Tyraspol - przewodnik turystyczny

Tyraspol

Tyraspol - budynek parlamentu, obok widoczny pomnik Lenina.


Mało jest dzisiaj miejsc podobnych do Tyraspola. To prawdziwy komunistyczny skansen, stolica nieuznawanego państwa Naddniestrze, które powstało wyłącznie dzięki pomocy Rosjan. Oficjalnie jest to drugie największe miasto Mołdawii, jednak władze tego kraju nie mają nad tymi terenami żadnej władzy...

JAK DOTRZEĆ DO TYRASPOLU

Jak najtaniej dolecieć do Tyraspolu?


Do Tyraspolu nie dolecimy bezpośrednio z Polski. Musimy kombinować. Najlepiej będzie dotrzeć do Kiszyniowa albo Odessy i stamtąd pojechać pociągiem lub marszrutką do Tyraspolu.

Do Mołdawii nie dolecimy z Polski tanimi liniami. Do stolicy kraju, Kiszyniowa, dolecimy Wizzair z Mediolanu, Londynu, Rzymu, Bolonii, Wenecji. Do tych miast dolecimy tanio z Polski liniami Ryanair lub Wizzair. Najbardziej dostępny z Polski wydaje się jednak lot z Berlina - dostępny w sezonie letnim (Wizzair). Najtańsze są w chwili obecnej loty z Bolonii - bez problemu znajdziemy loty za 70 EUR. Z pozostałych miast natomiast cena waha się w widełkach 100-140 EUR. Z Kiszyniowa dojedziemy do Tyraspolu z dworca autobusowego w centrum miasta (Gara Centrala Chisinau, mapa) za cenę 39 MLD (lub 70 MLD w przypadku zakupu biletów tam+powrót). Czas przejazdu to około  Na dworcu należy szukać kas, w których kupimy bilet, zapłacimy i dostaniemy bilet dzięki któremu będziemy mogli wsiąść do pojazdu. Na dworcu niejedna osoba może przekonywać nas, że autobusy już nie jeżdżą i musimy jechać z prywatnym przewoźnikiem (oczywiście za wyższą cenę). Nie dajmy się nabrać.

Innym sposobem na dojechanie do Mołdawii są busy i pociągi. Z Polski najlepiej dostać się do Lwowa (o tym, jak to zrobić za kilkadziesiąt złotych, przeczytasz w poradniku zwiedzania Lwowa). Z Lwowa możemy pojechać do Odessy pociągiem (12h jazdy, od 110 UAH, ok. 19 PLN, strona na której możemy sprawdzić rozkład jazdy i kupić bilety: www.booking.uz.gov.ua). Odessa położona jest przeszło 150km od Kiszyniowa. Za około 30 PLN dojedziemy do niego pociągiem lub marszrutką (odjeżdżają sprzed dworca) - czas przejazdu to około 4h.

W Tyraspolu zatrzymamy się na dworcu głównym, który jest zarazem głównym dworcem dla autokarów.

ZROZUMIEĆ TYRASPOL I NADDNIESTRZE

O co chodzi z Naddniestrzem?


Naddniestrze jest nieuznawanym państwem (które uważa się oficjalnie za niepodległe państwo i chce przyłączenia do Rosji). Jak w ogóle powstał ten twór? W dobie przełomów w latach 1989 i późniejszych, tereny Naddniestrza ogłosiły oddzielenie się od Mołdawii i niepodległość (2 września 1990, świat nie uznał tej niepodległości). Nie udałoby im się tego zrobić, gdyby nie militarna i gospodarcza pomoc Rosjan. Na co to Rosji? Po co cały ten konflikt?

Szukałem odpowiedzi na to pytanie. W książce "Więźniowie Geografii" bardzo ciekawie problem przedstawił Tim Marshall, reportażysta oraz ekspert do spraw międzynarodowych. Wytłumaczył, że cały problem sprowadza się do geopolityki. Naddniestrze (dokładniej Mołdawia, a jeszcze dokładniej Besarabia, czyli region historyczny wykraczający poza granice Mołdawii) to miejsce, niedaleko którego rozpoczynają się Karpaty, które następnie ciągną się przez 1500 km po sąsiednich krajach, aż do granicy Austrii i Słowacji, gdzie rozpoczynają się Alpy (które oddzielone są od Karpat doliną Dunaju w okolicach Bratysławy). 

Kontrolowanie przez Rosjan równiny między początkiem Karpat, a Morzem Czarnym (pas około 120 km) spowoduje, że w przypadku wybuchu międzynarodowego konfliktu, jedyny sensowny atak na Rosję będzie mógł odbyć się przez zwężenie Równiny Środkowoeuropejskiej, które znajduje się w Polsce. Rosjanie do tej pory trzymają swoje wojska w Naddniestrzu, co oznacza, że jeżeli wybuchnie wojna, bez problemu, w szybkim czasie zaczną kontrolować równinę między Karpatami, a Morzem Czarnym, tworząc z Karpat naturalną twierdzę, która będzie bronić zachodnich granic Rosji.

Sprawę ze znaczenia tych terenów zdawano sobie już dawno. Mniejszość rosyjska, która zamieszkuje Naddniestrze to zasiedleńcy, którzy zamieszkali te miejsca na rozkaz Stalina. Dzięki temu Rosjanie mogą dzisiaj mówić o tym, że bronią na tych terenach swoich mieszkańców.

Wjeżdżając na teren Naddniestrza będziemy musieli przejść odprawę paszportową (paszport wymagany), zadeklarować długość swojego pobytu i wziąć od pracowników służb granicznych Naddniestrza (obszar nie znajduje się pod jurysdykcją Mołdawii) kwitek z odprawy, który będziemy musieli oddać przy odprawie podczas wyjeżdżania z kraju.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Tyraspol - komunikacja miejska.


Po Tyraspolu poruszają się autobusy i trolejbusy. Koszt przejazdu to 3 ruble.

NOCLEGI W TYRASPOLU

Noclegi w Tyraspolu.


Baza noclegowa w Tyraspolu jest mała, zaledwie kilkanaście ośrodków noclegowych. Noc w dwuosobowym pokoju to koszt od około 60 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt od około 45 PLN. Niedaleko centrum dostępne jest pole namiotowe, gdzie noc za osobę kosztuje 20 PLN.

Do wyszukiwania noclegów polecam wyszukiwarkę HotelsCombined, która przeszukuje wszystkie internetowe wyszukiwarki noclegów (booking i inne) i pokazuje najtańsze ceny na dany nocleg, jakie są dostępne w internecie: