Mołdawia - winnica Cricova
Mołdawia to nieodkryta perełka. Mimo że nie jest najpiękniejszym krajem, jest tutaj co robić!
Mołdawia to mała, winna stolica świata. Jedną z najpopularniejszych winnic Mołdawii jest Cricova. Cały kompleks firmy jest otwarty do zwiedzania, stanowiąc tym samym jedną z największych atrakcji Mołdawii. W tym artykule przygotowaliśmy informację na temat zwiedzania winnicy Cricova. Z nami poznasz ceny oraz sposób dojazdu i zwiedzania winnicy Cricova.
WINNICA CRICOVA - SPIS TREŚCI
Mołdawia znajduje się w top 20 światowych eksporterów wina. Ten mały, niepozorny kraj produkuje ogromne ilości wina. Największym mołdawskim eskporterem jest winnica Cricova, której wina można kupić nawet i w polskich dyskontach. Będąc w Mołdawii nie zapomnijmy dorzucić winnicy na swoją listę miejsc do odwiedzenia.
Cricova - wprowadzenie i trochę historii
Winnica Cricova została założona w 1952 roku. Bardzo szybko stała się najbardziej znaną winnicą w Mołdawii. Jej wina były najpopularniejsze w całym bloku wschodnim. Obecnie Cricova to najbardziej znana marka mołdawskich win za granicą oraz (wciąż) najsłynniejsza winnica Mołdawii. Jest w pełni otwarta dla turystów i stanowi jedną z największych atrakcji Mołdawii. Nie tylko z powodu winnicy, ale również z powodu jej niesamowitych podziemi. Już od XV wieku pod terenami obecnej winnicy drążono tunele, w których wydobywano wapień. Dzisiaj tunele te stanowią piwnice, w których przechowywane jest wino. Na głębokości 100 metrów pod winnicą mieści się łącznie 120 kilometrów tuneli, w których przechowywany jest ponad milion butelek! Podziemny labirynt wypełniają drogi (po których poruszają się magazynowe auta), ulice (nazwane konkretnymi szczepami winogron), sale przechowalnicze i degustacyjne (będące dziełami sztuki, każde wykonane w innym stylu) oraz magazyny.
Wino leżakujące w winnicy Cricova
Stała temperatura podziemi, która wynosi 12°C oraz bardzo wysoka wilgotność powodują, że tunele Cricova są jednym z najlepszych na świecie miejsc do przechowywania wina. Z tego powodu w tunelach Cricova swoje wina przechowują wielcy tego świata. Zwiedzając tunele zobaczymy zbiory kolekcję win takich osób, jak Donald Tusk, Putin czy Angela Merkel.
Prócz tego, w podziemiach Cricova znajduje się Oenotec, czyli narodowa kolekcja win. To niesamowite, państwowe zbiory Mołdawii, która na własną rękę skupuje i magazynuje cenne wina z całego świata. W Oenotec znajdziemy niesamowite eksponaty - od przeszło stuletnich win przykrytych grubą warstwą kurzu po konkretne kolekcje, z czego najbardziej znana jest kolekcja win należąca do Hermanna Göringa.
Podziemne zbiory w winnicy Cricova. Takich alejek są... tysiące!
Wybierając się na wycieczkę do winnicy, zobaczymy największe atrakcje, jakie oferuje Cricova. Na własne oczy zobaczymy, jak leżakuje wino, zobaczymy produkcję wina musującego, przejedziemy się (jako pasażerowie) podziemnymi ulicami, zasiądziemy w jednej z sal degustacyjnych i skosztujemy wina, a na koniec przejdziemy się po zbiorach przechowywanych w podziemiach.
Winnica Cricova - jak dojechać
Winnica Cricova znajduje się w miejscowości Cricova. To małe miasteczko znajdujące się na obrzeżach stolicy Mołdawii, Kiszyniowa. Położone jest około 15 kilometrów na północ od centrum miasta. Nie będziemy mieli problemu z dotarciem do niego.
Dojazd autobusem z Kiszyniowa do Cricova
Do miejscowości Cricova dojedziemy z Kiszyniowa komunikacją miejską. Doprowadzi nas tam autobus nr 2. Świetnym ułatwieniem dojechania tam (jak i całego pobytu w Kiszyniowie) będzie aplikacja EasyWay, dostępna również w internecie: https://www.eway.md/en/cities/chisinau/routes. Na mapie zobaczymy trasę przejazdu oraz godziny odjazdu. Czas przejazdu to 30 minut. Miejmy na uwadze, że przystanek autobusowy znajduje się niecały kilometr, około 10 minut spacerem od wejścia do winnicy.
Dojazd taksówką z Kiszyniowa do winnicy Cricova
Do Cricovy dojedziemy i wrócimy bez problemu taksówką. Cena jaką powinniśmy zapłacić to 80-100 MDL (19-23 PLN). O transport do winnicy możemy zapytać w miejscu, w którym śpimy, obsługa przygotowana jest na pomoc w transporcie na atrakcje. Jeżeli chcemy to zrobić sami, to pomyślmy nad zainstalowaniem aplikacji Yandex Go - to rosyjski klon Ubera, popularny we wschodniej Europie. Do jego aktywacji wystarczy numer telefonu, nie trzeba się rejestrować ani podawać danych z karty, można płacić gotówką.
Cricova - godziny otwarcia
Winnica Cricova otwarta jest przez cały rok.
- poniedziałek - piątek: 10:00–20:00
- sobota-niedziela: 10:00-18:00
Cricova - bilety wstępu
Winiarnie zwiedza się w grupach, razem z przewodnikiem. Podstawowym biletem wstępu jest bilet UNDERGROUND CITY, który kosztuje 400 lei i pozwoli nam zwiedzić najważniejsze części winiarni i podziemnego kompleksu. Prócz tego, dostępne są inne bilety, które zawierają UNDERGROUND CITY i są powiększone są o degustację i przystawki:
- UNDERGROUND CITY (podstawowy bilet) - 400 lei (1:10h zwiedzania): podziemia kompleksu, sekcja produkcji win musujących, sekcja dojrzewania wina, Oenotec, sale degustacyjne, kino
- BUSINESS - 600 lei (1:30h): podstawowy bilet + degustacja 4 typów win + przystawki: orzechy, ciastka, woda
- PROFESSIONAL - 800 lei (2h zwiedzania): podstawowy bilet + degustacja 6 typów win + przystawki serowe
- NATIONAL - 1000 lei (2h zwiedzania): podstawowy bilet + degustacja 5 typów win + przystawki lokalne, mamałyga itp.
- TRADITIONAL - 1600 lei (2:30h zwiedzania): podstawowy bilet + degustacja 8 typów win + obiad
- V.I.P. - 2800 lei (3h zwiedzania): podstawowy bilet + degustacja 9 typów win + szwedzki stół
Dla oszczędnych winnica oferuje bilet UNDERGROUND CITY za 220 lei od poniedziałku do piątku na godzinę 10:00. W cenie jest wyłącznie zwiedzanie z przewodnikiem, nie ma możliwości dokupienia wariantu z degustacją.
Każdy bilet możemy powiększyć za 200 lei o pakiet prezentowy, na który składa się zapakowana w ozdobne opakowanie butelka wina czerwonego i wina musującego.
Mołdawia
Popularne teksty
10 pomysłów na tani wyjazd do Europy
Rezerwacja noclegów - na co patrzeć, chcąc wybrać dobry nocleg? [PORADNIK]
Jedzenie w podróży - poradnik. Jak jeść tanio, na co zwrócić uwagę