Kluż-Napoka - przewodnik turystyczny

Kluż-Napoka w Rumunii

Centrum miasta. Foto: Angelo Romano, flickr.com


Kluż-Napoka należy do największych miast Rumunii (325 tysięcy mieszkańców). Miasto istniało już w czasach prehistorycznych. Uzyskało na znaczeniu za czasów Imperium Rzymskiego. Wiele kontrowersji wzbudza obecna nazwa miasta. Do 1974 roku było to po prostu Cluż, jednak rządzący wtedy Rumunią komuniści dodali "Napoka", aby podkreślić związki z rzymską kolonią Napoka (i dogryźć tym samym Węgrom, do których Kluż należało w przeszłości).

JAK NAJTANIEJ DOTRZEĆ DO KLUŻ-NAPOKI?

Jak tanio dotrzeć do Kluż-Napoki?


Do Kluż-Napoki dolecimy z przesiadkami. Najbardziej opłacalne trasy: Wizzair lub Ryanair z Polski do Brukseli, Mediolanu, Rzymu lub Eindhoven i stamtąd lot Wizzair do Cluj-Napoca. Wszystkie loty można trafić za 200-300 PLN.

Kolejnym wariantem jest lot z Warszawy do Budapesztu i stamtąd transport busem do Kluż-Napoki za 21 EUR (np. z firmą Orangeways (www.orangeways.com)).

Osoby, które mają niedaleko do Berlina mogą pomyśleć o lotach Wizzair - nie ma problemu ze znalezieniem lotów za cenę poniżej 150 PLN.

TRANSPORT DO KLUŻ-NAPOKA z Cluj-Napoca Airport (CLJ)

Dojazd z lotniska do Klużu.


Lotnisko Kluż-Napoka położone jest niecałe 10 km od centrum miasta. Dojedziemy do niego busami (busy Wizzair, 15 RON, około 4 EUR), trolejbusem (linia nr 5, trzeba wyjść z lotniska i iść w prawo, 4 RON, około 1 EUR, biletomat na przystanku) lub taksówką (około 5-7 EUR).

KOMUNIKACJA MIEJSKA W KLUŻ-NAPOKA

Kluż-Napoka posiada wystarczającą komunikację miejską.


Komunikacją miejską w Klużu-Napoce zarządza przedsiębiorstwo RATUC (www.ratuc.ro). Na ich stronie internetowej można znaleźć mapy i pełną rozpiskę tras 25 linii autobusowych, 7 trolejbusowych i 3 tramwajowych, które posiada miasto. Koszt jednego biletu to 4 RON (około 4 PLN). Co ciekawe, jeden bilet upoważnia do dwóch przejazdów.

NOCLEGI W CLUJ-NAPOKA

Gdzie tanio spać w Kluż-Napoka?


Kluż-Napoka posiada dużą i rozbudowaną bazę noclegową. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacimy od około 80 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 50 PLN.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne (Booking, Agoda itp.) i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie.

 
Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

KLUŻ-NAPOKA - WARTE ODWIEDZENIA

co warto zobaczyć w Londynie

Sprawdź darmowe atrakcje miasta.


Miasto ma wielowiekową historię dzięki czemu znajdziemy w nim sporo zabytków.

Miasto posiada kilka ładnych placów:
- Piata Unirii z największym kościołem w kraju - Biserica Sf. Mihail oraz pałacem Bánffy Palace
- Piata Avram lancu z prawosławnym Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Klużu-Napoce (Catedrala Adormirea Maicii Domnului), pomnikiem i budynkiem Teatru Narodowego
- Plac Michała Walecznego (Piața Mihai Viteazu) z pomnikiem bohatera
- Plac Luciana Blagi z Biblioteką Uniwersytecką

Niedaleko centrum znajdziemy Park Centralny, a pół kilometra na północ part Cetatuia, z którego jest piękny widok na miasto. Przy Parku Centralnym znajdziemy boisko Cluj Arena.

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

Kluż-Napoka - wskazówki praktyczne.


- Kluż to drugie (po Bukareszcie) najważniejsze studenckie miast Rumunii (ponad 60 000 studentów). Oznacza to, że miasto żyje w nocy i posiada sporo klubów

PRZYDATNE STRONY

Kluż-Napoka - przydatne strony.


www.romaniatourism.com/cluj-napoca.html - oficjalna, turystyczna strona Rumunia, zakładka o Kluż-Napoka (ENG)

Nasze artykuły na temat Kluż-Napoka:
tymczasowo brak

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Kluż-Napoka   Rumunia  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ