Dominikana - przewodnik turystyczny
Playa Rincon - jedna z najpiękniejszych plaży na świecie.
Dominikana zajmuje 2/3 wyspy Haiti (dawn. Hispaniola), którą współdzieli z państwem Haiti. Mimo, że jest to odległy z Polski kierunek, w ostatnim czasie pojawia się do niej sporo promocji.
Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście lub atrakcji)
DOMINIKANA - SPIS TREŚCI
Dominikana - informacje ogólne i rąbek historii
Populacja | około 11 milionów |
---|---|
Stolica | Santo Domingo |
Strefa czasowa | UTC -4 (12:00 w Polsce = 6:00 w Dominikanie) |
Waluta | peso (DOP) 1 PLN = 14,29 DOP 1 USD = 56,83 DOP 1 EUR = 64,57 DOP (17.02.2022) |
Język | hiszpański |
Główne miasta | Santo Domingo, Santiago, La Vega, San Cristobal, San Pedro de Macorís, San Francisco de Macorís, La Romana, Higuey, Puerto Plata, Moca |
Wyspę Haiti odkrył Krzysztof Kolumb w 1492 roku. Wyspa stała się częścią hiszpańskiego imperium kolonialnego. W 1697 roku Dominikana, nazwana Santo Domingo, stała się osobną jednostką kolonialną. W tym samym roku część wyspy wydarli sobie Francuzi. Na wyspie, obok Santo Domingo, pojawiło się Haiti, będące kolonią francuską. Obie kolonie były intensywnie eksploatowane, przez co lokalne społeczności Indian zostały prawie w całości wymordowane, a na wyspę zaczęto sprowadzać afrykańskich niewolników. Na początku XIX wieku obie kolonie uzyskały niepodległość. Po kilku latach, w 1822 roku Dominikana została zajęta przez Haiti. Dominikana zaproponowała Hiszpanii powrót na wyspę. Hiszpanie wrócili i wygnali Haitańczyków, a sama Dominikana ponownie stała się w 1861 roku hiszpańską kolonią. Gdy tylko Haiti przestało być problemem, na Dominikanie wybuchła wojna o niepodległość. W 1865 roku państwo znów stało się niepodległe. Rozwój państwa opierał się na pożyczkach, w dużej mierze z USA. Gdy państwo przestało być wypłacalne, w 1916 roku najechali na nie Amerykanie, którzy ograbili i opuścili wyspę w 1924 roku. Przez następne dziesięciolecia Dominikaną rządzili dyktatorzy. W latach 80. zaczęto wprowadzać reformy, a państwo zaczęło się otwierać na świat.
Dzisiejsza Dominikana jest turystycznym rajem, do którego każdego roku przylatuje ponad 6 milionów turystów.
Informacje praktyczne
- turysta ma obowiązek meldunku. W miejscu, w którym będziemy spać otrzymamy do wypełnienia formularz
- poza prowincją nie ma większych problemów z dostępem do bankomatów. Za bezpieczne bankomaty uchodzą jednak tylko te znajdujące się w kurortach turystycznych
- w restauracjach przyjęło się, że do rachunku dolicza się 18% (podatek) oraz 10% (opłata za obsługę)
- mimo, że Dominikańczycy będą zaczepiać i namawiać nas do skorzystania z ich usług, czy zakupu ich produktów, nie są nachalni. Nie wypada ich ignorować. W 99% przypadków, jeżeli się przywitamy i powiemy, że nie jesteśmy zainteresowani, Dominikańczyk podziękuje i pójdzie dalej
- Z Dominikany dojedziemy do Haiti. O tym, jak to zrobić, napisałem osobny artykuł: Dojazd do Haiti z Dominikany
Wiza do Dominikany
Czy na Dominikanę jest potrzebna wiza?
Obywatele RP nie potrzebują wizy do Dominikany, jeżeli ich pobyt nie będzie dłuższy niż 90 dni. Po przyjeździe do kraju będziemy musieli wykupić kartę turystyczną (15 USD), która umożliwi nam legalny pobyt na terenie Dominikany przez 30 dni. Po 30 dniach należy wykupić kolejną kartę, dzięki której na terenie Dominikany będzie można być łącznie do 90-ciu dni. Od 1 stycznia 2018 roku Dominikana zniosła obowiązek wykupienia karty turystycznej za 15 USD. Od tej pory karta ta wliczona jest w cenę biletu lotniczego.
Przy odprawie paszportowej będziemy musieli pokazać bilety powrotne. Wymagane jest również posiadanie odpowiedniej ilości środków, które umożliwią nam życie na miejscu. Nie ma jednak żadnej kwoty i konkretnej regulacji w przepisach.
Język i znajomość języka angielskiego
Językiem urzędowym Dominikany jest hiszpański. Osoby mówiące po hiszpańsku, nawet w formie podstawowej, nie będą mieli problemów ze zrozumieniem mieszkańców Dominikany. Ze względu na ogromną ilość turystów i ważność branży turystycznej dla gospodarki, sporo osób mówi po angielsku. Osoby mówiące po angielsku spotykaliśmy w sklepach, hostelach i hotelach oraz na ulicy. Zdarzało się jednak, że nie mogliśmy znaleźć nikogo mówiącego po angielsku.
Gotówka i bankomaty
Walutą Dominikany jest peso (DOP). Pieniądze można wymieniać w kantorach, których jest pod dostatkiem. Bankomaty powszechnie dostępne. Płatność kartą dostępna w większości przypadków. Nie ma problemów z polskimi kartami płatniczymi. Revolut w Dominikanie działa bez problemu. Przy wypłacie pieniędzy z bankomatów pobierana jest opłata, przeważnie 100-200 DOP (około 7-14 PLN).
Bezpieczeństwo na Dominikanie
Czy w Dominikanie jest bezpiecznie?
W kraju znajduje się ognisko cholery (jest to ostra przebiegająca choroba zakaźna, której towarzyszy rozwolnienie oraz wymioty). Z tego powodu należy dbać o higienę, pić wyłącznie wodę butelkowaną, jeść żywność poddawaną obróbce termicznej itp.
Ponadto na Dominikanie, jak w pozostałej części kontynentu, występuje podwyższone zagrożenie przestępczością pospolitą. Zaleca się szeroko ogarniętą rozwagę, unikanie miejsc niebezpiecznych i spacerowania nocą, skromny ubiór, nie eksponowanie bogactwa i wartościowych przedmiotów.
Gniazdka elektryczne w Dominikanie
Na Dominikanie występują wtyczki elektryczne A i B, co oznacza, że będziemy potrzebowali przejściówki. Przejściówkę miały na swoim stanie wszystkie miejsca noclegowe, w których byliśmy, wypożyczane są one bez opłat.
Jak dolecieć do Dominikany
Jak dolecieć do Dominikany?
Do Dominikany trafiają się niesamowite promocje, nawet na loty z Polski. W trakcie ostatniego roku od dnia pisania tego tekstu pojawiło się kilka promocji z lotami poniżej 1500 PLN. Pojawiły się nawet promocje z lotami za mniej niż 1000 PLN. Autorowi tego tekstu udało się kupić bilety za 750 PLN. Polecam przeglądać strony z promocjami lotniczymi oraz strony z biletami czarterowymi, które często oferują loty na Dominikanę w dobrych cenach. Z polskich biur podróży warto śledzić biuro podróży Itaka, która oferuje czasem podróż w bardzo dobrej cenie. Więcej informacji dostępne jest w mojej książce, Encyklopedia Taniego Zwiedzania.
Transport wewnątrz Dominikany
Transport publiczny w Dominikanie.
Transport publiczny w Dominikanie jest słabo rozbudowany. Nie ma kolei, są (bardzo drogie) loty wewnątrz państwa, a stan dróg jest na niskim poziomie (jest jednak coraz lepiej ze względu na budowę nowoczesnych autostrad). Mimo to podróżowanie wewnątrz Dominikany nie jest skomplikowane i ciężkie.
Autobusy i drogi w Dominikanie
Ruch drogowy w Dominikanie.
Po Dominikanie możemy poruszać się autokarami, pojazdami guaguas (wymowa: "gwagwas", są to tanie vany poruszające się po ustalonych trasach (przeważnie z jednego miasta do drugiego), potrafią być przeładowane ludźmi, koszt to około 150-200 DOP (niecałe 20 PLN) za przejazd 1-2h). Warto przed planowaniem podróży spojrzeć na mapę Dominikany. Główne drogi prowadzą do stolicy, co oznacza, że duża część tras zaczyna się/przecina stolicę. Trasy przejazdów oraz rozkład jazdy możemy znaleźć na stronie www.horariodebuses.com
Przykładowe ceny:
Santo Domingo - Punta Cana (2,5h jazdy): 450 DOP
Santo Domingo - La Romana (2h jazdy): 280 DOP
Santo Domingo - Port au Prince (stolica Haiti, 7h jazdy): 2300 DOP (około 180 PLN)
Santo Domingo - Monte Cristi (4:15h jazdy): 500 DOP (około 40 PLN)
Santo Domingo - Samana: 450 DOP (około 35 PLN)
Santo Domingo - Cabrera: 500 DOP (około 40 PLN)
Santo Domingo - Puerta Plata: 500 DOP (około 40 PLN)
Największą firmą autokarową w Dominikanie jest Caribe Tours (www.caribetours.com.do). Na stronie dostępny jest przejrzysty przegląd tras. Można założyć, że żaden, nawet najdalszy przejazd nie będzie kosztować więcej niż 10 USD. Z kolei ze wschodniego wybrzeża dojedziemy do stolicy autokarem Expreso Bavaro (www.expresobavaro.com). Przejazd kosztuje 400 RDS, trwa około 3h, a autokary ruszają o z góry ustalonych porach, zarówno z Santo Domingo, jak i Punta Cana: 7:00, 9:00, 11:00, 13:00, 15:00, 16:00.
Dominikana - ciekawostki
Ciekawostki o Dominikanie i wyspie Haiti.
- wyspę Haiti odkrył w 1492 roku Krzysztof Kolumb. Wyspa została nazwana Hispaniolą (w niektórych źródłach nazywana jest tak do tej pory) i weszła w skład hiszpańskiego imperium kolonialnego. Z czasem Francuzi odbili zachodnią część wyspy (w ten sposób na wyspie nastąpił podział, przez który ostatecznie istnieją dzisiaj na wyspie 2 państwa)
- Dominikana jest turystycznie najpopularniejszym miejscem na Karaibach. Rocznie wyspę odwiedza ponad 6 milionów turystów
Dominikana - przydatne linki
Dowiedz się więcej o Dominikanie.
www.godominicanrepublic.com - oficjalna strona internetowa Dominikany (ENG)
Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022
Dominikana
Zapraszam Cię do zakupu mojej książki - Encyklopedia Taniego Zwiedzania!
10 pomysłów na tani wyjazd do Europy
Rezerwacja noclegów - na co patrzeć, chcąc wybrać dobry nocleg? [PORADNIK]
Jedzenie w podróży - poradnik. Jak jeść tanio, na co zwrócić uwagę