Ile to kosztuje? - Europa Wschodnia

Ile powinna kosztować wycieczka do Europy Wschodniej? Foto: Mateusz Jakubowski


Wiele osób ma problem z określeniem, ile powinien kosztować wyjazd zagranicę. Odbyłem ze swoimi znajomymi wiele rozmów na ten temat. O ile nie dziwią mnie podejrzenia, że przykładowo na wyjazd do Indii wydałem minimum z 5000 zł, o tyle poziom niewiedzy jest tak duży, że wiele osób myśli, że wyjazd na weekend do Londynu czy Brukseli to koszt czterocyfrowy. Z drugiej strony niejedna osoba słyszała o "lotach za złotówkę" i noclegach za darmo, przez co przesadza w drugą stronę, myśląć, że można podróżować za grosze. Pora to wszystko uporządkować i odpowiedzieć dokładnie na pytanie: ile to powinno kosztować?

W kilka artykułach odpowiadam na to pytanie. Nie zakładam korzystania z Couchsurfing ani podróżowania autostopem. Ceny przedstawiam dla najzwyklejszych, standardowych wyjazdów (lot lub podróż autokarem + nocleg w skromnym hotelu lub hostelu). Jednym zdaniem - piszę o podróży dla każdego. Ponadto nie piszę o cenach promocyjnych - piszę o cenach, jakie każdy internauta powinien znaleźć na stronach tanich linii lotniczych, jeżeli posiedzi nad tym trochę czasu i dokładnie poszuka.

W tym artykule zajmę się Europą Wschodnią - Ukrainą, Litwą, Białorusią oraz Rosją. Na potrzeby tego artykułu postanawiam również umieścić w Europie Wschodniej Łotwę i Estonię.

LOTY (lub transport autokarem)

Przeczytaj nasz poradnik LOTY i dowiedz się jak, gdzie i kiedy rezerwować bilety lotnicze

Do większości krajów Europy Wschodniej najlepiej i najtaniej jest dojechać autokarem. Jest to bardziej czasochłonne niż podróż samolotem, ale zazwyczaj znacznie tańsze. Jeżeli koniecznie chcemy się dostać na wschód Europy samolotem, mamy kilka (wymienionych poniżej) możliwości, aby zrobić to jak najtaniej.

Pod spodem rozpisane są konkretne miasta oraz widełki cenowe dla lotów do nich – początek widełek to najniższa cena, jaką znalazłem, natomiast koniec widełek, to najwyższa cena, jaką dałbym za lot w to miejsce. Wszystko, co droższe, jest już naprawdę nieopłacalne. Co ważne, do niejednego z wypisanych przeze mnie miast da się złapać tańsze bilety – wszystko zależy od szczęścia oraz czasu szukania.

Poniżej znajdują się ceny, które wyszukałem w czerwcu 2015, zakładając, że wyjazd byłby po wakacjach, a więc po sezonie - w terminie między wrześniem a grudniem 2015 roku. Uważam, że za okazje można uznać wszystko to, co będzie tańsze od poniższego zestawienia.

Tallin (Estonia) - 150-300zł (150 zł autokarem, około 300zł lotem liniami LOT w promocji "Szalone Środy")

Wilno (Litwa) - 50-100zł (PolskiBus, Ecolines, Simple Express)

Kijów (Ukraina) - 150-250zł (Wizzair z Katowic)

Lwów (Ukraina) - 10-30zł (bus z Przemyśla do Medyki, przejście granicy pieszo i marszrutka do Lwowa)

Ryga (Łotwa) - 150-210zł (Ecolines, Simple Express)

St. Petersburg (Rosja) - 400-510zł (cenę 400zł oferuje dość często LOT w promocji "Szalone Środy", 400zł autokarem Simple Express, 510zł autokarem Ecolines)

Moskwa (Rosja) - 400-500zł (AirBaltic - lot z Warszawy z przesiadką w Rydze lub inne loty - czytaj poradnik o Moskwie)

Mińsk (Białoruś) - 240-400zł (Kolej, więcej informacji, Ecolines z Białegostoku lub Warszawy)

NOCLEGI

Przeczytaj nasz poradnik NOCLEGI i dowiedz się jak znaleźć najlepszy i najtańszy nocleg

Noclegi we Wschodniej Europie są całkiem tanie. Bez problemu znajdziemy dwuosobowy pokój w skromnym hotelu za mniej niż 100zł. Cena za nocleg radykalnie spadnie, jeżeli zdecydujemy się na nocleg w pokojach wieloosobowych (tzw. dormach). W takim przypadku wyniesie ona orientacyjnie 10-30 zł za noc. Zazwyczaj im więcej łóżek w pokoju tym niższa cena.

Szukając noclegu w powyższych miastach, możemy poświęcić chwilę i sprawdzić oferty na Wimdu oraz Airbnb. Są to dwa ogólnoświatowe serwisy umożliwiające wynajem pokoi i apartamentów od zwykłych ludzi (nie od firm). Na zachodzie Europy posiadają zazwyczaj tańsze noclegi (zwłaszcza w popularnych turystycznie miastach). Z powodu niskich cen za nocleg w Europie Wschodniej ciężko będzie jednak znaleźć tutaj jakąś wielką okazję.

KOSZTY ŻYCIA NA MIEJSCU

To oczywiście mocno indywidualna sprawa. Ktoś będzie stołował się w MC Donaldzie, a ktoś inny natomiast będzie stołował się w restauracjach. Ktoś postara się jak najwięcej chodzić pieszo, a kto inny kupi sobie tygodniową kartę na komunikację miejską. Europa Wschodnia nie należy do najdroższych kierunków.

KALKULACJA

Kalkulacja zawiera w sobie cenę lotu oraz nocleg. Kalkulacja jest stworzona dla zwykłych osób, które chcą bez przesiadek dolecieć/dojechać w dane miejsce, spać w niedrogim miejscu w 2-osobowym pokoju lub łóżku w wieloosobowym dormie.

Zestawienie:*

Miejsce 3 noce (pokój dwuosobowy) 7 nocy (pokój dwuosobowy) 3 noce (pokój wieloosobowy) 7 nocy (pokój wieloosobowy)
Tallin

330 zł (autokar)
480 zł (lot)

570 zł (autokar)
720 zł (lot)

 

250 zł (autokar)
400 zł (lot)

380 zł (autokar)
530 zł (lot)

 
Wilno 225 zł 425 zł 135 zł 215 zł
Kijów 245 zł 305 230 zł 270 zł
Lwów 135 zł 295 zł 45 zł 85 zł
Ryga 355 zł 595 zł 235 zł 295 zł
St. Petersburg 600 zł 800 zł 495 zł 555 zł
Moskwa 600 zł 800 zł 430 zł 470 zł
Mińsk 470 zł 770 zł 440 zł 560 zł

*Jak rozumieć tą tabelę:
Początkowo, chciałem zrobić tą tabelę dodając do siebie najtańszy koszt lotu jaki znalazłem oraz najtańszy nocleg w tym miejscu. Uznałem jednak, że nie będzie to wiarygodne dla większości kierunków. Dla przykładu weźmy Paryż - widełki ustawiłem na 150-300zł. 150zł to najniższa kwota, jaką udało mi się znaleźć, natomiast 300zł to granica, powyżej której nie kupowałbym biletu w to miejsce. Szukając lotów do Paryża, loty za 150zł były przy zaledwie dwóch datach. Większość lotów była za to w cenie powyżej 200zł. Dlatego uznałem, że dawanie najniższej znalezionej ceny będzie mylące. Zamiast tego postanowiłem wyjąć z każdych widełek medianę - środek tych widełek. Dla Paryża jest to 225zł. 75 zł więcej od najtańszych lotów, 75zł do górnej granicy. Taką kwotę przyjąłem do obliczeń powyższej tabeli, co powoduje, że cenę z tabeli można łatwo obniżyć, wyszukując tańsze połączenia.

Jak już pisałem, wciśnięcie taniego podróżowania w ramy jest dużym problemem. Sądze jednak, że powyższa tabela w dobry sposób przybliża stawki podróżowania po Europie. Pamiętaj jednak, że czasem zdarzy się, że złapiesz coś dużo taniej, a czasem drożej. Wszystko zależy od odpowiedniego czasu zaplanowania wyjazdu, trafieniu noclegu w dobrej cenie, no i oczywiście... szczęścia.

Zobacz także: Ile to kosztuje - Europa Środkowa , Ile to kosztuje - Europa Zachodnia , Ile to kosztuje - Skandynawia i Ile to kosztuje - Bałkany


Tagi: Ukraina   Litwa   Łotwa   Estonia   Białoruś   Rosja  

Reklama


Centrum Usług Turystycznych

Centrum Usług Turystycznych


Nasz kanał na YouTube


Multimedia

Tajlandia

Kliknij, aby przejść do Galerii zdjęć


Planowanie podróży


Facebook

 
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ