Kuala Lumpur - przewodnik turystyczny

Kuala Lumpur Petronas Towers

Malezja - Kuala Lumpur - kultowe wieżowce Petronas Towers - najwyższe bliźniacze wieże świata.


Kuala Lumpur - stolica i największe miasto Malezji. Jedno z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się miast w Azji, znane na całym świecie dzięki bliźniaczym budynkom Petronas Towers. Wiecznie zakorkowane, zatłoczone i rozkopane.

Kuala Lumpur - informacje ogólne i notka historyczna

Ciężko uwierzyć, ale historia Kuala Lumpur liczy zaledwie 160 lat. Początki miasta sięgają roku 1857, kiedy okoliczne władze umożliwiły osiedlanie się tu pracowników nieodległej kopalni cyny. Na terenach dzisiejszego Kuala Lumpur zamieszkało około 100 osób. Jako że w okolicy było wiele kopalni, a nowo osiedlane tereny były najkorzystniejsze z punktu widzenia transportu wodnego, wkrótce do nowopowstałej wioski zaczęli ściągać kupcy, otworzono sklepy i prowadzono handel, który dynamicznie się rozrastał. Kuala Lumpur stało się centrum gromadzenia oraz handlu cyną ze wszystkich okolicznych kopalni. Mimo dynamicznego rozrostu, w mieście panowały fatalne warunki bytowe. W 1881 roku całe, gęsto zabudowane drewnianymi chatami miasto spłonęło w wyniku pożaru. Jego odbudowa rozpoczęła się natychmiast. Tym razem za budulec nie służyło już drewno, a cegła. Wraz z nowymi budynkami stworzono również szereg budynków, który miał poprawić sytuację osób mieszkających w Kuala Lumpur - powstała policja, młyn oraz szkoła. Wzrost ceny cyny napędzał dalej rozwój Kuala Lumpur, które w 1890 roku liczyło już 20 000 mieszkańców i stało się stolicą stanu Selangor, a po utworzeniu w 1896 roku Sfederalizowanych Stanów Malezji stało się stolicą całego państwa.

Dzisiaj Kuala Lumpur, razem z przedmieściami, liczy ponad 7 milionów mieszkańców i jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast na świecie (z ilością niecałych 14 milionów turystów zajął 6 miejsce na świecie według badań Mastercard). To ogromna, zakorkowana metropolia, w której znajdziemy niesamowite budynki, pyszne jedzenie, wspaniałą architekturę i naturę.

Jak dotrzeć do Kuala Lumpur

jak dolecieć do Kuala Lumpur

Jak najtaniej dotrzeć do Kuala Lumpur?


Aby najtaniej dolecieć do Kuala Lumpur, należy nastawić się na dotarcie do niego w dwóch krokach: 1. lot do Azji; 2. Lot do Kuala Lumpur. Malezyjskie Kuala Lumpur to jeden z najpopularniejszych portów lotniczych w Azji, co oznacza, że dolecimy tam tanio z wielu miejsc w Azji. Wymarzonym rozwiązaniem jest złapanie promocji z Europy do Bangkoku (do którego często zdarzają się promocje za 1200-1400 PLN) i stamtąd lot do Kuala Lumpur (m.in. AirAsia za około 48 USD w jedną stronę).

Warto pamiętać, że Kuala Lumpur to jedno z najlepszych lotnisk posiadających tanie loty do innych miejsc w Azji. bez problemu i w niskiej cenie dostaniemy się do wielu azjatyckich państw (Wietnam, Kambodża, Laos, Indonezja, Brunei, Japonia, Korea i inne).

Transport z lotniska do centrum Kuala Lumpur

Kuala Lumpur KLIA

Lotniska w Kuala Lumpur - KLIA.


W Kuala Lumpur znajdziemy dwa lotniska - KLIA oraz Subang Airport. KLIA jest głównym lotniskiem i jest podzielone na dwa, położone niedaleko siebie lotniska - KLIA oraz KLIA2 (dla linii budżetowych). Subang Airport jest marginalnym lotniskiem z którego startuje tylko kilka samolotów.

KLIA i KLIA2 - Kuala Lumpur International Airport (KUL)

KLIA oraz KLIA2 to główne lotnisko Kuala Lumpur, położone około 50km od miasta. KLIA jest lotniskiem przeznaczonym dla normalnych linii lotniczych, natomiast KLIA2 jest lotniskiem dla linii niskobudżetowych.

Zarówno KLIA jak i KLIA2 są świetnie przystosowane dla turystów. Posiadają darmowe wifi, rozbudowaną sieć sklepów (KLIA2 posiada nawet całodobową galerię handlową, dzięki czemu, np. w sklepie "7eleven" możemy kupić jedzenie i napoje w normalnych cenach). Lotnisko posiada miejsca wyścielone wykładziną, gdzie można spać. KLIA2 posiada również hotel kapsułowy - kapsułę łóżkową, w której można wykupić godziny.

Odległość między KLIA, a KLIA2 to około 10km. Pokonamy ją w kilka minut koleją KLIA Express (bilet kosztuje 2RM w jedną stronę). Więcej informacji: www.kliaekspress.com.

Transport z lotniska KLIA i KLIA2 do centrum:
autokar - najtańszy i polecany przez nas sposób na transport do centrum (zazwyczaj do KL Sentral). Kurs trwa 1-1,5h i kosztuje około 10RM za kurs w jedną stronę. Bilet upoważniający do kursu w dwie strony kosztuje około 16RM. Autokary jeżdżą zazwyczaj co 30 minut.
KLIA Express - najszybszy sposób na dojazd do centrum (30 minut) - koszt to 35 RM w jedną stronę, 70 RM za kurs do + powrót.
taksówka - około 100-150 RM, najlepiej skorzystać z taksówek prepaid - stanowiska dostępne na lotnisku

Sultan Abdul Aziz Shah Airport (Subang Airport) (SZB)

Do czasu uruchomienia w 1998 roku lotniska KLIA, Subang Airport był głównym lotniskiem Kuala Lumpur. Teraz jest jednak marginalnym lotniskiem, z którego kursują loty linii  Firefly, Malindo Air i Berjaya Air.

Lotnisko położone jest około 25km poza miastem, do centrum dojedziemy busem (cena od 3 RM za kurs w jedną stronę) lub taksówką za około 50 RM.

Komunikacja miejska w Kuala Lumpur

O ile na chwilę obecną dla mieszkańców miasta komunikacja miejska jest niewystarczająca, o tyle patrząc na Kuala Lumpur okiem turysty, komunikacja miejska jest zadowalająca, turyści nie powinni mieć problemu z transportem po mieście.

Kuala Lumpur komunikacja miejska mapa
Komunikacja miejska w Kuala Lumpur.
Kliknij, aby otworzyć PDF

LRT i Monorail:
Podstawa komunikacji miejskiej w Kuala Lumpur. LRT jest metrem (chociaż większość tras nie jest pod ziemią), natomiast monorail to kolej jednoszynowa, której jedna (i jedyna) trasa znajduje się nad ulicami KL. Cena za kurs zależna od pokonanej odległości (1-5RM). Więcej informacji: www.myrapid.com.my

KTM Komuter
Dwie trasy kolei podmiejskiej, które z centrum Kuala Lumpur jadą na obrzeża. Jedną z linii dojedziemy do słynnych Batu Caves. Cena za kurs zależy od pokonywanej odległości. Kupując "combo ticket" (kurs do + powrót) otrzymujemy zniżkę.

KLIA Express
Kolej kursująca między lotniskiem KLIA i KLIA2 do centrum Kuala Lumpur. Szybka (28 min. z lotniska do centrum) i droga (35 za kurs w jedną stronę).

Busy
W Kuala Lumpur znajdziemy sieć autobusową. Autobusy kursują w godzinach 6-23. Brak autobusów nocnych. Cena biletów 1-4 RM. Rozkład jazdy: www.myrapid.com.my/bus/rapidkl/routes

Busy Go-KL - darmowe busy uruchomione w 2012, kursujące w centrum miasta. Kursują na dwóch liniach - zielonej (mapa) oraz purpurowej (mapa). Posiadają klimatyzację, wifi, a do tego posiadają kilka przystanków w miejscach interesujących turystę (Chinatown, Bukit Bintang, Central Market, okolice Petronas Towers i inne). Busy kursują codziennie (co 15 minut) w godzinach 6-23.

Taxi
W Kuala Lumpur można poruszać się taksówkami. Należy jednak szczególnie uważać i pilnować, aby kierowcy włączyli taksometr. Na lotniskach znajdziemy stanowiska "pre paid taxi" - w okienku mówimy, gdzie chcemy jechać, płacimy "z góry" i jesteśmy kierowani do taksówki. Taka usługa jest droższa niż kurs z włączonym taksometrem, ale jest za to bezpieczna (na lotnisku spodziewajmy się wielu taksówkarzy chcących oszukać turystów).

Noclegi w Kuala Lumpur

Noclegi w Kuala Lumpur są bardzo tanie. Za najtańszy nocleg w Kuala Lumpur przyjdzie nam zapłacić od około 30 PLN za pokój dwuosobowy lub 15 PLN za łóżko w wieloosobowych dormach.

Jeżeli chcesz zobaczyć, w których miejscach w Kuala Lumpur spaliśmy i które miejsca polecamy, a które nie, odwiedź artykuł "Noclegi Kuala Lumpur - polecane i odradzane".

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Kuala Lumpur!

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną. Serdecznie Ci za to dziękuję :)

Jedzenie w Kuala Lumpur

Kuala Lumpur to miasto wypełnione jedzeniem! Ciężko jest przejść 50 metrów nie potykając się o stragany z jedzeniem. Śmiało można w nich jeść. Na posiłek idźmy tam, gdzie chodzą miejscowi - to znak, dający nam pewność, że niczym się nie strujemy. Dobre i tanie jedzenie znajdziemy w Chinatown, jednak prawda jest taka, że tanie knajpki, poza ścisłym centrum, możemy znaleźć wszędzie.

Kuala Lumpur - atrakcje

Kuala Lumpur Jaskinie Batu

Warte odwiedzenia atrakcje Kuala Lumpur. Na zdjęciu jaskini Batu.


Jedną z najsłynniejszych atrakcji Kuala Lumpur są jaskinie Batu, w których znajduje się hinduistyczna świątynia. Wstęp do świątyni jest darmowy. Na miejsce najlepiej dojechać kolejką KTM. "Combo ticket" (kurs do Batu i powrót) kosztuje 4 RM z KL Sentral.

Kolejnym, wartym zobaczenia miejscem jest centrum, miasta, w którym zobaczymy słynne, bliźniacze wieże Petronas Towers. Najlepszym miejscem ku temu będzie zlokalizowany niedaleko wież miejski park KL City Park. Będąc w centrum warto jest wybrać się jeszcze na plac Merdeka (Dataran Merdeka). Ważny, plac otoczony ciekawym, kolonialnym budownictwem.

Masjid Negara (Meczet Narodowy) - wybudowany na pamiątkę uzyskania niepodległości przez Malezję. Można wejść do środka (jeżeli nie odbywają się modlitwy). Do budynku najłatwiej dostać się kolejką LRT (wysiadamy na stacji „Pasar Seni” i idziemy pieszo około 300 metrów). Zaraz obok Meczetu Narodowego znajduje się park Perdana Botanical Garden (do którego wstęp jest darmowy, z wyłączeniem położonych na jego terenie KL Bird Park i Butterfly Park KL).

Wielką atrakcją jest dzielnica Chinatown oraz Little India - do obydwu łatwo dostać się z KL Sentral. Little India to kolorowy, indyjski bałagan, natomiast Chinatown to jeden wielki bazar!

Jeżeli mamy zamiar wydać trochę pieniędzy na bilety wstępu, możemy pomyśleć o Muzeum Narodowym (5 RM, położony niedaleko KL Sentral), Muzeum Sztuki Islamskiej (Museum of Islamic Arts, położony obok Meczetu Narodowego, wstęp 12 RM), Oceanarium Aquaria KLCC (45 RM) KL Bird Muzeum (piękny park z tropikalnymi ptakami, wstęp 48 RM) lub położonym obok Butterfly Park KL (15 RM).

Wskazówki praktyczne

- najtańsze noclegi znajdują się w Chinatown. To również najlepsze miejsce na zrobienie zakupów i dobre jedzenie
- w Kuala Lumpur praktycznie codziennie może przejść ulewa. Nic to jednak strasznego - po kilkunastu minutach deszczu wszystko wraca do normy

Przydatne strony

przydatne strony o Kuala Lumpur

Przydatne strony o Kuala Lumpur.


www.visitkl.gov.my - oficjalna, turystyczna strona Kuala Lumpur

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023


Tagi: Kuala Lumpur   Malezja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ