Sheffield - przewodnik turystyczny

Panorama Sheffield

Sheffield to klimatyczne miasto. Foto: http://underclassrising.net/, flickr.com


Sheffield jest jednym z największych miast Anglii (niecałe 500 tysięcy mieszkańców). To jedno z miejsc w którym wybuchła rewolucja przemysłowa. Przed dziesięcioleciami zagłębie przemysłowe, dzisiaj przekształcone w zielone miasto akademickie. Około 30% miasta położone jest na terenie parku narodowego Peak District National Park.

Sheffield - informacje ogólne i notka historyczna

Sheffield położone jest w północnej Anglii, niecałe 300 kilometrów od Londynu. Liczy 600 tysięcy mieszkańców i jest piątym największym miastem Anglii. Początki Sheffield datuje się na X wiek. W przeszłości było bardzo ważnym zagłębiem przemysłowym, dzisiaj jednak nie ma po tym śladu, Sheffield przekształciło się w miasteczko akademickie. Jedna trzecia miasta znajduje się w parku narodowym, a samo Sheffield ma wiele parków i terenów zielonych, dzięki czemu uchodzi za jedno z najbardziej zielonych miast na wyspach.

Jak dotrzeć do Sheffield

Jak tanio dolecieć do Londynu?

Jak tanio dotrzeć do Sheffield?


Do Sheffield dolecimy tanimi liniami lotniczymi z Polski. Do miasta lata z Polski Wizzair (Gdańsk, Katowice, Lublin, Poznań, Warszawa, Wrocław) - bez problemu można znaleźć cenę 190 PLN za loty.

Lotnisko w Sheffield i dojazd do centrum

Dojazd z Doncaster do Sheffield.


Sheffield obsługiwany jest przez lotnisko Doncaster Sheffield Airport (DSA), które położone jest około 30 kilometrów od centrum Sheffield. Lotnisko leży na granicy miasta Doncaster, dojazd do Sheffield będzie polegał na przejeździe z lotniska na dworzec główny w Doncaster (autobusem 204 i X4, rozkład jazdy, cena 4 GBP, czas przejazdu około 20 minut) i stamtąd przejazd pociągiem do Sheffield (nationalrail.co.uk, przejazd od 3,30 GBP, czas przejazdu od 25 do 40 minut, odjazd praktycznie co kilkanaście minut od 5 nad ranem do północy).

Od września 2019 roku z lotniska Sheffield dostępny jest bezpośredni autobus do centrum Sheffield - do Sheffield Interchange, głównego dworca autobusowego, które położone jest w centrum miasta. Autobus to X6 (operatorem linii jest firma Stagecoach), pojazdy kursują codziennie między godziną 4:30-23:49. Autobus kursuje mniej więcej co godzinę, koszt przejazdu (bilet kupiony u kierowcy) to 6 GBP. Za tą samą cenę można zakupić bilet całodniowy (day ticket) w oficjalnej aplikacji przewoźnika, Stagecoach Bus App, dzięki takiemu biletowi możemy poruszać się przez cały dzień komunikacją miejską w Sheffield.

Sheffield - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Londynie

Centrum Sheffield można przejść pieszo.


Komunikacja publiczna w Sheffield opiera się na tramwajach i autobusach. Jako miasto zielone Sheffield namawia mieszkańców do podróżowania pieszego. Miasto posiada wiele ułatwień i ścieżek wyłącznie dla pieszych. Piesze trasy pomoże wytyczyć planer www.walkit.com/cities/sheffield.

Tramwaje w Sheffield

Po Sheffield kursują 3 linie tramwajowe, którymi zarządza spółka Stagecoach. Oficjalnie system tramwajowy nazywa się Stagecoach Supertram. Dostępne są 3 linie tramwajowe:

  • niebieska (Blue line), kursująca z Malin Bridge przez centrum miasta do dworca kolejowego i dzielnicy Halfway
  • żółta (Yellow line), kursująca z Meadowhall przez centrum miasta do dzielnicy Middlewood
  • purpurowa (Purple line), kursująca w większości na trasie linii żółtej, zaczynająca się w Herdings Park i kończąca w Meadowhall

Bilet na przejazd kosztuje 1,5 GBP (centrum) lub 2,70 GBP (kurs poza centrum).

Autobusy w Sheffield

Po mieście kursują autobusy dwóch sieci: First Group i Stagecoach. Przewoźnicy nie uznają biletów swoich konkurentów. W chwili obennej (2020 rok) główną siecią jest Stagecoach (www.stagecoachbus.com) i pewnym jest, że turyście wystarczy poruszanie się jej liniami autobusowymi (oraz tramwajowymi). Na stronie internetowej przewoźnik oferuje czytelny planer podróży oraz cennik. Przewoźnik oferuje również własną aplikację na telefony: Stagecoach Bus App. Dzięki aplikacji uzyskamy możliwość kupna biletów bezpośrednio na apce oraz zyskamy dostęp do aktualnych map i rozkładów jazdy. Polecany przez nas bilet to day ticket, który kosztuje 6 GBP i umożliwia poruszanie się autobusami i tramwajami Stagecoach bez ograniczeń przez 24 godziny.

Noclegi w Sheffield

noclegi w Londynie

Gdzie tanio spać w Sheffield?


Sheffield posiada rozbudowaną sieć noclegową. O ile hotele są tańsze od tych w Londynie, o tyle hostele i wieloosobowe dormy są tańsze od swoich odpowiedników w stolicy Anglii. Cena za najtańszy nocleg wynosi około 60 PLN za łóżko w pokoju wieloosobowym i 110 PLN za pokój dwuosobowy.

Aby dowiedzieć się, jakie noclegi w Sheffield sprawdziliśmy osobiście i które z nich polecamy, sprawdź artykuł Noclegi w Sheffield - miejsca polecane i odradzane

Zapraszamy do skorzystania z porównywarki cen hoteli Booking, z którą współpracujemy. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Sheffield:

Booking.com

Poświęcając trochę czasu można znaleźć naprawdę ciekawe, przystępne cenowo oferty. Dodatkowo korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną. Dzięki!

Kwatery prywatne w Sheffield

W Sheffield radzę rozejrzeć się za kwaterami prywatnymi. W Sheffield można znaleźć prywatne kwatery już za 90 PLN za dwuosobowy pokój.

Atrakcje Sheffield

co warto zobaczyć w Londynie

Sprawdź darmowe atrakcje miasta.


Centrum miasta możemy przejść pieszo, zaliczając najważniejsze budynki miasta. Nieopodal siebie znajduje się Sheffield Town Hall (przy którym znajduje się śliczny ogród Peace Gardens), Sheffield City Hall, Katedra w Sheffield, Victoria Hall Methodist Church.

3 kilometry na północ od centrum znajduje się Hillsborough Stadium, stadion Sheffield Wednesday F.C., jednego z najstarszych klubów piłkarskich na świecie. Sam stadion otwarto w 1899 roku!

Sheffield - wskazówki praktyczne

Sheffield - wskazówki praktyczne.


- Sheffield jest jednym z głównych miejsc koncertowych w Anglii. Najbardziej znaną areną miasta jest O2 Academy Sheffield

Przydatne linki

Przydatne strony o Sheffield.


http://www.welcometosheffield.co.uk - oficjalna strona miasta (ENG)

Nasze artykuły na temat Sheffield:
Noclegi w Sheffield - polecane i odradzane

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023


Tagi: Sheffield   Anglia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ