Anglia - przewodnik

Londyn

Londyn to bez wątpienia jedno z najciekawszych miast w Europie.


Jedno z największych światowych mocarstw. W przeszłości globalne imperium. Anglia. Nie ma osoby, która by o niej nie słyszała. Turyście kojarzy się przede wszystkim z Londynem, angielskim śniadaniem, herbatą, piętrowymi autobusami i pogodą. To kraj do którego dolecimy tanio praktycznie z każdego zakątka Polski i bez problemu zwiedzimy go tanio dzięki tanimi przewoźnikom autokarowym.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
LiverpoolBirminghamSheffield

INFORMACJE OGÓLNE

ANGLIA

Populacja

53 mln

Stolica

Londyn

Strefa czasowa

UTC +0 - zima
UTC +1 - lato
(12:00 w Warszawie = 11:00 w Anglii)

Waluta

funt szterling
1 GBP = 4,86 PLN
(25.05.2017)

Język

angielski

Główne miasta

Londyn, Birmingham, Liverpool, Bristol, Sheffield, Manchester, Leeds, Leicester

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne dotyczące Anglii

W Anglii obowiązuje ruch lewostronny.


- Anglia jako kraj UE ma otwarte granice dla Polaków, do kraju wjedziemy posiadając przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Bez rejestracji możemy przebywać na wyspach do 90-ciu dni od daty wjazdu
- standardowe napięcie w gniazdkach w Anglii to 240 V AC, 50 Hz. Kontakt jest trzybolcowy - jeżeli chcemy podłączyć urządzenia ze znanym nam, dwugniazdkowym bolcem, musimy kupić przejściówkę
- teoretycznie w Anglii można spożywać alkohol w miejscach publicznych. W praktyce jednak, od kilku lat lokalne władze miast i miasteczek walczą z tym zwyczajem, wprowadzając lokalne prawo zabraniające spożywania alkoholu w miejscach publicznych, lub tworząc strefy, w których nie można pić
- w 2016 roku przeprowadzono referendum w którym Wielka Brytania postanowiła wystąpić z Unii Europejskiej. W chwili obecnej nie przekłada się to w żaden sposób na podróżowanie do tego kraju, a samo wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nastąpi według szacunków najwcześniej dopiero w okolicach 2020 roku

JAK DOTRZEĆ DO ANGLII

loty do Anglii

Jak najtaniej dotrzeć do Anglii?


Anglia to zdecydowanie najpopularniejszy kierunek tanich linii lotniczych w Polsce. Z powodu ogromnej ilości Polaków mieszkających na wyspach, loty do Anglii dostępne są praktycznie z każdego większego lotniska w Polsce (www.ryanair.com, www.wizairr.com, www.easyjet.com) do takich miast jak Londyn, Sheffield, Liverpool, Birmingham, Bristol, Newcastle, Manchester czy East Midlands. Loty możemy znaleźć za cenę już od 100 PLN.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Publiczny transport w Anglii

W Anglii każdy środek transportu jest dobrze rozwinięty.


Podróżowanie wewnątrz Anglii jest bardzo przyjemne. Kraj nie jest wcale taki wielki (Anglia jest o ponad połowę mniejsza od Polski), a każdy środek transportu ma rozbudowany i na wysokim poziomie.

                    Loty

loty wewnątrz Anglii

Podróż samolotem w Anglii to drogi pomysł.


Co może wydawać się dość zaskakujące, wewnątrz Anglii nie latają znane nam tanie linie lotnicze. Latają, ale po całej Wielkiej Brytanii. Daje nam to możliwość latania po Anglii, ale np. z przesiadką w Dublinie. Mimo, że cena takich przelotów nie jest wysoka, stracimy na nich dużo czasu. Dodając do tego spore odległości lotnisk od miast i wcale nie takie niskie koszty dojazdu do nich, wiele osób może stwierdzić, że szkoda na to czasu i pieniędzy.

Główna linia, która obsługuje loty wewnątrz Anglii to British Airways (www.ba.com), krajowy przewoźnik, jedna z największych linii lotniczych na świecie. Kilka tras wewnątrz Anglii posiada linia Flybe (www.flybe.com), która jest dobrym łącznikiem Anglii z wyspami Jersey i Guernsey. Do niedawna wewnątrz Anglii latała jeszcze linia BMI (www.bmiregional.com), jednak w chwili obecnej loty wewnątrz Anglii są zawieszone.

Ceny są wysokie i w porównaniu do innych środków transportu, nieopłacalne.

                    Drogi

drogi w Anglii

97 % dorosłych Anglików posiada samochód.


Anglia posiada bardzo dobrą i rozbudowaną sieć dróg. Największą zmorą dla Polskich kierowców jest lewostronny ruch uliczny, do którego na początku ciężko jest się przyzwyczaić. Innym problemem są korki. Anglia jest o więcej niż połowę mniejsza od Polski, a posiada dwukrotnie więcej mieszkańców. Miasta są zakorkowane, a znalezienie miejsca parkingowego często jest bardzo trudne. Zdarza się, że zakorkować potrafią się ulice poza miastami.

Anglia (jak i cała Wielka Brytania) posiada rozbudowaną sieć autostrad, która w całej Wielkiej Brytanii liczy ok. 3295km. Oznaczone są one literą M i jedną lub dwoma cyframi (drogi ekspresowe są oznaczone literą A i jedną – trzema cyframi; drogi lokalne literą B i jedną – czterema cyframi). W Anglii większość autostrad jest bezpłatna. Płatna jest autostrada M6 oraz kilka fragmentów autostrad M4, M25, M48. Dodatkowo płatne bywają tunele oraz mosty. Ich pełną listę znaleźć można na stronie www.visitbritain.com.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy to 0,8 promila. W chwili pisania tego artykułu, cena benzyny wynosiła: 1,10 GBP (E95), 1,20 GBP (E98) i 1,10 GBP (diesel).

                    Kolej w Anglii

Kolej w Anglii

Sieć kolejowa w Wielkiej Brytanii jest nowoczesna i wydajna.


Sieć kolejowa w Wielkiej Brytanii jest nowoczesna i wydajna. To jedna z najgęstszych sieci kolejowych na świecie. Łączy wszystkie główne miasta oraz mniejsze miejscowości. Na terenie całego kraju porusza się kilku dużych przewoźników, natomiast na mniejszych odcinkach poruszają się mniejsi, lokalni przewoźnicy. Mimo rozbicia brytyjskich kolei na wiele firm, poruszanie się pociągiem po Wielkiej Brytanii nie jest trudne. Wszyscy przewoźnicy zorganizowali się w National Rail - osobną markę, skupiającą przejazdy wszystkich firm w Wielkiej Brytanii. Pod marką National Rail sprzedawane są bilety na przejazdy wszystkich firm kolejowych w UK. Bilety można kupić na stronie www.nationalrail.co.uk.

Ceny biletów są zależne od kilku czynników. Liczy się data i godzina podróży (sezon jest droższy, droższe są również godziny szczytu - 7:00 - 9:00 i 17:00 - 19:00 w dniach poniedziałek - piątek), dystans, czas rezerwowania biletu (z jakim wyprzedzeniem - im większym, tym taniej - bilety możemy kupować maksymalnie z trzymiesięcznym wyprzedzeniem) i operator.

KOLEJ W ANGLII - TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy Najniższa, normalna cena
Londyn - Birmingham 2h

5,50 GBP
(29 PLN)

Londyn - Liverpool 2:15h 16 GBP
(84 PLN)
Londyn - Bristol 2:45h 12 GBP
(63 PLN)
Londyn - Sheffield 2:17h 13,50 GBP
(71 PLN)
Londyn - Manchester 2:08h 21 GBP
(111 GBP)
Londyn - Leeds 2:13h 14,50 GBP
(77 PLN)
Londyn - Leicester 1:17h 17,50 GBP
(92 PLN)
Birmingham - Liverpool 1:34h 9,50 GBP
(50 PLN)
Birmingham - Bristol 1:27h 15,80 GBP
(83 PLN)
Birmingham - Sheffield 1:14h 12,50 GBP
(66 PLN)
Birmingham - Manchester 1:28h 9,50 GBP
(50 PLN)
Birmingham - Leeds 1:58h 17,90 GBP
(94 PLN)
Birmingham - Leicester 0:52h 4,70 GBP
(25 PLN)
Liverpool - Bristol 3:23h
(1 przesiadka)
26,80 GBP
(141 PLN)
Liverpool - Sheffield 1:42h 7,10 GBP
(37 PLN)
Liverpool - Manchester 1:08h 3 GBP
(16 PLN)
Liverpool - Leeds 1:28h 8,30 GBP
(44 PLN)
Liverpool - Leicester 3h
(1 przesiadka)
11,20 GBP
(59 PLN)
Bristol - Sheffield 2:48h 46,10 GBP
(243 PLN)
Bristol - Manchester 2:59h 26,20 GBP
(138 PLN)
Bristol - Leeds 3:31h 53,70 GBP
(283 PLN)
Bristol - Leicester 2:43
(1 przesiadka)
21,90 GBP
(116 PLN)
Sheffield - Manchester 1h 5,60 GBP
(30 PLN)
Sheffield - Leeds 0:59h 4,50 GBP
(24 PLN)
Sheffield - Leicester 0:54h 14,50 GBP
(77 PLN)
Manchester - Leeds 1:37h 3 GBP
(16 PLN)
Manchester - Leicester 2:13h 19,50 GBP
(103 PLN)
Leeds - Leicester 2:12h 16,70 GBP
(88 PLN)

Jak widać w powyższej tabeli, bilety kupione z wyprzedzeniem nie muszą być wcale drogie.

Rail Pass

Dla osób, które chcą dużo podróżować po Anglii (lub całej Wielkiej Brytanii) przygotowano fantastyczną możliwość - zakup karty "Rail Pass". Karta, w zależności od jej typu, umożliwia podróżowanie bez ograniczeń po terenach całej Anglii lub Wielkiej Brytanii. Dostępne są różne jej warianty i długość (zazwyczaj od 3 dni do miesiąca).

Kartę opłaca się kupić, jeżeli podróżujemy z dziećmi (dzieci w wieku poniżej 5-ciu lat mogą podróżować za darmo na kartę rodzica, a dzieci w wieku 5-15 lat mają 50% zniżki na kartę). 20% zniżki mają osoby poniżej 25 roku życia. Im wszystkim może się opłacać. W przeciwnych przypadkach warto zestawić cenę karty z cenami przejazdów kolejowych lub autokarowych kupowanych osobno - może się okazać, że odbędziemy za mało przejazdów, żeby zakup karty okazał się korzystny dla nas. Dla przykładu, karta "BritRail GB Pass" umożliwiająca poruszanie się po całej wyspie Wielka Brytania (a więc po terytorium Anglii, Walii i Szkocji) kosztuje 135 GBP (713 PLN) za kartę na 3 dni, 242 GBP (1278 PLN) za 8 dni, 360 GBP (2008 PLN) za 15 dni i 531 GBP (2804 PLN) za miesiąc.

Więcej informacji o kartach dostępna jest na stronie: www.visitbritainshop.com/world/travel-transport/rail-tickets.html. Kartę musimy kupić poprzez tą stronę - nie można kupić jej na miejscu.

Tanie pociągi w Anglii

Jako tani przewoźnik reklamuje się w Anglii sieć Virgin Trains. (www.virgintrains.co.uk). Sieć nie należy jeszcze do marki National Rail (i nie wiadomo, czy w ogóle chce należeć). Jeżeli nie uda nam się znaleźć tanich przejazdów poprzez National Rail, warto zajrzeć w wyszukiwarkę Virgin Trains. Można znaleźć przejazdy w podobnych cenach co najniższe stawki w National Rail, a niektóre nawet minimalnie tańsze.

                    Autokary / Autobusy

autokary i busy w Anglii

Megabus to najtańsza firma autobusowa w Anglii.


Autobusy i autokary to najtańszy środek podróżowania po Anglii. Sieć połączeń jest niesamowicie rozbudowana, a częstotliwość kursowania pojazdów bardzo duża.

Dwie największe i najpopularniejsze firmy przewozowe w Anglii to Megabus (www.megabus.com, znany w Polsce jako PolskiBus) i National Express (www.nationalexpress.com). U obydwu przewoźników funkcjonuje ten sam system zakupu biletów - im bilet kupimy szybciej, tym będzie on tańszy.

AUTOKARY W ANGLII - TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy Megabus National Express
Londyn - Birmingham 2:45h

3 GBP
(16 PLN)

5 GBP
(26 PLN)
Londyn - Liverpool 6:15h 3 GBP
(16 PLN)
5 GBP
(26 PLN)
Londyn - Bristol 2:40h 1 GBP
(5 PLN)
5 GBP
(26 PLN)
Londyn - Sheffield 3:30h 1 GBP
(5 PLN)
5 GBP
(26 PLN)
Londyn - Manchester 5h 3 GBP
(16 PLN)
5 GBP
(26 PLN)
Londyn - Leeds 4:40h 1 GBP
(5 PLN)
3 GBP
(16 PLN)
Londyn - Leicester 2:30h 1 GBP
(5 PLN)
5 GBP
(26 PLN)

Powyższa tabela pokazuje ceny, jakie znalazłem, przy poszukiwaniu biletów na dwa miesiące przed planowanym odjazdem. Ceny są bardzo tanie. Przejazd autokarami jest trochę dłuższy niż przejazd pociągiem.

CIEKAWOSTKI

praktyczne ciekawostki dotyczące Anglii

W angielskich pubach piwo pije się pint'ach czyli 0,586 l.


- piwo lane z kija w pubach sprzedaje się w pint’ach (wymawiane ‘pajnt’). 1 pint (‘pajnt’) to około 0,5 litra można zamówić również 0,5 pint (‘half-pajnt’). 1 pint piwa kosztuje około 3 funtów
- Anglicy są najbardziej otyłym narodem w Europie - 22.3% mężczyzn i 23% kobiet jest otyłych
- Anglicy kochają piwo i zabawę. Powszechnie używane słowo „pub” pochodzi właśnie z Wysp i jest skrótem od słowa „public”. Będąc w Anglii warto wybrać się choć raz do typowego angielskiego pubu
- Anglicy piją najwięcej na świecie herbaty - 2,5 razy więcej niż Japończycy i aż 22 razy więcej niż Francuzi, Niemcy czy Amerykanie
- Anglia posiada jedne z najlepszych Uniwersytetów na świecie m.in. Oxford oraz Cambridge
- Anglicy uwielbiają piłkę nożną. Trudno spotkać Anglika, który nie interesuje się futbolem. To część ich kultury. Niech nie zdziwi nas więc widok pustych ulic i zatłoczonych pubów w weekendy. To znak, że miejscowi oglądają właśnie mecz
- 97% Anglików posiada samochód
- Wielka Brytania to jedno z największych obecnie skupisk Polaków na emigracji, według różnych danych jest to od 250000 do aż 800000 osób

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony dotyczące Angli

Ciekawe i przydatne strony dotyczące Wielkiej Brytanii.


www.ba.com - British Airways - brytyjskie linie lotnicze

www.flybmi.com – angielskie linie lotnicze

www.nationalrail.co.uk – angielskie koleje

www.virgintrains.co.uk – angielskie tanie koleje

www.magabus.es – tanie przewozy autokarowe w Wielkiej Brytanii

www.nationalexpress.co.uk – przewozy autokarowe w Wielkiej Brytanii

www.visitbritain.com – przydatna strona o Wielkiej Brytanii w języku polskim i angielskim

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Anglia   Wielka Brytania  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ