Czym jest karta EKUZ? Jak wyrobić kartę EKUZ i co ona daje?
EKUZ jest Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jej posiadanie stanowi potwierdzenie faktu naszego ubezpieczenia w Polsce. Upoważnia też do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii. Pokazując lekarzowi kartę EKUZ, mamy pewność, że zostaniemy potraktowani tak, jak osoba ubezpieczona w kraju, w którym się znajdujemy. Kraje w których EKUZ jest ważne, to: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Irlandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Jeżeli wybieramy się do któregoś z powyższych krajów, koniecznie wyróbmy kartę EKUZ. Co daje nam jej posiadanie? Dla przykładu załóżmy, że polski podróżnik będący akurat w Holandii przewrócił się i złamał rękę. Trafił do szpitala, gdzie rękę mu nastawiono i włożono ją w gips. Rachunek za usługę wyniósł w przeliczeniu 3 tys. PLN. Jeżeli podróżnik ma kartę EKUZ, rachunek jest wystawiany Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Jeżeli podróżnik nie posiada karty, musi na miejscu zapłacić cały rachunek i udać się do NFZ po zwrot gotówki. Po powrocie do Polski składa się wniosek o zwrot pieniędzy wydanych na leczenie, NFZ weryfikuje przedstawione przez nas dokumenty potwierdzające poniesione koszty i oddaje nam gotówkę). Wersja z kartą EKUZ jest przyjemniejsza, prawda? Jej niewyrobienie może przynieść nam masę stresu. W dodatku opłacanie przez nas rachunku za leczenie może okazać się niemożliwe z powodu nieposiadania takiej ilości gotówki. A wtedy zaczyna się problem, dzwonienie po rodzinie, znajomych i ambasadach.
Kartę można wyrobić od ręki w oddziałach i delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wystarczy wypełnić wniosek (podaje się dane osobowe i podpisuje oświadczenie, że jest się ubezpieczonym) i złożyć go w okienku, od razu dostaniemy kartę. W wakacje zdarza się, że po karty są ogromne kolejki, dlatego lepiej załatwić wszystko przez Internet. NFZ umożliwia wysłanie wniosku e-mailem, karta przyjdzie wtedy pocztą na podany przez nas adres. Cała procedura opisana jest na stronie www.ekuz.nfz.gov.pl. Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne.
Należy pamiętać, że posiadanie karty nie oznacza, że za granicą będziemy całkowicie zwolnieni ze wszystkich kosztów. Będziemy mieli takie prawa, tak jak osoba ubezpieczona w kraju, w którym się znajdujemy. W niektórych krajach należących do EOG istnieją dodatkowe opłaty, które muszą płacić wszyscy, na przykład we Francji za leczenie szpitalne trzeba zapłacić ryczałt wynoszący 18 EUR za dobę. Należy również pamiętać, że posiadanie karty EKUZ nie jest równoznaczne z posiadaniem ubezpieczenia, które, w każdym przypadku podróżowania, jest zalecane.
Jeżeli chcesz wynagrodzić moją pracę nad stroną, kup książkę Encyklopedia Taniego Zwiedzania.