Atrakcje na Gwadelupie - co warto zobaczyć na Gwadelupie?

Plaża plage de la datcha na Gwadelupie

Plaża plage de la datcha na Gwadelupie - spotkasz na niej masę iguan.


Co warto zobaczyć na Gwadelupie? W trakcie prawie miesięcznego pobytu na wyspie odwiedziliśmy większość atrakcji Gwadelupy. Mimo, że Gwadelupa jest mała, znajdziemy na niej masę atrakcyjnych miejsc, które są warte odwiedzenia. Poznaj naszą listę atrakcji na Gwadelupie.

Muzeum Kawy na Gwadelupie (Café Chaulet)

Kawa na Gwadelupie

Gwadelupa słynie ze świetnej jakości kawy.


Gwadelupa posiada własną markę kawy, która nazywa się Chaulet. Jest to uznana, licząca sobie ponad sto lat firma, której ziarna kawy są cenione w branży i kupowane do wzbogacania mieszanek przez wiele firm z całego świata. W muzeum kawy mamy możliwość przejścia się alejkami wypełnionymi naturalnie rosnącymi krzewami kawowca oraz zobaczenia w szczegółach poszczególnych etapów produkcji, od suszenia po prażenie, aż do gotowego produktu, który trafia do opakowań. W muzeum znajdują się tablice ze zdjęciami i opisem historii kawy, niestety wyłącznie w języku francuskim. Muzeum jest bardzo małe, przejdziesz je w 30 minut. Mimo małych rozmiarów i informacji wyłącznie po francusku, spacer po muzeum Cię nie rozczaruje. Zobaczysz naturalnie rosnące krzewy, maszyny służące do obróbki kawy oraz suszące się w słońcu ziarna ukochanego przez miliardy ludzi napoju. Na końcu zwiedzania otrzymasz filiżankę kawy do degustacji, którą będziesz mógł wypić na przyjemnym, zielonym i zacienionym tarasie. Cały pobyt w muzeum, łącznie z degustacją, zajmuje około godziny. Cena za wstęp z degustacją: 6 EUR. Oficjalna strona internetowa: www.cafe-chaulet.com.

Dom Kakao na Gwadelupie (La Maison du Cacao)

Muzeum kakao Gwadelupa

Muzeum kakao na Gwadelupie.


Dom Kakao jest jednym z głównych punktów wycieczek na Gwadelupę. W małym kompleksie poznamy historię kakao i zrobimy sobie spacer po małym parku porośniętym drzewami kakaowca we wszystkich możliwych odmianach. Tablice informacyjne są wyłącznie w języku francuskim. Po przejściu parku odbywa się główny punkt programu - pokaz produkcji kakao oraz jego degustacja w różnych wariantach - od surowego owocu (smakującego jak liczi) po gotowe produkty. O 10:30, 12:30 i 15:00 jest degustacja z przewodnikiem mówiącym po angielsku, dlatego radzę pojawić się w ośrodku na 30 minut przed tym czasem, aby spokojnie przejść park. Pokaz jest niezwykle ciekawy i zapada w pamięć, dowiesz się z niego, że w czekoladzie występuje kofeina, a kakaowiec przed przygotowaniem z niego czekolady ma zapach i smak kawy. Cena za wstęp z pokazem i degustacją: 8 EUR (dzieci 4 EUR). Oficjalna strona internetowa: www.maisonducacao.fr.

Zoo w Gwadelupie (Zoo de Guadeloupe au Parc des Mamelles)

Zoo na Gwadelupie

Zoo na Gwadelupie pozwoli Ci spotkać się z naturą.


Od samego początku zastanawialiśmy się, czy warto wybrać się do zoo w Gwadelupie. Ze swoją partnerką odwiedziliśmy kilka zoo na świecie, wobec czego nie mieliśmy dużego ciśnienia na tego typu atrakcję. W ostateczności zdecydowaliśmy się tam zajrzeć i... było to najlepsze zoo, w którym byliśmy! Zoo znajduje się w gęstej, naturalnej dżungli, co sprawia niesamowite wrażenie. Wizyta w zoo na Gwadelupie to uczta dla duszy i zmysłów, wspaniała roślinność, cudowne zwierzęta i rewelacyjny szlak, prowadzący m.in. przez zawieszone na czubkach drzew (dwadzieścia metrów nad ziemią) drewniane mosty. Gorąco polecam. Cena wstępu do zoo w Gwadelupie: 15,50 EUR (dzieci do lat 13-tu 9 EUR, dzieci do lat trzech bez opłat). Oficjalna strona internetowa: www.zoodeguadeloupe.com.

Ogród botaniczny w Gwadelupie (Deshaies Botanical Garden)

Ogród botaniczny Gwadelupa

Ogród botaniczny na Gwadelupie.


Podobnie jak w przypadku zoo, zastanawialiśmy się, czy warto tam iść, mając na koncie wiele odwiedzonych ogrodów botanicznych. Wybraliśmy się i byliśmy pod wielkim wrażeniem. Ogromny teren zagospodarowany z gustem, fantastycznie podzielony tematycznie. Mamy jezioro, w którym możemy nakarmić setki ryb, papugarnię, w której z ręki będą nam jadły piękne papugi, park z flamingami, strefę z wodospadem, a całości dopełnia niesamowita fauna z całego świata. Nigdzie indziej nie widzieliśmy tylu fantastycznych roślin. Spokojnie można tam spędzić cały dzień. Cena wstępu do ogrodu botanicznego w Gwadelupie: 15,90 EUR (dzieci do at 12-tu 10,90 EUR, dzieci do lat pięciu bez opłat). Oficjalna strona internetowa: www.jardin-botanique.com.

Wodospady Carbet (Les Chutes du Carbet)

Wodospady na Gwadelupie

Wodospady na Gwadelupie to jedna z największych atrakcji Gwadelupy.


Jedna z największych atrakcji Gwadelupy. Potężne wodospady znajdujące się w Parku Narodowym Gwadelupy (Parc national de la Guadeloupe). Najwyższy wodospad, pierwszy (1ére chute du Carbet) liczy 125 metrów wysokości, drugi (2ème Chute du Carbet) 110 metrów wysokości, natomiast trzeci ma tylko 20 metrów wysokości. Wejście do parku znajduje się około 30 minut drogi od tarasu widokowego na drugi wodospad. Za nim widać pierwszy, największy z wodospadów (co możesz zobaczyć na zdjęciu powyżej). Co ciekawe, wodospady te widoczne są nawet z morza. Przepływając przy wyspie w 1493 roku Krzysztof Kolumb napisał o nich w swoim dzienniku pokładowym. Z tarasu widokowego możemy udać się na spacer pod pierwszy wodospad, do którego prowadzi wymagający (ze względu na wysoką temperaturę oraz wilgoć), świeżo wybudowany szlak, który pokonuje się w około dwie godziny w jedną stronę. Cena wstępu do Parku Narodowego Gwadelupy: 2,5 EUR (młodzież 1,4 EUR). Godziny otwarcia oraz więcej informacji: www.guadeloupe-parcnational.fr.

Przeczytaj również: Gwadelupa - przewodnik turystyczny

Wulkan na Gwadelupie - La Soufriere

Szczyt wulkanu znajduje się na wysokości 1467 metrów. Bez samochodu spacer należy zacząć w miasteczku Saint-Claude, położonym kilka kilometrów przed rozpoczęciem szlaku. Z samochodem jest dużo łatwiej bo przed wejściem na szlak znajduje się parking. Planując wyprawę na wulkan warto, żebyś poświęcił na niego cały dzień i spojrzał na mapę Gwadelupy, żeby zrozumieć dalszy opis. Pierwszy szlak zaczyna się przy Bains Jaunes. Jest to mały, naturalny basen z bardzo ciepłą, ogrzewaną wulkanem wodą. Stamtąd wyruszasz pieszo szlakiem zostawiając samochód na parkingu (jeżeli nie przyjedziesz rano, spodziewaj się problemów z natychmiastowym znalezieniem miejsca). Mimo że Mapy Google pokazują drogę i parking przy płaskowyżu La Savane à Mulets, NIE DOJEDZIESZ TAM SAMOCHODEM. Po trzęsieniu ziemi z 2004 roku ulica nie jest przejezdna. Dojdziesz tam pieszo. Stamtąd rozpoczyna się szlak do krateru wulkanu, nazywający się Chemin des Dames. Jego przejście zajmuje około półtorej godziny, ścieżka jest łatwa, dzieci dadzą radę. Po tym czasie dojdziemy pod szczyt. Większość turystów tutaj zawraca. Zdobycie szczytu (La Découverte) zajmie nam około dwóch godzin. Jest to już dużo bardziej wymagająca ścieżka, a im wyżej, tym chłodniej i bardziej wietrznie, w dodatku pogoda lubi się tam załamywać. Oficjalna strona internetowa: www.la-soufriere.com.

Kaskady - Cascade aux Ecrevisses

Kaskady na Gwadelupie

Kaskady na Gwadelupie


Przy drodze znajduje się parking oraz restauracja i sklepik z pamiątkami. Wstęp darmowy. Aby dojść do kaskad (są po obu stronach jezdni) przygotuj się na 10 minutowy spacer w każdą stronę. W obu miejscach można się kąpać - przygotuj się na zimną wodę.

Przeczytaj również: Gwadelupa - wynajem auta

Kaskady Cascade le Saut d'Acomat

Położone niecałe 3 kilometry od La Maison du Cacao. Nie wypada odwiedzić Gwadelupy i nie zobaczyć ani jednej kaskady.

Plaże na Gwadelupie

Plaże na Gwadelupie

Plaże na Gwadelupie - Pointe des Châteaux


Gwadelupa pełna jest plaż. Jedne lepsze, drugie gorsze, większość zdecydowanie piękna. W trakcie zwiedzania Gwadelupy odwiedziliśmy około 20 plaż, dzięki czemu wydaje mi się, że wiem, o czym będę pisać. Na temat plaży w Gwadelupie napisałem osobny tekst, z którego dowiesz się, które plaże w Gwadelupie są najlepsze: plaże na Gwadelupie.

Destylarnia rumu na Gwadelupie

Gwadelupa jest domem dla kilku znanych na całym świecie destylarni rumu. Do odwiedzenia masz kilka destylarni, my wybraliśmy się do destylarni rumu Bologne (Distillerie Rhum Bologne), najstarszej marki rumu w Gwadelupie. Jeżeli nie jesteś koneserem rumu, a chcesz pić go podczas pobytu na Gwadelupie, to zapewne będziesz pić właśnie Bologne, które jest nie tylko dobre, ale i przystępne cenowo. Cena za wstęp z degustacją: 5,5 EUR. Oficjalna strona internetowa: www.rhumbologne.fr. Inne destylarnie na Gwadelupie, które możesz odwiedzić: Le Domaine de Séverin i Distillerie Damoiseau.

Muzeum bananów

Bardzo małe muzeum z zerową ilością języka angielskiego, w cenie degustacja bananów i krótki film o produkcji tych owoców. Drogie i moim zdaniem nie warte swojej ceny, chyba, że nie szkoda nam pieniędzy i mamy nadmiar czasu. Cena wstępu: 8 EUR (dzieci do 14-go roku życia 7 EUR). Oficjalna strona internetowa: www.maisondelabanane.com. Wycieczki od poniedziałku do soboty w godzinach 9:30, 12:00, 14:00, 17:00.

Fort Delgrès (Fort Saint-Charles)

Fort na Gwadelupie

Fort na Gwadelupie


Francuski fort wybudowany w XVII wieku. Fort jest widoczny z daleka, jest wspaniale położony na wzgórzu, będziemy mieli z niego piękny widok na miasto Basse-Terre i okolicę. Wstęp jest darmowy, spokojnym tempem połączonym z robieniem zdjęć i podziwianiem widoków spędzimy tam około trzech godzin.

Muzeum Niewolnictwa (Memorial ACTe)

Znane i nagradzane na świecie muzeum handlu niewolnikami na Karaibach. Posiada również wystawy o rdzennych mieszkańcach Karaibów, którzy w znacznej części zostali zabici przez kolonizujących Gwadelupę Europejczyków. Cena wstępu jest wysoka, ale naprawdę warto, w muzeum spędzimy kilka godzin (lokalny przewodnik zaleca zarezerwowanie 4 godzin na całe muzeum). Do biletu otrzymamy przewodnik audio w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim lub francuskim. Cena za wstęp: 15 EUR. Oficjalna strona internetowa: www.memorial-acte.fr.

Pointe des Chateaux

Krzyż na Gwadelupie

Krzyż na Gwadelupie - Pointe des Châteaux


Absolutny must see na Gwadelupie. Jest to półwysep położony na wschodniej części wyspy. Koniec tego półwyspu to potężne skały tonące w głębi oceanu atlantyckiego, które przyjmują na siebie potężne uderzenia ogromnych fal. Znajdziesz tu niewymagający szlak prowadzący pod monumentalny krzyż znajdujący się na najwyższym wzniesieniu, niebezpieczną plaże Grandes Salines, a kawałek spaceru stąd znajdziesz najpiękniejszą plażę na całej Gwadelupie.

Pointe de la Grande Vigie

Kolejny punkt widokowy, tym razem na najdalej wysuniętym punkcie na północy wyspy Grande-Terre (tej prawej). Na miejscu zobaczysz klify opadające do oceanu.


Tagi: Gwadelupa  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ