Półwysep Samana - przewodnik turystyczny

Playa Rincon w Samanie

Playa Rincon, jedna z najpiękniejszych plaży Dominikany.


Samana jest Półwyspem i prowincją położoną na wschodzie dominikańskiego regionu Cibao. To jedno z najciekawszych miejsc na wyspie pod względem natury - na półwyspie znajdziemy piękny wodospad el Limon, a półwysep znany jest jako jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwowania humbaków.

Najważniejsze miejsca na Półwyspie Samana:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika)
SamanaWodospad El LimonPlaya Rincon w Dominikanie

Półwysep Samana - informacje ogólne i notka historyczna

Półwysep Samana położony jest w północnej części Dominikany. To jeden z ciekawszych zakątków wyspy, znajduje się tutaj park narodowy oraz jedna z najlepszych plaż na Karaibach, a całości dopełnia niesamowita natura i ogromne humbaki, które można podziwiać podczas wodnej wycieczki.

Jak dojechać na Półwysep Samana

Jak tanio dotrzeć do Dominikany i Samany?


Do Dominikany, mimo, że jest to bardzo odległy kierunek, można się tanio dostać. W ostatnim czasie do kraju pojawiają się systematyczne promocje lotnicze. Więcej w artykule Dominikana - przewodnik turystyczny. Do Samany dojedziemy autobusem Caribe Tours (www.caribetours.com.do) z Santo Domingo. Autokary startują z dworca w Santo Domingo przy ulicy Esq. Leopoldo Navarro, Av. 27 de Febrero (mapa Google Maps z zaznaczonym dworcem).

Dworzec autobusowy w Santo Domingo

Dworzec autobusowy Caribe Tours w Santo Domingo.


Cena to 350 RDS za przejazd w jedną stronę (około 30 PLN). Jedziemy nową autostradą w komfortowych warunkach. Przejazd trwa około 2,5h.

Transport publiczny na Samanie

Guagua dominikana

Guagua - typowy, lokalny środek transportu w Dominikanie


Tradycyjny sposób poruszania się po półwyspie (jak i całym kraju) jest guagua. Przejazd nie powinien kosztować więcej niż 100 RDS. Inną możliwością jest skorzystanie z usług osób na skuterach (motoconcho) - spotkać można ich na każdym kroku - w zasadzie każdy ze skuterem bardzo chętnie zawiezie nas tam, gdzie będziemy chcieli za cenę wyższą niż guagua. Jeżeli poruszamy się guagua, to miejmy na uwadze, że pytając o nie w mniejszych miejscowościach miejscowi mogą próbować nas wkręcić, że tutaj nie jeździ, albo, że ostatni pojazd już odjechał i trzeba skorzystać z ich pomocy - zaoferują płatną podwózkę.

Miasta na Półwyspie Samana

Gdzie warto zatrzymać się będąc na Półwyspie Samana w Dominikanie?


Najpopularniejsze miasta i miasteczka, w których możemy zatrzymać się będąc na Półwyspie Samana, to:

Santa Barbara De Samana - czyli w skrócie po prostu Samana. Fantastyczne, stutysięczne miasteczko (wydaje się, że mieszkańców jest dużo mniej) będące naszym zdaniem najlepszą przystanią do zwiedzania półwyspu. Na jego temat napisaliśmy osobny artykuł: Samana - przewodnik turystyczny.

Las Terrenas - o połowę mniejsze od Santa Barbara De Samana, ale ciężej do niego dojechać (m.in. guagua z Samany). Jedynym, czym Las Terrenas przebija miasteczko Santa Barbara de Samana są piękne plaże (Playa Bonitas!)  dostępne pod ręką i możliwość atrakcyjnego snorkowania i nurkowania. Droższa od Samany.

Las Galeras - wysunięta prawie na wschodni kraniec wyspy. Piękne plaże, możliwość nurkowania. Dojedziemy z miasteczka Samana.

Atrakcje Samany

Wodospad El Limon, Dominikana

Wodospad El Limon w Dominikanie - najpiękniejszy na wyspie.


Samana znana jest przede wszystkim, ze swoich pięknych plaż. Za jedną z najpiękniejszych uważa się Playa Rincon, do której dość ciężko dotrzeć, ale niesamowicie warto - kosztem godziny czasu (z Samany) możemy znaleźć się na przepięknej plaży, która praktycznie pozbawiona jest turystów.

El Limon - piękny wodospad położony między miejscowościami Las Terranas a Samana. Mimo, że w obu miejscowościach miejscowi będą naciskać nas na wykupienie wycieczki, w rzeczywistości z łatwością zorganizujemy wyjazd na własną rękę. Więcej w artykule "El Limon - wycieczka i dojazd do El Limon z Samany i Las Terrenas".

Los Haitises National Park - ustanowiony w 1976 roku parku narodowy. Znajdziemy w nim dziewicze lasy, endemiczne gatunki zwierząt oraz jaskinie, w części których rdzenni amerykanie pozostawili po sobie naskalne rysunki. Dojedziemy do niego z Samany (albo dopłyniemy, z portu ruszają całodniowe wycieczki za kwotę około 50 USD)

Wskazówki praktyczne

- szukając noclegu warto przejrzeć ofertę Airbnb. Nam udało się w Samanie wynająć mieszkanie za niższą cenę niż noclegi w okolicy

Przydatne linki

Santo Domingo - przydatne strony.


www.gosamana.com - oficjalna strona regionu Samana (ENG)

Nasze artykuły na temat Samany:
Wodospad El Limon - wycieczka, dojazd
Plaża Playa Rincon - dojazd, co należy wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020


Tagi: Dominikana   Samana  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ