Jakarta - przewodnik turystyczny

Panorama Jakarty

Panorama Jakarty. Foto: Stefan Magdalinski, flickr.com


Jakarta uznawana jest za jedną z najbrzydszych stolic Azji. Miasto liczy około 12 milionów mieszkańców, a cała aglomeracja miejska około 32 miliony mieszkańców, co oznacza, że stolica Indonezji jest jedną z największych metropolii świata.

Jakarta - notka historyczna

Jakarta została założona w IV wieku. Jej pierwszą nazwą było Sunda Kelapa. Przez wiele wieków miasto rozwijało się, ale nie należało do najważniejszych na wyspie.  W 1527 miasto znalazło się pod kontrolą sułtanatu Bantam. Wtedy zmieniono jego nazwę na Jayakarta. W 1619 roku miasto zostało zdobyte przez Holendrów, którzy zrobili z niego stolicę swojej kolonii - Holenderskich Indii Wschodnich. Gdy Indonezja uzyskała niepodległość w 1949 roku, Jakarta została jej stolicą.

Dzisiaj Jakarta jest gigantycznym miastem, który zamieszkują 32 miliony mieszkańców. To drugie (po Tokio) największe miasto świata. To gospodarcza, polityczna oraz kulturalna stolica Indonezji.

Jak dolecieć do Jakarty

Jak tanio dotrzeć do Jakarty?


Jest wiele sposobów na dotarcie do Jakarty, jednak większość z nich nie jest tania. Z Europy można lecieć do stolicy Indonezji m.in. z Frankfurtu (Lufthansa) i Amsterdamu (KLM), jednak najniższa cena za lot (wyłączając promocje) to około 700 EUR. Najtaniej będzie dotrzeć do Jakarty z przesiadką w Azji, z czego najlepsza wydaje się Tajlandia (brak wizy), do której (Bangkok) często pojawiają się promocję i polecieć można z Europy już za 1100 - 1300 PLN. Z Bangkoku możemy polecieć do Jakarty liniami AirAsia za kilkadziesiąt dolarów (cena za lot w dwie strony).

Jakarta - dojazd do centrum z lotniska

Dojazd z lotniska do Jakarty.


Lotnisko w Jakarcie, Soekarno Hatta International Airport (CGK), położone jest około 20 km od centrum miasta. To potężne lotnisko z 3 terminalami (między którymi możemy poruszać się darmowym busem lub taksówkami).

Do miasta dojedziemy na wiele sposobów. Najtańszym jest bus DAMRI, którym dojedziemy do miasta, w zależności od kierunku, za cenę 40 000 IDR (10 PLN) - 70 000 IDR (25 PLN). Autobusy kursują do północy.

Do miasta możemy dojechać przy pomocy prywatnych przewoźników. Najtańszy jest Uber. Szybki jest również przejazd taksówką (około 175 000 IDR/44 PLN korzystając z taksówek przy wyjściu lub około 90 000 IDR/23 PLN po wyjściu z lotniska i przejściu stanowisk transportowych). Na drodze do miasta są bramki, na których trzeba dokonać opłaty drogowej, 25 000 IDR (6 PLN) - płaci za to klient, ważne, abyś miał tę kwotę w drobnych, w przeciwnym wypadku nie licz, że taksówkarz wyda Ci resztę, jeżeli dasz grubszy banknot.

Duża część hoteli, a nawet część hosteli oferuje darmowy odbiór z lotniska, sprawdź, czy Twoje miejsce noclegowe tego nie oferuje.

Jakarta - komunikacja miejska

Jakarta nie posiada dobrego systemu komunikacji miejskiej.


Jakarta, jedno z największych miast na świecie, posiada fatalny i całkowicie niewydolny system komunikacji miejskiej. Miasto praktycznie przez cały czas jest zakorkowane. Metra nie ma, jest w budowie (www.jakartamrt.co.id). Na chwilę obecną w planie są dwie linie, otwarcie części przewidziane jest na 2019 rok.

Po mieście poruszają się autobusy miejskie (znane jako Transjakarta Busway, TJ), jakość usług nie jest najgorsza, jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, że z powodu korków przyjazdy autobusów mogą się spokojnie różnić nawet o godzinę. Bilet kosztuje 3500 IDR (1 PLN) lub 2000 IDR w godzinach 5:00-7:00. Aby poruszać się busami należy kupić w kiosku lub automacie kartę biletową, którą zasila się gotówką (jej cena to 4000 IDR).

Na dalszych odległościach i do podróży po obrzeżach należy korzystać z kolei podmiejskiej, która rozpoczyna kursowanie około 4 nad ranem i jeździ do północy. Bilet kosztuje 2000 IDR za 5 stacji + 500 IDR za każde kolejne 3 stacje - najdłuższy przejazd kosztuje 7000 IDR (niecałe 2 PLN).

Najlepszym środkiem do poruszania się po mieście jest Uber, który oferuje w Jakarcie UberMoto - usługi skuterowe. W ten sposób unikniemy części korków - motor przeciśnie się między samochodami. Takie usługi przejazdu na skuterach oferują również miejscowi (tzw. ojek).

Jakarta oferuje również darmowy, finansowany przez miasto piętrowy, turystyczny bus City Tour Jakarta, który kursuje codziennie między 9:00 a 19:00 na trasie Hotel Indonesia - MH Thamrin - Medan Merdeka Barat - Museum Nasional - Majapahit - Harmoni - Komplek Sekretariat Negara - ANZ Bank (Pecenongan)- Pasar Baru - Jakarta Art Theater (Gedung Kesenian Jakarta) - Lapangan Banteng - Masjid Istiqlal - Juanda - Veteran II - Medan Merdeka Utara - Istana Negara (Medan Merdeka Barat) - Indosat - Medan Merdeka Selatan - City Hall - MH Thamrin - Sarinah - Hotel Indonesia.

Noclegi w Jakarcie

Gdzie tanio spać w Jakarcie, stolicy Indonezji?


Jak w większości azjatyckich miast, noclegi nie należą do najdroższych. Za nocleg w dwuosobowym pokoju w Jakarcie zapłacimy od około 35 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 20 PLN.

Booking.com

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Jakarta - atrakcje

co warto zobaczyć w Jakarcie

Sprawdź darmowe atrakcje miasta.


Jednym z serc miasta jest plac Mardeka Square (Plac Wolności) - jeden z największych na świecie (5 razy większy od pekińskiego placu Tiananmen). Na placu znajduje się Monas - Narodowy Monument - ogromna na 132 metry wieża symbolizująca walkę o kraj. Przy placu znajduje się szereg wartych odwiedzenia budynków, m.in. Pałac Prezydencki, Urząd Miasta, Muzeum Narodowe oraz kilka świątyń, w tym Istiqlal Mosque, jeden z największych meczetów w Azji oraz położona niedaleko Katedra w Jakarcie. Przy placu znajduje się Jalan Jaksa - popularna uliczka, wypełniona tanimi hostelami i miejscami, gdzie można się zabawić.

Kota Tua Jakarta (znane jako Jakarta Old Town lub Oud Batavia) to stare miasto zbudowane w XVII wieku przez holendrów. Posiada ciekawą, europejską zabudowę (m.in. kościół Sion, najstarszy w mieście), można tu tanio zjeść i zajść do chińskiej dzielnicy.

Jakarta, jak każde miasto azjatyckie posiada sporo ciekawych bazarów. Największy z nich to Jalan Surabaya.

Jakarta - wskazówki praktyczne

Jakarta - wskazówki praktyczne.


- Jakarta to gorące miasto; temperatura nie spada nigdy poniżej 18 stopni Celsjusza
- Blue Bird Taxi i Express Taxi są polecanymi firmami taksówkowymi w Jakarcie. Wielu taksówkarzy lubi się podszywać pod Bleu Bird, dlatego sprawdź dokładnie nazwę firmy oraz to, czy taksówkarz jest w uniformie Blue Bird (jest to wymóg organizacji)

Jakarta - przydatne linki

Jakarta - przydatne strony.


www.jakarta-tourism.go.id - oficjalna strona miasta (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2023


Tagi: Jakarta   Indonezja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ