Hamburg - przewodnik turystyczny
Hamburg. Dzielnica St. Pauli, blisko portu.
Liczący prawie 2 miliony populacji Hamburg jest drugim (po Berlinie) największym miastem Niemiec. To zarazem miasto na prawach kraju związkowego, będące miejscem, które Niemcy uważają za swoje okno na świat. Hamburg został doszczętnie zniszczony podczas nalotów przeprowadzonych przez aliantów w trakcie drugiej wojny światowej. To niesamowite, że o zrównaniu miasta z ziemią świadczy w chwili obecnej jedynie Kościół św. Mikołaja przy placu Hopfenmarkt, którego ruiny pozostawiono jako pomnik.
HAMBURG - SPIS TREŚCI
Hamburg - informacje ogólne i notka historyczna
Liczący niecałe dwa miliony mieszkańców Hamburg jest drugim (po Berlinie) największym miastem Niemiec. Podobnie jak w przypadku stolicy Niemiec, Hamburg jest miastem na prawach kraju związkowego. To zarazem największy port morski Niemiec. Miasto było ważnym punktem na mapie Europy już od czasów średniowiecza, stając się wtedy jednym z najważniejszych portów Europy. W XVIII wieku miasto zdobyli Duńczycy, a na początku XIX wieku Francuzi. Od 1814 roku funkcjonowało jako wolne miasto, które od 1871 roku stało się miastem niemieckim.
Jak dotrzeć do Hamburga
Jak tanio dotrzeć do Hamburga?
Na chwilę pisania tego tekstu (27 lipca 2018) do Hamburga dolecimy z Polski liniami Ryanair (Katowice), Wizzair (Gdańsk) oraz EasyJet (Kraków). Nie ma żadnych problemów ze znalezieniem lotów za 65 PLN w jedną stronę.
Transport z lotniska do centrum Hamburga
Dojazd z lotniska do Hamburga.
W Hamburgu jest wiele lotnisk: Hamburg-Fuhlsbüttel (HAM), Lübeck-Blankensee (znany jako "Hamburg-Lübeck", LBC), Hamburg-Finkenwerder Airport (XFW) oraz Hamburg-Uetersen Airport (EDHE). Nas na szczęście interesuje jedynie ten pierwszy, Hamburg-Fuhlsbüttel (HAM), głównego lotniska Hamburga, do którego latają również tanie linie lotnicze z Polski. Lotnisko położone jest niecałe 10 km od centrum Hamburga. Z lotniska do centrum Hamburga dojedziemy koleją naziemną (linia S1 S-Bahn) za cenę 3,2 EUR. Metro jeździ co około 10-20 minut, przejazd trwa 30 minut.
Hamburg - komunikacja miejska
Hamburg posiada rozbudowaną komunikację miejską.
Hamburg posiada rozbudowany i czytelny system komunikacji miejskiej. Po mieście, w godzinach 05:00-01:00 kursują autobusy, metro (U-Bahn, 4 linie) oraz kolej podmiejska (S-Bahn, 6 linii). Dodatkowo po mieście kursuje 6 promów. Turyści polecają przejazd linią 62 z Landungsbrücken do Finkenwerder, która oferuje przepiękne widoki. Bilety kupimy w automatach lub u kierowców (autobusy).
Wielu mieszkańców Hamburga porusza się po mieście rowerem. Hamburg posiada system rowerów miejskich, StadRAD (www.stadtrad.hamburg.de).
Noclegi w Hamburgu
Gdzie tanio spać w Hamburgu?
Hamburg posiada rozbudowaną bazę noclegową. Noc w dwuosobowym pokoju kosztuje od około 110 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 55 PLN.
Booking.com !-->Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com. Dzięki!
Kwatery prywatne w Hamburgu
W Hamburgu można rozejrzeć się za kwaterami prywatnymi. Najtańsza w okolicach centrum kosztuje około 130 PLN, natomiast pod miastem (dojazd S-Bahn) niecałe 70 PLN.
Atrakcje Hamburga
Sprawdź darmowe atrakcje miasta Hamburg.
Najbardziej znaną dzielnicą Hamburga jest St. Pauli, na której znajdziemy Reeperbahn, rozrywkową, wyuzdaną ulicę czerwonych latarni wypełnioną klubami, barami i burdelami. Tym, co zszokuje odwiedzających to miejsce Polaków, będzie fakt, że znaczna część bezdomnych zalegających na tej ulicy, to Polacy. Na tej ulicy znajduje się Plac Beatelsów - to właśnie tutaj zespół debiutował dziesiątki lat temu. Kilkuminutowym spacerem dojdziemy z Reeperbahn na bulwary, przy których znajduje się kilka kultowych budynków, między innymi Elbe Tunnel czy Elbphilharmonie, monumentalny i futurystyczny budynek filharmonii.
Będąc w Hamburgu trzeba zrobić spacer ulicą Mönckebergstraße oraz zwiedzić tereny wokół ratusza (Rathaus). Dojdziemy do niego wyżej wspomnianą ulicą, która zaczyna się niedaleko dworca głównego. Po drodze miniemy kilka zabytków, między innymi kościół St. Jacobi.
Symbolem miasta są ruiny kościoła St. Nikolai, który został zniszczony podczas II wojny światowej, a jego ruiny pozostawiono jako pomnik ku pamięci. Równie ciekawym miejscem zadumy jest Cmentarz Ohlsdorf - jeden z największych na świecie, wypełniony pięknymi nagrobkami i trasami spacerowymi.
Jednym z najciekawszych muzeów jest Miniatur Wunderland, w którym znajduje się największa na świecie makieta modelarstwa kolejowego.
Hamburg - wskazówki praktyczne
Hamburg - wskazówki praktyczne.
- w 2011 Hamburg uzyskał tytuł Europejskiej Stolicy Czystości. Miasto kładzie wielki nacisk na ekologię. Tak duży, że podobnie jak Berlin, aby wjechać do centrum Hamburga wymagany jest zakup tabliczki Umweltzone. Kupicie je w warsztatach samochodowych lub salonach samochodowych
- idąc po Reeperbahn i odchodzących od niej ulicach w dzielnicy czerwonych latarni mów cicho po polsku przy bezdomnych - jeżeli usłyszą Cię bezdomni Polacy, mogą zacząć namolnie żebrać o pieniądze lub alkohol
Przydatne linki
Hamburg - przydatne strony.
www.hamburg-travel.com - oficjalna strona miasta (ENG)
Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023