Nikozja - przewodnik turystyczny

Panorama Nikozji

Panorama Nikozji. Foto: Aapo Haapanen, flickr.com


Nikozja jest jedyną na świecie podzieloną stolicą. Część północna (turecka) należy do nieuznawanego państwa Cypr Północny, natomiast część południowa (grecka) należy do Cypru. Miasto podzielone jest zieloną linią, która jest strefą zdemilitaryzowaną utrzymywaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Nikozja - informacje ogólne i notka historyczna

Pierwsze wzmianki o Nikozji pojawiają się w VII wieku p.n.e. W 333 p.n.e. Aleksander Macedoński włączył miasto do swojego imperium. Po rozpadzie Imperium Macedońskiego w 148 p.n.e. Nikozja należała do Egiptu, Rzymu i Bizancjum. W 1489 roku została zdobyta przez Republikę Wenecką, a w 1571 roku przez Turcję. W 1878 kolonia brytyjska. Od 1960 roku stolica niepodległego Cypru. Przechodzenie z rąk do rąk pozostawiło w Nikozji niesamowitą mieszankę historii i zabytków, w której ciężko się nie zakochać. Nic dziwnego, że Nikozja należy do jednych z największych atrakcji Cypru.

Dzisiejsza Nikozja jest stolicą Cypru i największym jego miastem. Mieszka w nim ponad 300 tysięcy mieszkańców. Status miasta jest ewenementem w skali światowej. W 1974 roku Turcja dokonała inwazji na Cypr, który do dzisiaj okupuje w 30% jego powierzchni. Nikozja jest stolicą Cypru oraz stolicą nieuznawanej Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Jak dotrzeć do Nikozji

Jak tanio dotrzeć do Nikozji?


Na Cypr dolecimy tanimi liniami z Polski. Od czasu ataku tureckiego na Cypr zamknięte jest międzynarodowe lotnisko Nicosia International Airport. Za główne lotnisko kraju uchodzi oddalone 40km od stolicy Larnaka Airport. I właśnie w to miejsce najlepiej jechać, jeżeli chcemy odwiedzić Nikozję.

Cena standardowa za lot do Larnaki to 350-600 PLN, wszystko co droższe uważam za nieopłacalne. Z Larnaki dojedziemy do Nikozji busem za 4 EUR. Więcej informacji w artykule Cypr - przewodnik turystyczny. Jest również możliwość lotów do odległego o około 140 km Paphos, skąd do Nikozji dojedziemy busem za 7 EUR. Podane ceny są cenami z miast do Nikozji. Jeżeli do Nikozji chcemy udać się bezpośrednio z lotniska Paphos lub Larnaka, to przejazdy obsługuje Kapnos Airport Shuttle (www.kapnosairportshuttle.com). Cena za przejazd z lotniska Paphos do Nikozji kosztuje 15 EUR (10 EUR studenci, 5 EUR dzieci), a przejazd z lotniska w Larnace do Nikozji kosztuje 8 EUR (5 EUR dzieci).

Nikozja - dojazd do centrum z lotniska

Dojazd z lotniska do Nikozji.


Nikozja obsługiwana jest przez dwa lotniska - Larnaca Airport (LCA) i Paphos Airport (PFO). Tak jak napisałem powyżej, Jeżeli do Nikozji chcemy udać się bezpośrednio z lotniska Paphos lub Larnaka, to przejazdy obsługuje Kapnos Airport Shuttle (www.kapnosairportshuttle.com). Cena za przejazd z lotniska Paphos do Nikozji kosztuje 15 EUR (10 EUR studenci, 5 EUR dzieci), a przejazd z lotniska w Larnace do Nikozji kosztuje 8 EUR (5 EUR dzieci).

Nikozja - komunikacja miejska

Serce miasta i główne jego atrakcje położone są na tyle niedaleko siebie, że możemy je wszystkie zwiedzić pieszo. Na dalsze kierunki jest system autobusowy (www.nicosiabuses.com.cy).

Noclegi w Nikozji

Gdzie tanio spać w Nikozji?


Nikozja nie posiada szczególnie rozbudowanej bazy noclegowej. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacimy od około 110 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 80 PLN.

Booking.com

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Atrakcje Nikozji

Nikozja - sprawdź darmowe atrakcje miasta.


Większość atrakcji miasta znajduje się w starym mieście. Poza tym w mieście funkcjonują 3 duże kluby piłkarskie - Omonia, APOEL i Olimpiakos - jeżeli interesujemy się piłką nożną, powinniśmy zrobić sobie tour po stadionach.

Nikozja - wskazówki praktyczne

Nikozja - wskazówki praktyczne.


- Nikozja jest miastem studenckim, kluby i puby żyją tu praktycznie każdego dnia

Nikozja - przydatne linki

Nikozja - przydatne strony.


www.visitnicosia.com.cy - oficjalna strona miasta (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023


Tagi: Nikozja   Cypr  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ