Lotnisko Berlin Brandenburg - przewodnik

Berlin Brandenburg

Lotnisko Berlin Brandenburg - widok lotniska z zewnątrz. Poznaj z nami lotnisko w Berlinie! Foto: oficjalna strona lotniska


31 października 2020 roku otworzono w Berlinie nowe lotnisko - Berlin-Brandenburg (BER). Pierwotnie lotnisko miało zostać otwarte dziewięć lat wcześniej, jednak w wyniku wielu zaistniałych podczas budowy problemów, jego otwarcie nastąpiło po wielu latach opóźnień. Lotnisko stało się jedynym lotniskiem funkjonującym w Berlinie.

Lotnisko Berlin Brandenburg - podstawowe informacje

Pełna nazwa: ang. Berlin Brandenburg Airport niem. Flughafen Berlin Brandenburg "Willy Brandt"
Kod IATA: BER
Adres: Schönefeld, Brandenburg
Strona internetowa: www.ber.berlin-airport.de
Przeznaczenie terminali: na terminalu 5 obsługiwane są loty tanich linii lotniczych (m.in. Ryanair, Wizzair); pozostałe dwa terminale obsługują linie państwowe; od czasu otwarcia lotniska terminal 2 jest zamknięty z powodu pandemii koronawirusa, której następstwem jest dużo niższa liczba pasażerów

Uruchomienie lotniska zakończyło proces usystematyzowania ruchu lotniczego w Berlinie. Ze względu na istniejący od czasów zakończenia II wojny światowej do 1989 roku podział Berlina na Berlin Wschodni i Berlin Zachodni, oba "miasta" posiadały swoje własne lotnisko. Dodatkowo, w centrum miasta (po jego zachodniej stronie) znajdowało się funkcjonujące lotnisko Berlin-Tempelhof, które było pierwszym lotniskiem w Berlinie, uruchomione w 1923 roku. Po upadku muru berlińskiego i zjednoczeniu miasta, Berlin nie potrzebował już trzech lotnisk. Władze podjęły decyzję o budowie nowego lotniska i wygaszeniu działalności pozostałych lotnisk Berlina. Budowę rozpoczęto we wrześniu 2006 roku. Otwarcie lotniska zaplanowano na 3 czerwca 2012, jednak z powodu braku odbiorów i problemów technicznych, budynek musiał zostać poddany wielu modifikacją, które trwały aż do 2020 roku. Koszt budowy lotniska wyniósł 7,3 miliarda euro - trzykrotnie więcej niż zakładano. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce 31 października 2020 roku. Lotnisko składa się z dwóch terminali - 1 i 2 oraz dodatkowego, tymczasowego, 5 terminalu.

Uruchomienie lotniska wiązało się z przejściem do historii pozostałych lotnisk w Berlinie. W 2008 roku zamknięto Port lotniczy Berlin-Tempelhof (w chwili obecnej teren lotniska jest parkiem oraz ośrodkiem dla uchodźców), a w listopadzie 2020 roku działalność zakończyło lotnisko Berlin-Tegel (w jego miejscu powstanie osiedle mieszkaniowe). 25 października 2020 roku działalność zakończyło lotnisko Berlin-Schönefeld. Zakończyło działalność czysto teoretycznie - w praktyce Berlin-Schönefeld stało się częścią lotniska Berlin-Brandenburg, a pisząc dokładniej, jego 5 terminalem. Terminal ten oddalony jest jednak od Berlin-Brandenburg o niecałe 3 kilometry. Wszystkie terminale łączy jednak komunikacja miejska, a z głównego budynku dojedziemy do 5 terminalu w 8 minut.

Berlin Brandenburg mapa

Lotnisko Berlin Brandenburg - mapa lotniska. Terminal T5 to dawne lotnisko Schonefeld.


W przyszłości Schonefeld zostanie zamknięte. Według planów, w 2029 roku zostanie oddany do użytku nowy, trzeci terminal. Jego otwarcie spowoduje zamknięcie terminala piątego i tym samym zamknięcie na stałe lotniska Schonefeld.

Transport między terminalami

Berlin Brandenburg terminal

Lotnisko Berlin Brandenburg - widok lotniska wewnątrz.


Do tej pory 2 terminal (2T) jest zamknięty. Terminal 1 i 2 znajdują się obok siebie, natomiast terminal 5 około 2 kilometry dalej. Do terminalu 5 dojedziemy koleją miejską S-Bahn S9 i S45, która zatrzymuje się pod terminalem T1, na drugim poziomie podziemnym U2. Czas przejazdu to 8 minut, kolej kursuje średnio co około 10 minut.

Lotnisko Berlin Brandenburg - transport do centrum

Lotnisko położone jest niedaleko centrum Berlina. Z każdego z terminali można bezproblemowo i szybko dojechać do centrum Berlina.

Dojazd koleją

Dworzec kolejowy znajduje się pod terminalem T1 (na U2 - drugi poziom podziemny) oraz przy terminalu 5. Pociągi Airport Express i kolei regionalnych i dalekobieżnych kursują kilka razy na godzinę pomiędzy dworcem głównym w Berlinie a stacją „Flughafen BER - Terminal 1-2”. Pociągi szybkiej kolei miejskiej S-Bahn S9 i S45 kursują co 10 minut, obsługując trasę pomiędzy stacjami „Terminal 1-2” i „Terminal 5”. Pociągi regionalne i dalekobieżne zatrzymują się tylko na stacji "Terminal 1-2", natomiast S-Bahn zatrzymuje się również na T5. Koszt przejazdu to 3,6 EUR.

Dojazd autobusem

Na lotnisku zatrzymują się autobusy komunikaji miejskiej. Zarówno na terminalu 5 jak i 1-2 zatrzymują się autobusy X7 i X71, które kursują do stacji metra U Rudow (U7). Czas przejazdu to około 18 minut.

Jak dojechać na lotnisko z Polski?

Na lotnisko Berlin Brandenburg bez problemu dojedziemy z Polski. Berlin to bardzo ważne lotnisko dla wielu Polaków mieszkających w zachodniej części kraju. Sami jesteśmy doskonałym tego przykładem - znaczna część naszych podróży zaczyna się od lotniska w Berlinie. Na lotnisko w Berlinie można dojechać z Polski wieloma sieciami autobusowymi, z czego największą siecią jest Flixbus, który oferuje przejazdy na lotnisko za cenę od niecałych 50 PLN z wielu miast, od Szczecina po Wrocław.


Tagi: Berlin   Niemcy  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ