Timisoara - przewodnik turystyczny

Timisoara

Timisoara, park różany. Foto: Alex Tod, flickr.com


Timisoara to jedno z najważniejszych rumuńskich miast. Położona kilkanaście kilometrów od zachodniej granicy kraju z Serbią. Miasto istnieje w tym miejscu od przeszło 800 lat, na przestrzeni których miasto należało nie tylko do Rumunów, ale również do do Austro-Węgier.

Timisoara - informacje ogólne i notka historyczna

Pierwsza wzmianka o Timisoarze pochodzi z 1212 roku. Miasto było siedzibą węgierskich królów. W 1552 roku Timisoara została zdobyta przez Turków. Po 164 latach zdobyli ją Austriacy, którzy rządzili nim przez następne 200 lat. Po powstaniu Królestwa Rumunii w 1918, Timisoara trafiła w jej granice na podstawie traktatu w Trianon.

Dzisiaj Timisoara jest jednym z największych i najważniejszych miast Rumunii. Zamieszkuje ją 320 tysięcy osób.

Jak dotrzeć do Timisoary

Jak tanio dotrzeć do Timisoary?


Osoby mieszkające w zachodniej Polsce mogą lecieć do Timisoary z Berlina. Cena za lot to przeważnie kilka-kilkanaście EUR. Pozostali mogą lecieć do Timisoary z głównych europejskich miast, do których można dolecieć tanimi liniami lotniczymi, np. z Brukseli, Paryża, Rzymu czy Mediolanu.

Timisoara - dojazd do centrum z lotniska

Dojazd z lotniska do Timisoary.


Lotnisko w Timisoarze - Traian Vuia International Airport (TSR), położone jest około 10 kilometrów od centrum miasta. Do centrum dojedziemy autobusem nr 4 i 4B (cena 2,5 RON, bilety można kupić w biletomacie) spod terminala krajowego.

Timisoara - komunikacja miejska

Po Timisoarze jeżdżą autobusy, trolejbusy oraz tramwaje, które obsługuje spółka STPT (www.ratt.ro). Jeden bilet kosztuje 2 RON (około 2 PLN), bilety do kupienia w kioskach i biletomatach. Mapy tras dostępne pod adresem: https://timisoaratourism.com/getting-around/public-transport-timisoara.

Po Timisoarze można się również poruszać rowerami - w mieście działa system rowerów miejskich www.velotm.ro. Pierwsza godzina jest darmowa.

Noclegi w Timisoarze

Gdzie tanio spać w Timisoarze?


Za noc w dwuosobowym pokoju w Timisoarze zapłacimy od około 80 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 20 PLN.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne (Booking, Agoda itp.) i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie.

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Atrakcje Timisoary

Symbolami miasta są place: Piata Victoriei (znane również jako Victory Square lub Opera Square - znajdziemy na nim  Metropolitan Orthodox Cathedral, budynek opery, urząd miasta, filharmonię oraz okazałe pałace), Piata Unirii (Union Square, stare miaso, pałace i knajpy, Catolic Dome, Pałac Barokowy, Kościół Serbski i inne, a niedaleko placu znajdziemy The Bastion - stare, obronne mury miasta) oraz Piata Libertatii (Liberty Square, położony między placem Victorei i Unirii, stary plac z dawnym urzędem miasta i pomnikiem St. Nepomuk's Statue).

Timisoara znana jest w całej Rumunii jako zielone miasto. Warto odwiedzić parki: Botanical Park (obok Piata Unirii), Park Różany (obok Piata Victoriei), Central Park (obok Piata Victoriei, zaraz przy Metropolitan Orthodox Cathedral).

Timisoara - wskazówki praktyczne

Timisoara - wskazówki praktyczne.


- W Timisoarze działają uniwersytety, jest duża szansa, że młodsi mieszkańcy będą znać język angielski

Timisoara - przydatne linki

Timisoara - przydatne strony.


www.timisoaratourism.com - oficjalna, turystyczna strona miasta (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021


comments powered by Disqus
Tagi: Timisoara   Rumunia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ