Pakxe (Pakse) - przewodnik turystyczny

Pakse w Laosie

Pakxe w Laosie.


Pakse to drugie, po Wientianie, największe miasto Laosu. To świetna baza wypadowa na nieodległe atrakcje - ruiny Wat Phou, fantastyczne wodospady czy Si Pan Don, znane bardziej jako 4000 islands.

Pakse - notka historyczna

W 1354 powstało  Lan Xang - pierwsze laotańskie królestwo. Pakse zostało włączone w skład królestwa. Wcześniej należało do Imperium Khmerów, czego pozostałością jest piękny kompleks w Champasak, będący malutką wersją kambodżańskiego Angkor. Gdy w 1707 roku królestwo rozpada się na mniejsze księstwa, Pakse zostaje stolicą księstwa Champasak. W XIX wieku księstwo staje się francuską kolonią. Po odzyskaniu w 1975 niepodległości przez Laos, Pakse staje się jednym z najważniejszych miast niepodległego państwa.

Jak dotrzeć do Pakse

Jak tanio dotrzeć do Pakse?


Promocje lotnicze z Europy do Laosu to prawdziwa rzadkość. Przeważnie najtaniej jest dostać się do Laosu dzieląc podróż na dwie części - podróż do Azji i podróż bezpośrednio do Laosu. Więcej o tym w artykule Laos - przewodnik turystyczny. Do Pakse dojedziemy ze stolicy kraju, Wientianu, autobusem za cenę od 120 000 - 165 000 kipów (około 75 zł). Zdecydowanie polecam droższy wariant, czyli bus sleeper VIP - jest to bus nocny, gdzie nie ma miejsc siedzących, tylko łóżka. Przejazd jest całkiem wygodny, a samo doświadczenie jest bardzo ciekawe.

Pakse - komunikacja miejska

Pakxe można zwiedzać pieszo.


Punktami odniesienia są w Pakxe świątynie oraz brzeg rzeki. Po mieście możemy poruszać się tuk-tukami albo jumbo. Jumbo to duże tuk-tuki, w których może jechać kilka osób. Cena za przejazd nie powinna być większa niż kilka PLN.

Noclegi w Pakse

Gdzie tanio spać w Pakse?


Baza noclegowa w Pakse nie jest wybitnie rozbudowana. Jest jednak tania. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacimy od około 28 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 30 PLN.

Jeżeli chcesz zobaczyć, gdzie spałem podczas pobytu w Pakse i które miejsca polecam, a które odradzam, sprawdź: Pakse noclegi - poradzane i odradzane.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne (Booking, Agoda itp.) i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie.

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Atrakcje Pakse

co warto zobaczyć w Pakse

Sprawdź darmowe atrakcje miasta.


Pakse posiada muzeum i sporą ilość pięknych świątyń, z których najciekawsze to m.in. Wat Luang, Wat Phabad czy Phou Salao, znane również pod angielską nazwą Big Buddha - to miejsce, które widać z wielu miejsc w mieście - góra, na której znajduje się złoty pomnik buddy.

To, czym Pakse przyciąga, to jego okolice. Najlepiej zwiedzić je wynajmując skuter. Dobra wypożyczalnia znajduje się w centrum, w Alisa Guesthouse. Automat kosztuje 110 000 kipów za dzień (50 PLN), natomiast manualna skrzynia biegów to koszt 70 000 kipów (35 PLN). Nie ma żadnych problemów z targowaniem się.

Nieopodal miasta znajdują się wspaniałe wodospady oraz Wat Phou, ruiny khmerskiego kompleksu świątynnego, skromny laotański odpowiednik Angkor Wat. Wstęp do kompleksu kosztuje 50 000 kipów (niecałe 25 PLN), należy pamiętać, że kompleks nie kończy się na dwóch pałacach - należy wspiąć się na klif, gdzie znajdziemy kolejne budynki.

Wokół miasta znajduje się wiele wodospadów. Są zaznaczone na poniższej mapie.

MAPA

Warto odwiedzić chociaż kilka. Najpopularniejszy jest Pha Suam, przy którym znajduje się lokalna wioska (dość skomercjalizowana) oraz świetne ścieżki spacerowe gdzie możemy zobaczyć m.in. ananasy.

Pakse - wskazówki praktyczne

Pakse - wskazówki praktyczne.


- Pakse posiada 4 dworce autobusowe. O rozkład jazdy wystarczy zapytać w pierwszym lepszym miejscu noclegowym

Pakse - przydatne linki

Pakse i Laos - przydatne strony internetowe.


www.tourismlaos.org - oficjalna, turystyczna strona Laosu (ENG)

Nasze artykuły na temat Pakse i Laosu:
Laos - przewodnik turystyczny
Laos - relacja z podróży

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018


Tagi: Pakse   Laos  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ