Karta Revolut - czy warto ją wyrobić i jak działa [PORADNIK]

Karta Revolut

Karta Revolut - czy warto wyrobić kartę Revolut?


Czy warto wyrobić kartę Revolut? Jak bardzo ułatwia podróżowanie? Czym jest karta Revolut i jak ją zdobyć? Co daje posiadanie karty Revolut? Na wszystkie pytania odpowiem w tym poradniku. Miałem kartę na dwóch swoich ostatnich podróżach i powiem wprost – nie wyobrażam sobie nie zabrać jej na następny wyjazd.

Uwaga! W chwili obecnej Revolut ma promocję i za rejestracje i wyrobienie karty z tego linku: https://revolut.com/referral/mateushau!G10D21 otrzymasz 20 PLN na swoją kartę Revolut.

Od kilku miesięcy blogi i portale podróżnicze piszą o karcie Revolut. Opinie są w większości pozytywne. W końcu i ja odbyłem z kartą kilka podróży (Niemcy, Chiny, Wietnam, Węgry) i mogę wyrazić swoją opinię. Zacznijmy od początku:

Czym jest karta Revolut?

Uruchomiony w lipcu 2015 roku Revolut jest dzieckiem brytyjskiego startupu autorstwa Nikolaya Storonskiego i Vlada Yatsenko, którzy postanowili stworzyć alternatywę dla wypchanych prowizjami kart bankowych. Jak wytłumaczył Storonsky, pomysł na kartę przyszedł mu 3 lata wcześniej. „Dużo podróżowałem i marnowałem setki funtów na opłaty za transakcje zagraniczne i prowizje od kursów walut” – przyznał w wywiadzie dla Forbes. Szukał pomysłu na stworzenie wielowalutowej karty, która nie będzie obarczona wieloma prowizjami i opłatami, ale trafiał głową w mur, tłumaczono mu, że to niemożliwe. Do czasu, aż poznał Vlada Yatsenko, specjalistę bankowego, który uwierzył w ideę Nikolaya. Startup szybko zebrał trzy i pół miliona dolarów i ruszył w świat. W marcu 2018 roku został uruchomiony w Polsce. Obecnie, na koniec 2018 roku Revolut zatrudnia ponad 400 pracowników, posiada prawie dwa miliardy dolarów pozyskanych środków oraz ponad trzy miliony użytkowników karty, z czego w samej Polsce jest ich przeszło dwieście pięćdziesiąt tysięcy.

Gdybym miał opisać kartę Revolut jednym hasłem, napisałbym, że jest kartą walutową przyszłości. Wszystko jest niezwykle proste. Zamawiamy kartę, instalujemy aplikację na telefonie, łączymy ją z kartą, która przychodzi do nas pocztą, zasilamy konto gotówką (przelewem lub płatnością kartą) i możemy korzystać z niej jak z karty walutowej, płacąc za nią w sklepach na wakacjach, czy wypłacając pieniądze w zagranicznych bankomatach. Jedyną prowizją jest spread, czyli różnica pomiędzy kursem sprzedaży, a kursem kupna. Oznacza to, że Revolut zarabia tak samo jak kantory. Spread w Revolucie nie jest wysoki, to w chwili obecnej prawdopodobnie najlepsza oferta na rynku.

Przykład: w chwili pisania tego tekstu:
- 1 USD kosztuje w Revolut 3,77 PLN, w najlepszym kantorze w Szczecinie 3,80 PLN, a w najlepszej ofercie kantoru internetowego 3,79  PLN.
- 1 GBP kosztuje w Revolut 4,79 PLN, w kantorze w Szczecinie 4,82 PLN, a w najlepszej ofercie kantoru internetowego 4,82 PLN.
- 1 EUR kosztuje w Revolut 4,27 PLN, w kantorze w Szczecinie 4,30 PLN, w najtańszym kantorze internetowym 4,29 PLN.Dowiedz się więcej o kantorach i kantorach internetowych w tekście

Dowiedz się więcej o kantorach i kantorach internetowych w tekście: Kantor internetowy - czy to się opłaca?

Jak działa karta Revolut?

Mając środki na koncie możemy wypłacać je bez prowizji z bankomatów w większości krajów świata. W darmowej wersji konta możemy wypłacać pieniądze bez prowizji do kwoty 800 PLN miesięcznie. Powyżej tej kwoty prowizja wynosi 2%.

Posiadając Revolut oszczędzamy pieniądze na kilka sposobów. W pierwszej kolejności oszczędzamy na spreadzie, czyli koszcie zakupu waluty w kantorze. Oszczędności są jeszcze większe, jeżeli lecimy dalej – bardzo często pieniądze tracimy wtedy dwukrotnie na spreadzie. Dla przykładu, gdy jedziemy do Tajlandii, najpierw kupujemy dolary lub euro, które dopiero w Tajlandii wymieniamy na tajskie bahty. W ten sposób dwukrotnie tracimy pieniądze na wymianie walut. Dzięki Revolut tracimy tylko raz – wymieniając w aplikacji złotówki na bahty. Jakie to są oszczędności? Spójrzcie na przykład:

Przykład: byłem ostatnio w Budapeszcie. Po wylądowaniu na lotnisku potrzebowałem lokalnych forintów, aby z dziewczyną dojechać do centrum. Bilet kosztował 350 HUF. W kantorze na lotnisku 1 EUR można było wymienić na 253 HUF. Będąc w Polsce kupiłem 1 EUR za 4,28 PLN. Gdybym wymienił na lotnisku euro na forinty i kupił za nie bilet, to zapłaciłbym w przeliczeniu 1,32 EUR, czyli 5,65 PLN za jeden bilet. Tymczasem zamiast tego wymieniłem złotówki na forinty w aplikacji Revolut i za bilety zapłaciłem kartą. Za jeden bilet zapłaciłem łącznie 4,64 PLN – złotówkę taniej!

Karta Revolut pozwala na posiadanie salda aż w 25 walutach: USD, GBP, EUR, PLN, CHF, DKK, NOK, SEK, RON, SGD, HKD, AUD, NZD, TRY, ILS, AED, CAD, HUF, JPY, MAD, CZK, QAR, THB, ZAR. Jest to niezwykle wygodne, jeżeli wybieramy się do któregoś z kraju, gdzie obowiązuje waluta z powyższej listy. Możemy ustawić sobie alert na daną walutę i zakupić ją wtedy, kiedy będzie we wskazanej przez nas, niskiej cenie.

Jeżeli mamy na naszej karcie kilka walut i dokonujemy nią płatności, nie musimy się niczym martwić. W pierwszej kolejności aplikacja użyje środków obowiązujących w kraju, w którym jesteśmy (oczywiście o ile je posiadamy). Dopiero później pobiera środki z naszego konta głównego.

Pamiętajmy o jednym – jeżeli zdarzy się, że podczas płatności lub wypłaty pieniędzy z bankomatu terminal zapyta nas o przewalutowanie, należy zaznaczać zawszę opcję  without conversion/bez przewalutowania (to próba banku na dokonanie przewalutowania po własnym kursie, dużo mniej atrakcyjnym niż ten w Revolut).

Revolut pozbawia nas również problemu resztek zagranicznej waluty – zawsze wracając z podróży zostaje mi trochę gotówki, która po powrocie do Polski na nic mi się nie zdaje i ląduje w słoiku. Mając resztkę danej waluty na Revolut, wystarczy, że wymienimy ją z powrotem na złotówki.

Przykład: Po powrocie z Budapesztu do Polski zostało mi na karcie Revolut 669,48 HUF. Wymieniłem je na 9,26 PLN.

To nie wszystkie pozytywy związane z Revolut. Karta umożliwia nam jeszcze zakup najpopularniejszych kryptowalut oraz założenie wirtualnych kart, które mogą przydać się nam, jeżeli dokonujemy zakupów online. Od jakiegoś czasu przez aplikację można również wykupić ubezpieczenie telefonu i ubezpieczenie zdrowotne za granicą.

Jak założyć kartę Revolut?

Aby założyć konto będziemy potrzebowali smartfona. Ściągamy ze sklepu darmową aplikację Revolut i podajemy w niej swój numer telefonu. Po chwili na nasz telefon przyjdzie sześciocyfrowy kod, który podajemy w aplikacji. Następnie podajemy swoje dane: imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz adres e-mail. Po tym nasze konto zostaje oficjalnie utworzone.

W następnej kolejności zajmujemy się zamówieniem karty Revolut. Aby tego dokonać, musimy zasilić konto kwotą 20 PLN – dane przelewu wyświetlą się w aplikacji. Zasilenia możemy dokonać przelewem (również przez PayPal) lub kartą. Po zasileniu konta aplikacja spyta nas, którą kartę chcemy wybrać. Dla bezpłatnego konta dostępna jest jedynie niebiesko-fioletowa karta VISA. Jest również możliwość wyboru konta i karty premium (29,99 PLN miesięcznie) lub Metal (bogatsza wersja premium), jednak dla większości darmowe konto jest w zupełności wystarczające. Na początek polecałbym więc wybór konta darmowego.

Po wybraniu karty tworzymy do niej PIN i wybieramy sposób dostawy. Przy koncie Premium dostawa jest gratis. Dla konta darmowego jest to 10 PLN dla dostawy standardowej oraz 42,99 PLN dla dostawy ekspresowej, która oznacza kilka dni. Ja otrzymałem kartę już po 3 dniach. Kartę można zamówić za darmo, ale o tym w dalszej części tekstu.

Po otrzymaniu karty trzeba ją aktywować. Aby tego dokonać, musimy naszym telefonem zrobić zdjęcie swojego dokumentu (prawo jazdy, dowód osobisty, karta stałego pobytu lub paszport). Polecam zrobienie zdjęcia prawa jazdy, jest na nim najmniej naszych danych. Zrobienie i wgranie zdjęcia jest intuicyjne – aplikacja poprowadzi nas krok po kroku. Po zrobieniu zdjęcia musimy zrobić sobie selfie, aby algorytm rozpoznał, czy osoba z dokumentu to rzeczywiście Ty. Weryfikacja trwa zazwyczaj kilkanaście minut, chociaż czasem może się wydłużyć do kilku godzin.

Po weryfikacji nasza karta i konto są gotowe do działania – możemy wymieniać waluty i używać karty przy zakupach lub do wypłaty gotówki z bankomatów.

Revolut – opłaty i limity

Jak już napisałem powyżej, korzystanie z karty i aplikacji jest praktycznie bez opłat. Pieniądze tracimy jedynie na spreadzie oraz płacąc za dostawę karty (co można zrobić za darmo). Jedyne opłaty w Revolut to:

- 2% za wypłaty z bankomatów po przekroczeniu kwoty 800 PLN w skali miesiąca

- 0,5% wartości transakcji wymiany po przekroczeniu kwoty 20 000 PLN w skali miesiącaLimity natomiast są na tyle wysokie, że większość podróżujących nie będzie w stanie ich osiągnąć:

- 500 GBP dziennie- 30 000 GBP rocznie i 5 000 GBP w ciągu 4 dni

- 75 000 GBP miesięcznie dla przelewów i 125 000 GBP tygodniowo

Jedynym minusem, który może być problemem dla niektórych podróżników wydaje się limit 20 000 PLN wpłaty na konto w pierwszym roku używania karty. Później limit zwiększa się do 65 000 PLN.

Revolut – minusy

Revolut posiada również swoje minusy:

- Jedną z wad jest fakt, że Revolut nie jest bankiem, tylko firmą. Nie podlega instytucjom nadzoru bankowego

- w weekendy kurs jest trochę gorszy, narzucona jest wyższa marża. I tak jednak kurs jest bardzo atrakcyjny

- użytkownicy mający problem z kartą lub usługami skarżą się na fatalną obsługę klienta – zdarza się czekać im na czacie kilka godzin na odpowiedź.

Revolut – czy warto?

Jeżeli dobrnąłeś aż tutaj i przeczytałeś powyższy tekst, znasz odpowiedź. Warto. Jeżeli każdego roku zdarza Ci się podróżować, Revolut ułatwi Twoje podróże. Karta jest jedną z ciekawszych i na pewno najbardziej przydatną nowinką podróżniczą 2018 roku i czuję, że trochę poczekamy na następną tak rewolucyjną aplikację i gadżet dla podróżujących.


Tagi: Revolut  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ