Santo Domingo - przewodnik turystyczny

Santo Domingo - stolica Dominikany.


Santo Domingo, licząca ponad 2 miliony mieszkańców stolica Dominikany, nazywana jest "pierwszym europejskim miastem w Nowym Świecie". To pierwsze miasto założone przez europejczyków podczas kolonizacji Zachodniej Półkuli. Zostało założone przez brata Krzysztofa Kolumba, Bartolomeo w dniu 4 sierpnia 1496 roku. Santo Domingo posiada wiele zabytków i warto je odwiedzić.

Santo Domingo - informacje ogólne i notka historyczna

Santo Domingo jest pierwszym miastem, jakie Europejczycy założyli w Nowym Świecie. Uczynił to w dniu 4 sierpnia 1496 brat Krzysztofa Kolumba, Bartolomeo. Miasto bardzo szybko stało się ważnym ośrodkiem dla Hiszpanów, którzy potrzebowali stabilnej i silnej bazy wypadowej do odkrywania i zdobywania nowych lądów.

Jak dolecieć do Santo Domingo

Jak tanio dotrzeć do Santo Domingo?


Mimo że Dominikana jest bardzo odległym kierunkiem, można się do niej tanio dostać. W ostatnim czasie do kraju pojawiają się systematyczne promocje lotnicze. Więcej w artykule Dominikana - przewodnik turystyczny.

Transport z lotniska Las Americas International Airport (SDQ)

Dojazd z lotniska do Santo Domingo.


Lotnisko Las Americas International Airport (SDQ) położone jest około 30 minut jazdy od centrum. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku tego lotniska będzie UBER, który znakomicie działa w Santo Domingo. Za cenę do 300 RDS (niecałe 25 PLN) dojedziemy w dowolne miejsce miasta.

Na drugim piętrze (arrivals) na samym końcu znajduje się miejsce, z którego ruszają minivany, które dowożą za 2 USD (lub 70 RDS) do Zona Colonial.

Przejazd taksówką do wskazanego miejsca, w którym mamy wykupiony nocleg, będzie kosztować około 40 USD (przeważnie taką cenę będą podawać taksówkarze), jednak można, twardo negocjując, zejść z ceny do około 20-25 USD.

Inną możliwością jest spacer (niecałe 3 km) do przystanku autobusowego (idziemy w prawo po wyjściu z lotniska) z którego do centrum dojedziemy za kilkadziesiąt RDS.

Noclegi w Santo Domingo

Gdzie tanio spać w Santo Domingo, stolicy Dominikany?


Noclegi w Santo Domingo nie należą do najdroższych. Za nocleg w dwuosobowym pokoju w stolicy Dominikany zapłacimy od około 40 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 35 PLN. Jeżeli chcesz zobaczyć, gdzie w Santo Domingo spałem i które miejsca polecam, a które odradzam, sprawdź artykuł: Noclegi Santo Domingo - polecane i odradzane.

Booking.com

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Inną możliwością, którą warto sprawdzić w Santo Domingo są kwatery prywatne. Cena za dwuosobowy pokój zaczyna się od 68 PLN.

Santo Domingo - komunikacja miejska

Metro w Dominikanie

Metro w Santo Domingo - jedyne na Dominikanie.


Jak już wspomniałem, po Santo Domingo można poruszać się Uberem (taksówki są droższe). Nie zawsze jest to wygodne - miasto w godzinach szczytu jest straszliwie zakorkowane. Za cenę do 300 RDS (niecałe 25 PLN) dojedziemy w dowolne miejsce miasta.

Santo Domingo posiada metro (2 linie), jedyne na wyspie. Cena przejazdu to 20 RSD (niecałe 1,5 PLN), niestety metro nie jest raczej przydatne dla turysty.

Po mieście poruszają się guagua oraz carros publicos, czyli poruszające się głównie po ustalonych trasach, zbiorcze pojazdy. Za niecałego 1 USD możemy jechać z kilkoma osobami. Niezbyt przyjemne, bez znajomości hiszpańskiego ciężko dogadać się w którym kierunku jedzie pojazd. Po mieście jeżdżą również większe, tradycyjne autobusy. Tutaj również ciężko jest o ustalenie trasy, jednak nie jest to niemożliwe - kierowcy i pasażerowie chętnie pomagają. Bez problemu pojechaliśmy z drogi nr 3 na drugi koniec miasta znając jedynie nazwę miejsca, do którego chcemy jechać (Los Tres Ojos).

Atrakcje Santo Domingo

Santo Domingo Parque Colon

Santo Domingo - Parque Colon.


Mimo, że Santo Domingo jest rozległym miastem, większość jego atrakcji położonych jest niedaleko siebie, w Zona Colonial. To fantastyczna dzielnica, będąca w przeszłości pierwszym miastem założonym przez europejczyków w Nowym Świecie. Warto pospacerować jego ulicami w ciemno - bez mapy. A nim to zrobimy, koniecznie zobaczmy największe atrakcje dzielnicy:

Fortaleza Ozama (pierwszy europejski zamek wybudowany w Ameryce), pałac Alcazar de Colon, katedrę Basilica Cathedral of Santa María la Menor (lub inne, wspaniałe i wiekowe kościoły, jak choćby Church of Las Mercedes, Iglesia Regina Angelorum, Convento de los Dominicos czy Monasterio de San Francisco). Kolejne "must see" to Panteon Nacional, położone przy pierwszej ulicy Nowego Świata, Calle Las Damas. Wszystkie powyższe można zobaczyć w trakcie kilkugodzinnego spaceru. Warto zatrzymać się na Calle el Conde, bardzo długim deptaku przy którym znajdziemy dziesiątki restauracji. Deptak kończy się Parkiem Niepodległości.

Przy Zona Colonial rozpoczyna się bulwar Malecon. Można zrobić sobie spacer do placu Plaza Juan Baron, na którym znajdują się knajpy z dobrym jedzeniem oraz obelisk Macho.

Jeżeli masz więcej czasu, koniecznie zajrzyj do dzielnicy Eastern Santo Domingo. To dzielnica za mostem, za Zona Colonial. Największą jej atrakcją jest  Los Tres Ojos, czyli park, w którym znajdują się jaskinie wypełnione wodą z podziemnego jeziora. Wstęp kosztuje 100 RSD, a przejazd łódką wewnątrz jednej z jaskiń 25 RDS. Nie dajmy się naciągnąć lokalnym siedzącym przed wejściem, którzy chcą robić za przewodników za 10-15 USD, przekonując, że w tej cenie załatwią nam przepłynięcie łódką. W dzielnicy znajdziemy jeszcze Faro a Colon - jedną z najdziwniejszych latarni morskich na świecie (w rzeczywistości kolosalnych rozmiarów betonowy monument-muzeum poświęcone Krzysztofowi Kolumbowi). Jeżeli mamy dużo czasu i nie mamy co robić, to w tej dzielnicy znajduje się Megacentro (największe centrum handlowe w stolicy) oraz małe oceanarium - Santo Domingo Aquarium.

Wskazówki praktyczne

- dzielnice na północ od Zona Colonial uchodzą za niebezpieczne
- z Santo Domingo można pojechać do Haiti. O tym, jak to zrobić, piszę w artykule Dojazd z Santo Domingo do Haiti

Przydatne linki

Santo Domingo - przydatne strony.


www.godominicanrepublic.com - oficjalna strona Dominikany, jest zakładka o Santo Domingo (ENG)

Nasze artykuły na temat Santo Domingo:
Santo Domingo - Noclegi
Dojazd z Santo Domingo do Haiti

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2023


o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ