Sofia - przewodnik turystyczny

Sofia

Sofia, stolica Bułgarii.


Sofia, stolica Bułgarii i najludniejsze miasto w kraju (prawie 1,5 mln mieszkańców). To wiekowe miasto, powstałe kilkaset lat przed narodzinami Jezusa, będące na przestrzeni wieków nie tylko miastem należącym do Bułgarii, ale będące również rzymską prowincją czy pod władaniem tureckim. To niezwykła mieszanka kultur, którą można odwiedzić za nieduże pieniądze.

Sofia - informacje ogólne i notka historyczna

Historia Sofii liczy kilka tysięcy lat. W czasach przed Chrystusem mieszkali tu Trakowie, którzy zostali podbici przez Rzym w I wieku n.e. Na miejscu Sofii powstała rzymska kolonia o nazwie Serdica. W 808 roku Serdica została zdobyta przez powstałe w 681 roku państwo Bułgarów. Pod koniec XIV wieku miasto przeszło we władanie Turków. Dopiero w 1879 Sofia trafiła ponownie do Bułgarii, która uzyskała niepodległość i uczyniła Sofię swoją stolicą.

Dzisiejsza Sofia jest największym i najludniejszym miastem Bułgarii (1,3 miliona mieszkańców).

Jak dotrzeć do Sofii

Skąd i jak dolecieć do Sofii?


Niestety, ale do Sofii nie dolecimy bezpośrednio z Polski tanimi liniami. Najtańszy sposób na dotarcie do stolicy Bułgarii mają osoby mieszkające na zachodzie kraju - tanie loty (Ryanair) do Sofii dostępne są z lotniska Berlin Schonefeld (SXF). Poza sezonem można kupić bilety za cenę 10 EUR w jedną stronę. Jeżeli zależy nam na tym, aby dostać się do Sofii z Polski, to z Warszawy lata bezpośrednio polski LOT. W promocji "Szalone Środy" można czasem kupić bilety na tej trasie za 349 PLN.

W sezonie letnim możemy polecieć z Warszawy Modlin do Salonik w sąsiadującej z Bułgarią Grecji. Jeżeli kupimy bilety z odpowiednim wyprzedzeniem, powinniśmy trafić na cenę 200-300 PLN za loty w dwie strony. Z Salonik możemy pojechać do Sofii (przejazd będzie trwać około 5h) wieloma firmami, za cenę od 50 PLN za kurs w jedną stronę.

Sofia - dojazd do centrum z lotniska

Lotnisko w Bułgarii - Sofia Airport

Lotnisko w Sofii - Sofia Airport.


Lotniskiem Sofii jest Sofia Airport (SOF). Lotnisko Sofia Airport (SOF) to największe lotnisko w Bułgarii. Położone jest 9 km od centrum miasta. Lotnisko podzielone jest na 2 terminale: terminal 1 obsługuje tanie linie lotnicze, tradycyjne linie lotnicze korzystają natomiast z terminala 2. W godzinach 7:00-19:00 co 30 minut między terminalami kursuje darmowy bus. Oficjalna strona internetowa lotniska: www.sofia-airport.bg.

Transport z lotniska Sofia Airport do centrum miasta

Metro: Kursuje z terminala 2 do centrum Sofii w godzinach 5:30-24:00. Przejazd trwa niecałe 30 minut, koszt przejazdu to 1,6 lew.

Autobus: autobus nr 84, koszt przejazdu 1,8 lew, autobus zatrzymuje się przy "Orlov most" (gdzie znajduje się stacja metra Sofia University)

Sofia - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Sofii

Komunikacja miejska Sofii. Na zdjęciu sofijski tramwaj nr 10.


Komunikacja miejska w Sofii jest mocno rozbudowana, składa się z metra (2 linie), autobusów (93 trasy), tramwajów (15 linii) i trolejbusów (9 linii). Komunikacja publiczna kursuje w godzinach 5:00-24:00. Nie ma nocnej komunikacji publicznej.

Metro w Sofii

Sofia posiada 2 linie metra (niebieską i czerwoną), których długość wynosi razem 39 km. Trzecia linia w budowie. Dużej jakości mapa metra w Sofii.

Tramwaje w Sofii

Sofia posiada 15 linii tramwajowych. Długość tras wynosi łącznie 308 km. Dużej jakości mapa tramwajów w Sofii.

Autobusy i trolejbusy w Sofii

Jest mała szansa, że turysta będzie w Sofii jechać gdzieś autobusem lub trolejbusem - nam i naszym znajomym nie zdarzyło się, korzystaliśmy tylko z metra i tramwajów. Mapa autobusów i trolejbusów w Sofii.

Komunikacja w Sofii - bilety

Jeden przejazd kosztuje 1,6 lewa, aby zaoszczędzić, można kupić blankiet 10-cio przejazdowy, kosztujący 12 lewa. Jeżeli mamy w planach dużo podróży, warto kupić bilet dzienny - kosztuje 4 lewy i upoważnia nas do całodniowego podróżowania dowolnymi środkami komunikacji w Sofii.

Noclegi w Sofii

Najtańsze noclegi w Sofii.


Sofia posiada tanią bazę noclegową. Rezerwując nocleg z miesięcznym wyprzedzeniem, powinniśmy znaleźć go za cenę od 60 PLN (dwuosobowy pokój) lub 20 PLN (łóżko w pokoju wieloosobowym). Jeżeli chcesz zobaczyć, gdzie w Sofii spaliśmy i jakie miejsca noclegowe polecamy, a jakie odradzamy, sprawdź artykuł "Noclegi Sofia - polecane i odradzane".

Booking.com

Wykupując nocleg na tej stronie wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Atrakcje Sofii

atrakcje w Skopje

Sofia - atrakcje.


W Sofii znajdziemy miejskie łaźnie. Już od zeszłych wieków Sofia znana była z naturalnych, zdrowotnych wód. Najsłynniejsze, dostępne publicznie łaźnie znajdziemy w samym sercu miasta, przy meczecie Banya Bashi, przy stacji metra "Serdika".

Sofia to oczywiście dużo budynków sakralnych. Najsłynniejszym z nich jest Sobór św. Aleksandra Newskiego, główna świątynia Bułgarii. Położony jest niedaleko stacji metra "Sofia University". Drugim ważnym miejscem jest Cerkiew Bojańska, położona na południowych obrzeżach miasta. Położona jest niedaleko Narodowego Muzeum Historii ("National Museum of History"), największego muzeum w Bułgarii i jednego z największych na Bałkanach. Przy muzeum zatrzymuje się trolejbus nr 2 (jest to ostatni przystanek na tej linii). 20 minut spacerem od muzeum znajduje się ogród botaniczny. Inne, warte odwiedzenia miejsca kultu to m.in. Hagia Sofia, Cerkiew św. Jerzego (Rotonda "Sveti Georgi"), Cerkiew Świętych Siedmoczislenników (Sveti Sedmochislenitsi Church), Russian Church (Ruska tsarkva) czy meczet Banya Bashi, wybudowany w 1576 roku, kiedy miastem rządziła Turcja. 

Charakterystycznymi miejscami w Sofii są place: Largo (przy placu znajduje się kompleks Largo, sokrealistyczny zespół budynków), Patriarh Evtimiy, plac księcia Aleksandra I Battenberga (Battenberg Square, największy plac w Sofii, przy placu zlokalizowane jest National Art Gallery), plac Slaveykov oraz 2 mosty - Most Lwów (Lavov Most) i Most Orłów (Orlov Most).

Miejscem przypominającym wiek miasta są ruiny amfiteatru Serdica (Amphitheater of Serdica).

Sofia - wskazówki praktyczne

Sofia - wskazówki praktyczne.


- Warto poświęcić chwilę na porozglądanie się po stacjach metra w Sofii. Niektóre są naprawdę ciekawe, np. na stacjach Serdika znajdują się eksponaty, które odkryto w trakcie kopania tunelów pod metro
- w chwili obecnej trwa budowa nowej linii metra w centrum Sofii, przez co minimum do końca 2017 roku mogą zdarzyć się utrudnienia w ruchu i zamknięte strefy w mieście

Sofia - przydatne linki

przydatne strony o Sofii

Przydatne strony o Sofii.


- www.visitsofia.bg - oficjalna, turystyczna strona Sofii (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023


Tagi: Sofia   Bułgaria  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ