Rumunia - jak dojechać na wulkany błotne niedaleko Buzau?

Wulkany w Rumunii

Wulkany błotne niedaleko Buzau w Rumunii.


Jak dojechać na wulkany błotne w Buzau, a dokładnie w okolicy Berca, Paclele i Beciu? Nie jest to szczególnie skomplikowane. Z poniższym poradnikiem dotrzesz na wulkany w Rumunii bez żadnego problemu.

Czym są wulkany błotne?

Wulkany błotne można spotkać tylko w kilku miejscach na świecie. Czym w ogóle są wylkany błotne? To stożki przypominające tradycyjne wulkany, z tą jednak różnicą, że ich geneza pochodzi w większości przypadków z gazu ulatniającego się z wnętrza ziemi, który natrafia na swojej drodze wody podziemne, w wyniku czego dochodzi do wymieszania się gazu z wodą i piaskiem przed wydostaniem się całości na powierzchnię. Najbliższe nam wulkany błotne występują w Rumunii oraz w Ukrainie, na Krymie. Następne najbliższe wulkany błotne występują w Azerbejdżanie, Iranie i Indiach. Wulkany błotne to bardzo rzadkie zjawisko. Nic więc dziwnego, że ze względu na niedużą odległość,  wielu turystów chce zobaczyć wulkany błotne właśnie w Rumunii. Jak do nich dojechać?

Jak dojechać na wulkany błotne w Rumunii?

Bazą wypadową na wulkany błotne w Rumunii jest Buzau, stolica okręgu Wołoszczyzna, miasto położone około 100 kilometrów na północ od Bukaresztu. Do miasta dojedziemy autokarem za 25-30 RON (niecałe 25-30 PLN). Więcej informacji o tym, jak dojechać do Buzau znajdziesz w artykule Buzau - przewodnik turystyczny. Z Buzau musimy natomiast dojechać do Berca i okolicznych miasteczek. Jest to około 30 kilometrów od Buzau.

Wulkany w Rumunii

Z Buzau do błotnych wulkanów jeżdżą autobusy z dworca Autogara Nord (link do mapy Google). Dworzec znajduje się przy dużych galeriach handlowych - Gelleria Mall i Aurora.

Wulkany w Rumunii

Do dworca i centrów handlowych prowadzi Bulevardul Unirii, główna ulica Buzau.

Wulkany w Rumunii

Z dworca odjeżdżają autobusy do Pacle. To w nie musimy wsiąść. Nazwy przystanków rozpisane są za szybą na przodach autobusów. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy wsiadamy we właściwy autobus, zapytajmy - "wulkano" jest zrozumiałe przez wszystkich, ludzie szybko pomogą nam i wskażą właściwy pojazd. Niestety, na wulkany jeżdżą tylko 3 autobusy dziennie - o 10:00, 13:30 i 17:30. Autobusy powrotne jadą o 6:00, 12:00 i 15:00. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest przejazd na wulkany o 10:00 i powrót autobusem o 15:00. Przejazd trwa około godziny, jego koszt to 9 RON (około 9 PLN).

Wulkany w Rumunii

Na powyższej mapie zaznaczyłem wulkany oraz miejsce, gdzie zatrzymuje się bus obok wulkanów. Czarną linią zaznaczona trasa busa. Bus zatrzymuje się centralnie obok pola kempingowego i malutkiego ośrodka Muddy Land (polecamy tam nocleg). Z przystanku autobusowego pozostaje już tylko kilkaset kroków do wulkanów Vulcanii Noroioși Pâclele Mari oraz Vulcanii Noroioși Pâclele Mici.

Wulkany w Rumunii

Na zdjęciu widać górę, na której jest napis - to tam idziemy.

Wulkany w Rumunii

Wulkany w Rumunii

Jeżeli mamy sporo sił, przyjechaliśmy busem, który wyruszył z Buzau o 10:00 i chcemy zrobić dodatkowe kilometry, możemy przejść się na Vulcanii Noroiosi De La Paclele Mari, widoczne na powyższej mapie. Jeżeli natomiast pojechaliśmy następnym busem i mamy mało czasu, możemy się zastanowić nad przejazdem do Berca i stamtąd pójść szybkim spacerem na wulkany położone niedaleko. Najbardziej okazałe są jednak wulkany Vulcanii Noroiosi De La Paclele Mici, nieopodal których zatrzymuje się autobus. Jest tam również malutki, prowadzony przez rodzinę pensjonacik, w którym można usiąść, napić się piwa i zjeść.

Cena wstępu na wulkany błotne w Rumunii

Cena wstępu do Pâclele Mari i Pâclele Mici jest taka sama:

  • 4 RON (około 4 PLN) - bilet normalny
  • 2 RON (około 2 PLN) - bilet ulgowy (dzieci/uczniowie/studenci)

Należy pamiętać, że wulkany są zamknięte w dni deszczowe.

Jeżeli masz jakieś pytania, napisz w komentarzu, chętnie odpowiem :)


Tagi:
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ