Najlepsze muzea w województwie podlaskim

Pałac Archimandrytów Supraśl

Pałac Archimandrytów w Supraślu. Tutaj znajduje się Muzeum Ikon w Supraślu. Foto: Lilly M, CC BY-SA 3.0


Według GUS Podlasie jest jednym z najrzadziej odwiedzanych przez turystów województw w Polsce. Mała popularność powoduje, że Podlasie jest województwem z najmniejszą ilością hoteli i miejsc noclegowych w Polsce. To zaskakujące, jeżeli spojrzy się na liczbę atrakcji tego regionu. Oszałamiająca natura, ciekawa architektura, ze słynnymi pałacami i dworami oraz średniowiecznymi ruinami, czy parki narodowe, których na Podlasiu są aż cztery. Obok zabytkowych cerkwi, okazałych rezydencji oraz miejsc o wyjątkowej wartości przyrodniczej, można tu znaleźć wiele ciekawych placówek muzealnych. Którym z nich warto poświęcić swój czas? Zapraszamy do naszego przewodnika po najciekawszych muzeach Podlasia!

Podlasie to nie tylko piękna przyroda. Od wieków tereny Podlasia słynęły z gościnności i wielokulturowości. Żyły tu między sobą różne narodowości i wyznania. Oprócz Polaków, Podlasie uważało za swoją ojczyznę wielu Białorusinów, Litwinów, Tatarów, Rosjan, Romów, Ukraińców i Żydów. Obok katolików żyli tu w zgodzie wyznawcy prawosławia oraz judaizmu. Tragedia rodzących się nacjonalizmów oraz wojenna fala nie zmyła w całości tej pięknej historii. Do dzisiaj Podlasie jest najbardziej zróżnicowanym województwem w Polsce pod względem etnicznym i kulturowym. Muzea na Podlasiu nam o tym przypomną. Dzięki nim odwiedzimy miejsca bliskie zarówno katolikom, jak i wyznawcom prawosławia, judaizmu i mniejszych religii. Wizyta na Podlasiu pozwoli nam na chwilę zwolnić i zastanowić się, dlaczego wielowiekowa tradycja tolerancji w wielowyznaniowym i wieloetnicznym państwie, której zazdroszczono nam w całej Europie, zakończyła się tak tragicznie.

Najciekawsze muzea na Podlasiu

Muzeum w Tykocinie

Tym, co jest świetne, jeżeli chodzi o zwiedzanie muzeów na Podlasiu, są miasta, w których one się znajdują. Niektóre z muzeów znajdują się w małych miasteczkach, które dziś już nieco zapomniane, kiedyś były wpływową lokalizacją. Dokładnie tak jest w Tykocinie. Dzisiaj to malutkie miasteczko liczące niecałe 2000 mieszkańców. A kiedyś? Handlowe zagłębie, żywe, królewskie miasto, które było wielokrotnym gospodarzem wizyt królów i książąt. Duch miasta zachował się do dzisiaj - duża ilość zabytków i zachowany średniowieczny układ miasta z widoczną częścią żydowską do dzisiaj ściąga do Tykocina turystów ze świata. W części żydowskiej znajduje się wybudowana w 1642 roku Wielka Synagoga w Tykocinie, która jest obecnie drugą największą żydowską świątynią w Polsce.

Wielka Synagoga Tykocin

Wielka Synagoga w Tykocinie. Foto: Leszek Kozlowski, CC BY-SA 3.0


W przeszłości Synagoga stanowiła ważny żydowski ośrodek intelektualny. Działało tu wielu szanowanych w kraju Żydów. Podczas II wojny światowej Niemcy ograbili Synagogę i przerobili na magazyn. Taką funkcję budynek pełnił aż do 1965 roku, kiedy wybuchł w nim pożar, który na stałe wyłączył budynek z użytkowania. Po 10 latach od tego wydarzenia miasto postanowiło wyremontować sypiącą się synagogę. Po wyremontowaniu budynku, w 1977 roku otworzono w nim Muzeum Kultury Żydowskiej. Muzeum, które mieści się w murach Wielkiej Synagogi w Tykocinie, jest idealnym miejscem dla każdego, kto chce zdobyć sporo ciekawych informacji na temat judaizmu oraz kultury żydowskiej. Zachwyca sala modlitewna z piękną bimą oraz polichromiami, ciekawie prezentują się też przedmioty, z których korzystali Żydzi podczas obchodów poszczególnych świąt.

Wielka Synagoga Tykocin

Wielka Synagoga w Tykocinie - zdjęcie ze środka. Foto: Jolanta Dyr, CC BY-SA 3.0


Lokalizacja: Kozia 2, 16-080 Tykocin
Bilety wstępu: 20 PLN bilet normalny, 10 PLN bilet ulgowy
Godziny otwarcia:
10:00 - 18:00 (wtorek - niedziela)

Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży

Podlasie to nie tylko ciekawa historia, ale i wspaniała przyroda. Kto chce ją lepiej poznać, ten może wybrać się na wędrówkę po Białowieskim Parku Narodowym – najstarszym obiekcie tego typu w Polsce. Przed spacerem po jego terenie warto jednak odwiedzić Białowieżę, a dokładniej Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego. Czeka tu ciekawa ekspozycja poświęcona Puszczy Białowieskiej, jej zbiorowiskom leśnym oraz żyjącym na jej terenie zwierzętom. To jedno z najstarszych muzeów w Polsce. Tematyka muzeum jest bardzo rozległa, dzięki czemu nie powinno być problemu z zainteresowaniem najmłodszych. Podczas wizyty w muzeum zobaczymy między innymi, jak rozkłada się drewno, zobaczymy dioramy występujących tu owadów oraz zobaczymy, jak na przestrzeni wieków lokalni mieszkańcy użytkowali puszczę. Wizyta w tym muzeum stanowić będzie idealne wprowadzenie do wypraw w głąb parku narodowego Białowieży oraz pozostałych parków narodowych na Podlasiu.

Park Pałacowy 11, 17-230 Białowieża
Bilety wstępu: 15 PLN bilet normalny, 11 PLN bilet ulgowy
Godziny otwarcia:
9:00 - 16:30 (w weekend do 17:00)

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

Dla wielu turystów Braniccy to przede wszystkim Białystok i piękny pałac, który służy obecnie jako rektorat Uniwersytetu Medycznego. Warto jednak pamiętać i o letniej rezydencji Branickich, którą do dziś można podziwiać w Choroszczy. W tym niewielkim pałacyku można nacieszyć się widokiem pięknych wnętrz pałacowych z XVIII i XIX wieku, nie brak tu również ciekawych mebli oraz eksponatów pozwalających na zapoznanie się z losami Branickich i wyglądem dawnych pałaców.

Lokalizacja: Pałacowa 2, 16-070 Choroszcz
Bilety wstępu: 12 PLN bilet normalny, 6 PLN bilet ulgowy
Godziny otwarcia:
10:00 - 17:00 (wtorek - niedziela)

Muzeum Ikon w Supraślu

Supraśl to jeden z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po okolicach Białegostoku. To przepiękne miasteczko otoczone Puszczą Knyszyńską. W Supraślu znajduje się potężny Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa w Supraślu -  jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. W Monasterze znajduje się jedna z najciekawszych placówek muzealnych, jakimi może się pochwalić Podlasie. Muzeum Ikon. W mieszczącym się na terenie monasteru Pałacu Archimandrytów muzeum znajduje się unikalna kolekcja sztuki cerkiewnej. Muzeum ma w swoich zbiorach ponad tysiąc ikon. Większość przedmiotów wystawiona jest w dziewięciu salach, które stylizowane są m.in. na wnętrze cerkwi czy wiejskiej chaty. Całe muzeum jest bardzo nowoczesne, ikony są klimatycznie oświetlone, a informacji na ich temat możemy zaczerpnąć z multimedialnych materiałów.

Lokalizacja: ul. Klasztorna 1, 16-030 Supraśl
Bilety wstępu: 18 zł bilet normalny, 10 zł bilet ulgowy
Godziny otwarcia: 10:00 - 15:30 (wtorek, piątek), 10:00 - 16:00 (sobota, niedziela)

 

Muzeum Ikon w Supraślu

Muzeum Ikon w Supraślu. Foto: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0


Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Potężne muzeum posiadające prawie 30 tysięcy eksponatów, które wystawione są na 43 ekspozycjach stałych. Całość znajduje się na terenie dawnego zespołu pałacowo – parkowego należącego w przeszłości do rodziny Starzeńskich. Prócz pałacu na terenie zespołu stworzono niesamowity dawny skansen, do którego zwieziono wiele zabytkowych, dawnych budynków, które leżały na terenie całego województwa. Na teren skansenu zwieziono łącznie 51 budowli! Dzięki temu możemy te budynki zwiedzić i zobaczyć, jak żyło się na tych terenach w przeszłości. Zobaczymy m.in. ekspozycję pod nazwą "Chata Chłopska", obejdziemy chałupę z wyposażeniem z okresu dwudziestolecia międzywojennego i zajrzymy do chałupy przygotowanej na Wielkanoc. Odwiedzimy również dworki drobnoszlacheckie, stary, działający młyn wodny, spichlerze, kuźnie, kościół i wiele więcej.

Muzeum Rolnictwa Podlasie

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Podlasie. Skansen - na zdjęciu kościół, plebania i dzwonnica


Jeżeli myślisz, że nie zainteresuje Cię rolnictwo, nawet nie myśl, żeby rezygnować z wycieczki do muzeum. Tematyka wystaw stałych jest bowiem tak rozbudowana, że nie ma możliwości, żeby Cię nie wciągnęła. Muzeum Pisanki, ekspozycja "Tradycje Zielarskie", "Historia chowu i hodowli zwierząt gospodarskich", "Muzeum Weterynarii", "Muzeum Chleba" czy ekspozycja „Początki mechanizacji rolnictwa", w której znajdziemy ponad sto dawnych maszyn rolniczych. To zaledwie tylko kilka przykładów ekspozycji z tego niesamowitego muzeum. Szybkie jego przejście zajmie nam około trzech godzin.

Lokalizacja: Pałacowa 5, 18-230 Ciechanowiec
Bilety wstępu: 20 zł bilet normalny, 12 zł uczniowie i studenci, 35zł bilet rodzinny (2 rodziców i 2 dzieci)
Godziny otwarcia: poniedziałek - niedziela: 9:00 - 18:00

Strona internetowa: www.muzeumrolnictwa.pl

Park Miniatur Zabytków Podlasia

Dzieciaki będą wniebowzięte, jeżeli zabierzemy je tutaj na koniec zwiedzania Podlasia. Mieszczący się w Hajnówce Park Miniatur to niewielki park (niecałe 1000m2), w którym znajdują się miniatury (skala 1:25) najważniejszych budynków Podlasia. Znajdziemy tu zarówno Wielką Synagogę w Tykocinie, Pałac Branieckich z Choroszczy jak i wszystkie pozostałe, najważniejsze budynki w województwie.

Lokalizacja: Bielska 120, Hajnówka
Bilety wstępu: 10 zł bilet normalny, 7 zł uczniowie i studenci, dzieci do lat 4: bezpłatnie
Godziny otwarcia: poniedziałek - niedziela: 9:00 - 18:00 (w przypadku intensywnego deszczu park może zostać zamknięty)

Województwo podlaskie ma się czym pochwalić. Wśród czekających tu na turystów placówek muzealnych można znaleźć miejsca wyjątkowe, które byłyby atrakcją w każdym regionie Polski. Na bazie obecnej, ciężkiej sytuacji związanej z koronawirusem podróżujmy po Polsce i poznajmy wspólnie jej wielkie bogactwo.


Tagi: Podlasie   Polska  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ