Kolej w Kambodży - poradnik

Kolej w Kambodży - Battambang Bamboo train, bambusowy pociąg

Kolej w Kambodży. Bamboo Train - bambusowy pociąg (a w zasadzie drezyny) w Battambang.


Kolej w Kambodży jest w całkowitej rozsypce. Widać jednak pozytywne światełko w tunelu. Fizycznie ruszyła jej renowacja. Do współpracy przystąpiła australijska firma, która otrzymała koncesje na 30 lat. Ofekty widać już teraz. Po prawie 10 latach uruchomiono ponownie jedną z tras. W ciągu najbliższych lat planowane jest uruchomienie kolejnych.

Jeszcze do niedawna istniały dwie trasy, które, ze względu na fatalny stan torów, zamknięto w 2009 roku. Były to: South Line (254 km) z Phnom Penh do Sihanoukville (dokładna trasa: Phnom Penh - Takeo - Kampot - Sihanoukville) oraz North Line (388 km) z Phnom Penh do Poipet (dokładna trasa: Phnom Penh – Kampong Chhnang – Pursat – Battambang – Sisophon – Poipet). Od 2009 roku w kraju nie było żadnych przejazdów pasażerskich. Poza prowizorycznym norri, czyli bambusowym pociągu, o którym w dalszej części tekstu.

Po otrzymaniu przez Australijczyków koncesji, prace ruszyły natychmiast. W kwietniu 2016 roku uruchomiono ponownie trasę South Line z Phnom Penh do Sihanoukville przez Takeo i Kampot. Przejazdy są komfortowe, w dwóch klimatyzowanych wagonach z telewizorami. Oficjalna strona przewoźnika, na której można znaleźć rozkład jazdy (łącznie 8 przejazdów od piątku do poniedziałku) to www.royal-railway.com. Cena biletów: Phnom Penh - Sihanoukville 7 USD, Phnom Penh - Kampot 6 USD, Kampot - Sihanoukville 4 USD. Podroż trwa 7 godzin i należy do przyjemnych. Standard, patrząc na cenę, należy do wysokich. Bilety można kupić na oficjalnej stronie, jednak próbowałem to zrobić i usługa nie działa, wobec czego polecam użyć strony pośrednika, www.baolau.com, na której kupimy również bilety kolejowe w Wietnamie, Birmie, Laosie i Tajlandii. W chwili obecnej trwają zaawansowane prace nad przywróceniem trasy North Line, co oznacza, że Kambodża będzie miała połączenie kolejowe z Tajlandią.

W 2018 roku ruszyła trasa między Phnom Penh i Poipet.

Znaną i popularną atrakcją Kambodży jest norry (nori), nazywane kambodżańskim bambusowym pociągiem. Łączy on Battambang z anonimową wioską w dżungli. Norri stanowi prowizoryczną konstrukcję, jakby drezynę z silnikiem, poruszającą się po torach z prędkością do 50km/h. Przejazd kosztuje 5 USD i trwa około 20 min w jedną stronę. Przystankiem końcowym jest mała, kambodżańska wioska, która de facto zaczęła w całości żyć z turystów przyjeżdżających do nich norri. Spodziewaj się handlu i namawiania do kupienia kawy, herbaty, bransoletek, rękodzieła czy koszulki. Powszechną metodą w wiosce jest próba wymuszenia pieniędzy. Gdy będziesz chciał już wracać norri, zostaniesz poinformowany, że musisz dać napiwek swojemu kierowcy bo inaczej nie ruszy. Często ta sytuacja zakończy się awanturą, kierowca ruszy jednak bez napiwku. Drezyna porusza się po starych torach, które łączyły Battambang z Paipet, o ile termin przywrócenia North Line nie jest znany, pewnym jest, że w końcu kambodżańskie nori przejdzie do historii.

Bambusowe pociągi w Battambang przeszły już oficjalnie do historii, jednak wciąż można skorzystać z ich usług - tyle że w nowym miejscu. Po uruchomieniu połączenia kolejowego przez używane przez norri tory, atrakcja została przeniesiona kilkanaście kilometrów dalej, dowiozą Was na nią kierowcy tuk tuków.

Bambusowym pociągiem przejechałem się osobiście, filmik możesz zobaczyć poniżej:

Nasze pozostałe artykuły o Kambodży:

Angkor - zwiedzanie kompleksu - poradnik

- relacja z Kambodży

Kambodża - przewodnik turystyczny

Przewodniki turystyczne: Phnom Penh, Siem Reap, Battambang

Kambodża - szczepienia


Tagi: Kambodża  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ