Kolej w Sri Lance - przewodnik

Kolej

Kolej na Sri Lance to jedna z atrakcji turystycznych.


Podróżowanie koleją na Sri Lance to obok przejazdu autokarem, drugi najlepszy i najtańszy sposób na przemieszczanie się wewnątrz kraju. Siatka połączeń jest rozbudowana (zwłaszcza na południu kraju), dzięki czemu nie będziemy mieli problemów z dotarciem do poszczególnych regionów.  Kolej jest dosyć powolna i przestarzała, jednakże całość rekompensują nam przepiękne i malownicze widoki. Kolej na Sri Lance jest atrakcją samą w sobie, warto przejechać się chociaż raz, zwłaszcza najgłośniej wychwalaną trasą przez pola herbaciane - Kandy - Ella.

Kolej na wyspie ma bogatą historię. Brytyjczycy zaczęli ją budować ponad 150 lat temu, po to, aby zapewnić transport niewolników i plonów. Oficjalny przewoźnik kolejowy Sri Lanki posiada czytelną i rozbudowaną stronę w języku angielskim: www.railway.gov.lk. Znajdziemy tam wszelkie potrzebne informacje. Nie można kupić biletów online. Należy to zrobić na stacji kolejowej. Sprzedaż rusza na 30 dni przed planowanym odjazdem. Bilety na pierwszą klasę potrafią się wyprzedać na dzień, dwa przed odjazdem. Trzecia klasa natomiast potrafi być mocno zatłoczona.

Wagony dzielą się na trzy klasy:

1 klasa (1st class) - najwyższa klasa, dzieląca się na wagony z kuszetkami (berths seat, dostępne na dalszych, nocnych trasach - Kolombo - Vavuniya, Colombo - Trincomalee, Colombo - Batticoloa i Colombo - Badulla) lub klimatyzowane z siedzeniami (air conditioned, na niektórych trasach). Prócz tego, na trasach z atrakcyjnymi widokami dostępny jest wagon "observation saloon", z dużymi szybami i wygodnymi fotelami. Jeżeli pociąg, którym chcemy się udać (np. Colombo-Kandy, Colombo-Omanthai czy Colombo-Badulla), posiada taki wagon, postarajmy się kupić bilety właśnie do tego wagonu. W tym przypadku wskazany jest pośpiech - bilety do "observation saloon" szybko się rozchodzą.

2 klasa (2nd class) - dzieląca się na wagony bez miejscówek (second class ordinary seats - najtańsze bilety w klasie drugiej - kupujemy bilet, mamy gwarancję przejazdu, ale nie mamy zagwarantowanego miejsca), wagony, w których wykupuje się miejscówkę, mając tym samym zagwarantowane miejsce siedzące (second class reservation seats - droższe od powyższego) oraz wagony z dwuosobowymi przedziałami z dwoma kuszetkami (second class sleeperates - najdroższe w klasie drugiej).

3 klasa (3rd class) - najtańsza i najbardziej zatłoczona. W zależności od pociągu, może obowiązywać rezerwacja miejsc, ale nie musi.

Rozkład pociągów oraz ceny za przejaz można znaleźć pod tym linkiem na stronie Rządowego Centrum Informacyjnego (Government Information Centre). Wystarczy wybrać miejsce startu oraz miejsce docelowe, wybrać datę, przedział godzin i klikąć "Find".

Biletów nie można kupować online, trzeba kupować je na miejscu. Sprzedaż biletów (na pociągi z miejscówkami) zaczyna się na 10-14 dni przed dniem odjazdu. Nie ma zazwyczaj problemów z kupnem biletu nawet na dzień przed odjazdem. Jedynie wagon obserwacyjny może zostać wyprzedany, ponieważ jest na niego duży popyt, dlatego w tym przypadku warto udać się na dworzec jak najwcześniej.

Kolej na Sri Lance - przykładowe ceny:

 

 

 

Cena biletu (w PLN wg kursu z dnia 11.05.2014: 1 PLN = 43,5 LKR )

Trasa i numer pociągu

Ilość km

Długość jazdy

1st class

2nd class

3rd class

Colombo Fort - Badulla

292

9:40

15

8

5

Colombo Fort - Batticaloa

350

8:45

17

10

5,5

Galle - Colombo Fort

114

4

8

3,5

2

Prócz tego, jeszcze do niedawna po torach (na niektórych trasach) kursowały pociągi prywatnych przewoźników, z których najwięksi gracze to Expo Rail (www.exporail.lk) i Rajadhani Express (www.rajadhani.lk). Były dużo droższe i o lepszym standardzie niż pociągi narodowego przewoźnika. W chwili obecnej przejazdy obu firm są zawieszone i prawdopodobnie nie zostaną już wznowione.


comments powered by Disqus
Tagi: Sri Lanka  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ