jersey i Guernsey. Z powodu epidemii COVID-19 firma zaprzestała działalności. Ponadto do niedawna wewnątrz Anglii latała jeszcze linia Flybmi (www.bmiregional.com), jednak linia ta upadła i zakończyła działalność w lutym 2019 roku.

Podsumowując - ceny lotów wewnątrz Anglii są wysokie i w porównaniu do innych środków transportu, nieopłacalne.

Drogi w Anglii i przepisy drogowe

Anglia posiada bardzo dobrą i rozbudowaną sieć dróg. Największą zmorą dla Polskich kierowców jest lewostronny ruch uliczny, do którego na początku ciężko jest się przyzwyczaić. Innym problemem są korki. Anglia jest o więcej niż połowę mniejsza od Polski, a posiada dwukrotnie więcej mieszkańców. Miasta są zakorkowane, a znalezienie miejsca parkingowego często jest bardzo trudne. Zdarza się, że zakorkować potrafią się ulice poza miastami.

Anglia (jak i cała Wielka Brytania) posiada rozbudowaną sieć autostrad, która w całej Wielkiej Brytanii liczy ok. 3295km. Oznaczone są one literą M i jedną lub dwoma cyframi (drogi ekspresowe są oznaczone literą A i jedną – trzema cyframi; drogi lokalne literą B i jedną – czterema cyframi). W Anglii większość autostrad jest bezpłatna. Płatna jest autostrada M6 oraz kilka fragmentów autostrad M4, M25, M48. Dodatkowo płatne bywają tunele oraz mosty. Ich pełną listę znaleźć można na stronie www.visitbritain.com.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy to 0,8 promila. W chwili pisania tego artykułu, cena benzyny wynosiła: 1,10 GBP (E95), 1,20 GBP (E98) i 1,10 GBP (diesel).

Kolej w Anglii

Sieć kolejowa w Wielkiej Brytanii jest nowoczesna i wydajna. To jedna z najgęstszych sieci kolejowych na świecie. Łączy wszystkie główne miasta oraz mniejsze miejscowości. Na terenie całego kraju porusza się kilku dużych przewoźników, natomiast na mniejszych odcinkach poruszają się mniejsi, lokalni przewoźnicy. Mimo rozbicia brytyjskich kolei na wiele firm, poruszanie się pociągiem po Wielkiej Brytanii nie jest trudne. Wszyscy przewoźnicy zorganizowali się w National Rail - osobną markę, skupiającą przejazdy wszystkich firm w Wielkiej Brytanii. Pod marką National Rail sprzedawane są bilety na przejazdy wszystkich firm kolejowych w UK. Bilety można kupić na stronie www.nationalrail.co.uk.

Ceny biletów są zależne od kilku czynników. Liczy się data i godzina podróży (sezon jest droższy, droższe są również godziny szczytu - 7:00 - 9:00 i 17:00 - 19:00 w dniach poniedziałek - piątek), dystans, czas rezerwowania biletu (z jakim wyprzedzeniem - im większym, tym taniej - bilety możemy kupować maksymalnie z trzymiesięcznym wyprzedzeniem) i operator.

KOLEJ W ANGLII - TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy Najniższa, normalna cena
Londyn - Birmingham 2h

5,50 GBP
(29 PLN)

Londyn - Liverpool 2:15h 16 GBP
(84 PLN)
Londyn - Bristol 2:45h 12 GBP
(63 PLN)
Londyn - Sheffield 2:17h 13,50 GBP
(71 PLN)
Londyn - Manchester 2:08h 21 GBP
(111 GBP)
Londyn - Leeds 2:13h 14,50 GBP
(77 PLN)
Londyn - Leicester 1:17h 17,50 GBP
(92 PLN)
Birmingham - Liverpool 1:34h 9,50 GBP
(50 PLN)
Birmingham - Bristol 1:27h 15,80 GBP
(83 PLN)
Birmingham - Sheffield 1:14h 12,50 GBP
(66 PLN)
Birmingham - Manchester 1:28h 9,50 GBP
(50 PLN)
Birmingham - Leeds 1:58h 17,90 GBP
(94 PLN)
Birmingham - Leicester 0:52h 4,70 GBP
(25 PLN)
Liverpool - Bristol 3:23h
(1 przesiadka)
26,80 GBP
(141 PLN)
Liverpool - Sheffield 1:42h 7,10 GBP
(37 PLN)
Liverpool - Manchester 1:08h 3 GBP
(16 PLN)
Liverpool - Leeds 1:28h 8,30 GBP
(44 PLN)
Liverpool - Leicester 3h
(1 przesiadka)
11,20 GBP
(59 PLN)
Bristol - Sheffield 2:48h 46,10 GBP
(243 PLN)
Bristol - Manchester 2:59h 26,20 GBP
(138 PLN)
Bristol - Leeds 3:31h 53,70 GBP
(283 PLN)
Bristol - Leicester 2:43
(1 przesiadka)
21,90 GBP
(116 PLN)
Sheffield - Manchester 1h 5,60 GBP
(30 PLN)
Sheffield - Leeds 0:59h 4,50 GBP
(24 PLN)
Sheffield - Leicester 0:54h 14,50 GBP
(77 PLN)
Manchester - Leeds 1:37h 3 GBP
(16 PLN)
Manchester - Leicester 2:13h 19,50 GBP
(103 PLN)
Leeds - Leicester 2:12h 16,70 GBP
(88 PLN)

Jak widać w powyższej tabeli, bilety kupione z wyprzedzeniem nie muszą być wcale drogie.

Rail Pass w Anglii

Dla osób, które chcą dużo podróżować po Anglii (lub całej Wielkiej Brytanii) przygotowano fantastyczną możliwość - zakup karty "Rail Pass". Karta, w zależności od jej typu, umożliwia podróżowanie bez ograniczeń po terenach całej Anglii lub Wielkiej Brytanii. Dostępne są różne jej warianty i długość (zazwyczaj od 3 dni do miesiąca).

Kartę opłaca się kupić, jeżeli podróżujemy z dziećmi (dzieci w wieku poniżej 5-ciu lat mogą podróżować za darmo na kartę rodzica, a dzieci w wieku 5-15 lat mają 50% zniżki na kartę). 20% zniżki mają osoby poniżej 25 roku życia. Im wszystkim może się opłacać. W przeciwnych przypadkach warto zestawić cenę karty z cenami przejazdów kolejowych lub autokarowych kupowanych osobno - może się okazać, że odbędziemy za mało przejazdów, żeby zakup karty okazał się korzystny dla nas. Dla przykładu, karta "BritRail GB Pass" umożliwiająca poruszanie się po całej wyspie Wielka Brytania (a więc po terytorium Anglii, Walii i Szkocji) kosztuje 135 GBP (713 PLN) za kartę na 3 dni, 242 GBP (1278 PLN) za 8 dni, 360 GBP (2008 PLN) za 15 dni i 531 GBP (2804 PLN) za miesiąc.

Więcej informacji o kartach dostępna jest na stronie: www.visitbritainshop.com/world/travel-transport/rail-tickets.html. Kartę musimy kupić poprzez tę stronę - nie można kupić jej na miejscu.

Tanie pociągi w Anglii

Jako tani przewoźnik reklamuje się w Anglii sieć Virgin Trains. (www.virgintrains.co.uk). Sieć nie należy jeszcze do marki National Rail (i nie wiadomo, czy w ogóle chce należeć). Jeżeli nie uda nam się znaleźć tanich przejazdów poprzez National Rail, warto zajrzeć w wyszukiwarkę Virgin Trains. Można znaleźć przejazdy w podobnych cenach co najniższe stawki w National Rail, a niektóre nawet minimalnie tańsze.

Autokary i autobusy w Anglii

Autobusy i autokary to najtańszy środek podróżowania po Anglii. Sieć połączeń jest niesamowicie rozbudowana, a częstotliwość kursowania pojazdów bardzo duża.

Dwie największe i najpopularniejsze firmy przewozowe w Anglii to Megabus (www.megabus.com, znany w Polsce przed laty jako PolskiBus) i National Express (www.nationalexpress.com). U obydwu przewoźników funkcjonuje ten sam system zakupu biletów - im bilet kupimy szybciej, tym będzie on tańszy.

AUTOKARY W ANGLII - TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy Megabus National Express
Londyn - Birmingham 2:45h

3 GBP
(16 PLN)

5 GBP
(26 PLN)
Londyn - Liverpool 6:15h 3 GBP
(16 PLN)
5 GBP
(26 PLN)
Londyn - Bristol 2:40h 1 GBP
(5 PLN)
5 GBP
(26 PLN)
Londyn - Sheffield 3:30h 1 GBP
(5 PLN)
5 GBP
(26 PLN)
Londyn - Manchester 5h 3 GBP
(16 PLN)
5 GBP
(26 PLN)
Londyn - Leeds 4:40h 1 GBP
(5 PLN)
3 GBP
(16 PLN)
Londyn - Leicester 2:30h 1 GBP
(5 PLN)
5 GBP
(26 PLN)

Powyższa tabela pokazuje ceny, jakie znalazłem, przy poszukiwaniu biletów na dwa miesiące przed planowanym odjazdem. Ceny są bardzo tanie. Przejazd autokarami jest trochę dłuższy niż przejazd pociągiem.

Anglia - ciekawostki

praktyczne ciekawostki dotyczące Anglii

W angielskich pubach piwo pije się pint'ach czyli 0,586 l.


- piwo lane z kija w pubach sprzedaje się w pint’ach (wymawiane ‘pajnt’). 1 pint (‘pajnt’) to około 0,5 litra można zamówić również 0,5 pint (‘half-pajnt’). 1 pint piwa kosztuje około 3 funtów
- Anglicy są najbardziej otyłym narodem w Europie - 22.3% mężczyzn i 23% kobiet jest otyłych
- Anglicy kochają piwo i zabawę. Powszechnie używane słowo „pub” pochodzi właśnie z Wysp i jest skrótem od słowa „public”. Będąc w Anglii warto wybrać się choć raz do typowego angielskiego pubu
- Anglicy piją najwięcej na świecie herbaty - 2,5 razy więcej niż Japończycy i aż 22 razy więcej niż Francuzi, Niemcy czy Amerykanie
- Anglia posiada jedne z najlepszych Uniwersytetów na świecie m.in. Oxford oraz Cambridge
- Anglicy uwielbiają piłkę nożną. Trudno spotkać Anglika, który nie interesuje się futbolem. To część ich kultury. Niech nie zdziwi nas więc widok pustych ulic i zatłoczonych pubów w weekendy. To znak, że miejscowi oglądają właśnie mecz
- 97% Anglików posiada samochód
- Wielka Brytania to jedno z największych obecnie skupisk Polaków na emigracji, według różnych danych jest to od 250000 do aż 800000 osób

Przydatne linki

przydatne strony dotyczące Angli

Ciekawe i przydatne strony dotyczące Wielkiej Brytanii.


www.virgintrains.co.uk – angielskie tanie koleje

www.visitbritain.com – przydatna strona o Wielkiej Brytanii w języku polskim i angielskim

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020


Tagi: Anglia   Wielka Brytania  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ