Couchsurfing - wady i zalety

poradnik taniego podróżowania

Couchsurfing - opinie i komentarze.


Projekt Couchsurfing ma rzeszę swoich zwolenników, jednak są również osoby, które do takiej formy noclegu podchodzą sceptycznie. Dlaczego? Jakie są główne wady i zalety CS?

Couchsurfing - zalety

1. Możliwość taniego/darmowego noclegu – dla wielu najważniejsze. CS daje nam możliwość nocowania w obcym mieście za darmo. Jeszcze raz powtarzam, że to nie powinno być naszą główną motywacją, a już za żadne skarby nie możemy się do tego przyznawać.

2. Poznanie nowych ludzi – to jeden z najlepszych sposobów poznawania ludzi z całego świata. CS daje niesamowitą możliwość zawiązywania przyjaźni. Wspólne mieszkanie, spędzanie czasu i imprezy zbliża do siebie ludzi. Najlepszym dowodem niech będzie fakt, że za pośrednictwem CS zawiązano już kilkadziesiąt związków małżeńskich!

3. Poznanie danej kultury od środka – jak wyżej

4. Darmowy przewodnik po mieście – jeżeli trafimy na odpowiednią osobę w nowym mieście nie będziemy potrzebowali map ani przewodników. Kto może znać dane miasto lepiej niż jego mieszkaniec. Zabierze nas w interesujące miejsca. Pokaże co warto odwiedzić, a czego unikać, gdzie robić zakupy, gdzie zjeść. Z tego opisu rysuje się idealny obraz. Jednak według nas CS ma także swoje wady.

Couchsurfing - wady

1. Nie do końca za darmo? – czasem nocleg może się okazać nie do końca darmowy. Nigdy nie wiadomo na kogo trafimy. Jedna osoba ucieszy się z pocztówek lub magnesu z Polski, które mu zawieziemy, a inna będzie zabierze nas na kolację do restauracji i będzie czekała, aż za nią zapłacimy. Poza tym musimy pamiętać, że często coś dla nas jest bardzo drogie dla obcokrajowców może być normą. Możemy postawić się w niezręcznej sytuacji kiedy nas gospodarz zabierze nas na imprezę, na którą sam wstęp kosztuje 30 euro, a za piwo lub drinka musimy zapłacić 10. Dobrym sposobem na przełamanie lodów jest alkohol, który powinniśmy zabrać z Polski i wspólnie skonsumować z naszym gospodarzem.

2. Brak prywatności – wielu osobom może to przeszkadzać. Nie każdy czuje się komfortowo w cudzym domu. W hotelu zamykamy za sobą drzwi i robimy co chcemy. Jeżeli jesteśmy zmęczeni idziemy spać, oglądamy telewizję, bierzemy gorącą kąpiel. Korzystając z CS musimy być przygotowani na to, że osoba, która nas gości będzie chciała z nami spędzić jak najwięcej czasu i często będzie to możliwe dopiero w nocy. Także wracając do domu po całodziennym zwiedzaniu musimy być gotowi na nocną zabawę. Nie oceniam czy to dobrze czy źle. Po prostu warto to rozważyć, bo różne są osoby i ich preferencje. 

3. Możliwość trafienia na różnorakie osoby – jak w życiu, tak samo i na CS możemy trafić na zupełnie różne osoby. Niektóre od pierwszych chwil przypadną nam do gustu, z innymi będziemy się męczyć przez cały wyjazd. Warto przeanalizować profil osoby, którą zamierzamy odwiedzić, żeby dowiedzieć się o czym będziemy mogli porozmawiać, jak wspólnie i przyjemnie spędzić czas.

Podsumowując, Couch Surfing to bez dwóch zdań piękna idea i bardzo ciekawa opcja na obniżenie kosztów naszego wyjazdu, a zarazem spędzenie miło czasu z miejscowymi. Z drugiej jednak strony musimy się przygotować, że zazwyczaj CS to nie hotel, a ceną za darmowy nocleg są nasze wyrzeczenia i podporządkowanie się regułom gospodarza. Z całą pewnością ciężko porównywać luksusowe pokoje hotelowe do CS, jednak już skorzystanie z tej opcji w porównaniu ze spaniem w wieloosobowych pokojach w hostelu może być warte przemyślenia. Każdemu polecam wyjazd przez CS raz lub dwa, aby wyrobić sobie własne zdanie na ten temat.

Zobacz także:
Couchsurfing - poradnik

Couchsurfing - moja opinia
Couchsurfing - moja opinia - część 2


Tagi: couchsurfing  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ