Makau - przewodnik turystyczny

Makau

Makau, podobnie jak Hong Kong, to specjalny region chiński.


Makau to jedno z najbogatszych regionów na świecie. Do 1999 roku należał do Portugalii i był najdłużej istniejącą kolonią europejską w Chinach. Dzisiaj jest jednym ze Specjalnych Regionów Administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej.

INFORMACJE OGÓLNE

Makau (Specjalny Region Administracyjny Makau)

Populacja

650 tysięcy

Status Hong Kong

Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej

Do 1999 roku Hong Kong należał do Portugalii. W 1999 r. Makau wróciło do Chin, jednak, na mocy postanowień portugalsko-chińskich, do 2049 roku Makau będzie posiadał znaczną autonomię. Bardzo podobnym, drugim takim regionem w Chinach jest Hong Kong.

Strefa czasowa

UTC + 8
(12:00 w Polsce = 18:00 w Makau)

Waluta

pataka (MOP)
1 MOP = 0,42 PLN
(12.02.2018)

Język

chiński (kantoński), portugalski, angielski

Zalecane szczepienia WZW A + B

JAK DOTRZEĆ DO MAKAU?

Jak dojechać do Makau

Do Makau najlepiej dostać się z Hong Kongu.


Do Makau najlepiej dostać się z Hong Kongu. Aby dowiedzieć się, jak najtaniej dolecieć do Hong Kongu, sprawdź artykuł Hong Kong - przewodnik turystyczny.

Z Hong Kongu do Makau kursują promy. Spis przewoźników znajdziemy na stronie www.macaocenter.com/macau-ferry/?url=Ferry%20to%20Macau. Promy kursują całą dobę. Najpopularniejsi przewoźnicy to TurboJET (www.turbojet.com.hk). Cena za przejazd w klasie ekonomicznej zaczyna się od 164 HKD (około 71 PLN). Cena biletów jest różna w zależności od dnia tygodnia i godziny, najdroższe są przejazdy weekendowe i na noc.

Do Makau można się jeszcze dostać korzystając z usług lotniczych. Lokalne linie, Air Macau (www.airmacau.com.mo) znane są z niskich cen. Dla przykładu, cena za przejazd (tam+powrót) rozpoczyna się od około 460 PLN (Szanghaj - Makau), 595 PLN (Saul - Makau) czy 1000 PLN (loty Pekin - Makau). Z Kuala Lumpur i Bangkoku lata do Makau AirAsia (www.airasia.com), a z Manili lata m.in. Tigerair (www.tigerair.com).

WIZA DO MAKAU

Wiza do Makau

Wiza do Makau.


Obywatele RP mogą przebywać w Makau do 90 bez posiadania wizy.

Jeżeli chcemy do Makau dostać się z Chin i do nich wrócić, to musimy pamiętać o tym, że wyjazd z Chin do Makau traktowany jest jako opuszczenie granic Chińskiej Republiki Ludowej. Oznacza to, że aby opuścić Makau i wrócić do kontynentalnych Chin, musimy posiadać wizę dwukrotnego wjazdu.

KOMUNIKACJA MIEJSKA W MAKAU

Komunikacja miejska w Makau

Komunikacja miejska w Makau.


Najlepiej zwiedzić Makau pieszo. Serce miasta posiada wiele wartych odwiedzenia miejsc, które położone są niedaleko siebie. Za spacerem przemawia również to, że Makau jest dostosowane do ruchu pieszego, a znaczna część ulic jest jednokierunkowa, co oznacza, że samochody często muszą krążyć chcąc dotrzeć do jakiegoś celu.

Po mieście poruszają sie 3 sieci autobusowe: Transportes Urbanos Macau (Transmac, www.transmac.com.mo), Sociedade de Transportes Colectivos de Macau (TCM, www.tcm.com.mo) oraz dość nowe, Sociedade de Transportes Públicos Reolian (Reolian). Poruszanie się busem jest bardzo problematyczne - brak jest angielskich znaków, ciężko o rozkład jazdy, a kierowcy nie mówią przeważnie słowa w języku angielskim.

W centrum możemy trafić na rowerowe riksze - to tani i szybki sposób transportu.

NOCLEGI W MAKAU

noclegi w Makau

Gdzie tanio spać w Makau?


Noclegi w Makau są droższe niż w innych azjatyckich miastach. Nie ma hosteli. Jednoosobowy pokój kosztuje od około 110 PLN, natomiast pokój dwuosobowy od około 140 PLN.

Dużo tańsze są kwatery prywatne - w Makau zalecam rozejrzeć się za prywatnymi kwaterami na portalu Airbnb. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum za niecałe 50 PLN za osobę.

Do wyszukiwania noclegów polecam porównywarkę cen HotelsCombined - porównywarka przeszukuje każde miejsce noclegowe w wielu wyszukiwarkach i pokazuje nam najniższe ceny w internecie:

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

WARTE ODWIEDZENIA W MAKAU

Atrakcje Makau.


Najbardziej znanym zabytkiem Makau są ruiny katedry św. Pawła (Ruinas de Sao Paulo). Obok nich znajdują się ruiny fortu będące dobrym tarasem widokowym. Warto pokręcić się trochę i pozwolić się zgubić w uliczkach centrum. Między innymi na Rua de Tercena  Znajdziemy w nich świątynie różnych religii.

Warto udać się na wzgórze Guia, aby zobaczyć latarnię morską i wojenne tunele. Stąd już tylko krok do luksusowego obszaru wypełnionego kasynami, które są jednym z symboli Makau. Niezwykle ciekawy jest pomnik Kun Iam (kwoon yam) położony na molo niedaleko muzeum techniki i kasyna MGM.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Makau to bezpieczne miasto.


- W Makau można powszechnie płacić dolarami Hong Kongu (HKD). Oficjalny, sztywny przelicznik to 1 : 1,03, jednak de facto w większości miejsc stosuje się przelicznik 1:1
- Makau pokryte jest siecią darmowego wifi o nazwie wifigo. Dodatkowo jest również dostępna zabezpieczona sieć: wifigo-s (nazwa użytkownika i hasło: wifigo

PRZYDATNE STRONY

Dowiedz się więcej o Makau.


www.macaotourism.gov.mo - oficjalna, turystyczna strona Makau (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Makau   Chiny  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ