Monachium - przewodnik turystyczny

Monachium

Monachium. Foto: Alexandra Svatikova, flickr.com


Stolica Bawarii, Monachium, to trzecie (po Berlinie i Hamburgu) największe niemieckie miasto (niecałe 2 miliony mieszkańców). Mimo, że mocno ucierpiało w trakcie II Wojny Światowej, wypełnione jest zabytkami i piękną architekturą.

Monachium - informacje ogólne i notka historyczna

Monachium powstało w 1158, kiedy książe Bawarii, Henryk Lew, dokonał lokacji miasta. Dzięki dogodnemu położeniu miasto szybko się rozwijało. Na początku XIX wieku stało się stolicą Królestwa Bawarii, które od 1918 roku należalo do Republiki Weimarskiej.

Jak dotrzeć do Monachium

Jak tanio dotrzeć do Monachium?


Z Polski lata do Monachium Wizzair, nie ma problemu ze znalezieniem ceny 80 PLN za loty. Należy mieć na uwadze, że loty z tanimi liniami lotniczymi są zazwyczaj do Memmingen, lotniska położonego 110km od Monachium.

Transport z lotniska do centrum Monachium

Dojazd z lotniska do Monachium.


Monachium obsługiwane jest przez 2 lotniska. Główne to Munich International Airport (MUC), jeden z głównych portów lotniczych europy, położony około 30 km od miasta. Lotnisko uważane jest za jedno z najlepszych na świecie, znajduje się w czołówkach branżowych zestawień. Do centrum dojedziemy autobusem (www.airportbus-muenchen.de) za cenę od 10,50 EUR, przejazdy z lotniska od 6:30 do 22:30, a z centrum do lotniska 5:15 do 20:00, czas przejazdu: do Munich Hauptbahnhof (Dworzec Główny) około 45 minut, do Munich Nord / Schwabing około 25 minut. Najbardziej opłaca się kupić od razu bilet w dwie strony (17 EUR).

Do centrum dojedziemy również koleją podmiejską S-Bahn (S-1 i S-8) - 11,20 EUR za przejazd w jedną stronę.

Memmingen Airport (FMM) - to lotnisko, na które latają samoloty Ryanair. Położone 110km od centrum Monachium. Z lotniska Memmingen do centrum Monachium dojedziemy autobusami, które są zsynchronizowane z lotami Ryanair, cena to 15 EUR za przejazd (przy zakupie przez internet) lub 20 EUR przy zakupie biletu na miejscu.

Monachium - komunikacja miejska

Monachium komunikacja miejska

Monachium posiada rozbudowaną komunikację miejską.


Monachium posiada rozbudowany i czytelny system komunikacji miejskiej (MVV, www.mvv-muenchen.de). Po mieście możemy się poruszać się  koleją podmiejską (S-Bahn), metro (U-Bahn), tramwajami i busami. Na wszystkie obowiązują te same bilety. Pojedynczy bilet w pierwszej strefie (pomijając lotnisko, turysta raczej nie wyjedzie poza strefę 1) kosztuje 2,90 EUR i upoważnia do poruszania się i przesiadek w jednym kierunku, nie można na nim jednak wrócić do miejsca wyjazdu. Jeżeli mamy zamiar poruszać się komunikacją miejską, pomyślmy o bilecie dziennym (ważny od chwili skasowania do 6 rano dnia następnego) - jego cena to 6,70 EUR. Kupując bilet na wszystkie strefy za 13 EUR, będziemy mogli dojechać na bilecie na lotnisko. Istnieją również świetne dzienne bilety grupowe. Koszt biletu na 1 dzień to 12,80 EUR, a na 3 dni 29,60 EUR - na takim bilecie może jechać do 5 osób.

Noclegi w Monachium

Gdzie tanio spać w Monachium?


Monachium posiada rozbudowaną bazę noclegową, która nie należy do najtańszych. Noc w dwuosobowym pokoju kosztuje od około 180 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 55 PLN.

Booking.com

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Kwatery prywatne - w Monachium warto rozejrzeć się za kwaterami prywatnymi. Jest duża szansa, że znajdziemy tam tańszy nocleg niż w hotelu.

Atrakcje Monachium

co warto zobaczyć w Londynie

Sprawdź darmowe atrakcje miasta.


Najpopularniejszą dzielnicą Monachium jest oczywiście centrum - Altstadt-Lehel. Większość atrakcji miasta położona jest w tym miejscu. Symbolem miasta jest plac Marienplatz, Odeonsplatz i okolice, gdzie znajduje się Nowy Ratusz (Neues Rathaus; koniecznie zobacz słynny zegar Glockenspiel), Stary Ratusz (Altes Rathaus), Residenz (rezydencja królów Bawarii w Monachium), katedra Frauenkirche, świątynie Asamkirche, Peterskirche oraz Theatinerkirche, logia Feldherrenhalle, Teatr Narodowy (Nationaltheater) oraz historyczny browar i piwiarnia, Hofbräuhaus am Platzl, będący ulubionym lokalem Adolfa Hitlera. W dzielnicy znajdują się fragmenty średniowiecznych murów oraz historyczne bramy wjazdowe: Karlstor, Isartor i Sendlinger Tor. Warto przejść się głównymi, zakupowymi ulicami miasta - Neuhauser Strasse i Kaufinger Strasse oraz odwiedzić centra handlu, np. targ Viktualienmarkt i halę Schrannenhalle.

Monachium na sportowo

Stadion Bayern Monachium

Allianz Arena - stadion Bayernu Monachium. Foto: Manuel Núñez Salinas, flickr.com


Monachium to oczywiście także i Bayern Monachium - legendarny, jeden z najlepszych klubów na świecie. Do stadionu dojedziemy linią U6 (stacja Frottmaning). Stadion można zwiedzać w godzinach 10:00 - 18:00, cena normalnego biletu to 19 EUR. Więcej informacji i możliwość zakupu biletu przez internet: www.allianz-arena.com.

Monachium - wskazówki praktyczne

Monachium - wskazówki praktyczne.


- co roku, w okolicach od 15 września do pierwszej niedzieli października trwa Oktoberfest - największy na świecie festyn ludowy

Przydatne linki

Monachium - przydatne strony.


www.muenchen.de - oficjalna strona miasta (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023


Tagi: Monachium   Niemcy  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ