Kolonia - przewodnik turystyczny

Panorama Kolonii

Panorama Kolonii. Foto: Chad Sparkles, flickr.com


Kolonia (niem. Köln) jest jednym z najważniejszych punktów na chrześcijańskiej i naukowej mapie Europy. To właśnie tutaj znajduje się Uniwersytet w Kolonii - jeden z najstarszych na świecie oraz katedra w Kolonii - miejsce kultu, którego początki sięgają IV wieku.

Kolonia - informacje ogólne i notka historyczna

Kolonia jest najstarszym z dużych miast Niemiec. Zostało założone w czasach rzymskich przez żonę cesarza Klaudiusza, Agrypinę. Miasto zostało nazwane przez nią Colonia Claudia Ara Agrippinensium, co setki lat później zachowało się w skróconej wersji - Colonia.

Jak dotrzeć do Kolonii

Jak tanio dotrzeć do Kolonii?


Do Kolonii dolecimy Ryanair z Warszawskiego Modlina. Nie ma problemów ze znalezieniem lotów za 130 PLN. Do miasta lata również Wizzair z Gdańska i Katowic, gdzie możemy, z trochę większym trudem, znaleźć loty w podobnej cenie.

Transport z lotniska do centrum Kolonii

Dojazd z lotniska do Kolonii.


Lotniskiem Kolonii jest Cologne Bonn Airport, lotnisko położone między Kolonią a Bonn. Lotnisko połączone jest z kolonią linią S-Bahn (kolej podmiejska), 2,80 EUR za przejazd, który trwa około 15 minut.

Kolonia - komunikacja miejska

Kolonia posiada oryginalny system komunikacji miejskiej.


Kolonia posiada rozbudowany i efektywny system komunikacji miejskiej. System zintegrowany jest do tego stopnia, że metro stanowi połączenie metra tradycyjnego i tramwajów. Aktualne mapy wszelkich środków transportu w mieście: https://www.vrsinfo.de/streckennetz/schienennetzplaene.html.

Kolonię możemy zwiedzać na dwa sposoby, w zależności od miejsca noclegu. Można spać taniej na obrzeżach miasta i korzystać z komunikacji miejskiej, albo zapłacić trochę więcej za nocleg w centrum i zwiedzać pieszo - główne atrakcje miasta położone są w centrum, niedaleko siebie. Często bardziej opłaca się nocleg w centrum. Normalne, pojedyncze bilety kosztują 2,80 EUR, a całodniowe 8,50 EUR. Jeżeli jesteśmy większym gronem to świetną ofertą są bilety grupowe (TagesTicket 5 Personen), które kosztują 12.90 EUR.

Kolonia - karta miejska KölnCard

karta miejska

Karta miejska w Kolonii - KölnCard.


Kolonia posiada kartę miejską (KölnCard), którą powinien zainteresować się każdy, kto chce zwiedzać płatne muzea i atrakcje. Kartą powinien się również zainteresować każdy, kto jedzie do Kolonii w kilkuosobowej grupie. Karta nie jest wybitnie droga, a zniżki, jakie daje na wstęp do płatnych atrakcji powoduje, że jest opłacalna, jeżeli w trakcie naszej wizyty odwiedzimy odpowiednią ilość płatnych miejsc. Karta upoważnia również do bezpłatnego poruszania się po mieście. Koszt karty to 9 EUR (karta na 24h) lub 18 EUR (48h) w wariancie dla jednej osoby lub 19 EUR (24h)/38 EUR (48h) w wariancie grupowym (maksymalnie 5 osób). Kartę kupimy m.in. w automatach biletowych. Więcej informacji: https://www.cologne-tourism.com/welcome/koelncard.html

Noclegi w Kolonii

Gdzie tanio spać w Kolonii?


Kolonia posiada rozbudowaną i drogą bazę noclegową. Za nocleg w dwuosobowym pokoju zapłacimy od około 220 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 75 PLN.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne (Booking, Agoda itp.) i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie.

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Kwatery prywatne - w Kolonii można rozejrzeć się za prywatnymi kwaterami na Airbnb. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne.

Atrakcje Kolonii

co warto zobaczyć w Londynie

Sprawdź darmowe atrakcje miasta.


Katedra w Kolonii (Kölner Dom) - największa atrakcja miasta. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu w IV wieku. Czynna codziennie w godzinach 6:00 - 19:30. Wstęp bezpłatny, aczkolwiek Katedra posiada taras widokowy na szczycie wieży (wstęp 4/2 EUR) oraz skarbiec (4/2 EUR), które można zwiedzić na jednym bilecie za 6/3 EUR.

Zespół kościołów romańskich - o tym, jak ważnym miejscem wiary była Kolonia, świadczy szereg wiekowych kościołów. Stara część miasta posiada 12 romańskich świątyń. Najbardziej znane to m.in. Sankt Ursula Kirche (Świętej Urszuli, patronki miasta), St. Maria im Kapitol (największy), St. Andreas, Sankt Kunibert Kirche, Sankt Severin Kirche, St. Pantaleon, St. Maria in Lyskirchen, Groß St. Martin, St. Gereon Kirche, Sankt Aposteln, St. Cacilien Kirche.

W okolicy około kilometra od starówki i Kolner Dom znajduje się Rheinauhafen, bardzo ciekawy przykład rewitalizacji dawnego portu, w którym znajduje się nowopowstała promenada oraz fantastyczne, poziome biurowce.

Kolonia posiada bardzo ciekawe muzea, z których najbardziej warte odwiedzenia jest muzeum perfum (Duftmuseum), które znajduje się w domu twórcy wody kolońskiej, Johanna Maria Farina, w której od 1709 roku istnieje fabryka perfum.

Kolonia - wskazówki praktyczne

Kolonia - wskazówki praktyczne.


- na dworcu głównym, który położony jest tuż obok katedry, znajdują się tanie knajpy, w których za niewielki pieniądz możemy się najeść do syta

Przydatne linki

Kolonia - przydatne strony.


www.cologne-tourism.com - oficjalna strona miasta (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Kolonia   Niemcy  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ