Kiedy najlepiej jechać na Karaiby?

Playa Rincon w Dominikanie

Playa Rincon w Dominikanie - uważana za jedną z najpiękniejszych plaży na świecie.


Kiedy najlepiej lecieć na Karaiby? To dość złożony temat. Myśląc nad wakacjami na Karaibach powinniśmy mieć na uwadze porę roku, sezon na huragany oraz to, kiedy mamy najtańsze bilety na Karaiby. W poniższym artykule omówimy, kiedy najlepiej lecieć na Karaiby. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, czy warto lecieć na Karaiby w porze deszczowej.

Pory roku na Karaibach

Uogólniając, na Karaibach występują dwie pory roku - sucha (luty - czerwiec) oraz deszczowa (lipiec - styczeń). Szczyt sezonu wakacyjnego na Karaibach zaczyna się w połowie grudnia i kończy w połowie kwietnia. Sezon huraganowy to z kolei okres od czerwca do października. Najtańsze bilety lotnicze na Karaiby pojawiają się przeważnie na porę deszczową. Co to wszystko oznacza? Czy warto lecieć na Karaiby w porze deszczowej? Aby zrozumieć lepiej każdą z tych informacji, zajmijmy się każdą z nich po kolei.

Pora sucha i deszczowa na Karaibach

Mimo występowania dwóch pór roku, często ciężko je odróżnić. Temperatura na Karaibach przez cały rok utrzymuje się okolicach 25-30 stopni, otaczająca wyspy woda jest nieustannie ciepła, a deszcz może się pojawić w każdej porze roku. Co więcej, mimo że dla turysty pora deszczowa nie brzmi najlepiej, to warto wiedzieć, że jest to mylne rozumowanie! Deszcz na Karaibach wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. Rzadko kiedy zdarzają się tutaj całodniowe deszcze, nie wspominając już o znanych z Polski kilkudniowych, nieustannych opadach. Deszcz na Karaibach to zazwyczaj krótkie, bardzo intensywne opady, które lokalni mieszkańcy nazywają "on-off". Ulewa czasem trwa 5 minut, czasem 15 minut, po czym się "wyłącza", a po chwili wychodzi słońce.

Jak wygląda deszczowy miesiąc na Karaibach? Przykłady

W ciągu ostatnich lat byłem na Karaibach w porze deszczowej dwukrotnie. Z myślą o tym tekście, gdy byłem już na Karaibach (Dominikana, Haiti, Gwadelupa), za każdym razem notowałem w telefonie, kiedy pojawił się deszcz:

Dominikana i Haiti w porze deszczowej:

23 września - brak opadów
24.09 - 15 minut (jednorazowo)
25.09 - brak opadów
26.09 - brak opadów
27.09 - brak opadów
28.09 - 20 minut (jednorazowo)
29.09 - brak opadów
30.09 - 5 minut (jednorazowo)
1 październik - 5 minut (
jednorazowo)
02.10 - 3 godziny (dzień pochmurny, brak słońca)
03.10 - brak opadów
04.10 - brak opadów
05.10 - 15 minut (jednorazowo)
06.10 - brak opadów
07.10 - 1 godzina (kilkukrotne, intensywne opady)
08.10 - 10 minut (dwa opady)
09.10 - brak opadów

Gwadelupa w porze deszczowej:

9 listopad - brak opadów
10.11 - 3 minuty (jednorazowo)
11.11 - brak opadów
12.11 - 55 minut opadów (łącznie, przez cały dzień, 3 razy padało)
13.11 - 23 minuty (jednorazowo)
14.11 - 14 minut (
jednorazowo)
15.11 - 4 godziny (wielokrotne opady, brak słońca, dzień bez plaży ani zwiedzania)
16.11 - 40 minut (dwa opady)
17.11 - 4 minuty (jednorazowo)
18.11 - 14 minut (jednorazowo)
19.11 - brak opadów
20.11 - brak opadów
21.11 - brak opadów
22.11 - 2 minuty (jednorazowo)
23.11 - brak opadów
24.11 - brak opadów
25.11 - 15 minut (jednorazowo)
26.11 - brak opadów
27.11 - brak opadów
28.11 - 2 minuty (jednorazowo)
29.11 - 10 minut (jednorazowo)
30.11 - brak opadów

Warto zaznaczyć, że dni, w których wystąpił deszcz Google i popularne strony z prognozami pogody pokazywały jako dni deszczowe - jak widać, jest to bardzo niemiarodajne i może się wydawać, że w porze deszczowej na Karaibach cały czas pada. Co daje taki deszcz? Jedyny minus jest taki, że potrafi się zrobić parno. Z moją dziewczyną uwielbiamy te deszcze, będąc akurat w wynajętym domku czy pokoju zazwyczaj wychodzimy z niego i dajemy sobie zmoknąć :)

Sezon huraganowy na Karaibach

Sezon huraganowy na Karaibach obejmuje miesiące od czerwca do końca listopada, z czego najczęściej huragan pojawia się w sierpniu i wrześniu. Amerykańska instytucja National Hurricane Center publikuje coroczne prognozy Huraganów, warto je sprawdzić przed zakupem biletów: https://www.nhc.noaa.gov. Występowanie huraganów oraz ich przebieg jest obiektem wielu badań, dzięki czemu w przypadku pojawienia się tego zjawiska naukowcy są w stanie określić, poza jego położeniem, jego trasę. Wszystko możemy śledzić na stronie National Hurricane Center. Jeżeli jesteśmy już na miejscu i chcemy na żywo zobaczyć pogodę, polecam fantastyczną stronę internetową, windy.com. Bezpośredni link na Karaiby: https://www.windy.com/?16.046,-65.347,5. Na szczęście huragany nie zdarzają się bardzo często, a przed wyjazdem i zakupem biletów można zyskać spore rozeznanie. Dla ciekawskich, którzy chcą zobaczyć częstotliwość huraganów, przebieg huraganów na przestrzeni lat prezentuje Wikipedia.

Kiedy można kupić najtańsze bilety na Karaiby?

Szukając tanich biletów lotniczych wiesz już pewnie, że najdroższe bilety występują w sezonie. Aby jeździć najtaniej, podróżuj poza sezonem. Mi udało się kupić bilety na Dominikanę za 750 PLN oraz bilety na Gwadelupę za 1000 PLN. Aby znaleźć najtańsze bilety zapoznaj się z naszym działem: Przewodnik po Karaibach.

Czy warto lecieć na Karaiby w porze deszczowej?

Czytając powyższy artykuł możesz wyrobić własną opinię. Moim zdaniem pora deszczowa to najlepszy okres na zwiedzanie Karaibów. Przyjemne deszcze, dające chwilowy odpoczynek od słońca, bezustannie wysoka temperatura oraz dużo mniejsza liczba turystów i niższe ceny to coś, co zdecydowanie przemawia za tym, żeby wybrać podróżowanie na Karaiby w porze deszczowej. A co więcej, dobra pora na Karaiby jest zawsze!

Kiedy najlepiej lecieć na Karaiby?

To jedno z najczęśniej zadawanych nam pytań - kiedy lecieć na Karaiby? Jak sami widzicie, wszystko zależy od Twoich preferencji. Podsumowując artykuł, szczyt sezonu turystycznego przypada na okres od grudnia do kwietnia. Pogoda jest wtedy ciepła i sucha i uchodzi za najlepszą dla turystów. Sezon turystyczny jest jednak najbardziej ruchliwym i najdroższym okresem na wizytę. Dużo mniejsze tłumy i lepsze ceny będą w pozostałych miesiącach, m.in. w porze deszczowej i w sezonie huraganowym. Jak opisaliśmy w artykule, pora deszczowa absolutnie nie jest straszna, a sezon huraganowy można orientacyjnie sprawdzić i zobaczyć, czy specjaliści zapowiadają zaburzenia pogodowe czy ich brak.


Tagi: Karaiby  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ