Dominikana - przewodnik turystyczny

Dominikana - Playa Rincon

Playa Rincon - jedna z najpiękniejszych plaży na świecie.


Dominikana zajmuje 2/3 wyspy Haiti (dawn. Hispaniola), którą współdzieli z państwem Haiti. Mimo, że jest to odległy z Polski kierunek, w ostatnim czasie pojawia się do niej sporo promocji.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Santo Domingo DominikanaSamanaSamanaWodospad El LimonPlaya Rincon w Dominikanie

INFORMACJE OGÓLNE

DOMINIKANA (Republika Dominikańska)

Populacja

9,5 mln

Stolica

Santo Domingo

Strefa czasowa

UTC -4
(12:00 w Polsce = 6:00 w Dominikanie)

Waluta

peso (DOP)
1 PLN = 13,05 DOP
1 USD = 47,53 DOP
1 EUR = 55,74 DOP
(29.07.2017)

Język

hiszpański

Główne miasta

Santo Domingo, Santiago, La Vega, San Cristobal, San Pedro de Macorís, San Francisco de Macorís, La Romana, Higuey, Puerto Plata, Moca

Zalecane szczepienia Brak wymaganych szczepień

INFORMACJE PRAKTYCZNE

W Dominikanie odnotowano przypadki zarażenia Ebolą.


- turysta ma obowiązek meldunku. W miejscu, w którym będziemy spać otrzymamy do wypełnienia formularz
- poza prowincją nie ma większych problemów z dostępem do bankomatów. Za bezpieczne bankomaty uchodzą jednak tylko te znajdujące się w kurortach turystycznych
- w restauracjach przyjęło się, że do rachunku dolicza się 18% (podatek) oraz 10% (opłata za obsługę)
- mimo, że Dominikańczycy będą zaczepiać i namawiać nas do skorzystania z ich usług, czy zakupu ich produktów, nie są nachalni. Nie wypada ich ignorować. W 99% przypadków, jeżeli się przywitamy i powiemy, że nie jesteśmy zainteresowani, Dominikańczyk podziękuje i pójdzie dalej.
- Z Dominikany dojedziemy do Haiti. O tym, jak to zrobić, napisałem osobny artykuł: Dojazd do Haiti z Dominikany

WIZA NA DOMINIKANĘ

Wiza

Czy na Dominikanę jest potrzebna wiza?


Obywatele RP nie potrzebują wizy do Dominikany, jeżeli ich pobyt nie będzie dłuższy niż 90 dni. Po przyjeździe do kraju będziemy musieli wykupić kartę turystyczną (15 USD), która umożliwi nam legalny pobyt na terenie Dominikany przez 30 dni. Po 30 dniach należy wykupić kolejną kartę, dzięki której na terenie Dominikany będzie można być łącznie do 90-ciu dni.

Przy odprawie paszportowej będziemy musieli pokazać bilety powrotne. Wymagane jest również posiadanie odpowiedniej ilości środków, które umożliwią nam życie na miejscu. Nie ma jednak żadnej kwoty i konkretnej regulacji w przepisach.

JAK DOTRZEĆ DO DOMINIKANY

Jak dolecieć do Dominikany?


Do Dominikany trafiają się niesamowite promocje, nawet na loty z Polski. W trakcie ostatniego roku od dnia pisania tego tekstu pojawiło się kilka promocji z lotami poniżej 1500 PLN. Pojawiły się nawet promocje z lotami za mniej niż 1000 PLN. Autorowi tego tekstu udało się kupić bilety za 750 PLN. Polecam przeglądać strony z promocjami lotniczymi oraz strony z biletami czarterowymi, które często oferują loty na Dominikanę w dobrych cenach. Więcej informacji dostępne jest w mojej książce, Encyklopedia Taniego Zwiedzania.

BEZPIECZEŃSTWO NA DOMINIKANIE

Bezpieczeństwo

Czy w Dominikanie jest bezpiecznie?


W kraju znajduje się ognisko cholery (jest to ostra przebiegająca choroba zakaźna, której towarzyszy rozwolnienie oraz wymioty). Z tego powodu należy dbać o higienę, pić wyłącznie wodę butelkowaną, jeść żywność poddawaną obróbce termicznej itp.

Ponadto na Dominikanie, jak w pozostałej części kontynentu, występuje podwyższone zagrożenie przestępczością pospolitą. Zaleca się szeroko ogarniętą rozwagę, unikanie miejsc niebezpiecznych i spacerowania nocą, skromny ubiór, nie eksponowanie bogactwa i wartościowych przedmiotów.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Transport publiczny w Gambii

Transport publiczny w Dominikanie.


Transport publiczny w Dominikanie jest słabo rozbudowany. Nie ma kolei, są (bardzo drogie) loty wewnątrz państwa, a stan dróg jest na niskim poziomie (jest jednak coraz lepiej ze względu na budowę nowoczesnych autostrad). Mimo to podróżowanie wewnątrz Dominikany nie jest skomplikowane i ciężkie.

                    Autobusy i drogi

Ruch drogowy w Dominikanie.


Po Dominikanie możemy poruszać się autokarami, pojazdami guaguas (wymowa: "gwagwas", są to tanie vany poruszające się po ustalonych trasach (przeważnie z jednego miasta do drugiego), potrafią być przeładowane ludźmi, koszt to około 150-200 DOP (niecałe 20 PLN) za przejazd 1-2h). Warto przed planowaniem podróży spojrzeć na mapę Dominikany. Główne drogi prowadzą do stolicy, co oznacza, że duża część tras zaczyna się/przecina stolicę. Trasy przejazdów oraz rozkład jazdy możemy znaleźć na stronie www.horariodebuses.com

Przykładowe ceny:
Santo Domingo - Punta Cana (2,5h jazdy):
Santo Domingo - La Romana (1h jazdy):
Santo Domingo - Santiago de los Caballeros (2,5h jazdy):
Santo Domingo - Port au Prince (stolica Haiti, 7h jazdy):
Santo Domingo - Monte Cristi (4:15h jazdy):

Największą firmą autokarową w Dominikanie jest Caribe Tours (www.caribetours.com.do). Na stronie dostępny jest przejrzysty przegląd tras. Można założyć, że żaden, nawet najdalszy przejazd nie będzie kosztować więcej niż 10 USD. Z kolei ze wschodniego wybrzeża dojedziemy do stolicy autokarem Expreso Bavaro (www.expresobavaro.com). Przejazd kosztuje 400 RDS, trwa około 3h, a autokary ruszają o z góry ustalonych porach, zarówno z Santo Domingo, jak i Punta Cana: 7:00, 9:00, 11:00, 13:00, 15:00, 16:00.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Gambii

Ciekawostki o Dominikanie i wyspie Haiti.


- wyspę Haiti odkrył w 1492 roku Krzysztof Kolumb. Wyspa została nazwana Hispaniolą (w niektórych źródłach nazywana jest tak do tej pory) i weszła w skład hiszpańskiego imperium kolonialnego. Z czasem Francuzi odbili zachodnią część wyspy (w ten sposób na wyspie nastąpił podział, przez który ostatecznie istnieją dzisiaj na wyspie 2 państwa)
- Dominikana jest turystycznie najpopularniejszym miejscem na Karaibach. Rocznie wyspę odwiedza ponad 5 milionów turystów

PRZYDATNE STRONY

Dowiedz się więcej o Dominikanie.


www.godominicanrepublic.com - oficjalna strona internetowa Dominikany (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017


comments powered by Disqus
Tagi: Dominikana  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ