Neapol - przewodnik turystyczny

Neapol jest trzecim (po Rzymie i Mediolanie) największym miastem Włoch. Położona u stóp Wezuwiusza stolica regionu Kampania liczy około milion mieszkańców. Miasto słynie z wielu wspaniałych zabytków - pałaców, zamków i okazałych kościołów. Jest również świetną bazą wypadową na nieodległe Pompeje.

Neapol - notka historyczna

Neapol został założony przez Greków w 750 roku p.n.e. Nazwa miasta oznacza po prostu Nowe Miasto. W 290 r.p.n.e. podbity przez Rzym, szybko stał się jednym z jego najważniejszych miast. Po upadku Cesarstwa niezależne księstwo, a od 1282 do 1816 stolica Królestwa Neapolu.

Dzisiaj Neapol jest trzecim największym miastem Włoch. Wyprzedza go jedynie Rzym i Mediolan. Miasto zamieszkuje milion osób, natomiast cała aglomeracja zamieszkana jest przez około 3 miliony obywateli. Neapol jest najważniejszym miastem południowych Włoch.

Jak dolecieć do Neapolu

Jak tanio dotrzeć do Neapolu?


Do Neapolu dolecimy z Polski tanimi liniami lotniczymi. W momencie pisania tych słów (marzec 2018), do Neapolu latał Ryanair z Gdańska, Krakowa, Warszawy i Wrocławia oraz Wizzair z Katowic i Warszawy. Nie ma większych problemów ze znalezieniem lotów już za około 150 PLN.

Neapol - dojazd do centrum z lotniska

Dojazd z lotniska do centrum Neapolu.


Lotnisko Naples Airport (NAP, www.aeroportodinapoli.it) znane jest również pod nazwą Capodichino Airport. Jest położony około 7 kilometrów od centrum miasta. Do centrum z lotniska w Neapolu dojedziemy autobusem Alibus za cenę 4 EUR (bilety można kupić u kierowcy). Bus zatrzymuje się na dwóch przystankach: Stazione Centrale (dworzec główny) i Piazza Municipio (przy porcie głównym). Autobus kursuje od 6:30 do 23:40 co około 20 minut. Są dostępne również inne firmy transportowe, których listę można znaleźć na oficjalnej stronie lotniska.

Neapol - komunikacja miejska

Neapol można zwiedzić pieszo.


Komunikacja miejska rozbita jest na kilka firm, co może powodować, że system komunikacji miejskiej w Neapolu może wydawać się skomplikowany. W rzeczywistości nie jest jednak tak tragicznie i można poruszać się po mieście bez większych problemów. Jeżeli nie straszne nam spacery, to Neapol możemy przejść pieszo. Wszystkie atrakcje miasta położone są niedaleko siebie.

Po mieście kursują 3 linie metra (które mają łącznie 20,2 km długości), autobusy (odradzane, w mieście są gigantyczne korki, przez co jazda bardzo się wydłuża, pamiętaj, że biletów nie kupisz u kierowcy) oraz kolej szynowa. Do wyboru mamy pojedynczy bilet (90 minut z możliwymi przesiadkami) za 1,30 EUR lub bilet dzienny za 3,60 EUR.

Jeżeli mamy zamiar dużo podróżować komunikacją miejską w Neapolu, powinniśmy zastanowić się nad kartą Unico Campania (www.unicocampania.it). Za 20 EUR otrzymamy kartę, która umożliwi nam podróżowanie po mieście przez 3 dni (koniec ważności karty o północy trzeciego dnia). A jeżeli chcemy podróżować dużo po całym regionie (czyli zaliczyć m.in. Pompeje), kupmy kartę Compania Artecard (www.campaniartecard.it), która umożliwi nam poruszanie się przez 3 dni po całym regionie Kampanii i upoważni nas do zniżek przy znacznej części atrakcji (pełna lista na stronie internetowej).

Noclegi w Neapolu

Gdzie tanio spać w Neapolu?


Neapol posiada dużą bazę noclegową. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacimy od około 115 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 55 PLN.

Booking.com

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Dużo tańsze są w Neapolu kwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum za około 50 PLN za dwuosobowy pokój.

Atrakcje Neapolu

co warto zobaczyć w Londynie

Sprawdź darmowe atrakcje miasta.


Neapol posiada ogromną ilość atrakcji. Znane jest przede wszystkim z okazałych pałaców i kościołów oraz uznanych muzeów. Najbardziej znane pałace to: Palazzo di Capodimonte (XVIII wiek, wewnątrz znajduje się okazała kolekcja malarska - Nazionale Galleria di Capodimonte, Palazzo Como, Palazzo Gravina, Palazzo Salerno oraz Palazzo Reale.

Okazałych, wartych odwiedzenia kościołów jest około 20. Najbardziej znane to: położona niedaleko Piazza Garibaldi katedra (Duomo), S. Maria del Carmine, S. Domenico Maggiore, S. Maria la Nova, S. Giovanni a Carbonara, S. Lorenzo, S. Agostino alla Zecca oraz S. Chiara.

W Neapolu znajdziemy 3 muzea o międzynarodowej sławie: Museo di Capodimonte, Galleria Nazionale oraz najbardziej znane, Museo Archeologico Nazionale, w którym znajdziemy najcenniejsze znaleziska z Pompejów i Herkulanum.

W Neapolu znajdziemy również Zamki: dwunastowieczny Castel dell’Ovo i trzynastowieczny Castel Nuovo.

Najpopularniejszym placem jest Piazza del Plebiscito.

Neapol - wskazówki praktyczne

Neapol - wskazówki praktyczne.


- Piazza Garibaldi to popularna miejscówka dla kieszonkowców, będąc tam uważaj na swoje rzeczy

Neapol - przydatne linki

Liverpool - przydatne strony.


www.italia.it/en/travel-ideas/art-cities/naples.html - zakładka o Neapolu na oficjalnej, turystycznej stronie Włoch (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023


Tagi: Neapol   Włochy  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ