Kanton - przewodnik turystyczny

Kanton

Kanton to jedno z najważniejszych chińskich miast. Foto: Xiquinho Silva, flickr.com


Kanton (po mandaryńsku Guangzhou) jest zamieszkaną przez ponad 14 milionów mieszkańców stolicą prowincji Guangdong. Miasto istnieje na tych terenach już od 3 wieku p.n.e. Po otworzeniu Chin na handel z zagranicą miasto szybko stało się jednym z najważniejszych chińskich portów. Po Pekinie i Szanghaju jest to trzecie największe miasto Państwa Środka.

Kanton - notka historyczna

Kanton (pinyin. Guǎngzhōu) powstał oficjalnie w 214 roku p.n.e., kiedy Pierwszy Cesarz podbił tereny dzisiejszego Kantonu i założył miasto w miejscu istniejącej tu już osady. Od V do X wieku Kanton był najważniejszym portem szlaków handlowych z Europą i Bliskim Wschodem. Portowe tradycje były symbolem miasta jeszcze w następnych wiekach. Od XVI do XIX wieku Kanton był najważniejszym chińskim portem, a do 1842 roku Kanton był jedynym portem, który zajmował się handlem z Europejczykami. Podczas wojny opiumowej (1839-1842) Wielka Brytania okupowała kilka chińskich miast, m.in. Kanton, żądając otwarcia reszty Chin na ich towary. Po wygranej przez Europejczyków wojnie Chiny otworzyły część portów dla międzynarodowego handlu. Spowodowało to spadek znaczenia Kantonu.

Dzisiaj Kanton jest jednym z największych chińskich miast. Miasto zamyka równocześnie listę dwudziestu największych miast na świecie. W Kantonie mieszka niecałe 16 milionów osób.

Jak dotrzeć do Kantonu

Jak tanio dolecieć do Kantonu?


Do Kantonu dolecimy z Europy. Za cenę od 2000 PLN lata do Kantonu Quatar Airlines (z przesiadką w Doha). Rzadko pojawiają się promocje w tym kierunku. Warto rozglądać się za promocjami do Pekinu lub Szanghaju, z którego można pojechać do Kantonu pociągiem za kwotę już od około 110 PLN (więcej informacji w moim przewodniku po Chinach).

Kanton - dojazd do centrum z lotniska

Dojazd z lotniska do Kantonu.


Kanton obsługiwany jest przez lotnisko Guangzhou Baiyun International Airport (CAN). Lotnisko położone jest niecałe 30 kilometrów od centrum Kantonu. Jest to ogromne i bardzo drogie lotnisko. Warto mieć na uwadze, że na lotnisku dostępne są automaty z darmowym wrzątkiem.

Z lotniska do centrum Kantonu dojedziemy metrem. Linia 3 odjeżdża z lotnisko co około 7 minut w godzinach 6:00-23:00. Czas przejazdu do centrum to 50 minut, koszt transportu 12 CNY (około 6 PLN).

Kanton - komunikacja miejska

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Kantonie.


Kanton posiada rozbudowaną sieć metra, liczącą łącznie 308 kilomterów trasy. 8 linii porusza się po większości miasta, co czyni, że podróżowanie po Kantonie należy do przyjemnych. Koszt przejazdu jest zależny od odległości (2-12 CNY). Jeżeli masz zamiar podróżować dużo po mieście, koniecznie zainwestuj w kartę Ling Nan Tong - Yang Cheng Tong. Jest to prepaidowa karta, którą zasilasz gotówką i możesz płacić nią za przejazdy. Po odbyciu 16 przejazdów karta upoważnia do 40% zniżki na każdy następny przejazd.

Po mieście poruszają się również autobusy, ale ciężko będzie skorzystać z nich turyście - w większości przypadków informacje o busach są wyłącznie po chińsku.

W Kantonie bardzo popularne jest poruszenie się poprzez UBER.

Noclegi w Kantonie

Gdzie tanio spać w Kantonie?


Baza noclegowa w Kantonie jest bardzo rozbudowana. Ceny za nocleg są niskie - cena za dwuosobowy pokój zaczyna się od około 55 PLN, a noc w łóżku w wieloosobowym pokoju kosztuje od około 20 PLN.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne (Booking, Agoda itp.) i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie.

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com. Dziękuję!

Atrakcje Kantonu

Warte odwiedzenia w Kantonie.


Miasto jest ogromne i podzielone na wielkie dzielnice. Większość atrakcji turystycznych znajduje się na wydzielonych, małych dzielnicach.

Li Wan, będące starą częścią miasta (kolonialna wyspa Shamian, wiekowa zabudowa Xiguan, zakupowy deptak Xiangxiajiu, Park Liziwan i Akademia Rodziny Chen (Chenjiaci)) oraz

Yue Xiu (Park Yuexiu z Pomnikiem Pięciu Kóz, Muzeum Miasta zlokalizowane w Wieży Zhanhai (jeden z symboli miasta), ogromny ogród orchidei (Lan Pu), Muzeum - Mausoleum Króla Nanyue - Zhao Mo, świątynia Guangxiao Temple, Temple of Six Banyan Trees (Świątynia Sześciu Banianów), Meczet Huangsheng Mosque (najstarszy w Chinach), Beijing Lu Shopping District (wielka, zakupowa ulica), Sun Yat-Sen Memorial Hall, Shishi Cathedral (okazała Katedra Najświętszego Serca Jezusa w Kantonie, nazywana Wschodnim Notre-Dame). Dzielica posiada również kilka popularnych marktetów, np. Yide Road Market i Baima Market.

Obok znajduje się dzielnica Tianhe, przy której znajdziemy położone w niezwykłym, futurystycznym budynku Guangdong Museum, bibliotekę Central Library (przeniesioną niedawno do nowego, ogromnego budynku), futurystyczną Opera House oraz Shipai village - wielowiekową wieś wciśniętą między stale powiększające się miasto. Przyległa do centrum miasta jest biznesowa dzielnica Haizhu (z drugą największą wieżą świata - Canton Tower) oraz Panyu (z górą Lianhua i posągiem Bodhisattva Guanyin).

Kanton - wskazówki praktyczne

Kanton - wskazówki praktyczne.


- W dniach 15 kwietnia - 5 maja i 15 października - 5 listopada w Kantonie odbywają się ogromne i znane na świecie targi Guangzhou International Trade Fairs. W tym czasie koszt noclegów jest dużo wyższy, a o sam nocleg należy postarać się dużo wcześniej
- oszustwo z zapraszaniem na herbatę nie jest tutaj praktykowane. Dużo popularniejsze jest podmienianie przez taksówkarzy otrzymanych pieniędzy na fałszywe i wciskanie ich turyście

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021


Tagi: Kanton   Chiny  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ