Kluż-Napoka - przewodnik turystyczny

Kluż-Napoka w Rumunii

Centrum miasta. Foto: Angelo Romano, flickr.com


Kluż-Napoka należy do największych miast Rumunii (325 tysięcy mieszkańców). Miasto istniało już w czasach prehistorycznych. Nie jest to główny kierunek turystów wyjeżdżających do Rumunii, miasto jednak ma w sobie wiele uroku i miejsc do odkrycia.

Kluż-Napoka - informacje ogólne i notka historyczna

Tereny miasta były zamieszkane od starożytności. W II wieku, kiedy tereny zajęli Rzymianie, utworzyli w tym miejscu obóz legionu o nazwie Napoca. Do czasów współczesnych przez większość czasu Napoka należała do Węgier i była znana pod nazwą Kluż (Cluj) jednak po zakończeniu I wojny światowej miasto trafiło w granice Królestwa Rumunii. Wiele kontrowersji wzbudza obecna nazwa miasta. Do 1974 roku było to po prostu Cluj, jednak rządzący wtedy Rumunią komuniści dodali "Napoca", aby podkreślić związki z rzymską kolonią (i, jak twierdzą historycy, dogryźć tym samym Węgrom, do których Kluż należało w przeszłości).

Jak dotrzeć do Kluż-Napoki

Jak tanio dotrzeć do Kluż-Napoki?


Do Kluż-Napoki dolecimy z przesiadkami. Najbardziej opłacalne trasy: Wizzair lub Ryanair z Polski do Brukseli, Mediolanu, Rzymu lub Eindhoven i stamtąd lot Wizzair do Cluj-Napoca. Wszystkie loty można trafić za 200-300 PLN.

Kolejnym wariantem jest lot z Warszawy do Budapesztu i stamtąd transport busem do Kluż-Napoki za 21 EUR (np. z firmą Orangeways (www.orangeways.com)).

Osoby, które mają niedaleko do Berlina mogą pomyśleć o lotach Wizzair - nie ma problemu ze znalezieniem lotów za cenę poniżej 150 PLN.

Kluż-Napoka - dojazd do centrum z lotniska

Dojazd z lotniska do Klużu.


Lotnisko Kluż-Napoka położone jest niecałe 10 km od centrum miasta. Dojedziemy do niego busami (busy Wizzair, 15 RON, około 4 EUR), trolejbusem (linia nr 5, trzeba wyjść z lotniska i iść w prawo, 4 RON, około 1 EUR, biletomat na przystanku) lub taksówką (około 5-7 EUR).

Kluż-Napoka - komunikacja miejska

Komunikacją miejską w Klużu-Napoce zarządza przedsiębiorstwo RATUC (www.ratuc.ro). Na ich stronie internetowej można znaleźć mapy i pełną rozpiskę tras 25 linii autobusowych, 7 trolejbusowych i 3 tramwajowych, które posiada miasto. Koszt jednego biletu to 4 RON (około 4 PLN). Co ciekawe, jeden bilet upoważnia do dwóch przejazdów.

Noclegi w Kluż-Napoka

Gdzie tanio spać w Kluż-Napoka?


Kluż-Napoka posiada dużą i rozbudowaną bazę noclegową. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacimy od około 80 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 50 PLN.

Booking.com

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Kluż-Napoka - atrakcje

Miasto ma wielowiekową historię dzięki czemu znajdziemy w nim sporo zabytków.

Miasto posiada kilka ładnych placów:
- Piata Unirii z największym kościołem w kraju - Biserica Sf. Mihail oraz pałacem Bánffy Palace
- Piata Avram lancu z prawosławnym Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Klużu-Napoce (Catedrala Adormirea Maicii Domnului), pomnikiem i budynkiem Teatru Narodowego
- Plac Michała Walecznego (Piața Mihai Viteazu) z pomnikiem bohatera
- Plac Luciana Blagi z Biblioteką Uniwersytecką

Niedaleko centrum znajdziemy Park Centralny, a pół kilometra na północ part Cetatuia, z którego jest piękny widok na miasto. Przy Parku Centralnym znajdziemy boisko Cluj Arena.

Kluż-Napoka - wskazówki praktyczne

Kluż-Napoka - wskazówki praktyczne.


- Kluż to drugie (po Bukareszcie) najważniejsze studenckie miast Rumunii (ponad 60 000 studentów); oznacza to, że miasto żyje w nocy i posiada sporo klubów

Kluż-Napoka - przydatne linki

Kluż-Napoka - przydatne strony.


www.romaniatourism.com/cluj-napoca.html - oficjalna, turystyczna strona Rumunia, zakładka o Kluż-Napoka (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023


Tagi: Kluż-Napoka   Rumunia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ