Mołdawia - największe atrakcje

Mołdawia nie jest najpopularniejszym kierunkiem, który Polacy wybierają na wakacje. A szkoda, ponieważ kraj ten ma do zaoferowania niezwykle dużo. Mołdawia jest tania i można się do niej łatwo i niedrogo dostać. W dodatku jest mała, dzięki czemu atrakcje Mołdawii nie są od siebie szczególnie oddalone i nie będziemy musieli spędzić masy czasu w podróży. Dodatkowo, atrakcje Mołdawii są przepiękne, mocno unikatowe i bardzo interesujące. Poznaj z nami największe atrakcje Mołdawii.

winnice Mołdawii

Mołdawia jest jedną z winnych stolic świata. Każdego roku produkuje około 2 miliona hektolitrów wina. Mimo że jest to bardzo niski wynik w zestawieniu chociażby z największym producentem wina na świecie, Włochami (50 mln hl), to należy pamiętać o tym, że Mołdawia jest malutkim krajem liczącym 2,5 miliona mieszkańców. Mimo to kraj znajduje się w dwudziestu największych producentów wina na świecie. Mołdawskie wino z każdym rokiem dociera do coraz dalszych zakątków świata, a liczba eksportowanych butelek zbliża się powoli do 100 milionów rocznie. Z tego powodu jedną z największych atrakcji Mołdawii są jej winnice.

winnice Mołdawii

Mołdawia to winnice! Miłośnicy wina z całą pewnością znają mołdawskie marki.


winnica Cricova

Winnica Cricova to najsłynniejsza winnica Mołdawii i jedna z jej największych atrakcji. Winnica jest otwarta dla turystów. Podczas wycieczki nie tylko zobaczymy, jak produkowane jest wino i jak leżakuje. Przejedziemy się również autem po znajdujących się ponad 100 metrów pod ziemią tunelach (liczących łącznie ponad 120 kilometrów!), w których magazynowane jest wino. Zobaczymy również skarb Mołdawii - narodową kolekcję win, którą Mołdawia kolekcjonuje od dziesięcioleci. Wśród tych skarbów znajdziemy prawdziwe perełki, takie jak zbiory win niemieckiego zbrodniarza wojennego, Hermanna Göringa.

Na koniec, po aktywnym zwiedzaniu zasiądziemy w jednej z reprezentacyjnych sal degustacyjnych, w których skosztujemy wina i poznamy różnice pomiędzy poszczególnymi odmianami. Więcej o winnicy w naszym tekście: winnica Cricova.

winnica Mileștii Mici

Winnica Mileștii Mici to druga, najsłynniejsza winnica Mołdawii. Jest położona w miejscowości Mici, około 20 kilometrów na południe od Kiszyniowa. Tym, co przewyższa ją od winnicy Cricova to fakt, że jej podziemne tunele są o 80 kilometrów dłuższe i liczą sobie łącznie 200 km. W ten sposób winnica ma miejsce, aby przechowywać dużo więcej wina - w Mileștii Mici przechowywane jest ponad 1,5 miliona butelek, co jest światowym rekordem, potwierdzonym wpisem do księgi rekordów Guinnessa.

Milestii Mici - godziny otwarcia

Winnica jest otwarta codziennie. Wycieczki odbywają się każdego dnia o godzinie 10:00, 11:00, 13:00 i 15:00.

Milestii Mici - bilety wstępu

Bilety warto zarezerwować przed wizytą na oficjalnej stronie winnicy www.milestii-mici.md. W ten sposób mamy pewność, że na miejscu nie okaże się, że wszystkie miejsca na daną godzinę zostały wykupione.

  • "Winery Visit" - 350 lei (0:50h zwiedzania): zwiedzanie tuneli, magazynów oraz sal degustacyjnych
  • "Hai, Noroc!" Menu - 700 lei (1:30h): zwiedzanie + degustacja 3 typów win + przystawki
  • "Univers" Menu - 900 lei (2h): zwiedzanie + degustacja 5 typów win + trzydaniowy obiad
  • "Moldova" Menu - 1000 lei (2h): zwiedzanie + degustacja 5 typów win + trzydaniowa uczta tradycyjnych potraw

To tylko część z biletów. Oferta jest naprawdę rozbudowana. Wszystkie pozostałe bilety, których tu nie umieściliśmy, to droższe wersje degustacji połączonej z jedzeniem. Opis wszystkich biletów i możliwość rezerwacji znajdziecie na podanej wyżej stronie internetowej.

Zakup każdego bilety łączy się z otrzymaniem na wyjściu butelki wina w prezencie.

Pozostałe winnice Mołdawii

Mołdawia posiada około 150 winnic. Przy czym liczymy wyłącznie te oficjalne, zarejestrowane. Jeżeli jedziemy do Mołdawii pierwszy raz, polecamy odwiedzić winnice Cricova oraz Mileștii Mici. Jeżeli jednak byliśmy już w nich i chcemy zobaczyć coś więcej, to polecamy najstarszą winnicę w Mołdawii - Purcari (www.purcari.wine) oraz winnicę Carlevana (producent m.in. wina lodowego, www.carlevana.md). Inną ciekawą winnicą w Mołdawii jest Castel Mimi (www.castelmimi.md), czyli winnica mieszcząca się w zamku nieopodal Kiszyniowa. Prócz tego Mołdawia posiada masę malutkich, lokalnych, rodzinnych winiarni, które można odwiedzić. Obsługa miejsca, w którym będziemy spać na pewno wskaże nam jakąś zaprzyjaźnioną winiarnię.

Orheiul Vechi

Orheiul Vechi, znane również jako Stare Orhei, to kompleks archeologiczno położony około 60 kilometrów na północ od Kiszyniowa. To jeden z najważniejszych zabytków kulturowych i historycznych Mołdawii. Znajdziemy w nim prawosławne monastery, które zostały wykute w skałach nad brzegiem Reut między XIII a XVII wiekiem. Klasztory (według badań, mogło być ich nawet 100) stanowiły miejsce odosobnienia i modlitwy dla mnichów, którzy prowadzili tu życie. Prócz wydrążonych w skale świątyń znajdziemy tu również izby mieszkalne oraz mieszkalne, w których będziemy mogli popuścić wodze fantazji i wyobrazić sobie, jak przed wiekami żyli tutaj ludzie.

Monaster Bosie w Mołdawii

Monaster Bosie w Starym Orhei w Mołdawii.


Kompleks został porzucony przez mnichów w 1944 roku, jednak w 1996 roku nastąpiło jego ponowne poświęcenie, a grupa mnichów ponownie zamieszkała w monasterze Peștere.

Będąc w Orheiul Vechi pamiętajmy, aby przejść kilkuminutowym spacerkiem do wsi Butuceni. To w zasadzie żywy, prawdziwy skansen, w którym zatrzymał się czas. Znajdziemy tu rodzinne restauracje oraz miejsca noclegowe.

Twierdza w Sorokach

Twierdza w Sorokach (Cetatea Soroca) to jedna z najpiękniejszych twierdz w Mołdawii. Jest położona na północy kraju, nad brzegiem Dniestru, będącego granicą z Ukrainą. Twierdza powstała pod koniec XV wieku, za czasów panowania Stefana III Wielkiego. To potężna okrągła twierdza o średnicy 37,5 metra i wysokości 20 metrów.

Twierdza w Sorokach, Mołdawia

Twierdza w Sorokach, Mołdawia


Twierdza ma ogromne znaczenie dla Mołdawian i jest jednym z symboli ich kraju. Toczyło się o nią wiele bitew, z sukcesem oblegali ją Polacy i Rosjanie. Dzisiaj wizerunek twierdzy w Sorokach znajdziemy na banknotach 20 lei oraz na dowodach osobistych. Co ciekawe, twierdza w Sorokach jest jedną z czterech warowni, które powstały w zbliżonym czasie, aby chronić granic Hospodarstwa Mołdawskiego. Dzisiaj to zarazem jedyna twierdza znajdująca się w granicach Mołdawii. Twierdza w Chocimiu i Białogrodzie znajduje się na terenie Ukrainy, a twierdza w Banderach położona jest na terenie kontrolowanym przez Naddniestrze.

Forteca w Benderach

Druga z monumentalnych, średniowiecznych fortec Mołdawii. Pierwotnie wybudowana w drewnianej formie jako miejsce mające bronić Mołdawię przez Tatarami. Gdy w 1538 roku Hospodarstwo stało się lennem Turcji, Sulejman Wspaniały nakazał wybudowanie w jej miejscu kamiennej twierdzy. W ten sposób, w 1541 roku twierdza w Benderach została oddana do użytku. Na przestrzeni wieków twierdza była świadkiem wielu bitew i oblężeń. Ostatnie z nich odbyło się niedawno. Podczas wojny domowej o Naddniestrze twierdza była jednym z celów ataku armii mołdawskiej, która starała się odbić Naddniestrze z rąk separatystów.

Jeszcze do niedawna forteca podzielona była na dwie części - zamkniętą, wojskową, oraz turystyczną, otwartą dla zwiedzających. Dzisiaj fort w całości otwarty jest dla turystów. Jeżeli będąc w Mołdawii mamy zamiar odwiedzić Naddniestrze, powinniśmy koniecznie odwiedzić fortecę w Benderach. To jeden z najważniejszych symboli Naddniestrza. Jako najstarszy budynek położony na tych terenach, jest mocno eksponowany przez władze Naddniestrza, które umieściły go na swoich banknotach. Jako że jest to największy fort Mołdawii, gdyby nie był położony w Naddniestrzu, byłby zapewne jednym z symboli Mołdawii i moglibyśmy zobaczyć go na pocztówkach, banknotach i monetach.

Monaster Saharna

Monaster Saharna to główny punkt pielgrzymek wiernych w Mołdawii. Położony jest w północnej części Mołdawii, około 110 kilometrów od stolicy, Kiszyniowa. Monastyr położony jest pośród malowniczego krajobrazu doliny rzeki Nistru. Miejsce to składa się z dwóch monastyrów, które kiedyś były odrębne, a dzisiaj stanowią jedność. Pierwszy monaster powstał wieki temu - został wydrążony w skale i znany jest dzisiaj jako klasztor Zwiastowania. Daty jego budowy nie ustalono do tej pory. Został opuszczony na wiele lat, do czasu, aż w 1798 roku próbowano go reaktywować. Okazało się, że podziemne pieczary nie nadają się już do zamieszkania, dlatego w 1798 roku obok wydrążonego kompleksu ruszyła budowa nowego klasztoru, znanego dzisiaj jako Klasztor Trójcy Świętej.

Kompleks jest niesamowicie interesujący, wypełniony jest kolorowymi budynkami, ogrodem, w którym znajdziemy pawie, malutkim wodospadem ze źródełkiem, które uważane jest za cudotwórcze, a całości dopełnia religijna powaga - znajdują się tutaj relikwie św. ihumena Makarego (Tincu).

Monaster Tipova

Monaster Tipowa to kompleks trzech świątyń wydrążonych w skale. Pierwsza z nich powstała między X a XII wiekiem i została opuszczona w XIV wieku, po najazdach Tatarów. W tym samym wieku nastąpił powrót mnichów i budowa nowego monastyru. Trzeci monastyr powstał natomiast między XVI a XVIII wiekiem. W 1756 podjęto działania mające na celu wyremontowanie kompleksu i zorganizowanie wspólnoty. Od tego czasu cały kompleks wypiękniał i powiększył się o nową zabudowę, m.in. dzwonnicę, refektarz i murowaną cerkiew.

Po wchłonięciu Mołdawii przez ZSRR, kompleks został przerobiony na kołchoz, a budynki cerkiewnych stały się magazynami. Z tego powodu Tipova mocno podupadła, a część została zniszczona. Od 1988 roku kompleks został otwarty jako muzeum, a od 1994 roku jest równocześnie ponownie działającym monasterem.

Kiszyniów

Stolica Mołdawii, Kiszyniów, nie należy do najpiękniejszych w Europie, ma jednak swój duży urok. To zielone miasto posiadające trochę zabytków i sporo interesującej zabudowy. To miejsce, w którym zabytkowa budowa łączy się z równie zabytkowymi, sowieckimi koszmarkami. Pierwszy raz, kiedy byliśmy w Kiszyniowie, nie mieliśmy żadnych oczekiwań co do tego miejsca. I jest to chyba najlepsze podejście - byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni! Kiszyniów to świetna baza wypadowa na całą Mołdawię. Między podróżami poza miasto możemy zwiedzać zabytki w Kiszyniowie, których wcale nie jest tak mało. Są również ciekawe muzea, z czego najważniejszym dla Mołdawian jest Muzeum Etnografii i Historii Naturalnej. W międzyczasie możemy zjeść obiad w centrum, albo usiąść na kawę i cieszyć się z tego, jak niskie są tutaj ceny!

Tyraspol

Tyraspol, to stolica Naddniestrza - zbuntowanej części Mołdawii. Gdy w 1991 Mołdawia wyszła spod rosyjskiego buta, jeden z jej regionów, Naddniestrze, ogłosiło niepodległość. Cała ta sytuacja była rosyjską prowokacją spowodowaną tym, że Naddniestrze jest bardzo ważnym terenem dla Rosji. Przy wsparciu Rosjan Naddniestrze utrzymało swoją niezależność, mimo że nie jest ona uznawana na świecie.

Tyraspol, Naddniestrze, Mołdawia

Lenin, czerwona gwiazda, sierp i młot - w Tyraspolu spotkasz je na każdym kroku.


Stolicą Naddniestrza jest Tyraspol. Miasto robi ogromne wrażenie. Jest żywym, najprawdziwszym radzieckim skansenem, wypełnionym nawiązaniami do Rosji. Potęga Rosji pokazana jest oczywiście w typowo rosyjskim stylu - pomniki militarne, Lenin zerkający na miasto, czerwone flagi. Jest duma i przepych. Ale jak się przyjrzy bliżej, widać stare kamienice z podłuczonymi oknami, dziurawe chodniki i nieocieplone bloki z wielkiej płyty. Dla miłośników historii punkt obowiązkowy podczas wizyty w Mołdawii.

Jak napisaliśmy we wstępie do artykułu, Mołdawię zwiedza się bardzo przyjemnie - jest mała, całkiem tania i wypełniona przyjaznymi ludźmi. Gorąco polecamy Ci ten kierunek!

Tagi: Mołdawia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ