Holandia - Museumkaart - recenzja i poradnik
Museumkaart pozwoli Ci zwiedzić taniej muzea w Holandii
Jeżeli wybieramy się do Holandii na co najmniej kilka dni, znakomitym pomysłem będzie wyrobienie karty Museumkaart, która znacznie obniży cenę wtępu do muzeów w kraju. Muzea w Holandii są drogie. Karta powstała w 1981 roku, aby zachęcić lokalnych mieszkańcow do odwiedzania muzealnych placówek. Nigdy nie była kierowana do turystów, jednak z czasem zyskała popularność wśród budżetowych podróżników, a od dwóch lat została oficjalnie udostępniona również i dla nich.
MUSEUMKAART - SPIS TREŚCI
Holandia posiada sporą ilość placówek muzealnych, które są znane na całym świecie. Przylatując do Holandii warto odwiedzić chociaż kilka z nich. Jest jednak jeden minus - muzea w Holandii są drogie. Weźmy dla przykładu 5 najpopularniejszych muzeów w Holandii pod względem ilości odwiedzin:
- Rijksmuseum - wstęp 20 EUR
- Van Gogh Museum - 20 EUR
- Dom Anny Frank - 12,50 EUR
- Stedelijk Museum Amsterdam - 18,50 EUR
- NEMO Science Museum - 17,50 EUR
Wszystkie te pięć muzeów mieści się w Amsterdamie. Koszt wstępu do każdego z nich wyniesie łącznie 88,5 EUR. Posiadając kartę Museumkaart odwiedzisz je wszystkie płacąc łącznie 64,90 EUR. Opłaca się? Opłaca!
Czym jest Museumkaart
Karta Museumkaart powstała, aby zachęcić Holendrów do odwiedzania muzeów. Z czasem jednak odostępniono ją również dla turystów. Karta Museumkaart umożliwia wejście do 5 spośród 495 muzeów położonych na terenie Holandii. W samym Amsterdamie jest ponad 190 muzeów, do których możemy wejść z kartą Museumkaart. Kartę można zakupić w muzeach lub poprzez oficjalną stronę internetową. Jak już wspominałem na początku, karta nie powstała z myślą o turyście, dla którego istnieje już karta I Amsterdam City Card, jednak karta Museumkaart jest świetnym rozwiązaniem, jeżeli do Holandii przyjechaliśmy nie tylko do Amsterdamu lub jeżeli chcemy skupić się na muzeach.
Jak działa karta Museumkaart?
Po zakupieniu karty otrzymujemy kartę (nazywaną "tymczasową"), która ważna jest 31 dni i umożliwia nam wstęp do 5 muzeów z 495 muzeów, które biorą udział w programie (oficjalna lista muzeów). Każdy turysta może zarejestrować taką kartę w systemie (za opłatą 3,25 EUR). Wtedy zostanie do niego wysłana nowa karta, ważna rok czasu i uprawniająca do odwiedzania muzeów przez najbliższy rok. Po upływie roku ważność karty można przedłużyć na kolejny rok.
Kupując kartę karta zaczyna działać przy pierwszym użyciu. Okazujemy ją w muzeum, do którego chcemy wejść. W niektórych muzeach są osobne kolejki dla osób z kartą, dzięki czemu można ominąć kolejki. Niestety w części muzeów trzeba stanąć w kolejce, aby okazać kartę - na jej podstawie otrzymamy darmowy bilet wstępu. Z powyższych 5 najpopularniejszych muzeów jedynie do NEMO nie wejdziemy osobną kolejką.
Cena karty Museumkaart
Koszt karty to 64,90 EUR dla dorosłych oraz 32,45 EUR dla osób do 18. roku życia.
Jeżeli kupiliśmy kartę, a następnie ją zarejestrowaliśmy i po roku chcemy ją przedłużyć o kolejny rok, za następny rok zapłacimy wtedy 60 EUR.
Gdzie kupić kartę Museumkaart
Kartę kupisz online lub zakupisz w części muzeów, które biorą udział w Museumkaart (pełna lista miejsc sprzedających Museumkaart).
Co zobaczymy z kartą Museumkaart
Posiadając kartę Museumkaart wejdziemy do większości muzeów w Holandii. Nie wejdziemy jednak do muzeów prywatnych czy na wieże kościołów, które są dodatkowo płatne.
Holandia
Zapraszam Cię do zakupu mojej książki - Encyklopedia Taniego Zwiedzania!
Popularne teksty
10 pomysłów na tani wyjazd do Europy
Rezerwacja noclegów - na co patrzeć, chcąc wybrać dobry nocleg? [PORADNIK]
Jedzenie w podróży - poradnik. Jak jeść tanio, na co zwrócić uwagę