Kiszyniów - przewodnik turystyczny

Kiszyniów główny plac

Kiszyniów - Serce miasta, po lewej widoczny Arcul de Triumf.


Zwiedzanie Kiszyniowa. Warto? Tak! To jeden z kierunków, co do którego nie mieliśmy żadnych konkretnych oczekiwań i wyobrażeń. Stolica Mołdawii okazała się bardzo przyjemnym miejscem, pełnym zieleni i miejsc, w którym można usiąść i odpocząć. Kiszyniów to także miejsce przepełnione kawiarniami i restauracjami z bardzo przystępnymi dla Polaka cenami.

Kiszyniów - informacje ogólne i notka historyczna

Kiszyniów założono w 1466 roku w granicach Hospodarstwa Mołdawskiego. Kilkadziesiąt lat później miasto zostało zaanektowane przez Turcję, a w 1812 roku Tyraspol przeszedł w ręce Rosji. Gdy w 1917 roku Mołdawia ogłaszała niepodległość, bolszewicy próbowali utrzymać Kiszyniów i Mołdawię przeprowadzając zbrojny przewrót. Nie udało im się to, głównie dzięki pomocy wojsk Rumuńskich, które chciały (podobnie jak Mołdawia) przyłączenia Mołdawii do Rumunii. Plan ten jednak nie wszedł w życie - po wybuchu II wojny światowej Mołdawia została zajęta przez ZSRR. Po upadku Rosji Kiszyniów został stolicą niepodległej Mołdawii.

Dzisiaj Kiszyniów jest największym i najważniejszym miastem Mołdawii. W stolicy mieszka prawie 700 tysięcy obywateli. Miasto położone jest w samym sercu Mołdawii, na najbardziej żyznych glebach. Dzięki temu miasto jest jedną z najbardziej zielonych stolic i otoczone jest wieloma winnicami, których sława wykracza daleko poza granice Mołdawii.

Jak dotrzeć do Kiszyniowa

Jak najtaniej dolecieć do Kiszyniowa?


Jeszcze do niedawna do Mołdawii można było dolecieć (do Kiszyniowa) tanimi liniami Wizzair z kilku europejskich miast - Mediolanu, Londynu, Rzymu, Bolonii i Wenecji, a osoby mieszkające blisko granicy z Niemcami miały lot bezpośredni z Berlina. Niestety, ale to już przeszłość, w chwili obecnej do Mołdawii nie latają żadne tanie linie lotnicze. Do Mołdawii możemy się dostać lecąc liniami do Rumunii, z której bez problemu dojedziemy do Mołdawii marszrutką.

Bezpośrednie loty z Polski do Mołdawii oferuje LOT. Za loty z Warszawa-Chopin do Kiszyniowa zapłacimy w najniższej cenie 840 PLN. Dwukrotnie taniej możemy trafić te loty w promocji Szalone Środy.

Innym sposobem na dojechanie do Mołdawii są busy i pociągi. Z Polski najlepiej dostać się do Lwowa (o tym, jak to zrobić za kilkadziesiąt złotych, przeczytasz w poradniku zwiedzania Lwowa). Z Lwowa możemy pojechać do Odessy pociągiem (12h jazdy, od 110 UAH, ok. 19 PLN, strona na której możemy sprawdzić rozkład jazdy i kupić bilety: www.booking.uz.gov.ua). Odessa położona jest przeszło 150km od Kiszyniowa. Za około 30 PLN dojedziemy do niego pociągiem lub marszrutką (odjeżdżają sprzed dworca) - czas przejazdu to około 4 godziny.

Kiszyniów - dojazd do centrum z lotniska

Kiszyniów - lotnisko

Lotnisko Kiszyniów.


Głównym lotniskiem Kiszyniowa i Mołdawii jest Chisinau International Airport (KIV). Lotnisko położone jest 14 km od centrum Kiszyniowa. Oficjalna strona internetowa lotniska: www.airport.md. Z lotniska do centrum Kiszyniowa dojedziemy taksówką lub busem.

Autobus z lotniska w Kiszyniowie
Spod lotniska odjeżdżają busy nr 165 (dojazd do ścisłego centrum, Izmail Street). Cena za przejazd to 6 MLD (około 1,5 PLN).

Taksówka z lotniska w Kiszyniowie
Za przejazd taksówką powinniśmy zapłacić około 150 MLD (około 30 PLN). Trzeba uważać na próby oszukania i naciągania przez taksówkarzy na dodatkowe opłaty. Cenę należy ustalić przed ruszeniem.

Kiszyniów - komunikacja miejska

Kiszyniów - komunikacja miejska.


Najłatwiej po Kiszyniowie poruszać się trolejbusami. Koszt przejazdu to 2 MLD (około 0,5 PLN). Jeżeli jesteśmy w większą ilość osób, warto pomyśleć o taksówce. Najdłuższe podróże wewnątrz miasta nie powinny kosztować więcej niż 80 MLD (20 PLN). Z powodu problemów z komunikacją warto poprosić o wezwanie taksówki i wytłumaczenie kierunku podróży kogoś z recepcji w miejscu w którym nocujemy.

Od kilku lat podróżowanie po Kiszyniowie stało się dużo łatwiejsze dzięki dwóm aplikacjom na telefon. Pierwsza to EasyWay. Aplikacja pokazuje na mapie trasy poszczególnych linii komunikacji miejskiej w Kiszyniowie. Prócz tego możemy również przejrzeć w czytelnej formie rozkłady jazdy oraz ustalić trasę dojazdu w dane miejsce. Mapa z tej aplikacji dostępna jest również w internecie:  www.eway.md/en/cities/chisinau/routes.

Druga aplikacja to Yandex Go. Aplikacja jest klonem Ubera, bardzo popularnym we wschodniej Europie. Aplikacja jest prosta i przejrzysta, działa dokładnie tak samo, jak Uber, z tą różnicą, że do aktywacji aplikacji wystarczy numer telefonu, nie musimy się rejestrować ani nie musimy podawać danych naszej karty, można płacić gotówką.

Noclegi w Kiszyniowie

Noclegi w Kiszyniowie.


Baza noclegowa w Kiszyniowie jest dość rozbudowana i tania. Noc w dwuosobowym pokoju to koszt od około 70 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt od około 20 PLN.

Booking.com

Wykupując nocleg przez powyższą wyszukiwarkę wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Jeżeli chcesz zobaczyć w których miejscach w Kiszyniowie spaliśmy i które miejsca polecamy, a które odradzamy, sprawdź nasz artykuł: Kiszyniów - noclegi polecane i odradzane. Aby dowiedzieć się więcej na temat znalezienia dobrego noclegu, przeczytaj nasz poradnik "Noclegi".

Atrakcje Kiszyniowa

Kiszyniów - atrakcje.


Główne atrakcje miasta znajdują się niedaleko siebie. Większość z nich można odwiedzić za jednym zamachem, robiąc sobie luźny, spacerowy dzień. Można go rozpocząć spod Łuku triumfalnego, przy którym znajduje się Central Park, park w sercu którego położona jest Catedrala Naşterea Domnului, główna świątynia Kiszyniowa. Po drugiej stronie ulicy (zwróćmy uwagę na budynek parlamentu) znajduje się park Św. Stefana Wielkiego. Przy wejściu do parku znajduje się duża rzeźba narodowego bohatera Mołdawii. Idąc 500 metrów na północny zachód trafimy na dwa kolejne duże parki - Parcul Valea Morilor i Parcul Dendrariu.

Na południowym krańcu miasta znajduje się ogród botaniczny, zoo oraz stadion lokalnego zespołu piłkarskiego "Dacia Chisinau". Między nimi znajduje się Muzeul Satului - muzeum wiejskie.

W Kiszyniowie znajdziemy kilka muzeów, z czego najbardziej znane jest Pushkin Museum - muzeum poświęcone Aleksandrowi Puszkinowi, ulokowane w domu, w którym mieszkał w trakcie swojego zesłania w latach 1820-1823.

Warto poświęcić jeden dzień na wizytę w winnicy Cricova lub winnicy Milesti Mici. Obie winnice stanowią jedną z największych atrakcji Mołdawii. Obydwie są otwarte dla turystów. Na wizytę w winnicy trzeba się umówić - warto poprosić o pomoc obsługę miejsca w którym śpimy - w większości przypadków obsługa hotelu/hostelu będzie w stanie przedstawić nam ofertę winnicy. Zadzwonią, umówią, a w dniu wycieczki zamówią taksówkę, której wskażą trasę. Koszt przejazdu nie powinien przekroczyć 100 MLD, a koszt wycieczki zależy od wybranego pakietu (najtańszy około 400 MLD, czyli około 90 PLN).

Kiszyniów - wskazówki praktyczne

Kiszyniów nie należy do dużych miast.


- Kiszyniów można zwiedzać pieszo, nie jest to największe miasto. Jeżeli zależy nam na dalszych kierunkach, wystarczy wsiąść w trolejbusy
- jedzenie w restauracjach i barach jest w bardzo przystępnych dla Polaka cenach. Jeżeli jednak chcemy zaoszczędzić jak najwięcej, to w większości dużych supermarketów są stoiska z gotowymi potrawami
- kultową, popularną siecią knajp fast-food jest w Kiszyniowie (i Bielcach (Balti), drugim największym mieście Mołdawii) jest Star Kebab (www.starkebab.md)

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2023


Tagi: Kiszyniów   Mołdawia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ