Kiszyniów - przewodnik turystyczny

Kiszyniów główny plac

Kiszyniów - Serce miasta, po lewej widoczny Arcul de Triumf.


Zwiedzanie Kiszyniowa. Warto? Tak! To jeden z kierunków, co do którego nie mieliśmy żadnych konkretnych oczekiwań i wyobrażeń. Stolica Mołdawii okazała się bardzo przyjemnym miejscem, pełnym zieleni i miejsc, w którym można usiąść i odpocząć. Kiszyniów to także miejsce przepełnione kawiarniami i restauracjami z bardzo przystępnymi dla Polaka cenami.

Kiszyniów - informacje ogólne i notka historyczna

Kiszyniów założono w 1466 roku w granicach Hospodarstwa Mołdawskiego. Kilkadziesiąt lat później miasto zostało zaanektowane przez Turcję, a w 1812 roku Tyraspol przeszedł w ręce Rosji. Gdy w 1917 roku Mołdawia ogłaszała niepodległość, bolszewicy próbowali utrzymać Kiszyniów i Mołdawię przeprowadzając zbrojny przewrót. Nie udało im się to, głównie dzięki pomocy wojsk Rumuńskich, które chciały (podobnie jak Mołdawia) przyłączenia Mołdawii do Rumunii. Plan ten jednak nie wszedł w życie - po wybuchu II wojny światowej Mołdawia została zajęta przez ZSRR. Po upadku Rosji Kiszyniów został stolicą niepodległej Mołdawii.

Dzisiaj Kiszyniów jest największym i najważniejszym miastem Mołdawii. W stolicy mieszka prawie 700 tysięcy obywateli.

Jak dotrzeć do Kiszyniowa

Jak najtaniej dolecieć do Kiszyniowa?


Do Mołdawii nie dolecimy niestety z Polski tanimi liniami. Do stolicy kraju, Kiszyniowa, dolecimy Wizzair z Mediolanu, Londynu, Rzymu, Bolonii, Wenecji. Do tych miast dolecimy tanio z Polski liniami Ryanair lub Wizzair. Najbardziej dostępny z Polski wydaje się jednak lot z Berlina - dostępny w sezonie letnim (Wizzair).

Najtańsze są w chwili obecnej loty z Bolonii - bez problemu znajdziemy loty za 70 EUR. Z pozostałych miast natomiast cena waha się w widełkach 100-140 EUR.

Innym sposobem na dojechanie do Mołdawii są busy i pociągi. Z Polski najlepiej dostać się do Lwowa (o tym, jak to zrobić za kilkadziesiąt złotych, przeczytasz w poradniku zwiedzania Lwowa). Z Lwowa możemy pojechać do Odessy pociągiem (12h jazdy, od 110 UAH, ok. 19 PLN, strona na której możemy sprawdzić rozkład jazdy i kupić bilety: www.booking.uz.gov.ua). Odessa położona jest przeszło 150km od Kiszyniowa. Za około 30 PLN dojedziemy do niego pociągiem lub marszrutką (odjeżdżają sprzed dworca) - czas przejazdu to około 4 godziny.

Kiszyniów - dojazd do centrum z lotniska

Kiszyniów - lotnisko

Lotnisko Kiszyniów.


Głównym lotniskiem Kiszyniowa i Mołdawii jest Chisinau International Airport (KIV). Lotnisko położone jest 14 km od centrum Kiszyniowa. Oficjalna strona internetowa lotniska: www.airport.md. Z lotniska do centrum Kiszyniowa dojedziemy taksówką lub busem.

Autobus
Spod lotniska odjeżdżają busy nr 165 (dojazd do ścisłego centrum, Izmail Street). Cena za przejazd to 6 MLD (około 1,5 PLN).

Taksówka
Za przejazd taksówką powinniśmy zapłacić około 100 MLD (około 20 PLN). Trzeba uważać na próby oszukania i naciągania przez taksówkarzy na dodatkowe opłaty. Cenę należy ustalić przed ruszeniem.

Kiszyniów - komunikacja miejska

Kiszyniów - komunikacja miejska.


Najłatwiej po Kiszyniowie poruszać się trolejbusami. Koszt przejazdu to 2 MLD (około 0,5 PLN). Jeżeli jesteśmy w większą ilość osób, warto pomyśleć o taksówce. Najdłuższe podróże wewnątrz miasta nie powinny kosztować więcej niż 80 MLD (20 PLN). Z powodu problemów z komunikacją warto poprosić o wezwanie taksówki i wytłumaczenie kierunku podróży kogoś z recepcji w miejscu w którym nocujemy.

Noclegi w Kiszyniowie

Noclegi w Kiszyniowie.


Baza noclegowa w Kiszyniowie jest dość rozbudowana i tania. Noc w dwuosobowym pokoju to koszt od około 70 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt od około 20 PLN.

Do wyszukiwania noclegów polecam wyszukiwarkę HotelsCombined, która przeszukuje wszystkie internetowe wyszukiwarki noclegów (booking i inne) i pokazuje najtańsze ceny na dany nocleg, jakie są dostępne w internecie:

Wykupując nocleg przez powyższą wyszukiwarkę wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Jeżeli chcesz zobaczyć w których miejscach w Kiszyniowie spaliśmy i które miejsca polecamy, a które odradzamy, sprawdź nasz artykuł: Kiszyniów - noclegi polecane i odradzane. Aby dowiedzieć się więcej na temat znalezienia dobrego noclegu, przeczytaj nasz poradnik "Noclegi".

Atrakcje Kiszyniowa

Kiszyniów - atrakcje.


Główne atrakcje miasta znajdują się niedaleko siebie. Większość z nich można odwiedzić za jednym zamachem, robiąc sobie luźny, spacerowy dzień. Można go rozpocząć spod Łuku triumfalnego, przy którym znajduje się Central Park, park w sercu którego położona jest Catedrala Naşterea Domnului, główna świątynia Kiszyniowa. Po drugiej stronie ulicy (zwróćmy uwagę na budynek parlamentu) znajduje się park Św. Stefana Wielkiego. Przy wejściu do parku znajduje się duża rzeźba narodowego bohatera Mołdawii. Idąc 500 metrów na północny zachód trafimy na dwa kolejne duże parki - Parcul Valea Morilor i Parcul Dendrariu.

Na południowym krańcu miasta znajduje się ogród botaniczny, zoo oraz stadion lokalnego zespołu piłkarskiego "Dacia Chisinau". Między nimi znajduje się Muzeul Satului - muzeum wiejskie.

W Kiszyniowie znajdziemy kilka muzeów, z czego najbardziej znane jest Pushkin Museum - muzeum poświęcone Aleksandrowi Puszkinowi, ulokowane w domu, w którym mieszkał w trakcie swojego zesłania w latach 1820-1823.

Warto poświęcić jeden dzień na wizytę w Cricova lub Milesti Mici, gdzie znajdują się jedne z największych atrakcji Mołdawii - winiarnie. Obydwie są otwarte dla turystów. Na wizytę w winiarni trzeba się umówić - warto poprosić o pomoc obsługę miejsca w którym śpimy - w większości przypadków obsługa hotelu/hostelu będzie w stanie przedstawić nam ofertę winiarni. Zadzwonią, umówią, a w dniu wycieczki zamówią taksówkę, której wskażą trasę. Koszt przejazdu nie powinien przekroczyć 100 MLD, a koszt wycieczki zależy od wybranego pakietu (najtańszy około 100 MLD, czyli około 20 PLN).

Kiszyniów - wskazówki praktyczne

Kiszyniów nie należy do dużych miast.


- Kiszyniów można zwiedzać pieszo, nie jest to największe miasto. Jeżeli zależy nam na dalszych kierunkach, wystarczy wsiąść w trolejbusy
- jedzenie w restauracjach i barach jest w bardzo przystępnych dla Polaka cenach. Jeżeli jednak chcemy zaoszczędzić jak najwięcej, to w większości dużych supermarketów są stoiska z gotowymi potrawami
- kultową, popularną siecią knajp fast-food jest w Kiszyniowie (i Bielcach (Balti), drugim największym mieście Mołdawii) jest Star Kebab (www.starkebab.md)

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021


comments powered by Disqus
Tagi: Kiszyniów   Mołdawia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ