Wientian - przewodnik turystyczny

Wientian to bardzo klimatyczne miasto. Na zdjęciu Patuxai, czyli Brama Zwycięstwa.


Stolica Laosu, Wientian, położona jest praktycznie na samej granicy z Tajlandią. Jest cichy i spokojny, zdaje się być zupełnym przeciwieństwem wielkich i głośnych, nieodległych stolic sąsiadujących krajów. To zielone miasto wypełnione świątyniami i przyjaznymi ludźmi.

Wientian - notka historyczna

Początki Wientianu sięgają IX wieku. Początkowo mieszkańcy tego terenu byli pod wpływem państwa Monów (istniejącego na terenach Tajlandii), a następnie, pod koniec XII wieku stali się częścią Imperium Khmerów. W tym czasie na tereny Wientianu i okolic migrowały duże ilości ludów posługujących się językiem tajskim. Gdy w XIII wieku Khmerowie utracili władzę nad Wientianem, napływowe ludy doszły do głosu - utworzyły własne księstwo, które w 1354 roku stało się częścią  Lan Xang - pierwszego laotańskiego królestwa. W 1560 roku Vientian (nazywany wtedy Vieng Chan) został stolicą królestwa. Od tego czasu Wientian intensywnie się rozwijał, powstały nowe budynki i świątynie, a miasto uchodziło za jedno z najbogatszych w Azji.

W 1707 roku królestwo rozpadło się na trzy księstwa - Vientiane, Champasak i Luang Prabang. Vientian w 1828 roku podbija Tajlandia, notomiast pozostałe dwa królestwa stają się, podobnie jak Wietnam, francuską kolonią. Po drugiej wojnie światowej i wojnie o niepodległość z USA i Francją, Laos staje się niepodległym państwem w 1953 roku, jednak realną niepodległość zyskuje w 1975, kiedy USA opuszcza Indochiny. Od tego również roku Vientian staje się stolicą Laosu.

Jak dotrzeć do Wientianu

Jak tanio dotrzeć do Wientianu?


Promocje lotnicze do Wientianu i Laosu z Europy to prawdziwa rzadkość. Przeważnie najtaniej jest dostać się do Laosu dzieląc podróż na dwie części - podróż do Azji i podróż bezpośrednio do Laosu. Więcej o tym w artykule Laos - przewodnik turystyczny.

Wientian - dojazd do centrum z lotniska

Dojazd z lotniska do centrum Wientianu.


Lotnisko w Wientianie położone jest około 4km od centrum miasta. Za 5-7 USD do centrum zawiezie nas taksówka. Taniej dojechać do lotniska z centrum - tuk tuki podrzucą nas za 3-4 USD. Wkrótce ma ruszyć linia autobusowa łącząca lotnisko z centrum miasta.

Wientian - komunikacja miejska

Wientian to głównie tuk-tuki.


Nazwy ulic są w Wientianie sprawą drugorzędną, wiele osób ich nie zna. Za punkty odniesienia służą w mieście świątynie (wat) - pytając o kierunek lub mówiąc kierowcy dokąd ma jechać podaj nazwę najbliższej świątyni.

Po Wientianie możemy poruszać się taksówkami (jest ich bardzo mało, cena około 2 PLN za kilometr) lub, co bardziej wskazane, tuk-tukami albo jumbo. Jumbo to duże tuk-tuki, w których może jechać kilka osób. Cena za przejazd nie powinna być większa niż kilka PLN.

Po mieście poruszają się również autobusy, które Laos otrzymał od Japonii. Główny przystanek - dworzec to Talat Sao bus station (link do Google Maps z zaznaczonym dworcem), z którego dojedziemy na obrzeża miasta oraz do kilku innych miejsc, takich jak Friendship Bridge, Buddha Park (oba bus nr 14, który najpierw jedzie do Mostu Przyjaźni, a później dalej, do parku; cena 6000 kipów, około 3 PLN). System jest stale rozwijany, rozkład jazdy w języku angielskim znajdziemy na www.vientianebus.org.la.

Noclegi w Wientianie

Gdzie tanio spać w Wientianie?


Baza noclegowa w Vientianie jest rozbudowana i bardzo tania. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacimy od około 28 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 20 PLN. Powyższe ceny są cenami z multiwyszukiwarek internetowych, na miejscu możemy znaleźć o kilka złotych tańsze noclegi. Jeżeli chcesz zobaczyć, gdzie spaliśmy w Wientianie i które miejsca polecamy, sprawdź nasz artykuł: Noclegi w Wientianie - polecane i odradzane.

Jeżeli chcesz dokonać rezerwacji noclegu przed wyjazdem, zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne (Booking, Agoda itp.) i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie.

 

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Atrakcje Wientianu

co warto zobaczyć w Wientianie

Sprawdź darmowe atrakcje miasta Vientian.


Jednym z symboli Wientianu, jak i całego Laosu, jest złota świątynia, Pha That Luang. 5000 kipów za wstęp (niecałe 3 PLN). Jak dla nas mocno przereklamowana. Obok świątyni znajdują się dwie kolejne - Wat That Luang Neua i Wat That Luang Tai. Drugim znanym miejscem jest Brama Zwycięstwa - Patuxai.

Wientian usłany jest świątyniami. Najsłynniejsze z nich to Wat Si Saket (najstarsza, licząca sobie 200 lat), Wat Si Muang, Black Stupa (That Dam.

Niedaleko za miastem znajduje się kolejny "must see" - Buddha Park. Jak już wspomniałem, dojedziemy tam korzystając z busa nr 14 z Talat Sao bus station.

Wientian - wskazówki praktyczne

Vientian - wskazówki praktyczne.


- część osób zwiedza miasto na rowerach, które bez problemu można wynająć za kilka PLN
- miasto wypełnione jest tanimi knajpkami i kramami z jedzeniem. Jedzmy tam, gdzie lokalni

Wientian - przydatne linki

Vientian - przydatne strony.


www.tourismlaos.org - oficjalna, turystyczna strona Laosu (ENG)

Nasze artykuły na temat Wientianu:
Laos - relacja z podróży

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021


Tagi: Wientian   Laos  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ