Gdzie kręcono serial Dark? Wycieczka śladami serialu Dark

Serial Dark - wycieczka śladami miejsc z serialu Dark

Serial Dark - wycieczka śladami miejsc z serialu Dark po Berlinie i okolicach


Serial Dark pojawił się na platformie Netflix 1 grudnia 2017 roku i od razu spotkał się z pozytywnym przyjęciem. Skomplikowana fabuła dziejąca się w kilku wymiarach czasowych wciągnęła dziesiątki tysięcy osób, które zatopiły się w serialowym świecie i zalali internet falą wpisów snujących teorie związane z fabułą oraz domysły, jak akcja potoczy się dalej. Niesamowicie interesującym elementem serialu są scenerie, w których rozgrywa się akcja. Praktycznie cały serial nagrywany był w Berlinie lub jego okolicach. Postanowiliśmy odnaleźć najbardziej znane miejsca z serialu Dark!

UWAGA - w artykule mogą znajdować się spoilery.

Zacznijmy od tego, że serialowe miasteczko Winden tak naprawdę nie istnieje w formie znanej z serialu. Miejscowość o tej nazwie istnieje na mapie w Nadrenii - blisko granicy z Francją. I na nazwie kończą się podobieństwa. Potwierdzają to sami twórcy serialu mówiąc, że wykreowane w serialu miasteczko nie istnieje. Większość najbardziej znanych serialowych lokacji znajduje się w Berlinie lub na jego obrzeżach. Albo po prostu nie istnieje w ogóle - jak np. wejście do jaskini, które jest efektem grafiki komputerowej.

Zacznijmy od tego, że zwiedzanie lokacji zależy od osobistych preferencji i nie ma przymusu odwiedzania ich po kolei. Zwiedzając całość - przy założeniu, że jeździmy samochodem od punktu do punktu, powinna zająć cały dzień. Należy jednak wziąć pod uwagę mogące się wydarzyć na autostradach korki. My zaczęliśmy od kościoła i otaczającego go cmentarza.

Kościół w Winden - Südwestkirchhof Stahnsdorf

Drewniany kościół z 1909 roku znajduje się na obrzeżach Berlina (mapa Google). To tam były kręcone sceny z Noah, który spotykał się z Dopplerem. Tam też młody Jonas spotyka się ze starszą wersją siebie pod koniec pierwszego sezonu. Sam budynek kościoła oraz przylegający cmentarz powstał na początku XX wieku. Obecnie jest dziesiątym co do wielkości cmentarzem na świecie. Jego powierzchnia wynosi 206 hektarów. Miłośnicy sztuki funeralnej będą mieli co zwiedzać. Powodem jego powstania był brak miejsc do pochówku na cmentarzach znajdujących się w dynamicznie rozwijającym się Berlinie. Lokacja ta jest znakomitą scenerią do wyciszającego spaceru, okazją do zrobienia świetnych zdjęć lub - co pokazuje serial “Dark” znakomitą lokacją dla planu filmowego. Dawniej cmentarz był połączony z miastem linią kolejową ze względu na to iż znajdował się w znacznej jak na ówczesne czasy odległości. Kolej służyła do przewożenia zmarłych i ich rodzin oraz żałobników. Obecnie po kolei zostały tylko resztki torów i pewne fragmenty infrastruktury, które również mogliśmy obserwować w serialu. Ale o tym za chwilę. Do wnętrza kościoła nie zawsze da się dostać. Normalnie jednak odbywają się tam nabożeństwa i to właśnie w niedzielę można próbować swoich sił.

Kościół w Winden - zdjęcie prawdziwego kościoła mieszczącego się pod Berlinem

Prawdziwy kościół w Winden znajduje się pod Berlinem. Foto: Eisenacher|Manfred Brückels, CC BY-SA 3.0


Co ciekawe, cmentarz i istniejący na nim kościół są mieszkańcom kraju związkowego powszechnie znane. Na cmentarzu znajdują się groby wielu zasłużonych Niemców, od członków rodziny Siemens, założycieli marki Siemens, międzynarodowego, elektrotechnicznego giganta, po Friedricha Wilhelma Murnau, zasłużonego filmowca, twórcę filmu Nosferatu – symfonia grozy, po znanych architektów, jak chociażby Ludwiga Manzela, twórcę najbardziej znanych pomników w dzisiejszym Szczecinie, ze słynną, zaginioną Sediną włącznie.

Szkoła w Winden

Szkoła, do której uczęszczali bohaterowie serialu, wygląda na żywo zupełnie tak samo jak w serialu. Nic tu nie zmieniono, poza plakatami informującymi o zaginięciu poszczególnych chłopców. Szkoła nazywa się Reinfelder-Schule, a jej adres to: Maikäferpfad 30, 14055 Berlin (mapa Google).

Szkoła w Winden

Szkoła w Winden to w rzeczywistości jedna z wielu szkół w Berlinie.


Na jej teren można wejść bez problemu. Przy dobrym humorze administratora budynku może się nawet udać wejść do środka.

Hotel w Winden

Waldhotel Winden pojawił się w pierwszym sezonie serialu Dark. Dzieje się tutaj znaczna część fabuły. W rzeczywistości Hotel w Winden to działający hotel ulokowany w zabytkowym pałacu niedaleko Berlina (mapa Google). Jego prawdziwa nazwa to Schloss Lanke. Pałac Lanke należał kiedyś do rodu von Redern. To barokowy budynek wybudowany w 1856 roku, który w chwili obecnej posiada 12 apartamentów, salę bankietową oraz pomieszczenia biurowe.

Hotel w Winden

Hotel w Winden to w rzeczywistości hotel położony pod Berlinem. Foto: https://schlosslanke.de


Pałac żyje z turystyki - można się w nim przespać za niecałe 400 PLN.

Wiadukt i tory

Na pewno kojarzycie sceny dziejące się przy torowisku pod wiaduktem. Charakterystyczna, mroczna dolina z nieużywanym od kilkudziesięciu lat torowiskiem. To te właśnie tory prowadziły z Berlina na cmentarz Südwestkirchhof Stahnsdorf. To tam w końcu spotykali się bohaterowie serialu. Miejsce, w którym dokładnie znajduje się torowisko, wiadukt, a także most, na którym spotykał się Noah z Bartoszem trudno nazwać na mapie poza tym, że znajduje się nieopodal Dreilinden na południowy wschód od Berlina. Miejsca tego należy szukać na mapie na granicy Berlina i Brandenburgii - lub po prostu kliknąć w link, pod którym zaznaczyłem to miejsce na Google Maps. Na dół torowiska można zejść po zbudowanych przez ekipę filmową drewnianych schodach.

Most w Winden i las z serialu Dark

Słynny most w Winden


Warto przejść się po lesie wokół torowiska - z całą pewnością nakręcono tu niektóre leśne sceny w serialu Dark.

Dom starości

Dom starości, w którym przebywał, a następnie z niego uciekł Helge znajduje się pod adresem Zum Heckeshorn 33 w Berlinie (mapa Google) w otoczeniu dzielnicy willowej i nieopodal zalewu, który jest popularnym wśród Berlińczyków miejscem, gdzie można popływać żaglówkami. Budynek domu starości z serialu “Dark” nie jest żadnym szpitalem. W rzeczywistości jest to budynek, który służy jako szpitalny plan dla wielu produkcji filmowych i serialowych. Wewnątrz jest wyposażony dokładnie jak prawdziwy szpital. Sama bryła budynku nie jest od razu widoczna. Aby go zobaczyć należy przejechać obok zniszczonej budki strażnika ze szlabanem (niedziałającym - można wjechać samochodem pod sam budynek) i przejechać lub przejść aleją. Budynek domu spokojnej starości z niewielkimi różnicami wygląda jak w serialu. Najlepszą scenerią byłaby jesienna aura i spadające liście. Wtedy charakter tego miejsca byłby kompletny, a w uszach sama zaczęła by grać muzyka z “Dark”.

Szpital psychiatryczny, w którym wylądował Urlich Nielsen

Dark - szpital psychiatryczny w Winden

Szpital psychiatryczny w Winden - w rzeczywistości działające gimnazjum.


Przez pewien czas Urlich Nielsen był pacjentem szpitala psychiatrycznego. Budynek można znaleźć w sąsiadującym z Berlinem mieście Poczdam. Budynek znajduje się na półwyspie Hermannswerder (mapa Google). Większość półwyspu znajduje się we władaniu Ewangelickiej Fundacji Hoffbauera, a sam, znany z serialu budynek jest... gimnazjum.

Ujęcia ze zniszczonego świata

Ruiny z serialu Dark

Jeden z budynków kompleksu Krampnitz w Poczdamie.


Pierwszy sezon kończy się przeniesieniem do zniszczonego świata przyszłości, w którym garstka ocalałych stara się przeżyć. Część ujęć nakręcono w kompleksie Krampnitz w Poczdamie (mapa Google). To były Niemiecki kompleks wojskowy, którzy Niemcy używali od 1937 roku do końca II wojny światowej. Po wojnie teren na swoją bazę przerobili Rosjanie, którzy stacjonowali tu do 1992 roku - do czasu rozpadu Związku Radzieckiego. Cały kompleks składa się ponad 50 budynków i powoli popada w ruinę. Jego odwiedzenie jest niesamowitym doświadczeniem

Biblioteka miejska w Winden

Gdy w 1987 roku Claudia Tiedemann podróżuje do przyszłości, nie jest w stanie zrozumieć, co się właśnie wydarzyło. Poszukując odpowiedzi na natłok pytań, udaje się do Biblioteki Miejskiej w Winden. Co ciekawe, filmowy budynek biblioteki jest w rzeczywistości biblioteką. To uniwersytecka biblioteka Wyższej Szkoły Finansów (University of Applied Sciences for Finances) położonej w miasteczku Konigs Wusterhausen. Miejscowość sąsiaduje z Berlinem, położona jest obok lotniska Berlin Schönefeld (mapa Google).

Biblioteka w Winden - w serialu i w rzeczywistości

Biblioteka w Winden - w rzeczywistości i w serialu.


Przebywając w wyżej wymienionych lokacjach można poczuć się dokładnie jak w serialu. Poszczególne miejsca zostały po prostu dostosowane do czasu, w którym miały grać. Cała reszta jest taka jak widać.

Czy to są wszystkie lokacje serialu? Oczywiście, że nie. Zostaje jeszcze między innymi elektrownia jądrowa czy jaskinia. W zasadzie już na początku zdradziliśmy, że wejście do jaskini nie istnieje. Zostało ono stworzone na potrzeby serialu za pomocą scenografii i grafiki komputerowej w studiu. Wnętrza jaskiń oczywiście były prawdziwe, ale brak informacji o konkretnych miejscach. Podobnie jest z elektrownią jądrową, o której nie wiadomo nic, a znajdująca się najbliżej Berlina elektrownia Rheinsberg nie pasuje wyglądem do tej z niemieckiej produkcji.

Pomijając lokacje serialu “Dark”, sam Berlin wart jest odwiedzenia. To spore miasto z piękną architekturą i alejami, którymi można spacerować godzinami.


comments powered by Disqus
Tagi:
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ