Najpopularniejsze dania na Gwadelupie - kuchnia Gwadelupy
Budka z bokit na Gwadelupie - pyszny i stosunkowo niedrogi fast food.
Nie będę Was przekonywać, że kuchnia gwadelupska jest wybitną, niesamowitą mieszanką różnych kultur, smaków i tak dalej. Nie jest. To jedna ze słabszych kuchni, jaką dane mi było poznać w tych okolicach świata. Znajdziemy w niej jednak trochę interesujących rzeczy. Zapraszam do przeglądu najbardziej znanych dań na Gwadelupie.
Colombo - najpopularniejsza potrawa na wyspie, danie narodowe. Przeważnie jest to kurczak (poulet), wołowina (boeuf) lub ryby (poisson) duszone z warzywami oraz mieszanką przypraw nazywanych właśnie colombo (przeważnie kurkuma, koper, kmin rzymski, kolendra, pieprz, imbir oraz inne). W smaku, w zależności od użytych przypraw i mięsa, danie colombo smakuje jak curry. I nic dziwnego - potrawę przywieźli ze sobą obywatele Sri Lanki, którzy w XIX wieku przybyli na Gwadelupę, aby pracować na plantacjach cukru.
Bokits - lokalny fast food. Duża bułka wypełniona tym, co chcesz (szynka, ser, mięso, ryby, warzywa, jajka, sosy) i wrzucona w głęboki olej. Bardzo sycące, cena za taką bułkę to zazwyczaj 3-5 EUR.
Bokit na Gwadelupie - bułka wrzucona w głęboki olej.
Owoce morza - jedna z głównych gałęzi kuchni Gwadelupy oraz całej gospodarki wyspy. Można zjeść wręcz wszystko, co złowią lokalni rybacy. Osoby z dużym portfelem i zamiłowaniem do owoców morza nie będą zawiedzeni. Do wyboru mają najróżniejsze ryby, homary, kraby i inne skorupiaki i ośmiornice, a najlepsze restauracje serwują nawet jeżowce (Chadron urchin).
Accras - świetna, tłusta przystawka, która traktowana jest jako jedno z głównych przysmaków na wyspie.Accras to zmielone kawałki ryby z warzywami wymieszane z bułką tarką z jajkiem i wrzucone na głęboki olej. Po usmażeniu accras wyglądają jak malutkie, smakowite kuleczki. Klasyczną, tradycyjną przystawką jest (accras de morue) - kulka z dorsza. Zawartość accras może być najróżniejsza. Najczęściej są to ryby lub owoce morza (mielony dorsz, homary, krewetki) wymieszane z warzywami, jednak nie jest problemem spotkania bardziej oryginalnych mieszanek, na przykład wersji wegetariańskiej z bakłażanem zamiast kurczaka.
Bebele - potrawa pochodząca od czarnoskórych niewolników, którzy zamieszkiwali wyspę Marie-Galante. Nazwa potrawy oznacza w afrykańskich językach bantu "kawałki mięsa". Bebele to flaczki w oryginalnym wydaniu - z zielonymi bananami, kluskami i sokiem cytrynowym.
Callaloo - jednogarnkowa potrawa roślinna, składająca się z lokalnych roślin, między innymi wilca wodnego, nazywanego wodnym szpinakiem, amarantusem, taro oraz innymi, lokalnymi warzywami. Występuje w bardzo wielu odmianach, wszystko w zależności od tego, jaka lokalna zielenina jest dostępna w danym okresie i miejscu. Często również callaloo podawane jest nie jako samodzielna potrawka, ale jako podkład, najczęściej owoców morza.
Przeczytaj również: Gwadelupa - przewodnik turystyczny
Owoce - wszystko, co rośnie na wyspie lub u jej sąsiadów. Banany, kokosy, ananasy, mango, melony i wiele innych. Jak to w takich regionach świata - tutaj smakują najlepiej
Dżemy - uwielbiane na Gwadelupie, w smakach niezwykłych, niedostępnych w innych miejscach. Można je kupić w dowolnym markecie. Mój ulubiony to zdecydowanie dżem bananowy i kokosowy.
Rum - na Karaibach nie może go zabraknąć. Gwadelupa posiada kilka własnych marek, z czego najpopularniejszy i najbardziej dostępny cenowo jest rum Bologne (najstarsza marka rumu w Gwadelupie).
Czekolada i kawa - produkty bezpośrednio z Gwadelupy. Czekolada ma tutaj oryginalny smak, ponieważ nie jest słodzona znanym nam cukrem, a lokalnym cukrem trzcinowym. Kawa z Gwadelupy jest za to ceniona na świecie i warto nie tylko jej spróbować, ale i kupić jako prezent z wyjazdu. Co więcej, na Gwadelupie odwiedzimy muzeum kawy Chaulet oraz muzeum kakao, gdzie będziemy mogli w cenie biletu degustować lokalnych wynalazków. Więcej o tym w artykule atrakcje na Gwadelupie.
Kuchnia Gwadelupy - napoje i alkohole
Ti' punch - najpopularniejszy drink na Gwadelupie. Sprzedawany praktycznie w każdym punkcie turystycznym na wyspie. Często z malutkiego kramu umieszczonego przy odwiedzanym przez podróżników miejscu. Drink jest oczywiście na bazie rumu. Ti' punch to nic innego, jak znany na świecie drink caipirinha, czyli rum wymieszany z sokiem z limonki i cukrem trzcinowym.
Świeżo wyciskane soki - znajdziesz je na każdym bazarze. Świeżo wyciskane soki z owoców występujących na Gwadelupie to jeden z najlepszych sposobów na ugaszenie pragnienia w tym karaibskim raju. Najpopularniejsze, świeżo wyciskane soki są z: bananów, mango, ananasa.
Sorbet kokosowy - znajdziesz go na bazarach oraz w miejscach turystycznych. Przy plażach lokalni mieszkańcy robią go na Twoich oczach, młócąc kokosa i mieszając go z lodem. Do całości dodawane są przyprawy, przeważnie gałka muszkatołowa i cynamon. Pyszne, zimne i orzeźwiające!
Kuchnia Gwadelupy - słodkości
Czekolada - towar eksportowy Gwadelupy. Ma bardzo oryginalny smak, ponieważ nie jest słodzona znanym nam cukrem, a lokalnym cukrem trzcinowym. Na Gwadelupie możemy wybrać się do muzeum kakao, gdzie będziemy mogli w cenie biletu degustować lokalnych wynalazków. Więcej o tym w artykule atrakcje na Gwadelupie.
Kakaowce na Gwadelupie - degustacja w domu kakao.
Chichi - słodkości sprzedawane na ulicy. Jest to nic innego, jak pomniejszone, hiszpańskie churrosy, które znane są w całej Ameryce. Jest to pasek ciasta wyciśnięty na głęboki olej i posypany cukrem.
Ciastka z manioku (manio crackers) - popularna przekąska z manioku, powszechnie hodowanej na Karaibach rośliny.
Niestety, ale jedzenie na Gwadelupie jest drogie. Jedząc w restauracjach spodziewaj się wydatku około 15-20 EUR na osobę (i to w mniej turystycznych miejscach). Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest samodzielne przygotowywanie posiłków - wtedy jedzenie będzie nie tylko dobre, ale i dużo tańsze. Więcej o tym piszę w przewodniku po Gwadelupie.