Eindhoven - przewodnik turystyczny

Eindhoven

Eindhoven. Foto: Lennart Tange, flickr.com


Eindhoven to jedno z najważniejszych miast Holandii. Jeszcze do niedawna było małą wioską, wszystko jednak zmieniło powstanie w 1891 roku firmy Philips, która w opuszczonym budynku w mieście rozpoczęła produkcję. Rozwój firmy i powstanie nowych przedsiębiorstw (m.in. DAF) spowodował, że do Eindhoven spłynęły tysiące ludzi, a miasto dynamicznie się rozwinęło.

Eindhoven - informacje ogólne i notka historyczna

Eindhoven uzyskało prawa miejskie w 1232 roku. W XV i XVI wieku zostało zrównane z ziemią w wyniku wojen. Mimo odbudowy, miasto spłonęło w wielkim pożarze w 1554 roku. Eindhoven nie było znaczącym ośrodkiem tej części Europy. Wszystko zmieniło się jednak w 1891 roku, kiedy Koninklijke Philips założył w mieście swoją firmę, która bardzo szybko stała się ogólnoświatowym liderem w branży elektroniki użytkowej. To spowodowało, że do miasta zaczęły zjeżdżać tysiące osób poszukujących pracy i lepszego życia.

Dzisiejszy Eindhoven to miasto, którego populacja wynosi 225 tysięcy mieszkańców, co czyni je piątym największym miastem Holandii. Miasto, głównie dzięki firmie Philips, jest centrum przemysłu, handlu i biznesu - wytwarzene jest tutaj prawie 50% krajowej produkcji.

Jak dolecieć do Eindhoven

Jak najtaniej dotrzeć do Eindhoven?


Do Eindhoven lata z Polski zarówno Ryanair (Z Warszawy i Krakowa) jak i Wizzair (Gdańsk, Poznań, Warszawa, Wrocław, Lublin, Katowice). Nie ma większych problemów ze znalezieniem lotów za 150 PLN.

Eindhoven - dojazd do centrum z lotniska

Dojazd z lotniska do Eindhoven i Amsterdamu.


Lotnisko w Eindhoven, Eindhoven Airport (EIN) położone jest 5 kilometrów od centrum miasta. Do miasta (stacji Eindhoven Station) dojedziemy busem 400 i 401 (cena przejazdu to 3,75 EUR, bilet można kupić u kierowcy).

Sprzed lotniska w Eindhoven możemy wziąć autobus Air Express Bus (www.airexpressbus.com) do Amsterdamu. Cena to około 23 EUR za kurs w jedną stronę lub bilet tam+powrót za 40 EUR. Bilety najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem na stronie. Więcej o tym, jak z Eindhoven dojechać do Amsterdamu opisaliśmy w artykule Jak dotrzeć do Amsterdamu?.

Eindhoven - komunikacja miejska

Eindhoven jest na tyle małym miastem, że jesteśmy w stanie zwiedzić je pieszo. Duża część miasta jest strefą wyłączoną z ruchu samochodowego. Po mieście możemy poruszać się busami, jednak dużo lepszym i popularniejszym sposobem jest wynajęcie roweru.

Noclegi w Eindhoven

Gdzie tanio spać w Eindhoven?


Eindhoven nie posiada rozbudowanej bazy noclegowej. Brakuje zwłaszcza tanich hosteli, których nie ma praktycznie w ogóle. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacimy od około 200 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie (a w zasadzie to w jednoosobowym pokoju bo hosteli z dormami tutaj brakuje) będzie kosztować od około 135 PLN.

Booking.com

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Atrakcje Eindhoven

Miejscem o międzynarodowej sławie jest w Eindhoven Van Abbemuseum - muzeum sztuki, w którym znajdziemy m.in. dzieła Pabla Picasso. Głównymi atrakcjami miasta są muzea związane z Philipsem i DAF.

W mieście znajduje się kilka oryginalnych budynków, m.in. De Admirant (najwyższy budynek w mieście), Evoluon (budynek w kształcie kosmicznego statku), Lichttoren, Witte Dame. W mieście znajduje się również kilka okazałych kościołów: Oude Toren, Paterskerk, Sint-Catharinakerk, Sint Joriskerk.

Jeżeli wypożyczymy rower, warto, żebyśmy pojechali na Hovenring - pierwsze na świecie rondo dla rowerów.

Eindhoven - wskazówki praktyczne

Eindhoven - wskazówki praktyczne.


- Eindhoven jest siedzibą zespołu piłkarskiego PSV Eindhoven. Warto zajrzeć na stadion klubu, kultowy Philips Stadium

Eindhoven - przydatne linki

Eindhoven - przydatne strony.


www.thisiseindhoven.com - oficjalna strona miasta (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023


Tagi: Eindhoven   Holandia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ