Makau - przewodnik turystyczny

Makau

Makau, podobnie jak Hong Kong, to specjalny region chiński.


Makau to jedno z najbogatszych regionów na świecie. Do 1999 roku należał do Portugalii i był najdłużej istniejącą kolonią europejską w Chinach. Dzisiaj jest jednym ze Specjalnych Regionów Administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej.

Makau - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 650 tysięcy
Status Makau

Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej

Do 1999 roku Hong Kong należał do Portugalii. W 1999 r. Makau wróciło do Chin, jednak, na mocy postanowień portugalsko-chińskich, do 2049 roku Makau będzie posiadał znaczną autonomię. Bardzo podobnym, drugim takim regionem w Chinach jest Hong Kong.

Strefa czasowa UTC + 8
(12:00 w Polsce = 18:00 w Makau)
Waluta pataka (MOP)
1 MOP = 0,49 PLN
1 EUR = 9,35 MOP
1 USD = 7,98 MOP

(03.11.2020)
Język chiński (kantoński), portugalski, angielski

Historia Makau sięga III wieku p.n.e., kiedy na jej terenach pojawili się pierwsi osadnicy chińscy. Aż do czasu pojawienia się Portugalczyków w XVI wieku Makau było niewiele znaczącym miejscem. Portugalczycy otrzymali zgodę na prowadzeniu stąd handlu. W 1557 roku otrzymali zgodę na założenie osady - w ten sposób powstało znane nam dzisiaj Makau. W 1887 roku podpisano układ, na mocy którego Makau stało się oficjalnie portugalską kolonią. Po II wojnie światowej Chiny zaczęły domagać się zwrócenia Makau, podnosząc, że układ kolonialny został im narzucony siłą. W latach 70. Portugalia podjęła decyzję o zrzeczeniu się Makau. 20 grudnia 1999 roku Makau trafiło ponownie do Chin. Podobnie jak w przypadku Hong Kongu ustalono, że do 2049 roku Makau będzie posiadało znaczną autonomię od Chin.

Informacje praktyczne

- Makau pokryte jest siecią darmowego wifi o nazwie wifigo. Dodatkowo jest również dostępna zabezpieczona sieć: wifigo-s (nazwa użytkownika i hasło: wifigo

Wiza do Makau

Wiza do Makau

Wiza do Makau.


Obywatele RP mogą przebywać w Makau do 90 bez posiadania wizy.

Jeżeli chcemy do Makau dostać się z Chin i do nich wrócić, to musimy pamiętać o tym, że wyjazd z Chin do Makau traktowany jest jako opuszczenie granic Chińskiej Republiki Ludowej. Oznacza to, że aby opuścić Makau i wrócić do kontynentalnych Chin, musimy posiadać wizę dwukrotnego wjazdu.

Język i znajomość języka angielskiego

Urzędowym językiem Makau jest kantoński oraz portugalski. Język portugalski nie jest powszechnie znany wśród lokalnych mieszkańców. Język angielski dużo bardziej rozpowszechniony niż w Hong Kongu, w hotelach, restauracjach i miejscach turystycznych obsługa powinna mówić po angielsku. Gorzej poza turystycznymi destynacjami, tam może się okazać, że nikt nie mówi po angielsku.

Gotówka i bankomaty

Walutą Makau jest pataka (MOP). 1 pataka dzieli się na 100 avo. W Makau można powszechnie płacić dolarami Hong Kongu (HKD). Oficjalny, sztywny przelicznik to 1:1,03, jednak de facto w większości miejsc stosuje się przelicznik 1:1. Walutę można wymieniać w bankach lub kantorach, których jest całkiem sporo.

Bankomaty powszechnie dostępne, płatności kartą tak samo.

Bezpieczeństwo

Pod względem przestępczości pospolitej Makau jest miejscem bardzo bezpiecznym. Należy jednak uważać na kieszonkowców. Od lipca do września w Makau istnieje ryzyko wystąpienia tajfunu.

Gniazdka elektryczne w Makau

Gniazdka elektryczne występujące w Makau to gniazdka typu D, M, G, F. Wybierając się do Makau powinniśmy zakupić przejściówkę. Jest wielka szansa, że przejściówka będzie w miejscu, w którym będziemy spać i zostanie nam za darmo wypożyczona.

Jak dolecieć do Makau

Jak dojechać do Makau

Do Makau najlepiej dostać się z Hong Kongu.


Do Makau najlepiej dostać się z Hong Kongu. Aby dowiedzieć się, jak najtaniej dolecieć do Hong Kongu, sprawdź artykuł Hong Kong - przewodnik turystyczny.

Z Hong Kongu do Makau kursują promy. Spis przewoźników znajdziemy na stronie www.macaocenter.com/macau-ferry/?url=Ferry%20to%20Macau. Promy kursują całą dobę. Najpopularniejsi przewoźnicy to TurboJET (www.turbojet.com.hk). Cena za przejazd w klasie ekonomicznej zaczyna się od 164 HKD (około 71 PLN). Cena biletów jest różna w zależności od dnia tygodnia i godziny, najdroższe są przejazdy weekendowe i na noc.

Do Makau można się jeszcze dostać korzystając z usług lotniczych. Lokalne linie, Air Macau (www.airmacau.com.mo) znane są z niskich cen. Dla przykładu, cena za przejazd (tam+powrót) rozpoczyna się od około 460 PLN (Szanghaj - Makau), 595 PLN (Saul - Makau) czy 1000 PLN (loty Pekin - Makau). Z Kuala Lumpur i Bangkoku lata do Makau AirAsia (www.airasia.com), a z Manili lata m.in. Tigerair (www.tigerair.com).

Po otwarciu w 2018 roku mostu Most Hongkong-Zhuhai-Makau do Makau możemy dojechać autobusem. Autobusy do Makau wyjeżdżają z portu (lista autobusów do portu i więcej informacji), kursują całą dobę co kilkanaście minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 65 HKD, czas przejazdu to 2:10h.

Transport wewnątrz Makau

Makau jest małe. Możemy poruszać się po nim komunikacją miejską oraz taksówkami.

Komunikacja miejska w Makau

Komunikacja miejska w Makau

Komunikacja miejska w Makau.


Najlepiej zwiedzić Makau pieszo. Serce miasta posiada wiele wartych odwiedzenia miejsc, które położone są niedaleko siebie. Za spacerem przemawia również to, że Makau jest dostosowane do ruchu pieszego, a znaczna część ulic jest jednokierunkowa, co oznacza, że samochody często muszą krążyć chcąc dotrzeć do jakiegoś celu.

Po mieście poruszają sie 3 sieci autobusowe: Transportes Urbanos Macau (Transmac, www.transmac.com.mo), Sociedade de Transportes Colectivos de Macau (TCM, www.tcm.com.mo) oraz dość nowe, Sociedade de Transportes Públicos Reolian (Reolian). Poruszanie się busem jest bardzo problematyczne - brak jest angielskich znaków, ciężko o rozkład jazdy, a kierowcy nie mówią przeważnie słowa w języku angielskim.

W centrum możemy trafić na rowerowe riksze - to tani i szybki sposób transportu.

Noclegi w Makau

noclegi w Makau

Gdzie tanio spać w Makau?


Noclegi w Makau są droższe niż w innych azjatyckich miastach. Nie ma hosteli. Jednoosobowy pokój kosztuje od około 110 PLN, natomiast pokój dwuosobowy od około 140 PLN.

Dużo tańsze są kwatery prywatne - w Makau zalecam rozejrzeć się za prywatnymi kwaterami na portalu Airbnb. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum za niecałe 50 PLN za osobę.

Do wyszukiwania noclegów polecam porównywarkę cen HotelsCombined - porównywarka przeszukuje każde miejsce noclegowe w wielu wyszukiwarkach i pokazuje nam najniższe ceny w internecie:

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Atrakcje Makau

Atrakcje Makau.


Najbardziej znanym zabytkiem Makau są ruiny katedry św. Pawła (Ruinas de Sao Paulo). Obok nich znajdują się ruiny fortu będące dobrym tarasem widokowym. Warto pokręcić się trochę i pozwolić się zgubić w uliczkach centrum. Między innymi na Rua de Tercena  Znajdziemy w nich świątynie różnych religii.

Warto udać się na wzgórze Guia, aby zobaczyć latarnię morską i wojenne tunele. Stąd już tylko krok do luksusowego obszaru wypełnionego kasynami, które są jednym z symboli Makau. Niezwykle ciekawy jest pomnik Kun Iam (kwoon yam) położony na molo niedaleko muzeum techniki i kasyna MGM.

Makau - ciekawostki

ciekawostki o Makau

Makau to jedno z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie!


- Makau jest jednym z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie
- Makao generuje 7 razy więcej dochodu z hazardu niż słynne na cały świat Las Vegas

Makau - przydatne linki

Dowiedz się więcej o Makau.


www.macaotourism.gov.mo - oficjalna, turystyczna strona Makau (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020


Tagi: Makau   Chiny  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ